Jump to content
Sign in to follow this  
Trusty

Curaj!

Recommended Posts

Inainte sa scriu asta, am citit aici pe motociclism ce crede lumea de Tomina....

http://www.tomina.ro/motociclete/SUZUKI-BANDIT%20250-Strada-foto-G21-.php

Mi se pare super fain estetic si ca CC (nu ma omor dupa prea multa putere, deocamdata)

Voi ce credeti? Banuiesc ca totusi ar trebui sa merg cu cineva sa se uite la el, prin poze mai greu... dar imi place mult!

Si uite asa a mai trecut un an! Am recitit asa prin fuga prima postare si raspunsurile pe care le-am primit.

Intre timp s-a lungit treaba cu scoala mult, dar mai am vreo 3 sedinte si e gata. (+examen)

Am zis totusi sa revin si sa mai dau un mic feedback la cum mi se pare experienta moto (cu toate ca practic nici nu a inceput)

De vreo jumate de an (toamna trecuta si primavara asta) am cumparat o cursiera btwin. Ce pot sa spun este ca, e formidabil - un fel de DEMO pentru cum este sa mergi pe 2 roti prin trafic (sau mai mult pe langa el). Nu se poate compara niciodata cu un motor sau chiar scuter, dar iti poate face o totusi o idee. Cel mai mult pe linie dreapta am prins 42 de Km, ritm pe care il pot tine destul de putin. Constant 35 km, dar la un ritm foarte alert si oarecum obositor.

Sedintele parcurse in scoala au fost interesante, dar devin intr-adevar destul de repetitive dupa o vreme. Totusi m-a facut sa inteleg care e diferenta dintre un motor de 125 si unul de 600 cc

Cat despre motocicleta as vrea sa ma sfatuiesc cu voi - am pus ochii si sunt destul de hotarat sa cumpar un Honda CBR 250 r . Stiu ca este mica la capitolul capacitate, dar totusi anul 2012 (sau 2013) + abs + adusa din Germania, mi se par niste puncte care nu prea pot fi neglijate. Voi asa, cam ce ati putea sa imi spuneti despre ea ca model ?

Ar mai fi ceva, eu am 1.80 metrii inaltime si as fi vrut totusi sa am ocazia sa o testez sa vad cum stau ...... de unde asa ceva ? :))

In fine, atat deocamdata . Daca doriti o sa pot posta niste filmari de la scoala (poligon sau trafic; mi-am luat o camera pentru cursiera si am inteles ca o pot folosi si pe motor la scoala) . O sa vreau sa inregistrez putin, asa, ca amintire. Poate ca o sa fiu tentat sa filmez si pe strada odata ce ies cu motorul meu si ma vad cu carnetul luat.

Atat deocamdata, astept raspunsurile voastre si va tin la curent cu noutati!

Edited by Trusty

Stiu ca este mica la capitolul capacitate,

Mica in comparatie cu ce? Motocicletele care sunt prea mari si nepotrivite pentru un incepator? Sa cumperi ce iti place. Ideea e sa iei o motocicleta care sa se potriveasca cu mediul in care o vei exploata cel mai mult (urban, extraurban, drumuri lungi, scurte, etc.)

I second you Endurache ! (contra propriei mele afirmatii ^^ )

Da, chiar nu stiu sunt super ametit - problema e ca CBR-ul ala de 250 pe care il vreau nu prea stiu cum o sa-mi vina si nici nu prea am cum sa „probez” unul, ca de, nu ploua cu ele.

Inainte sa fi pus ochii pe cea de sus mentionata, imi placeau foarte mult GSF-urile, si intentionam sa caut un 250 sau 400 - chestia e ca modele astea mai noi de 1996 nu cred ca se gasesc, pentru s-au oprit din productie. Decisions, decisions....