Sari la conținut

Veste airbag


Postări Recomandate

  • Răspunsuri 81
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

La 14.06.2016 la 0:30, Illegal a spus:

Salut. Sunt nou pe forum, abia fac scoala de sofer ca m-a prins si pe mine virusul :D.

Am niste intrebari asa cum zice si titlul , despre sisteme de air-bag. Am cautat pe forum dar nu am gasit nimic legat de asa ceva, sau am cautat unde nu trebuie :-s.

 

Sunt obsedat de siguranta (am avut un accident in trecut) si vreau sa aud ceva pareri despre aceste sisteme.

 

Sunt sisteme mai ieftine gen Hit-air, dar sunt si sisteme mai scumpe gen Tech-air de la Alpinestars, si misano 1000 de la Dainese(care mai au niste sisteme , dar nu avem reprezentane pentru asa ceva in Ro).

A achizitionat cineva asa ceva? Sunt ok? Inteleg ca la impact sanatos, doar Cel de sus te ajuta . Dar la un impact mediu am inteles ca sunt super ok.

 

Care ar fii recomandarea voastră? Ca pentru siguranta nu ne zgârcim.

 

Alpinestars si dainese nu stiu cum iti protejeaza spatele de exemplu, pe langa protectia de plastic dura... si au numar limitat de jachete cu care le poti purta.si costa si 1500 1600 de euro.

 

Daca sunt cunoscatori, va astept parerile.

 

Multumesc si va doresc asfalt uscat!

Ceid e la reprezentanta ducati au vesta cu airbag

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

In magazin, in mod ideal :) sunt curios ce parere are lumea despre airbag - ce au mai auzit, ce au mai citit. 

 

Mie mi se pare o varianta buna datorita faptului ca are un volum mare de aer, iti tine si gatul, poti inlocui tu cartusul cu CO2, dar nu stiu cat de bun e soft-ul. 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 4 weeks later...

Eu nu ies fara vesta airbag pe strada, decat f rar. Cand ies cu grupul clar sunt cu vesta, fie peste costumatia textila sau cea de piele.

Stiu, poate fi putin incomod, nu neaparat la purtat ci mai degraba la echipat/dezechipat. Insa e un inconvenient mult prea mic pt beneficiile pe care le-ar putea aduce. Cate accidente nu ar fi fost fara urmari tragice (coaste perforand plamanii, etc.) daca o vesta ar fi fost prezenta?

Stiu, poate fi scumpa. Dar exista o gama destul de larga, de la cele cu cablu, cum am eu, pe care am dat 250 lire parca,  pana la cele de 6-700 lire (in UK). 

Uite-ma si cu vesta, cand erau vreo 6-8 grade afara. Tine bine la spate :) 

 

image.thumb.png.01520a3d062a3635b3124a72ba84e652.pngI

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...