Sari la conținut

Accident între Petrești și Pișcolt


®azvan
 Share

Postări Recomandate

M-as fi asteptat de la un om de 56 de ani sa fie mai cu capul pe umeri...

 

Si el s-o fi asteptat la o semnalizare din partea ei, we'll never know.

Numa ce o postat cineva astea pe alt topic:

 

http://e-drpciv.ro/intrebare/1340/motociclistul_1_din_imaginea_alaturata_executa_corect_depasirea

http://e-drpciv.ro/intrebare/795/motociclistul_depaseste_corect_autocamionul

 

Dar probabil pe aici toata lumea sta cuminte in coloana.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 56
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

noi nu stim cum a fost exact, cum s-a intamplat nenorocirea....

Stim doar ce a declarat oficial politia. Ca a depasit neregulamentar! Iar aia se poate intampla in mai multe feluri, nu?

Eu cred ca au analizat foarte bine circumstantele producerii accidentului si au ajuns la aceasta concluzie!

Nu stiu cum vrei sa combati o declaratie oficiala a Politiei....

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

noi nu stim cum a fost exact, cum s-a intamplat nenorocirea....

Stim doar ce a declarat oficial politia. Ca a depasit neregulamentar! Iar aia se poate intampla in mai multe feluri, nu?

Eu cred ca au analizat foarte bine circumstantele producerii accidentului si au ajuns la aceasta concluzie!

Nu stiu cum vrei sa combati o declaratie oficiala a Politiei....

 

Nu combat nimic, sunt prea multe necunoscute si am prefatat mai sus cu faptul ca probabil nu vom stii niciodata.

Pentru mine 'declaratia oficiala a politiei' valoreaza cam la fel de mult ca si declaratiile oficiale ale babelor cu radar incorporat, imi pare rau.

Te astepti sa recunoasca aia daca nu a semnalizat, sau sa verifice cineva daca urmele de franare sunt pe o parte a marcajului despartitor sau cealalta?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

...... sa verifice cineva daca urmele de franare sunt pe o parte a marcajului despartitor sau cealalta?

asta sigur s-a observat

si locul unde s-a intamplat accidentul fata de axul drumului

eu consider ca pe baza acestor elemente certe s-a stabilit culpa

 

 

esenta e ca fiecare trebuie sa aiba o vedere panoramica in trafic, nu obloane ca la cal, sa fie tot timpul precaut si pregatit de orice, ca uite, mai tot timpul ''shit happens''

in rest fiecare face ce vrea si cat de D-zeu si intangibil se considera

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Pentru ca ideea sectiunii "Accidente" e sa bage la cap cine are de bagat, repet: nu ai ce cauta in depasire acolo!

Stimabile incepator Crimson, vorbesti niste prostii cat casa de mari.

 

1. soferita aia n-a virat stanga cu 80 sau 50 km/h. Chiar si in cazul in care n-ar fi semnalizat (sa zicem, de dragul presupunerii), trebuie sa fii sinucigas sa te bagi cu viteza prin stanga ei.

2. de fiecare data cand ti se pare ceva suspect, cum ar fi o masina care incetineste in intersectie o lasi mai incet pana te prinzi ce face. Nu iti cad bilutele daca franezi sau stai 5 secunde dupa ea.

3. Nu mai pomenesc de cazul (foarte probabil, dar sa lasam presupunerile deoparte) in care or fi fost 2-3-4 masini deja oprite in coloana in spatele primeia. Dupa cum ziceam, cum te mai "asiguri" in cazul asta ca nu depaseste tarzan coloana?

 

Mai bine ai judeca singur in loc sa iei drept sfant ce scrie acolo. Raspunsul corect e C, logic si simplu ca buna ziua.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

ai bine ai judeca singur in loc sa iei drept sfant ce scrie acolo. Raspunsul corect e C, logic si simplu ca buna ziua.

 

Preaslavite supermembru expert cnairda,

 

Scopul acelui link a fost sa subliniez cat de usor le-ar fi fost stimabililor de la politie sa incadreze depasirea ca fiind neregulamentara desi ar fi putut fi legala, fara a comenta asupra simplitatii, sfinteniei sau logicii legislatiei.

 

Singura prostie cat casa de mare pe care am incercat sa o expun este ca mi se pare deplasat sa comenteze lumea asupra caracterului persoanei decedate in baza a atat de putine informatii (si a unei declaratii din partea lui oprea).

 

M-as fi asteptat de la un om de 56 de ani sa fie mai cu capul pe umeri...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

............. ideea sectiunii "Accidente" e sa bage la cap cine are de bagat, repet: nu ai ce cauta in depasire acolo!................

clar, asta-i esenta!

 

I rest my case,

RIP!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Nu combat nimic, sunt prea multe necunoscute si am prefatat mai sus cu faptul ca probabil nu vom stii niciodata.

Pentru mine 'declaratia oficiala a politiei' valoreaza cam la fel de mult ca si declaratiile oficiale ale babelor cu radar incorporat, imi pare rau.

Te astepti sa recunoasca aia daca nu a semnalizat, sau sa verifice cineva daca urmele de franare sunt pe o parte a marcajului despartitor sau cealalta?

Stim urmatoarele:

1 - linie continua ( de altfel era si un panou de avertizare ''intersectie cu un drum fara prioritate'' care in mod normal trebuie sa il in alerta)

2 - nu ai voie sa treci /depasesti masina din fata chiar daca nu treci de linia continua

 

Omul acela nu avea voie sub nici o forma sa execute acea manevra, cu sau fara trecerea peste linia continua. Asa ca nu conteaza pe unde sunt urmele de franare.

Daca duduca cu masina a semnalizat sau nu, nu are absolut nici o relevanta.

 

Si inca un lucru legat de semnalizari pe care te rog sa il retii: NICIODATA nu te ghidezi dupa semnalizarile masinilor din trafic. Iei nota de ele, ai grija, dar daca cel cu masina spune ca o ia la dreapta nici vorba sa o iei de buna si sa dai viteza inainte, pentru ca o data o face la stanga si de aici mai departe esti la mana sortii.

 

Vad ca insisti: NU AI VOIE SA DEPASESTI O MASINA DECAT DACA AI LINIE INTRERUPTA. Ce dumnezeu nu intelegi? Strecuratul printre masina si marcaj este tot o manevra ilegala la fel ca si depasitul peste linia continua.

Editat de Silver Arrow
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

sa incadreze depasirea ca fiind neregulamentara desi ar fi putut fi legala

Ai indicator cu "depasirea interzisa" acolo => e clar ca nu putea fi legala oricum ai face-o, nu? Ai niste mici probleme de intelegere.

In rest nu a comentat nimeni despre caracterul decedatului, iar faci niste confuzii. Nu face decat sa serveasca drept exemplu de "asa nu".

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Vad ca insisti: NU AI VOIE SA DEPASESTI O MASINA DECAT DACA AI LINIE INTRERUPTA. Ce dumnezeu nu intelegi? Strecuratul printre masina si marcaj este tot o manevra ilegala la fel ca si depasitul peste linia continua.

inca o data, sa ajunga pana in spate

Editat de prafrau
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Iarasi dilema cu depasirea?

Repet, am raspunsuri de la politie pt depasiri, iar concluzia este asta:

-daca este indicator "depasirea interzisa" nu poti depasi indiferent de linie sau daca incalci sau nu linia. Singura "derogare" este ca poti depasi o motocicleta FARA ATAS (asta este exceptia data de indicator)

-daca nu este indicator "depasirea interzisa" dar este linie continua (cazul cu linia discontinua nu il mai spun pt ca probabil stiu toti ce se face atunci) pot "depasi" DACA NU INTRII PE SENSUL OPUS.

Alte situatii in afara de astea doua nu sunt, asa ca nu mai despicati firul in 4.

Cazul "camionul depasit"...exact asta am intrebat....camionul are voie sa depaseasca o moto chiar daca este semnul "depasire interzisa" dar moto are voie sa depaseasca acelasi camion daca e semnul? Raspunsul a fost clar "NU" pt ca interzice semnul. Pare un pic hilar pt ca si intr-un caz si in celalalt spatiul necesar manevrei este teoretic acelasi, dar asa zice legea...ce depasesti trebuie sa fie musai moto fara atas.

 

Se dadeau exemple din chestionare e-drpcirvzvt (nu am retinut exact denumirea)....au fost multe cazuri in care raspunsuri prezentate acolo erau de fapt gresite...ala este un site privat, nu oficial al politiei...nu luati automat de bun tot ce e prezentat acolo. Intrebarea cu camionul este un exemplu elocvent pt asta.

 

Pe de alta parte nu luati de bun nici ce zice politia in raport...e posibil sa fi interpretat gresit manevra de depasire (ma refer la existenta/inexistenta semnului "depasire interzisa").

In alta ordine de idei nu va mai bazati nici pe semnalizarile celor din fata...astazi am regretat ca nu am camera pe masina...unul a mers cativa km buni cu semnalul dreapta pus trecand prin sate si intersectii cu drumuri adiacente...suv negru cu nr de MAI fara semnale acustice si vizuale se baga pe linie continua la greu, depasiri in curba, tot tacamul.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Iarasi dilema cu depasirea?

Repet, am raspunsuri de la politie pt depasiri, iar concluzia este asta:

-daca este indicator "depasirea interzisa" nu poti depasi indiferent de linie sau daca incalci sau nu linia. Singura "derogare" este ca poti depasi o motocicleta FARA ATAS (asta este exceptia data de indicator)

-daca nu este indicator "depasirea interzisa" dar este linie continua (cazul cu linia discontinua nu il mai spun pt ca probabil stiu toti ce se face atunci) pot "depasi" DACA NU INTRII PE SENSUL OPUS.

Alte situatii in afara de astea doua nu sunt, asa ca nu mai despicati firul in 4.

Cazul "camionul depasit"...exact asta am intrebat....camionul are voie sa depaseasca o moto chiar daca este semnul "depasire interzisa" dar moto are voie sa depaseasca acelasi camion daca e semnul? Raspunsul a fost clar "NU" pt ca interzice semnul. Pare un pic hilar pt ca si intr-un caz si in celalalt spatiul necesar manevrei este teoretic acelasi, dar asa zice legea...ce depasesti trebuie sa fie musai moto fara atas.

 

Se dadeau exemple din chestionare e-drpcirvzvt (nu am retinut exact denumirea)....au fost multe cazuri in care raspunsuri prezentate acolo erau de fapt gresite...ala este un site privat, nu oficial al politiei...nu luati automat de bun tot ce e prezentat acolo. Intrebarea cu camionul este un exemplu elocvent pt asta.

 

Pe de alta parte nu luati de bun nici ce zice politia in raport...e posibil sa fi interpretat gresit manevra de depasire (ma refer la existenta/inexistenta semnului "depasire interzisa").

In alta ordine de idei nu va mai bazati nici pe semnalizarile celor din fata...astazi am regretat ca nu am camera pe masina...unul a mers cativa km buni cu semnalul dreapta pus trecand prin sate si intersectii cu drumuri adiacente...suv negru cu nr de MAI fara semnale acustice si vizuale se baga pe linie continua la greu, depasiri in curba, tot tacamul.

vorbesti prostii! si tu si militianul care ti-a zis tie una si alta.

 

cauta "ART.45 alin.(1) din OUG 195/2002 Republicata,coroborat cu ART.118 lit d) din HG 1391/2006 Republicata" si poate pricepi si tu si altii inainte sa o dati inainte ca berbecii!

Editat de george05
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Eu nu pricep ce nu e clar.

De aici a venit decedatul: https://www.google.ro/maps/@47.5927593,22.3389241,3a,75y,260.33h,78.94t/data=!3m6!1e1!3m4!1s3I-aKJ4HPrnyE3AtNpHarA!2e0!7i13312!8i6656!6m1!1e1?hl=ro

are semn de depasire interzisa.

 

HG1391, art120, lit h, 'se interzice depasire vehiculelor: in zona de actiune a indicatorului 'depasirea interzisa' '

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

vorbesti prostii! si tu si militianul care ti-a zis tie una si alta.

 

cauta "ART.45 alin.(1) din OUG 195/2002 Republicata,coroborat cu ART.118 lit d) din HG 1391/2006 Republicata" si poate pricepi si tu si altii inainte sa o dati inainte ca berbecii!

De curiozitate am citit trimiterile tale.

Art. 45 alin.1 zice asa:

"(1) Depăşirea este manevra prin care un vehicul trece înaintea altui vehicul ori pe lângă un obstacol, aflat pe acelaşi sens de circulaţie, prin schimbarea direcţiei de mers şi ieşirea de pe banda de circulaţie sau din şirul de vehicule în care s-a aflat iniţial."

Art. 118 lit.D zice asa:

"Conducatorul de vehicul care efectueaza depasirea este obligat:

a)....

d) sa reintre pe banda sau in sirul de circulatie initial dupa ce a semnalizat si s-a asigurat ca poate efectua aceasta manevra in conditii de siguranta pentru vehiculul depasit si pentru ceilalti participanti la trafic."

 

Daca tu dai ca argumente articolele astea doua atunci ai mari probleme de logica. Tu arati ce este depasirea si ce trebuie sa faca dupa depasire dar discutia era UNDE AI VOIE SA DEPASESTI SI UNDE NU.

La logica pe care o ai nici macar nu ma obosesc sa iti dau trimitere la vreun articol de lege sau regulament.....si ca fapt divers militeanul nu mi-a zis ce mi-a zis la un pahar de vorba, ci mi-a comunicat printr-un act oficial cu semnatura si stampila.

» Post actualizat in 31 May 2016 21:41

Eu nu pricep ce nu e clar.

De aici a venit decedatul: https://www.google.ro/maps/@47.5927593,22.3389241,3a,75y,260.33h,78.94t/data=!3m6!1e1!3m4!1s3I-aKJ4HPrnyE3AtNpHarA!2e0!7i13312!8i6656!6m1!1e1?hl=ro

are semn de depasire interzisa.

 

HG1391, art120, lit h, 'se interzice depasire vehiculelor: in zona de actiune a indicatorului 'depasirea interzisa' '

Daca este indicator atunci e clara treaba...pana acum nu se stia clar daca este sau nu indicator....este semn, nu depasesti.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

mda,cum ma asteptam,nu prea te duce capul sa "coroborezi".in fine,unora va e greu sa pricepeti si sa ganditi mai mult de 1+1=2.sanatate!

 

btw,ia pune o copie a actului oficial...sau l-ai aruncat?ieftineli....

Editat de george05
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Greu tare! E semn, stai pe coada, mergi in coloana. Ca nu ma astept sa vina un nebun care considera ca legea nu i se aplica daca nu trece cu rotile peste linia alba, si imi strimba frumusete de tabla.

Nu mai avea impresia ca le stii pe toate, ca nu exista doua legi paralele, si nu ai drepturi speciale pe moto, ci doar posibilitatea fizica de a te strecura pe linga. Asta nu inseamna ca-i legal ce faci, si o faci pe permisul/oasele tale.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

mda,cum ma asteptam,nu prea te duce capul sa "coroborezi".in fine,unora va e greu sa pricepeti si sa ganditi mai mult de 1+1=2.sanatate!

 

btw,ia pune o copie a actului oficial...sau l-ai aruncat?ieftineli....

Am zis asta:

-"-daca este indicator "depasirea interzisa" nu poti depasi indiferent de linie sau daca incalci sau nu linia. Singura "derogare" este ca poti depasi o motocicleta FARA ATAS (asta este exceptia data de indicator)" ...pt asta vezi ce am subliniat cu rosu in raspunsul politiei.

-"-daca nu este indicator "depasirea interzisa" dar este linie continua (cazul cu linia discontinua nu il mai spun pt ca probabil stiu toti ce se face atunci) pot "depasi" DACA NU INTRII PE SENSUL OPUS. " ....pt asta vezi sublinierea cu albastru. Da, explicatia este pt "coloana in asteptare" DAR sunt 100% convins ca se aplica si unui vehicul in deplasare (am zis asta pt ca cel mai probabil o sa spui "vezi ca acolo e coloana in asteptare'). Ai dileme? Scrie la politie si vei primi raspuns...altfel totul este doar parerea ta personala.

post-2998-0-07668800-1464766900_thumb.jpg

 

Si da, recunosc, nu ma duce capul sa "coroborez" articolele citate de tine cu speta in cauza (cand ai voie sa depasesti si cand nu)....poate ma lamuresti tu unde am gresit.....pe mine atat ma duce capul, sa citesc ce am primit de la organ.

 

Dupa parerea mea raspunsul din poza lamureste, cel putin teoretic, si lanesplitingul....daca este semn depasirea interzisa atunci canci lanespliting....daca nu este semn atunci ai voie fara rezerve. Practic e mai greu de demonstrat ca, daca este semn, ai facut depasire sau devansare (ca sa fie devansare trebuie sa treci de pe o banda pe alta ori daca faci lanespliting asta presupune ca mergi cam intre ele, deci cam greu de sustinut pe care banda ai intrat dupa ce ai iesit de pe a ta)....dar astea sunt fineturi foarte interpretabile

 

Editat de marauder
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Singura "derogare" este ca poti depasi o motocicleta FARA ATAS (asta este exceptia data de indicator)" ...pt asta vezi ce am subliniat cu rosu in raspunsul politiei.

adica pateul ma poate depasi pe mine... ca nu am atas...

dar eu nu pot depasi pateul in exact aceleasi imprejurari...

Editat de jerry_mcrie
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

adica pateul ma poate depasi pe mine... ca nu am atas...

dar eu nu pot depasi pateul in exact aceleasi imprejurari...

Exact...pare aiurea, am si raspuns politiei ca mi se pare ilogic, pt ca si daca ma depaeste pateul pe mine si daca depasesc eu pateul tot acelasi spatiu e ocupat, dar asa mi-au zis....asta e definitia semnului asta se aplica.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Exact...pare aiurea, am si raspuns politiei ca mi se pare ilogic, pt ca si daca ma depaeste pateul pe mine si daca depasesc eu pateul tot acelasi spatiu e ocupat, dar asa mi-au zis....asta e definitia semnului asta se aplica.

DISCRIMINARE sa "ploua" cu oglinzi!

 

culmea este ca aceasta lege este data in vremurile in care motorul era considerat cenusareasa, ca deh, luai moto ca nu aveai bani de masina, erai lent, incurcai traficul...

acum... este fix invers... dar legiuitorii sunt blocati in sistem, cu greu se adapteaza...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Nu mai aruncati raspunsul semnat de Dinita in 2011 pe toate topicurile. Mai circula vreo doua-trei epistole de la militie in care se interpreteaza diferit legislatia.

Dinita spune acolo ca poti efectua depasirea daca indeplinesti conditiile din art. 118 si 120 din regulament. In plus, nu insasi depasirea coloanei este contraventie din clasa III (60 zile fara permis), ci mersul pe contrasens. Exista doar o referire expresa la depasirea coloanei in capitolul contraventii din OUG, care se refera la coloane in asteptare la culoarea rosie a semaforului sau la trecerea la nivel cu calea ferata, fapta care se incadreaza la clasa II (30 zile fara permis).

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

De aici si mitul in care formistii sunt mai catolici decat Papa

Pai asa e. Cand stai acolo si esti pe punctul de a-ti lua amenda, ii zici baiatului cu ochi albastri care vrea neaparat sa iti scoata banii din buzunar ca tu ai citit pe net ca i s-a raspuns unui pe nume "sergiuuuuu" ca ai voie sa crosestezi. Daca tot iti face PV, scrii la mentiuni ca nu e corect sa fii amendat, ca Dl. Dinita Lucian (ma indoiesc totusi ca tocmai nea Capsuna Sefulet a conceput el scrisorica) i-a transmis lui "sergiuuuuu" ca el are voie sa croseteze, prin urmare si restul mobristilor au voie. Dupa care, ne prezentam cu contestatii la parchet (sau unde se mai depuneau) cum ca linia continua nu era acolo si nu uitam sa mentionam de Dl. "sergiuuuu". Castig de cauza garantat.

 

PS: astia sunt atat de batuti in cap ca nu stiu decat sa citeze din legi, nu pot raspunde obiectiv si strict la subiectul dezbatut; i-am incuiat pe multi angajati ai statului cu intrebari de bun simt: bucurestiul raspundea intr-un fel, c-ta exact pe dos. Pe scurt: bine ati venit in jungla.

Editat de catranel
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Nu mai aruncati raspunsul semnat de Dinita in 2011 pe toate topicurile. Mai circula vreo doua-trei epistole de la militie in care se interpreteaza diferit legislatia.

Dinita spune acolo ca poti efectua depasirea daca indeplinesti conditiile din art. 118 si 120 din regulament. In plus, nu insasi depasirea coloanei este contraventie din clasa III (60 zile fara permis), ci mersul pe contrasens. Exista doar o referire expresa la depasirea coloanei in capitolul contraventii din OUG, care se refera la coloane in asteptare la culoarea rosie a semaforului sau la trecerea la nivel cu calea ferata, fapta care se incadreaza la clasa II (30 zile fara permis).

😂😂😂

Acel raspuns, e in numele Politiei Romane. E o clarificare oficiala.

Tu oricum, te vei contrazice continuu, indiferent de subiect.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...