Sari la conținut

Accident Bixad (covasna).moto ca tractor. RIP


DanMotoCiuc
 Share

Postări Recomandate

aici vroiam sa ajung, tractoristul ala era la fel de retardat chiar daca venea un seria 5, chiar daca venea un S1000RR.....

 

Iar pentru cei care ruleaza in localitati cu peste 120 km/h iar in afara cu peste 140/150, deja isi iau singuri viata din propriile maini si o pun in ale altora....

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 135
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

Un seria 5 franeaza, nu gluma, daca e ceva probema si trebuie sa opreasca. Si face asta si pe un asfalt murdarit de noroi de utilajele agro-balcanice. Ce moto face asta?

Iar un singur far te deruteaza, s au facut experimente pe tema asta, ochiul uman percepe diferit si creierul evalueaza altfel apropierea unui vehicul cu un singur far fata de un vehicul cu mai multe surse de lumina.

Iar tractoristii astia in general nu au nici o legatura cu condusul pe drumurile publice.

- la minutul 2:40 incepe faza cand intreaba daca isi poate da seama de viteza cu care vine motocicleta...
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

la 200km/h faci 55m/s.

eu unul nu reusesc sa fac diferenta intre o motocicleta si un scuter privind din fata de la 1km. masina de la distanta mare si n-ai cum s-o confunzi cu o bicicleta. presupun ca nenea cu tractorul din momentul in care l-a vazut si pana a pozitionat tractorul a avut nevoie de vreo cateva secunde. mai unem cateva secunde in care s-a panicat si a ramas cu tractorul in drum.

nu-l suspectez pe tractorist ca se uita la motoGP deci probabil ca habar n-are ce inseamna 200km/h.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

eu unul nu reusesc sa fac diferenta intre o motocicleta si un scuter privind din fata de la 1km.

daca urmaresti punctul luminos cateva secunde, iti dai seama imediat. Daca nu, e grav. Bineinteles, daca punctul are lumina aprinsa, ca am vazut cazuri unde mergeau de-an boulea si lumina fix pix. Dar, aici e clar vorba de altceva. Ori clasicul "problemele mele 'e' cele mai mari, lasa-i naibii pe aialalti, daca or veni, or opri ei ca eu-s mare" ori miserupism, combinat cu lipsa de atentie (voita sau nu).

 

PS: am vazut motorete care au avut accidente la viteze mult mai mici de 200km/h si aratau cam... rau. Asta mai seamana a mobra.

Editat de catranel
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Impula mea de tzatze proaste, i-a iesit un tractor pe banda din scurt. Pentru ca rrromania, pentru ca oameni idioti, pentru ca trei sferturi din tara asta e analfabeta functional. Ce rahat e de despicat in patru pe aci? N-avea gume, n-avea skil, ce n-avea ma istetilor, motz la basca?

Editat de bigFatAss
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Dupa filmare , cred ca se va lasa cu pedeapsa cu suspendare . . . . . Inainte de locul accidentului are o limitare de 70 si avocatii adora nimicurile astea . Pacat . Sincere condoleante .

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

n-avea cei 70km/h cat zicea primul indicator si nici cei 50km/h cat zice al doilea indicator acolo unde apare si tractorul in filmuletul de la 8:26

in schimb avea vreo 200m in care sa vada ca e un tractor pe drum.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

iarasi mortul este de vina...!

 

sambata nu am putut sa ma tin dupa 2 jepane... cu motorul... aia mergeau 170-180 constant... wtf? nu incepe nimeni sa "urle" ca de ce?

 

am patit de nenumarate ori sa fandez sau sa franez, cumva sa evit sa ma strecor pentu ca diversi Dorei ies din parcari, trag stanga pe drum de pe margine, ies din camp cu diverse utilaje fara sa se asigure...

pe portiunea aia de 4 benzi inainte de campina, acu cativa ani, a traversat un tractor deala mare, mare cu 2 remorci dintr-un camp in altul cu trafic dinspre si inspre campina fara nici un stres. a lasat si noroi si de toate pe drum... a fost olimpiada franelor.

am evitat odata o combina... nu incapea complet pe banda ei... in curba! misto, ah?

 

normal ca noi trebuie sa ne pazim pielea,...

dar wtf? ma omoara unu dinasta si nu pateste nimic pentru ca eu ... cica mergeam tare?

adica nu poti acuza / condamna un om fara dovezi...

dar poti justifica moartea unui motociclist cu scuze de genul: "desi nu avem dovada radar sau orice forma de a demonstra 100% ca mortul mergea peste viteza legala, noi suntem convinsi ca el avea 200 la ora minim, daca nu 300, si atunci badea Dorel Tractoristul este liber sa tarie linia continua cu tancu si data viitoare. Mortul este de vina."

 

atunci zic eu...

sigur ala cu tractorul a iesit in drum cu minim 60 la ora, daca nu mai bine. perpendicular pe drum, vorbea la telefon si era baut.

sunt 100% convins. de ce? pentru ca, nu trebuie sa explic... din experienta...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Impula mea de tzatze proaste, i-a iesit un tractor pe banda din scurt. Pentru ca rrromania, pentru ca oameni idioti, pentru ca trei sferturi din tara asta e analfabeta functional. Ce rahat e de despicat in patru pe aci? N-avea gume, n-avea skil, ce n-avea ma istetilor, motz la basca?

 

iar esti retardul de serviciu si jignesti lumea gratuit.

 

daca te uiti pe filmare sunt 2 indicatoare , unul de limitare la 70km/h si apoi de 50km/h... acum putem paria ca omul nu le-a respectat, pe niciunul, insa totusi ce viteza sa fi avut de nu a vazut tractorul?

» Post actualizat in 06 Jun 2016 12:28

n-avea cei 70km/h cat zicea primul indicator si nici cei 50km/h cat zice al doilea indicator acolo unde apare si tractorul in filmuletul de la 8:26

in schimb avea vreo 200m in care sa vada ca e un tractor pe drum.

 

+1

» Post actualizat in 06 Jun 2016 12:32

atunci zic eu...

sigur ala cu tractorul a iesit in drum cu minim 60 la ora, daca nu mai bine. perpendicular pe drum, vorbea la telefon si era baut.

sunt 100% convins. de ce? pentru ca, nu trebuie sa explic... din experienta...

 

 

aberezi, ca de obicei...

 

Oricum daca ar fi sa o dam 'legal', e culpa comuna. Nerespectarea limitei de viteza pe sectorul ala de drum din partea motociclistului si neacordare de prioritate la tractorist.

 

Si tractorul ala n-a intrat cu nici un 60 km/h. Daca tu chiar crezi asta inseamna ca te bate fizica la capitolul utilaje grele...

 

 

Eu nu inteleg totusi de ce nu l-a vazut motociclistul pe tractorist din timp. Cum a spus si Sergiu_Q mai sus, se vede pe filmare cam ce vizibilitate ai. Si da, e un drum drept, te indeamna la blana, si evident ca nici unul dintre noi n-ar fi redus la 70 si ulterior la 50, insa totusi reduci la o viteza de bun simt , sa-ti iei o marja de eroare...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

cred ca din toate accidentele astea tre sa invatam cum sa ne salvam poponeata nu pe cine bagam la puscarie sau sa ne certam(ce sa am eu de impartit cu altii de pe aici ?!?). despre tractorist. eu personal as prefera sa mearga la puscarie daca e vinovat dar nu sunt eu judecator ...dar ce mai conteaza cine merge la puscarie cand esti mort ?

imi pare rau de motociclist dar fiecare nenorocire din asta poate ma tine pe mine in viata.

din fiecare accident de la rubrica asta cred ca am invatat cate ceva. unele lucruri chiar in vin in minte in timp ce conduc si ma potolesc atunci cand ma ia valul. nu merg tare dar poate uneori merg periculos. dupa accidentul asta cand o sa ma mai ia valul o sa tin minte ca oricand poate sa iasa un tractor de pe camp de dupa curba si sa adaptez viteza la vizibilitatea pe care o am.

Dumnezeu sa-l ierte pe baiat si tarie familiei si prietenilor sa treaca peste evniment!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Desi am permis si motor de peste 1 an nu am prea multi km la activ (vreo 2000 deci sunt mai mult motociclist in acte :))). Mi-am luat un bandit de 600, dar pana acum nu am mers cu mai mult de 120kmh..

 

Numarul asta mare de accidente ma cam sperie ... In alte tari tot asa multe accidente cu moto sunt ?

 

Trebuie doar sa fim foarte atenti si conducerea preventiva e baza aici cred eu ....

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Eu nu inteleg totusi de ce nu l-a vazut motociclistul pe tractorist din timp. Cum a spus si Sergiu_Q mai sus, se vede pe filmare cam ce vizibilitate ai. Si da, e un drum drept, te indeamna la blana, si evident ca nici unul dintre noi n-ar fi redus la 70 si ulterior la 50, insa totusi reduci la o viteza de bun simt , sa-ti iei o marja de eroare...

 

Pentru ca...simplu. Cand mergi tare privirea e inainte. La cateva sute de metri inainte. Automat ti se ingusteaza si campul vizual si esti atent la ce e pe drum, nu ce e pe camp.

 

Si nu, nu iti imaginezi ca tractorul din camp ajunge pe sosea cum nu te uiti in sus si astepti sa cada vreun avion.

 

Era sa o patesc similar, am scapat cu foarte mult noroc si am invatat sa nu mai merg racheta desi drumul pare gol :)

 

PS. eu vorbesc de experienta mea, nu ma pot da cu parerea legat de viteza celui implicat in acest accident. Condoleante!!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

dumnezeu sa al odihneasca an pace coondoleanta familiei ! mi-a fost un prieten bun

an 2010 tot an apropiere am avut si eu un accident tot din cauza unui betivan care a intrat an mine din fericire am scapat cu 22 de fracturi si ma bucur ca sant an viata .

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Multi cred ca nu pot fi surprinsi de un tractor!Fals,se misca mult mai repede decat credeti !Are cuplu cacalau!

La manevre din scurt o sa va surprinda cat de repede se misca!Asa cum probabil a fost surprins si confratele nostru!

Cei care cred ca nu puteau fi surprinsi nu sunt decat potentiale victime!

Iar estimarea vitezei dupa cum arata mobra e superficiala!Un tractor e o masa mare,grea si rigida ,si o musca daca se loveste de el se face pasta!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Mai motociclistii lu peste prajit, la 50 la ora impact frontal cu un obiect de 3 tone, motocicleta aia se facea acordeon. La 150 era imprastiata pe jumatate de ogor si pe baiat l-ar fi adunat cu matura de pe sub tractor. Arhitectii lu tata...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Imi dau si eu cu parerea, ca orice parerist. La 8.20 e denivelare, moto nu cred ca vedea peste denivelarea aia ! Probabil cand a trecut de ea si cobora "in vale", s-a trezit cu tractorul in fata. Nu mai avea ce sa faca... Nu mai injurati atat. Tractoristul ce vedea peste "dealul" ala, in stanga lui??

Dumnezeu sa-l odihneasca. Pacat ca s-a pierdut o viata

Editat de LKss
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Mai motociclistii lu peste prajit, la 50 la ora impact frontal cu un obiect de 3 tone, motocicleta aia se facea acordeon. La 150 era imprastiata pe jumatate de ogor si pe baiat l-ar fi adunat cu matura de pe sub tractor. Arhitectii lu tata...

lasa-i in pace, le place sa fie "altfel"... unora.

altii sunt gica contra.

altii cred ca "dau bine in poza" daca sunt mai catolici decat papa.

NICI unul dintre cei care au comentat despre viteza nu ar fi mers 70-50 acilo. niciunul...

 

in plus ma dor tastele de cate ori am zis:

nu noi care comentam pe aici am fost acolo in situatia aia.

sunt j-de factori care duc la un eveniment de genul.

nu stim exact ce si cum...

 

brrr, pacat de omul ala care a fost omorat de Gica Tractoristul pe care-l doare la cot... el este mare si greu si obisnuit sa-l fereasca lumea ca deh... e mare si greu.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Un baiat de nota 20.Din toate punctele de vedere.forjator,adevarat...stia care sunt riscurile.odihneasca.se in pace

Editat de Fatal Fury
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

cred ca din toate accidentele astea tre sa invatam cum sa ne salvam poponeata nu pe cine bagam la puscarie sau sa ne certam(ce sa am eu de impartit cu altii de pe aici ?!?). despre tractorist. eu personal as prefera sa mearga la puscarie daca e vinovat dar nu sunt eu judecator ...dar ce mai conteaza cine merge la puscarie cand esti mort ?

 

aici te contrazic Sergiu, conteaza enorm. Iti dai seama ca lepra aia de om ,daca e pe strada in 1-2 ani, la volanul altui tractor,nu a invatat nimic,nu? E ca si cum iei un criminal dovedit, si il pui in libertate dupa 1 an......

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

...forjator,adevarat...stia care sunt riscurile...

 

Eu partea asta nu o inteleg, ziceti ca tipul se dadea la curse ori in general cei ce o fac o lasa mai moale pe strada...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Pentru ca...simplu. Cand mergi tare privirea e inainte. La cateva sute de metri inainte. Automat ti se ingusteaza si campul vizual si esti atent la ce e pe drum, nu ce e pe camp.

 

Si nu, nu iti imaginezi ca tractorul din camp ajunge pe sosea cum nu te uiti in sus si astepti sa cada vreun avion.

 

Era sa o patesc similar, am scapat cu foarte mult noroc si am invatat sa nu mai merg racheta desi drumul pare gol :)

 

Cum frate sa spui ca daca mergi tare, privirea e inainte? doar nu e inapoi.... ai auzit de vedere periferica? si nici macar 'periferic' nu e un termen corect. Periferic e atunci cand esti la 3 metri de trecerea de pietoni,si pune unul /una piciorul pe trecere, de pe trotuar gen.

 

Dar oricum ai merge, la cum arata strada aia in filmare, este imposibil sa nu vezi tractorul ala. Tractorul ala nu era la 300 metri in dreapta , pe camp (ca sa zici ca era intr-un unghi 'periferic'). Tractorul ala era pe strada ..

 

Si da, cu ultima ta propozitie ai pus punctul pe 'i', cand mergi 'racheta', riscul creste exponential...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Dar oricum ai merge, la cum arata strada aia in filmare, este imposibil sa nu vezi tractorul ala. Tractorul ala nu era la 300 metri in dreapta , pe camp (ca sa zici ca era intr-un unghi 'periferic'). Tractorul ala era pe strada ..

Tocmai, poate omul nu se astepta sa ii intoarca in cale, o fi crezut ca l-a vazut. Doar stii ca sunt si situatii mai mult sau mai putin imprevizibile. Ce naiba, zi de zi, vad cel putin un i.diot de sare kamikaze. Poate ca si norocul a facut sa nu am vreun accident, insa frate-miu nu a 'iertat' doi...

Editat de catranel
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Tocmai, poate omul nu se astepta sa ii intoarca in cale, o fi crezut ca l-a vazut. Doar stii ca sunt si situatii mai mult sau mai putin imprevizibile. Ce naiba, zi de zi, vad cel putin un (cuvant urat) de sare kamikaze. Poate ca si norocul a facut sa nu am vreun accident, insa frate-miu nu a 'iertat' doi...

 

 

Asta ar fi singura explicatie plauzibila, dar dupa accidentul lui Taz, oricine care a aflat de el si situatia in care s-a petrecut, ar fi trebuit sa insemne o lectie.... mai ales la genu asta de retarzi cu tractoarele..

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...