Jump to content

Recomandare scoala

Recommended Posts

La Louis era o taxa in ziua examenului, dar parca numai vreo 100 RON. Oricum, nu 250 ron clar. E amuzant ca o parte era pt poligon in sine (care apartine C&I) si restul pt moto (pt moto cu care iesi oras?), iar partea pt moto o primeai inapoi daca picai poligonul; taxa era impartita jumate-jumate, parca. Eram prea stresat in dimineata aia ca sa imi mai amintesc foarte precis. Oricum, suni sau mergi la ei la sediu si iti pot spune exact.

Am mai scris pe forum legat de cele 3 scoli de pe Electronicii, mi s-a parut ca noi la Louis eram singurii echipati complet tot timpul. Mare bonus la capitolul disciplinare si responsabilizare, din punctul meu de vedere.

Nu cred ca sunt manevre pe care sa nu ma fi pus sa le fac, inclusiv opturi si jaloane cu o mana si intreg poligonul cu o mana; chestii pentru indemanare si echilibru care nu sunt obligatorii petru examen dar te ajuta sa te adaptezi mai bine mersului pe mobra.

Nu stiu exact cat este taxa in ziua examenului, dar in total scoala costa 1500 de lei la Louis (astazi am vorbit cu o domnisoara de acolo)

Optez intre Louis si Teo deocamdata...Urmeaza sa sun la OlimpicExpert sa vedem ce oferta au.

Nu stiu exact cat este taxa in ziua examenului, dar in total scoala costa 1500 de lei la Louis (astazi am vorbit cu o domnisoara de acolo)

Optez intre Louis si Teo deocamdata...Urmeaza sa sun la OlimpicExpert sa vedem ce oferta au.

http://www.scoalamotolouis.ro/index.php/cursuri-si-tarife/detalii/12

Sunt mai multe variante. Depinde cate ore vrei si daca ai deja B. Eu m-am descurcat cu basic 3 (ala care e 10 mil daca ai B ), si pachetul asta il alesesera cam toti care erau in poligon. Mai poti lua ore in plus la 100 ron sedinta de 2 ore, ori poligon ori trafic, daca ti se pare ca mai ai nevoie.

Edited by XaeL

Dupa cateva telefoane date am reusit sa fac rost de urmatoarele informatii:

AMI MOTO: aprox. 1500 lei (poligon Obor)

• 1000 lei orele de curs;
  • 200 lei taxa pentru motocicleta in ziua examenului
  • aprox 300 lei vizita medicala, testul psihologic si celelalte taxe (taxa pentru permis, cazier, timbru etc.)

LOUIS: aprox. 1500 lei (poligon Obor)

• 1000 lei orele de curs;
  • aprox 500 de lei taxa pentru motocicleta in ziua examenului, vizita medicala, testul psihologic si celelalte taxe.

TEO: aprox. 1400 lei (poligon Obor)

• 790 lei orele de curs;
  • 300 lei taxa pentru motocicleta in ziua examenului
  • aprox 310 lei vizita medicala, testul psihologic si celelalte taxe (taxa pentru permis, cazier, timbru etc.)

BIDI TRANS: aprox. 1375 lei (poligon Ilioara)

• 790 lei orele de curs;
  • 250 lei taxa pentru motocicleta in ziua examenului
  • aprox 335 lei vizita medicala, testul psihologic si celelalte taxe (taxa pentru permis, cazier, timbru etc.)

ADI MOTO: aprox. 1435lei (poligon Ilioara)

• 850 lei orele de curs;
  • 250 lei taxa pentru motocicleta in ziua examenului
  • aprox 335 lei vizita medicala, testul psihologic si celelalte taxe (taxa pentru permis, cazier, timbru etc.)

OLIMPIC EXPERT: aprox. 1375lei (daca imi aduc bine aminte) (poligon Obor)

• 800 lei orele de curs;
  • 300 lei taxa pentru motocicleta in ziua examenului (aici nu imi aduc aminte bine ce am vorbit cu instructorul)
  • aprox 285 lei vizita medicala, testul psihologic si celelalte taxe (taxa pentru permis, cazier, timbru etc.)

Cei la care sunam nu-mi spuneau exact cum imi notasem eu pe foaie preturile, dar sper sa nu fi gresit nimic si sper sa le fie de folos si altora postul :peace:

In rest am vazut cam la toate ca in prima saptamana te baga la cursul teoretic apoi incepi orele in poligon, iar la final te scot si in trafic cateva sedinte (in total 13 sedinte a cate 2 ore).

A ramas sa ma mai hotarasc intre LOUIS, TEO si OLIMPIC EXPERT si sa mi depun dosarul in urmatoarele saptamani :motosmiley:

Din ce am vorbit pana acum cel mai interesat mi s-a parut instructorul de la OLIMPIC EXPERT (am stat de vorba vreo 20 de minute la telefon) asa ca cel mai probabil o sa ma inscriu la ei :scooter:

Edited by AzoiteiAndrei

Eu am facut scoala la AdiMoto si mi s-au parut destul de profi; pe langa faptul ca fetele de la receptie au fost extrem de dragute si serviabile (am reusit sa fac scoala in mai putin de o luna, cu tot cu examinare sala, fiind conditionat de ultima iesire pe poligon si un concediu programat aiurea :P ), instructorul de poligon a fost super implicat... De fiecare data cand veneam la ore, el alerga pe langa motocicleta celor aflati la primele ore, dandu-le indicatii si sugestii... Poligonul, intr-adevar, este cam jalnic, dar nu difera cu mult fata de drumurile tarii... Deci, e bine sa fii pregatit...

Din cate imi amintesc, am avut 9 sau 11 ore pe poligon si 4 pe traseu, am platit 1000 lei + 250 taxa de rezervare (+celelalte taxe pentru permis, dosar, etc.)

Desi dupa primele 4 ore de poligon primisem acordul sa ies pe traseu, instructorul de poligon a insistat sa fac toate orele, sa exersez pentru examen sa iasa perfect... Drept urmare, 3:00 in cap la examen si admis din prima :) Desi "militianul" a fost cam enervat de cativa care nu au ajuns pe poligon la ora stabilita.

Eu unul as recomanda AdiMoto, dar nah...sunt subiectiv :)))))

P.S. Motocicletele de 600cc sunt absolut impecabile dpvd mecanic, si cele de traseu si examen si mai si... Nimic de comentat aici.