Sari la conținut

Vopsea de gard pe rezervor


Postări Recomandate

Salut,

 

Am descoperit astazi o "mare bucurie", nu stiu inca daca este neatentie, reavointa sau pur si simplu razbunare. Ma gandesc ca din moment ce parchez intr-un loc "nepermis" de catre asociatia de proprietari, s-au gandit sa-mi acorde o invatatura de minte, desi nu incurc pe nimeni cu nimic. De 2 zile incoace cineva se ocupa cu vopsitul balustradelor din interiorul blocului insa cumva vopseaua aia a sarit de pe balustrada fix pe rezervorul motocicletei mele.

Pana sa ajung la pasii de urmat si consecintele legale, vreau sa stiu daca se poate folosi un diluant, ceva, ca sa indepartez vopseaua aia alba de doi lei de pe rezervor fara sa afectez stratul ei de vopsea?! M-ar ajuta foarte mult un sfat.

 

Multumesc! Am atasat o poza cu situatia actuala.

 

post-89458-0-70667500-1464178544_thumb.jpg

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Daca iti dadeau 'o lectie' stai tu linistit ca nu erau doar 2 puncte alea... baga cu diluant lejer, vopseaua aia e mult mai proaspata/moale/slaba calitativ decat ce ai tu pe rezervor, dar nu freci tare ca e posibil sa iei si straturile de lac de pe rezervor.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Da, foloseste un diluant mai slab, sau chiar benzina. Si nu freca, doar tamponeaza cu carpa si sterge usor cu carpa mereu curata si umeda.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Asta imi aminteste de acel moment in care mi s-a varsat un bidon de 5l grund in portbagaj... si aveam grund si pe janta de aluminiu (rezerva din portbagaj). Eu am sters repede cat inca era relativ moale.

Daca as fi in locul tau nu as incerca sa dau eu cu diluant. As merge la cineva care se ocupa cu detailing. Nu cred ca s-ar bucura prea mult vopseaua aia sa fie chinuita si sigur ar avea nevoie de ceva protectie dupa curatare.

 

Bafta!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Io am curatat pete de genul,cu benzina de bricheta Zippo!

Editat de CRISTIAN 1
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Lichid de frana.

 

Tu faci misto de om sau ce? Cum naiba sa-i spui sa dea cu lichid de frana?

 

 

In niciun caz sa nu dai cu lichid de frana ca dizolva vopseaua, o increteste.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

se taie / indeparteaza vopseaua in plus cu piatra diamantata sau lama de cutter dar nu partea care taie , apoi se freaca suprafata cu 2000 umed si iese la polish

 

frecatul cu diluant puternic / acetona poate provoca matuirea lacului.

 

parerea mea lasata la uscat.... cand se va incerca inepartarea ei ar trebui sa se fragmenteze.

Editat de talibanu83
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Tu faci misto de om sau ce? Cum naiba sa-i spui sa dea cu lichid de frana?

 

 

In niciun caz sa nu dai cu lichid de frana ca dizolva vopseaua, o increteste.

Voi cat de tineri sunteti? Am dat cu lichid de frana pe vopseaua de la masina de zeci de ori ca sa scot urmele de vopsea ramase in urma unei tamponari superficiale. Asta pana sa existe pe piata sprayuri dedicate pentru orice. E la fel ca la diluant: daca stergi cu grija, apoi cu uscat nu ataca stratul de baza, ci doar "stropeala"

Ce credeti, diluantul de vopsea dizolva vopseaua mai mult sau mai putin decat lichidul de frana?

Acu...daca dai ca melteanu si freci cu peria de sarma strici vopseaua si cu sampon de bebelusi.

Editat de Speedy.K
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Voi cat de tineri sunteti? Am dat cu lichid de frana pe vopseaua de la masina de zeci de ori ca sa scot urmele de vopsea ramase in urma unei tamponari superficiale. Asta pana sa existe pe piata sprayuri dedicate pentru orice. E la fel ca la diluant: daca stergi cu grija, apoi cu uscat nu ataca stratul de baza, ci doar "stropeala"

Ce credeti, diluantul de vopsea dizolva vopseaua mai mult sau mai putin decat lichidul de frana?

Acu...daca dai ca melteanu si freci cu peria de sarma strici vopseaua si cu sampon de bebelusi.

 

Amu nu mai sunt nici eu asa tanar... Dar stiu ca lichidul de frana strica vopseaua, o increteste si exfoliaza. Daca pune putin pe o carpa si sterge cu grija, poate dizolva vopseaua de la suprafata, dar trebuie cu atentie. Nu sunt adeptul "spray-urilor dedicate" in cele mai multe cazuri pentru ca stiu ca e vorba doar de marketing. Poate sa incerce cu putina benzina sau diluant, dar sa nu frece insistent.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

@Gabriel Raschi,sa ne dai si noo concluzia cu rezolvarea sitiatiei.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Merge si cu lichid de frana si cu diluant, si cu orice de genul asta.

Inmoi vf unei carpe in lichid/diluant. Stergi cu atentie local doar unde a cazut vopsea.

 

Imediat ce s-a luat stergi bine cu partea uscata si speli cu apa in abundenta, daca vrei sa fii sigur poti sa dai si cu degresant (spray de frane) ca sa te asiguri ca nu ramane nimic care sa manance lacul original.

 

Spor la treaba!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Da-i nene fara grija cu benzina. O sterge pe aia de nu se vede. E proaspata si nici nu e vreo calitate.

 

Benzina nu iti va afecta vopseaua veche de pe rezervor, care e coapta si de o alta calitate. O poate afecta numai in cazul in care o lasi mai mult timp in contact cu benzina(ceea ce nu prea ar fi posibil, pentru ca aia se evapora oricum).

 

Da-i cu benzina, sterge-o, apoi muta mobra...sa nu le vina idei mai elaborate sa te "pedepseasca" pe viitor(respectiv, scris mesaje de duh cu ceva obiect contondent, pe acelasi rezervor).

Editat de middle_of_nowhere
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Salutari tuturor in primul rand si multumesc pentru sfaturi! Timp de cateva zile am citit si "cantarit" raspunsurile, iar in final rezultatul a fost satisfacator :) Am cumparat de la Leroy Merlin o sticla de 500 ml de diluant universal (509) la 4.99 lei. Cu o carpa curata si umezita putin cate putin am curatat intai petele mici, am sters circular, cu grija, in asa fel incat sa ating cat mai putin zonele din jurul vopselei. Pe urma la petele mari si groase, folosind aceeasi metoda am frecat putin cate putin, luand cate un strat pe rand pana cand am ajuns la vopseaua originala. M-am uitat din mai multe unghiuri, vopseaua argintie de pe rezervor nu pare sa fie afectata, are acelasi luciu si integritate ca peste tot. Iar acum ca sa ajung la partea interesanta, daca cumva ar fi picat in mod neintentionat de pe undeva din ceruri, absolut nicaieri in jurul motoretei NU este urma de vopsea!!

Oricum m-am invatat minte cu ocazia asta, oricat de obosit as fi, oricat de duminca* ar fi, sub nici o forma sa nu o mai las neacoperita vreodata :( MULTUMESC inca o data tuturor pentru ajutor!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Si daca nu ai fi cantarit 3 zile, in prima zi s-ar fi sters si mai usor!

 

:10: Corect, ca nu apuca sa se usuce atat de tare... Bine ca ai rezolvat.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.

×
×
  • Creează nouă...