Sari la conținut

Accident Tribunalul Bucuresti


Gova
 Share

Postări Recomandate

Sanatate baiatului! Ma gandesc cu groaza ca putea fi orcare dintre noi in situatia de fata, unele intamplari sunt aproape imposibil de evitat (nu cred ca este cazul sa discutam despre viteza, gume, tip de ulei, placute de frana si ce se mai discuta de obicei la accidentele cu vitezane). Ce ma deranjeaza cel mai mult este ca eu personal nu prea am vazut taximetristi pedepsiti de autoritati. Maxim sa-i zica sa se deplaseze din loc cand blocheaza intersectia dar sa-i amendeze pentru comportament nu am intalnit (si am vazut intoarceri peste linie dubla continua de fata cu politia). Probabil ca se merge pe ideea "Lasa-i ca sunt si ei oameni si daca le luam carnetul nu mai au ce pune pe masa" ... problema este ca o astfel de atitudine omoara oameni si singurul raspunzator pentru situatie este Politia Romana.

 

P.S. ieri stateam in coloana si tipul din fata mea vorbea la telefon in paralel cu un politist care scria un proces verbal altui sofer (0 rusine sau frica de amenda). Acesta s-a uitat la el, i-a facut semn sa inchida telefonul. Pe moment s-a conformat dar dupa ce ne-am pus in miscare a inceput sa vorbeasca in continuare fara nici o jena. Nu mai vorbesc de melteanul care a iesit blana din benzinarie pe intrare de era sa se urce pe mine, a taiat doua benzi peste linia dubla continua si si-a vazut de drum, bineinteles, cu politia in intersectie.

Politia inchide ochii la neregulile taximetristilor pentru ca asa zisii patroni dau dreptul undeva mai sus pentru a nu fi sanctionati in trafic decat in cazuri extreme, gen nefericitul caz de acum.

In rest politia va inchide ochii la trecerea peste linie continua si alte magarii care le fac taximetristii si pentru care pe tine te-ar arde de nu ai sti pe unde sa apuci.

Din pacate asta e tara in care traim si sparga este la putere.

 

Sanatate colegului si sa reuseasca sa isi recupereze paguba.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 55
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

Taxiul a semnalizat sa a parut macar ca se asigura? Ca in oglinda nu cred ca vedea banda a 3a...

Eu eram pe treptele Tribunalului, nu vedeam partea stanga a masinii, nu stiu daca a semnalizat.

 

Dar de iesit a iesit 100% brusc, probabil s-a asigurat doar in oglinda, fara sa vada banda 3. Veneau si masinile care plecaseră de la semafor in spatele motociclistului, probabil pe alea le-a vazut si a calcat-o ca sa apuce sa intoarca inainte sa-l prinda masinile.

» Post actualizat in 20 May 2016 08:51

Ah, si inca o dovada de jeg.

 

Pe dreapta erau stationate doua taxiuri, vinovatul fiind in fata.

 

Cand a lovit moto, colegul lui din spate s-a tirat URGENT, probabil ca sa nu fie discutii ca de ce stationa acolo sau sa declare celalalt taximetrist ca de fapt l-a evitat pe el, care stationa neregulamentar.

 

Sa vezi un om cum zboara prin aer si dup-aia cum se asterne pe asfalt, si primul tau gand sa fie sa te tirezi... Asa ceva...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Concluzia este una singura:

-feriti-va de taximetristi (sa-i sparg la bot pe toti) iar ca conducator de atelaj cu doua roti (hai 3 la mine in capitala) va spun doar atat :aveti de grije la tot si toate in jurul vostru cand sunteti in sea!

Conduita preventiva la maxim.

 

Sper ca baiatul de pe motor sa nu aiba nimic grav si sa se recupereze repede(sanatate maxima ii doresc)...sper sa aiba casco la motor!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Gova, ai ramas acolo sa dai declaratie de martor? Politia are datele tale in caz ca apar declaratii in contradictoriu?!?!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Este ceva normal pentru d-alde astia. Alte exemple de moralitate la taximetristi:

 

1. platit cu maruntis niste drogati in sevraj, sa fure roti de rezerva de prin loganuri (eventual alte taxiuri). Vandute cate 4 ca seturi de roti de iarna/vara. "Pai ce sa facem frate, castigam si noi un ban" :puke:

2. rugat un cioroi din Pipera sa duca o batrana care abia se misca pana in Barbu Vacarescu. I-am dat 20 de lei pentru cursa aia care nu facea nici 5, n-a vrut si a dat jos baba. "Frate, daca tot faci o fapta buna dai un milion!" :puke:

 

Sanatate accidentatului.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Gova, ai ramas acolo sa dai declaratie de martor? Politia are datele tale in caz ca apar declaratii in contradictoriu?!?!

Politia a luat cativa martori, nu si pe mine, erau multe persoane in fata Tribunalului care au vazut ce s-a intamplat.

 

Au si datele mele, pentru ca eu am anuntat accidentul la 112.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Gova, sincer, chiar iti pui sperantele de bune maniere, buna crestere si responsabilitate in taximetristii din Bucuresti?

Chiar nu vreau sa generalizez, sunt sigur ca sunt si oameni responsabili printre ei, dar din pacate majoritatea nu.

Editat de Adixgl
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

De cate ori sa mai zic motociclistilor care ii intalnesc si ii vad fara camera de inregistrat.
Bulangii astia sunt capabili sa spuna orice sa scape, si sa pici tu vinovat chiar daca te-au lasat pe jos intr-o balta de sange.
Ies frumos din masina, se uita..... si parca vad cum incep sa li se invarta rotitele in cap, au capacitatea mare de a inventa un scenariu in care ei sa iasa nevinovati.


Multa sanatate motociclistului, sper ca nu a patit nimic si toate cele bune sa fie in favoarea lui.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

venea chopperul cu 300 la ora si saracul neprihanit de conservar nu a putut sa-l vada...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

venea chopperul cu 300 la ora si saracul neprihanit de conservar nu a putut sa-l vada...

Nu cred ca stii despre ce vorbesti...choperele nu merg niciodata, dar nicodata am zis, sub Mach 1.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Păcat că nu s-a întâlnit cu mine când conduc conserva de la muncă, am nişte legături neuronale conectate greşit, accelerez când văd galben. Pe cei mai mulţi îi agăţ lateral când depăşesc coloana apoi vor să intre cu tupeu, la intimidare.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Sanatate baiatului!

 

Bun, acuma stam si ne varsam neduful, ca de fiecare data de altfel. Totusi, stie cineva cum se incepe o actiune care sa modifice codul rutier pe la partea cu sanctiunile?

Sa nu spuneti ca impreuna cu politicienii pentru ca aia sunt primii care vor sa scape cand mierlesc pe cineva. Desi venind alegerile ce nu fac astia pentru ceva voturi.

 

Legat de atitudinea taximetristului, nu vad de ce va surprinde, ea se inscrie in linia normala pentru romani. Majoritatea romanilor cand fac un accident prima oara suna repede la rude, neamuri sau prieteni ca sa gaseasca pe ''cineva'' sa ii scoata din incurcatura, inventeaza tot felul de povesti etc. Si de obicei martorii suna la 112 ......

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Nasoala toata chestia.

 

Concluzia: in tara asta fiecare e pe cont propriu. In trafic, in relatia cu autoritatile, oriunde. Regulile sunt de fatada. Daca nu te protejezi singur si te lasi in seama regulilor, esti pierdut. Din pacate. Eu si cand trec pe verde scanez intersectia cu privirea ca robocop. Nu ma bazez pe semafor, pe dreptul de prioritate, etc.

 

Watch your own back! Hai asfalt uscat!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Eu cred ca trebuie schimbate foarte multe in tara asta. De la Educatie Rutiera/ Educatie Juridica in scoli si pana la construirea de noi penitenciare. Nu spun ca nu trebuie sa ai cunostinte minime despre Bach, Mozart, Hector Berlioz, dar pe strada, daca nu ai cunostite minime, poti sa mori.

Ieri, asteptam sa se intample un accident si chiar s-a intamplat. Doi taximetristi, doi vinovati si un nene fara vina. Un taximetrist a oprit pe colt, pe trecerea de pietoni, a blocat vizibilitatea total, un alt taximetrist nepuntandu-se asigura corect, a patruns in intersectie si a lovit in lateral o Toyota pe care a proiectat-o pe contrasens. Ulterior, "autorul moral" a plecat zambind si ramane nepedepsit. In urma lui, doua masini busite, iar multi oameni pusi in pericol.

Tot in intersectia cu pricina, 3 elevi, au decis ca este mai bine sa opreasca singura masina de pe drum de la 40-50 KM/h, in scurt cu frana aproape violenta pentru a traversa agale strada. Soferul, daca rata putin perioada de franare, ii intindea pe asfalt.

 

@bafta colegului si recuperare usoara.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Păcat că nu s-a întâlnit cu mine când conduc conserva de la muncă, am nişte legături neuronale conectate greşit, accelerez când văd galben. Pe cei mai mulţi îi agăţ lateral când depăşesc coloana apoi vor să intre cu tupeu, la intimidare.

corect!

foarte bine!

:)

 

 

multa sanatate si recuperare grabnica colegului!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Eu cred ca trebuie schimbate foarte multe in tara asta. De la Educatie Rutiera/ Educatie Juridica in scoli si pana la construirea de noi penitenciare. Nu spun ca nu trebuie sa ai cunostinte minime despre Bach, Mozart, Hector Berlioz, dar pe strada, daca nu ai cunostite minime, poti sa mori.

Ieri, asteptam sa se intample un accident si chiar s-a intamplat. Doi taximetristi, doi vinovati si un nene fara vina. Un taximetrist a oprit pe colt, pe trecerea de pietoni, a blocat vizibilitatea total, un alt taximetrist nepuntandu-se asigura corect, a patruns in intersectie si a lovit in lateral o Toyota pe care a proiectat-o pe contrasens. Ulterior, "autorul moral" a plecat zambind si ramane nepedepsit. In urma lui, doua masini busite, iar multi oameni pusi in pericol.

Tot in intersectia cu pricina, 3 elevi, au decis ca este mai bine sa opreasca singura masina de pe drum de la 40-50 KM/h, in scurt cu frana aproape violenta pentru a traversa agale strada. Soferul, daca rata putin perioada de franare, ii intindea pe asfalt.

 

@bafta colegului si recuperare usoara.

Cand eram mai micut, in clasele primare se facea educatie rutiera... aspecte aparent banale care iti pot salva viata...

Eu nu ies in trafic fara camera... am patit o faza similara cu un sofer cotidian: mergeam incet si nu m-am izbit in el, insa i-am zgariat bine jumatate de utilaj... spume, clabuci, cuvinte urate... pana am indreptat degetul spre camera de filmat si dintr-o data s-a cumintit...

 

Sanatate colegului accidentat!!!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Păcat că nu s-a întâlnit cu mine când conduc conserva de la muncă, am nişte legături neuronale conectate greşit, accelerez când văd galben. Pe cei mai mulţi îi agăţ lateral când depăşesc coloana apoi vor să intre cu tupeu, la intimidare.

Imi aduci aminte de un "musteriu galben" care a depasit coloana pe linia de tramvai si a vrut sa se bage inainte de refugiu/statia de tramvai....a sfarsit suspendat cu puntea fata pe refugiu. :tempted:

Editat de Adixgl
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

baiatul e la spital . sta la coada la radiografie. a vorbit o prietena cu el acum cateva minute. deci e OK !

Editat de Sergiu_Q
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

primaria Bucuresti este incapabila sa gandeasca niste solutii acolo este Tribunalul, una din cele mai importante institutii ale statului. oamenii mai vor sa plece si nu numai spre unirii. ca sa intorci nu poti nici macar la Unirii tre sa faci tot rondul sau prin spate pe la Sf. Vineri. de aia taie toti scuarul, ca ocolul este chiar inuman

in mod normal ar trebui sa existe o bretea pentru transport public si cu statie de taxi acolo, sa stea civilizat la rand si in rarele momente cand pleaca un taxi sa poata actiona (nu ei, un paznic al parcarii) un semafor ceva ca sa iasa in scuar legal

 

sa nu se inteleaga prost, eu am boala pe gandacii astia si nu as ajuta un taximetrist nici cu o cana de apa, dar ca idee

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

taxi = transport in comun

transport in comun = de ce nu o asigurare de 10/100 ori mai scumpa ( una pe care o persoana fizica nu si-o permite dar o companie da; sau ceva gen "malpraxis" )

ai cauzat un accident in urma caruia a rezultat vatamarea unei persoane ti se revoca permanent dreptul de a profesa ca si sofer in transportul public ( pe langa sanctiunile deja aplicabile)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

taxi = transport in comun

transport in comun = de ce nu o asigurare de 10/100 ori mai scumpa ( una pe care o persoana fizica nu si-o permite dar o companie da; sau ceva gen "malpraxis" )

ai cauzat un accident in urma caruia a rezultat vatamarea unei persoane ti se revoca permanent dreptul de a profesa ca si sofer in transportul public ( pe langa sanctiunile deja aplicabile)

O parere pertinenta, care se poate aplica.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...