Sari la conținut

ajutor traseu Olanesti - Romani


yuk
 Share

Postări Recomandate

Salut! va cer ajutorul sa ma lamuriti si pe mine daca din zona Olanesti este drum BUN (Drum auto , macadam de calitate) ce iese sus in creasta (gol alpin) apoi sa cobor in Romani de sus (ala stiu ca exista). Ideea este sa poata rula motociclete (cu ceva capacitati enduro dar gume de strada)de 260 kg cu pasager .si sa nu fie dus-intors, ceva de juma de zi cu plecare si retur Olanesti.

Si aceeasi figura Olanesti - Cabana Cozia, este posibil ?

Multumesc!

Editat de yuk
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

1. Am incercat eu sa urc cu o vitara de la Olanesti spre golul Alpin dar m-am blocat la vreo 5 km din cauza unei alencari de teren pe tot drumul.

 

In general drumul este relativ OK, nu stiu daca este pentru gume de strada. Oricum zdruncinaturile o sa fie la locul lor. Sa zic ca e putin mai prost decat un drum forestier unde poti merge cu o masina normala cu 30-40km/h fara sa o rupi.

 

2. De la Olanesti la Cabana Cozia, iar nu stiu daca o sa poti sa urci pentru ca e posibil sa mai fie zapada pe drum in apropierea varfului. De la Olanesti mergi spre Calimanesti, intri pe centura si la Jiblea faci dreapta si apoi o sa vezi semne cu Varful Cozia( saa intrebi). Drumul, de unde incepe forestierul, la fel de prost/bun ca in primul caz. Nu rupt dar nici ca in palma.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

este vorba despre supertenere 1200 cu pasager

 

Deci exista drum Olanesti Cheile Manzului- de iese in gol alpin ?

Editat de yuk
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Cea mai buna sansa sa iesi in golul alpin este cam asa:

http://s658.photobucket.com/user/ggobi/slideshow/Baile%20Olanesti%202010/spre%20Capatani

 

E de facut o dreapta din intersectie y mult inainte de Manzului, la urmatoarea stanga. Inca nu am incercat cu XR.

 

din cheile Manzului se infunda dupa cativa km.

http://s658.photobucket.com/user/ggobi/slideshow/Baile%20Olanesti%202010/Cheile%20Olanesti

 

Tot cu baza in Olanesti am fost la cabana Cheia/cheile Cheii, si intr-o tura pe creasta cu urcare prin Romanii si coborare undeva in Malaia; planul era sa cobor spre Olanesti pe unde nu reusisem sa urc, dar nu a tinut, ca venea o mega furtuna pe creasta.

Spre cabana Cheia era o bucata de vreo 50 m prin vad de rau anu' trecut dupa viituri.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.

×
×
  • Creează nouă...