Sari la conținut

Probleme semnalizari LED


Postări Recomandate

Stiti careva care ar fi problema....am avut semnalizari pe bec si le-am schimbat cu cele pe led toate 4 si acuma merg toate 4 deodata intermitent. Este vorba de un Suzuki gsxr

Dezvolta, se aprind toate 4 odata sau cum, cam asta s-ar intelege din ce ai scris tu.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Cum le mai stii tu pe toate, lasa omul sa raspunda.

Nu are ce sa mai raspunda, alta posibilitate nu e.

 

Rezistenta in paralel. cu fiecare

Daca nu-l deranjeaza frecventa aprinderii cel mai simplu e sa scoti becul sau ceva mai complicat e sa-i pui doua diode.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Toate 4 se aprind intermitent cand dau de buton in stanga sau dreapta iar martorul din bord e asa anemic ca si cum s-ar arde

Repet poate nu ai inteles din prima, daca iti convine frecventa cu care se aprind scoate becul din bord sau daca vrei sa-l pastrezi trebuie sa faci o modificare ce presupune doua diode. Cum nu cred ca te pricepi roaga un prieten sa-ti faca treaba asta.

Cam asta-i modificarea care trebuie facuta (bineinteles adaptata la bordul tau)

/index.php?/topic/738334-totul-despre-semnalizare-directie-si-semnal-hazard-la-moto/?p=4184390

Editat de vlad58
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

exact asa am patit si io la baba mea.....releul de semnalizare e vechi si nu e conceput pt led...la a mea m--a pus un electrician doua becuri normale de semnalizare sub saua psager..si din ele a plecat cu semnalizarile.....sau daca nu,alta varianta e sa schimbi releul de semnalizare

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

I se aprind toate prin martorul din bord.

E naspa problema auzi sa puna ei la motocicleta martor in bord. Trebuie scos domle. Da nu asa scoate tot si semnalizarile ce naiba doar ai maini pentru semnalizare.

 

No More electrica acasa dute la un electrician si sigur iti rezolva problema ca pe forum o dai in electrica de romania.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Aceeasi problema descrisa de initiatorul topicului am avut pe un Ducati Monster.

 

Rezolvare: inlocuit releu semnalizare cu unul pentru led si eliminat martor semnalizari din bord.

 

Bafta

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Aceeasi problema descrisa de initiatorul topicului am avut pe un Ducati Monster.

 

Rezolvare: inlocuit releu semnalizare cu unul pentru led si eliminat martor semnalizari din bord.

 

Bafta

El deja s-ar putea sa aiba releu pentru leduri ca asa cum a sezizat si pacaliciossul nu s-a plans de frecventa aprinderii.

 

E naspa problema auzi sa puna ei la motocicleta martor in bord. Trebuie scos domle. Da nu asa scoate tot si semnalizarile ce naiba doar ai maini pentru semnalizare.

 

No More electrica acasa dute la un electrician si sigur iti rezolva problema ca pe forum o dai in electrica de romania.

Degeaba faci misto ca multi care au dat peste aceasta problema ori si-au scos martorul din bord ori au facut modificarea pe care am detaliat-o. Asta o sa-i faca ectricianul. Aceasta modificare il ajuta si pentru cand va vrea sa-si puna la bord in loc de bec un led sau daca va vrea un comutator de avarie.

Pe scurt tu daca nu te pricepi nu te baga.

 

 

Iti pot pune eu doua rezistente in paralele. Este un curent rezidual acolo si de aceea face asa ....

» Post actualizat in 10 Jun 2016 05:49

patru, pardon :)

Doua rezuistente ar rezolva problema dar nu-i o solutie "cinstita".

Ajung doua.

Editat de vlad58
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Vlad58 daca esti un carpaci nu mai da sfaturi. Daca tot dai sfaturi si te pricepi da un sfat cu o rezolvare profesionala. Asa ca sssst si nu te mai baga in seama cu "romanisme" si rezolvari la probleme dinainte de '89.

 

De ce sa scota becul din bord cand sunt pe piata relee de semnalizare dedicate led ,etc., eu cred ca am dat cel mai bun sfat cand am spus sa mearga la un electrician deoarece ala stie cu ce se mananca.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Vlad58 daca esti un carpaci nu mai da sfaturi. Daca tot dai sfaturi si te pricepi da un sfat cu o rezolvare profesionala. Asa ca sssst si nu te mai baga in seama cu "romanisme" si rezolvari la probleme dinainte de '89.

 

De ce sa scota becul din bord cand sunt pe piata relee de semnalizare dedicate led ,etc., eu cred ca am dat cel mai bun sfat cand am spus sa mearga la un electrician deoarece ala stie cu ce se mananca.

In primul rand controleaz-ti limbajul, nu te pricepi nu mai scrie ca faci posturi degeaba. Pe urma eu cred ca esti autist nu intelegi ca schimbarea releului nu e solutia ( ai idee macar cum vine legat becul ala in schema?) deja are unul universal ca altfel se plangea si de frecventa clipirii.

In ultimul rand repet rezolvarea unui profesionist este sa puna naibii cele doua diode, alta cale nu exista.

Editat de vlad58
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Am rezolvat problema fiind becul din bord ars

» Post actualizat in 10 Jun 2016 11:50

Multumesc tuturor

Te-ai exprimat ambiguu eu citesc cunoscand schema de legare ca ti s-a ars becul si s-a rezolvat probema altfel se poate citi ca-ti facea pentru ca era becul ars dar mai sus scriai ca se aprinde slab.

Ar fi bine sa specifici totusi cum s-a rezolvat.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Pai cred ca a schimbat becul din din bord si a rezolvat problema care o avea...

Cand ai un singur bec in bord ca martor de semnalizare asta e legat intre cele doua ramuri astfel ca atunci cand dai semnal martorul isi ia tensiunea pozitiva din contactul partii ce semnalizeaza iar cea negativa prin ramura cealalta, adica prin becurile de semnalizare opuse celei actionate. Rezistenta becului martorului este mult mai mare decat cea a semnalelor si atunci observam ca el se aprinde dar semnalele neactionate ba. Retinem ca in realitate prin acestea trece curent dar nu se aprind deoarece e foarte mic. In momentul schimbarii pe led-uri acest curent (nu ca valoare ci ca si cale) e suficient sa le apriinda deci indiferent in ce parte semnalizam ele clipesc simultan. Avand in vedere aceasta schema nu schimbarea becului sau a releului de semnalizare rezolva problema ci scoaterea lui respectiv arderea. Ca sa ai martor functional trebuiesc facute modificari.

Editat de vlad58
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.

×
×
  • Creează nouă...