Sari la conținut

Veste airbag


Postări Recomandate

Nu starneste ca au preturi inca ridicate. Se adreseaza la un tip de consumator cu o anumita gandire care reprezinta o fasie inexistenta intr-un grafic.

 

Cand am luat eu o veste cu airbag, pe meleaguri locale se uita lumea ca la urs la mi e, nu stia sa zica ca o fi bine sau sa dea cu o piatra dupa mine.

Cu cat mergi mai adanc in tari care au traditie in a avea apa calda de la robinet, lucrurile se linistesc. Insa si acolo ai sa vezi rar acest tip de produs, fie veste fie incorporat. 

 

Plus ca este o siguranta pasiva, deci intre 500 si 1000+coco purtati dupa tine ca lantu de haur la gat.

 

Cu timpu o sa fie din ce in ce mai intalnite pana o sa faca ue reglemntare la echipament de strada cu airbag integrat.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 81
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

Acum 7 minute, einstein1984 a spus:

La noi rade lumea de tine daca porti o veste reflectrozanta si voi ziceti ca sa-si ia lumea cu airbag....

Pe principiul asta..trebuie sa mergi in slapi si cu ultimul model de freza. Da-o naibii de lume, nu pe ea o doare o coasta/clavicula rupta. Si daca rade inseamna ca te vede - daca te vede poate nu te calca. Sau macar te vede cand te calca 😀

Si mi-am luat vesta reflectorizata cu air bag de la hit-air. Si arat ca urs fosforescent (nu sunt nici tocmai mic).

 

Apropo - a mai avut careva problema asta - am legatura la airbag cu fir de moto - si nu prea pot sa stau in picioare ca nu imi ajunge firul. Firul e intins la maxim si nu am de unde sa il prind mai aproape de mine - e prins de cadrul de sub sa iar motorul e un gs1200. Iar eu ma duc spre 1....90

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Într-adevăr.. daca porți vesta reflectorizanta te vad ca pe ultimul țăran, lucrator la drumuri si poduri sau mai stiu eu ce. Multa lume e limitată.. nu ar aprecia nimeni siguranța si prevenția pe care incerci sa o atingi prin echipamentele cu care "ne încărcăm".

Si da.. nu mai "dam bine", e mai mișto imaginea de rider cu adidași de firma de oras, si blug sau pantalon scurt, chiar si tipe in bluzițe, maieuri sau colanți 😖

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

1 oră în urmă, tzunoi a spus:

Apropo - a mai avut careva problema asta - am legatura la airbag cu fir de moto - si nu prea pot sa stau in picioare ca nu imi ajunge firul. Firul e intins la maxim si nu am de unde sa il prind mai aproape de mine - e prins de cadrul de sub sa iar motorul e un gs1200. Iar eu ma duc spre 1....90

 

Eu am legat chiar in partea din fata sub sa de boltul pe care basculeaza rezervorul. La 1.83 mai am destul de multa rezerva sa lungesc snurul. In manual la indicatii arata ca trebuie sa fie tensionat complet cand stai in picioare in scarite. 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 9 months later...

am pus si eu o comanda pt 2 d-astea (una pt mine si una pt mandra). cica stocu se reface abia prin aprilie.

https://www.hitair.com.ro/produs/vesta-moto-cu-airbag-mlv-c/


stiu ca daca te intalnesti cu un camion sau cu un copac sunt ca si cum n-ar fi, dar imi plac pt ca protejeaza coloana cervicala  si de asemenea poate te scapa de vreo clavicula rupta, coasta, d-astea.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 50 minute, drujbex a spus:

am pus si eu o comanda pt 2 d-astea (una pt mine si una pt mandra). cica stocu se reface abia prin aprilie.

https://www.hitair.com.ro/produs/vesta-moto-cu-airbag-mlv-c/


stiu ca daca te intalnesti cu un camion sau cu un copac sunt ca si cum n-ar fi, dar imi plac pt ca protejeaza coloana cervicala  si de asemenea poate te scapa de vreo clavicula rupta, coasta, d-astea.

Am avut in 2019 un mini-incident (am intrat pe un drum acoperit recent cu piatra) si am cazut , echipat fiind cu o vesta din asta. Inafara de injuraturi si zgarieturi pe agregat nu am avut absolut, dar absolut nimic. S-a umflat instantaneu si aia a fost. 

E clar ca nu te salveaza in orice situatie, dar la fel de clar este ca avand si un combinezon de calitate iti creste sansele sa scapi nevatamat din  ANUMITE situatii. Nu cred ca va exista vreodata echipament care sa te scape din orice situatie, cum nici o masina nu iti garanteaza siguranta la orice viteza/situatie. E un joc al sanselor.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

On 3/5/2021 at 9:55 AM, robert23mg said:

Speram sa le folosiți fara a le testa.

Dacă îți aduci aminte ar fi mișto să revii cu niste impresii după ce le primești.

 

revin sigur cu primele impresii dupa ce le primesc, cat si cat de usor e de urcat/dat jos in/din sa, atat pt mine cat si pt pasagera, cat de rau "incurca" coarda etc

ah, si cu privire la usurinta echiparii, reglarii etc. eu mi-am comandat xl ca-s ditai malacu si mi s-a zis ca n-ar trebui sa fie probleme s-o reglez cat de larg se poate si s-o trag peste geaca.

si eu sper sa nu ajunga testate 😁

On 3/5/2021 at 9:56 AM, Fiziflash said:

Am avut in 2019 un mini-incident (am intrat pe un drum acoperit recent cu piatra) si am cazut , echipat fiind cu o vesta din asta. Inafara de injuraturi si zgarieturi pe agregat nu am avut absolut, dar absolut nimic. S-a umflat instantaneu si aia a fost. 

E clar ca nu te salveaza in orice situatie, dar la fel de clar este ca avand si un combinezon de calitate iti creste sansele sa scapi nevatamat din  ANUMITE situatii. Nu cred ca va exista vreodata echipament care sa te scape din orice situatie, cum nici o masina nu iti garanteaza siguranta la orice viteza/situatie. E un joc al sanselor.

exact asa m-am gandit si eu. 
nu e un inlocuitor pentru creier si bun simt, dar daca-ti creste chiar si putin sansele in favoarea ta, atunci tot e bine.

in plus la trantele light si non-life-threatening, daca te scapa de niste oase rupte si niste disconfort, iarasi sunt multumit.

 

Editat de drujbex
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 16 minute, drujbex a spus:

revin sigur cu primele impresii dupa ce le primesc, cat si cat de usor e de urcat/dat jos in/din sa, atat pt mine cat si pt pasagera, cat de rau "incurca" coarda etc

Nu te încurcă cu nimic la urcat si  coborat. Eu mai uit sa o conectez la moto cand plec. La coborâre am uitat de câteva ori sa o dezleg dar nu s-a umflat. Trebuie ceva forta sa se umfle. 

Ca si echipare...eu tin pusa pe geaca si ma îmbrac dintr-o dată cu amândouă

Ce nu imi place la ea e ca are cablul prea scurt - nu pot sta in picioare pe motor ca nu am...fir. Dar..sunt spre 1.90 si prinderea e undeva mai jos de sa - un gs1200.

A..si ia-ti fosforescentă. Arăți ca lucrătorii de la rebu dar esti văzut de departe...

Editat de tzunoi
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

la asta cu fosforescentu chiar duc o lupta crancena cu ego-u' meu. 😁
momentan inclin spre aia inchisa :))
dar mai vedem pana isi refac aia stocu, eventual ma duc sa le probez

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 2 months later...
On 3/5/2021 at 9:03 AM, drujbex said:

am pus si eu o comanda pt 2 d-astea (una pt mine si una pt mandra). cica stocu se reface abia prin aprilie.

https://www.hitair.com.ro/produs/vesta-moto-cu-airbag-mlv-c/


stiu ca daca te intalnesti cu un camion sau cu un copac sunt ca si cum n-ar fi, dar imi plac pt ca protejeaza coloana cervicala  si de asemenea poate te scapa de vreo clavicula rupta, coasta, d-astea.

 

o port de vreo 2 saptamani (da, am comandat-o pe 5 martie si a sosit 2 luni si ceva mai tarziu...) si pot sa spun ca nu ma incomodeaza cam deloc.
- ancora se prinde destul de usor, cel mai bine de cadru, sub sa.
- am uitat de minim 5 ori ca o am ancorata cand m-am dat jos, nu s-a declansat singura

- e foarte reglabila dar in zilele in care bate rau vantul, tot se poate face un "pachet" de aer intre vesta si geaca, dar se simte doar la viteze mari, peste 120, ceva ce eu unu' oricum nu prea servesc

- sper sa nu o folosesc niciodata dar, daca voi avea acest ghinion, e bine de stiut ca un cartus nou e 150 de lei si se poate remonta in regie proprie.

 

all in all, recomand, mi se pare un pret absolut decent (1580) pt ceva de safety. cum scriam, pe mine cel mai mult ma intereseaza fixarea gatului prin "cadru" pe care ti-l face cand se declanseaza. m-am apucat de hobby-u' asta "asumandu-mi" oricata durere fizica, aproape orice membru rupt, dar nu vreau sa-mi asum sa raman leguma.

 

PS: geaca asta are mesh (e de vara chipurile), airbag integrat, protectii CE si e sub 2000 de lei: https://www.hitair.com.ro/produs/geaca-moto-motorrad-2-mesh/
poate fi o optiune buna pt cei care oricum voiau o geaca noua si se gandeau si la airbag.

Editat de drujbex
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 5 ore, drujbex a spus:

e bine de stiut ca un cartus nou e 150 de lei si se poate remonta in regie proprie.

 

 

cartusul de co2 e design proprietar ? un alt cartus de acelasi gramaj nu e compatibil ?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

1 hour ago, csman said:

 

cartusul de co2 e design proprietar ? un alt cartus de acelasi gramaj nu e compatibil ?

e design propietar, sau cel putin asa incearca sa-ti spuna, inclusiv in manual
https://www.hitair.com.ro/produs/capsule-cu-co-2/

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 1 month later...

image.thumb.png.d54cdc35f789041b6b4fb3ae39f5cc68.pngimage.thumb.png.9bdc223f9a2a9dba84652d25609f4f4f.png

 

iata ca se si umfla 😁

 

eu speram sa n-o "folosesc" niciodata, dar iata ca s-a ivit "ocazia"...

haideti sa si radem (de mine):
practic traversa un card de gaste, am facut prostia sa presupun ca-si vor mentine traiectoria si viteza asa ca am franat suficient incat sa nu ne intersectam, dar cand m-am mai apropiat, in loc sa continue sa traverseze, s-au oprit, gascanii s-au umflat in pene si s-au indreaptat spre mine si au inceput sa hasaie... am franat cat am putut dar tot am luat o nenorocire de gasca, practic roata fata mi-a fugit pe corpu' ei si am cazut intr-o parte la nu stiu, poate 5 la ora?

vesta s-a umflat, a stat cateva minute umflata la maxim, apoi a inceput, incet, sa se desumfle.
nu stiu daca e meritu' ei, sau cazatura a fost pur si simplu la viteza atat de mica, dar nu m-am resimtit deloc, nici macar o vanataie, o zgarietura, o lovitura, nimic-nimic.

e totusi reconfortant sa stiu ca am instalat-o corect si ca se umfla in caz de ceva.
ah, uitati ce misto se umfla sub casca, practic limiteaza mult mobilitatea capului, reducand sansele unei fracturi de coloana cervicala (la un accident serios nu la panarama mea cu cardu de gaste)

PS: nu cred c-a patit nimic gasca, s-au facut toate disparute dupa eveniment dar, chiar si 5-10 minute mai tarziu, tot "ningea" cu pene pe sosea 😂

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 16 minute, drujbex a spus:

PS: nu cred c-a patit nimic gasca, s-au facut toate disparute dupa eveniment

ca orice alt pieton rresponsabil.

 

acum o arunci la gunoi sau o poti reumfla? schimba "capsa"?..

cat a costat?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

vesta a costat vreo 1580 de lei (cu un cartus inclus) si e exact asta de aici.

nici vorba s-o arunc, nu a patit nimic si e refolosibila; acum urmeaza sa ridic un cartus nou, 150 de lei, se poate monta si in regie propie, dar eu o sa-i rog pe astia hitair romania sa mi-l instaleze

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 4 minute, drujbex a spus:

vesta a costat vreo 1580 de lei (cu un cartus inclus) si e exact asta de aici.

nici vorba s-o arunc, nu a patit nimic si e refolosibila; acum urmeaza sa ridic un cartus nou, 150 de lei, se poate monta si in regie propie, dar eu o sa-i rog pe astia hitair romania sa mi-l instaleze

nu suna rau. doar pretul initial e mare. plus daca ai ghinion sa se intepe..atunci cred ca e papa, dar macar sa te salveze.

 

pai si modul de declansare probabil este electronic, nu e ca la airbag cu capsa din aia cu "explozibil"?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 13 minute, frigider a spus:

nu suna rau. doar pretul initial e mare. plus daca ai ghinion sa se intepe..atunci cred ca e papa, dar macar sa te salveze.

 

pai si modul de declansare probabil este electronic, nu e ca la airbag cu capsa din aia cu "explozibil"?

"Cui" ca la grenada.

Esti legat de moto cu elementul de siguranta/declansator drept cel mai sensibil in lantul de forte. 

Cand te indepartezi de moto (cazi) este deschis circuitul si vesta se umfla. Exista si scenarii cand se deschide sau nu (conjunctura si neatentie).

 

Alea profi au electronica ce gestioneaza momentul declansarii - uzual prin determinari inertiale.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

modu' de declansare e mecanic, e ancorata (fizic) cu un cablu special, de cadru' mobrei, sub sa.

cablu' asta ramane mereu legat la mobra si il legi (cuplaj de plastic) apoi la vesta, la buzunarul drept (se vede in poza de mai sus, unde e mai umflat)

varfu' cartusului de CO2 sta peste o sfera metalica, legata la cablu' vestei. sub sfera asta e un ac care sta pe un arc foarte puternic; cand tragi puternic de cablu (cand cazi), sfera e trasa afara si arcul se intinde si impinge acul in cartus si elibereaza gazul.

 

image.thumb.png.dbd47c2d83843d80a745a1efaaee0acc.png

image.thumb.png.59bb4cc649734c90d328582375bc750a.pngimage.thumb.png.65ff851e133a1708424ae5bbd9d7f92f.pngimage.thumb.png.9f82c6b1c8485dbbd551993d32002aa4.png

1 minute ago, florinelu07 said:

"Cui" ca la grenada.

Esti legat de moto cu elementul de siguranta/declansator drept cel mai sensibil in lantul de forte. 

Cand te indepartezi de moto (cazi) este deschis circuitul si vesta se umfla. Exista si scenarii cand se deschide sau nu (conjunctura si neatentie).

 

Alea profi au electronica ce gestioneaza momentul declansarii - uzual prin determinari inertiale.

 

corect

5 minutes ago, hora09 said:

mecanic

yeap

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Oare cum se comporta la un impact mai puternic, sa zicem la 50kmph?

Ma gandesc ca ajuta mult (in special gatul) deoarece si protectiile level 2 absorb bine un impact, iar de la o vesta de genul acesta as avea asteptari chiar mai mari.

Ma gandesc si eu sa imi iau ceva de genul dar nu stiu cat de utila mi-ar fi doar prin oras si la viteze mici (incepator). 

Edit: Am gasit cateva detalii despre o vesta Airbag de la A* in revista MotoADN: https://revista.motoadn.ro/books/eyzb/#p=62

 

"Un airbag nu are voie sa lase mai mult de 4.5kN de forta sa fie transferata catre corp." (Level 1 = 18kN)

Modelul respectiv, in teste, a lasat 1kN. Deci da, sunt eficiente. :D 

 

Eu ma gandesc la asta: https://bikershop.ro/protectii-pentru-motociclisti/9566-14496-vesta-inteligenta-cu-airbag-dainese-smart-jacket-d-air.html#/11-culoare-negru/116-marimi_protectii-m

Dar ma voi mai documenta. 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 5 ore, ionutpm a spus:

Oare cum se comporta la un impact mai puternic, sa zicem la 50kmph?

Ma gandesc ca ajuta mult (in special gatul) deoarece si protectiile level 2 absorb bine un impact, iar de la o vesta de genul acesta as avea asteptari chiar mai mari.

Ma gandesc si eu sa imi iau ceva de genul dar nu stiu cat de utila mi-ar fi doar prin oras si la viteze mici (incepator). 

Edit: Am gasit cateva detalii despre o vesta Airbag de la A* in revista MotoADN: https://revista.motoadn.ro/books/eyzb/#p=62

 

"Un airbag nu are voie sa lase mai mult de 4.5kN de forta sa fie transferata catre corp." (Level 1 = 18kN)

Modelul respectiv, in teste, a lasat 1kN. Deci da, sunt eficiente. :D 

 

Eu ma gandesc la asta: https://bikershop.ro/protectii-pentru-motociclisti/9566-14496-vesta-inteligenta-cu-airbag-dainese-smart-jacket-d-air.html#/11-culoare-negru/116-marimi_protectii-m

Dar ma voi mai documenta. 

Cu siguranta este mai buna decat nimic. Conduita preventiva va ajuta mai mult.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

14 hours ago, florinelu07 said:

Cu siguranta este mai buna decat nimic. Conduita preventiva va ajuta mai mult.

 

tighten the nut behind the handlebars 😁

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...