Jump to content
Sign in to follow this  
the Pig

a fost cineva la Vadu?

Recommended Posts

Cum inca de anul trecut ne-au alungat p-astia cu corturile,la Vadu,eram sigura,c-am si citit niste comunicari in sensul asta,ca aia de la Biosfera vor incepe vanatoarea de vrajitoare mai abitir anul asta.Pt mine exista un singur sens Bulgaria,acolo unde spusera colegii..Desi eram fan Vadu.Dar cum noi suntem 'condusi' de imbecili nu ne ramane decat mutarea in alte locuri.

Poate sa dezvolte cineva putin subiectul cu Bulgaria si locurile de campare de acolo, eventual coordonate GPS, linkuri catre Google Maps cu pin ceva, drumurile de acces cum sunt. Chiar as vrea sa merg curand cu cortul, am fost si la Vadu acum un an si a fost foarte ok, mai putin partea cu tantarii care m-au atacat si la 12 ziua. Nu ne-a intrebat nimeni de sanatate dar era sa las scutul de la masina pe acolo. Sau facem topic separat? Scuze daca am deviat de la subiect :)

Subscriu, Durankulak / Ezerets, plaja foarte lunga si salbatica, corturi si campere oriunde fara amenzi (doua zone, una inalta pe faleza sau direct pe plaja), un bar hippie cochet si ceva umbrelute (dus pe plaja si container cu grupuri sanitare pentru cei care mai consuma de la bar), camping cam vechi dar ingradit in spate, pe plaja se fac focuri si se mai poate merge cu motorul, oameni linistiti, fara muzica/manele, localitate la 2-3 km pentru aprovizionare, zona de lacuri pline de pasaret, etc... la doi pasi de vama veche

Eu n-am avut probleme cu tantarii la Vadu anu' trecut, insa am stat 2-3 zile la Gura Portitei si m-au spart acolo..

Am mai stat apoi 3 zile la Mila 23 in Delta (unde eram sigur ca o sa ma nimiceasca), iarasi, nimic...

Totul s-a intamplat in August...

In aceasta ordine de idei, merge cineva spre BG in seara asta sau maine? Krapets, Ezerets, zona aia. Sau e careva deja acolo? :)

in conditiile astea n-am sa mai merg la Vadu. am mers multi ani de cateva ori in fiecare vara. dar nu vreau amenzi sau alte probleme. cum am spus, ne meritam soarta. o sa caut alte locuri, probabil mai mult la munte unde inca pot merge cum imi place.

lol, cine te pune sa o platesti? dupa 5 ani se prescrie, am avut peste 130.000 de lei amenzi, mai am vreo 2.800...

Subscriu, Durankulak / Ezerets, plaja foarte lunga si salbatica, corturi si campere oriunde fara amenzi (doua zone, una inalta pe faleza sau direct pe plaja), un bar hippie cochet si ceva umbrelute (dus pe plaja si container cu grupuri sanitare pentru cei care mai consuma de la bar), camping cam vechi dar ingradit in spate, pe plaja se fac focuri si se mai poate merge cu motorul, oameni linistiti, fara muzica/manele, localitate la 2-3 km pentru aprovizionare, zona de lacuri pline de pasaret, etc... la doi pasi de vama veche

am doar o completare la ce zici tu. mancarea e la pret decent in zona! eu am stat 2 zile si am cheltuit vreo 100 leva in conditiile in care eu is mare mancau si m-am lafait si la Tyulenovo :) e 2 leva o ciorba de peste la Durankulak. :D

eu am fost cu masina ca nu se simtea printesa prea bine si n-am vrut s-o chinui.

am dormit in cort de-am spart. lucru pe care nu mai pot sa-l mai fac in Vama de cativa ani. singura problema ar fi lipsa toaletelor...dar daca te poti tine pana ajungi in sat la micul dejun ...e in regula :D

13584913_1224770284220633_24142535266307

13662263_1224790320885296_22446803114467

Anul asta n-am fost dar anul trecut aveau un container cu grupuri sanitare OK-ish langa beach-bar...

post-79158-0-98656800-1468832083_thumb.jpg

post-79158-0-65946800-1468832085_thumb.jpg

uneori plaja e atat de plina :)

post-746-0-13919100-1468859438_thumb.jpg

Pff,ma apuca nostalgia!La inceputul anilor 90,am fost de 6 ori in Delta,numai cu cortul!Iar ultimele 3-4 zile stateam numai pe plaja la Sulina!Veneau granicerii ne ziceau sa ne inregistram(ceea ce nu faceam),ne imprieteneam,o tigara,o cafea,ceva trascau!Tantari nu prea erau ca-i gonea briza!Mergeam in Sulina cativa kilometri,noaptea inapoi,graniceri,gagii cu gagicile la cordeala,nebuni ca noi cu corturile pe plaja!Misto,nu aveam treaba cu nimeni si nimeni cu noi!

Ce se vede la bulgari pare marfa,mai ales daca nu ai treaba cu lumea si cu autoritatile!

Am fost weekensul asta iar la vadu, pe la 9 au rutina granicerii..iar au venit cu un atv....nu ai voie sa faci foc sub nici o forma....daca te-a prins te- ai ras....

Acu am platit taxa la rezervatia seara dunarii..dar acum nu au intrebat nimic

vreau sa merg si eu la inceputul lui August, vreo 3-4 zile, in special la pozat. Deci daca platesc taxa aia, nu cred ca am probleme. Cat e? ca am uitat, stiu ca-i o suma infima (e pe persoana sau cum)?

La Vadu nu se poate pune cortul. In rest poti face ce vrei. Raportez de la fata locului, din Bulgaria, ca aici e bine. Foarte bine.

eu vreau sa ma relaxez si sa fac poze la wildlife, nu ma duc sa mananc mici si sa dau manelele la maxim (cum fac altii)

Edited by the insider

profit de topic sa mai intreb ceva (sigur sunt colegi motociclisti care stiu)

a facut careva recent traseul asta ( cu masina / mobra) ?

https://www.google.co.uk/maps/dir/45.4238609,29.2874454/Strada+Plopilor,+Tudor+Vladimirescu,+Romania/@45.2357886,28.9385388,30859m/data=!3m1!1e3!4m8!4m7!1m0!1m5!1m1!1s0x40b75953f1087cbf:0xc45226e16776c466!2m2!1d28.7971932!2d45.187157

Si daca da, ce e de vazut? (dpdv al faunei etc) si pana pe unde se mai poate ajunge cu masina ...

Am facut traseul in aproape fiecare an din ultimii 5-6... cu bicicleta, in "traditionalul" tur al Deltei. Tulcea - Chilia - Periprava - Sulina - Sf. Gheorghe - Murighiol - Tulcea. Ai de vazut destule, in special in Cardon / Padurea Letea, etc. Pasari, mistreti si cam toata fauna de campie.

Se poate ajunge cu masina doar pana la Chilia - drum de piatra uneori mai prost, dar se circula si cu furgonete de marfa. Bine, trafic de 1 masina pe ora...

PS: plecam iar in august ;)

Edited by Razvan G

Am facut traseul in aproape fiecare an din ultimii 5-6... cu bicicleta, in "traditionalul" tur al Deltei. Tulcea - Chilia - Periprava - Sulina - Sf. Gheorghe - Murighiol - Tulcea. Ai de vazut destule, in special in Cardon / Padurea Letea, etc. Pasari, mistreti si cam toata fauna de campie.

Se poate ajunge cu masina doar pana la Chilia - drum de piatra uneori mai prost, dar se circula si cu furgonete de marfa. Bine, trafic de 1 masina pe ora...

PS: plecam iar in august

Traseul ce l-am facut pe google maps e de la Tulcea la Chilia Veche. De acolo se poate ajunge cu masina si la Periprava / Letea?

Prima bucata (Tulcea - Chilia veche) e drum de tara/pietris? sau e si de pamant? (intreb pt ca stiu ce patesc pe drum de pamant cand ploua :) )

Daca ai niste trasee ce mi le poti evidentia pe google maps, ti-as fi vesnic recunoscator :) Mi-ar fi placut a merg cu mobra, dar nu e functionala din pacate, voi merge cu masina, un Logan. (care e cea mai potrivita dintre toate masinile mici, excluzand cele 4x4)

LE: scuze, acu am citit ca ai scris clar "Doar pana in Chilia" :) my bad. (presupun Chilia veche, nu?)

Edited by the insider

Cum am spus, doar pana la Chilia e drum din Tulcea. De acolo barca (cu biciclete pana la Periprava) apoi iar pe 2 roti.

Drumul e pietris dar uneori e înfundat bine in pământ. Sunt zone unde nu te-as sfătui sa mergi fără un SUV cand ploua. Nu e drum de plăcere, e de nevoie...

Traseul e cam cel pus de tine si dat si de gmaps

Sunt patit cu ploaia, din peregrinarile mele prin judet in cautare de wildlife :) de aia voi evita maxim drumul daca e cel mai mic semn de ploaie :)

Cum am spus, doar pana la Chilia e drum din Tulcea. De acolo barca (cu biciclete pana la Periprava) apoi iar pe 2 roti.

Drumul e pietris dar uneori e înfundat bine in pământ. Sunt zone unde nu te-as sfătui sa mergi fără un SUV cand ploua. Nu e drum de plăcere, e de nevoie...

Traseul e cam cel pus de tine si dat si de gmaps

Am facut drumul asta cu un 4x4 vechi acum niste ani. Ma indoiesc ca s-ar fi schimbat ceva semnificativ. Se putea face si pe ploaie, nu ramai acolo, ca e tare dedesubt. Dar daca nu ai 4x4 nu e distractiv.

post-877-0-51410000-1469038449_thumb.jpg

post-877-0-71176200-1469038462_thumb.jpg

Guys,

Pentru ca este prima data cand merg la plajele Corbu/Vadu, am urmatoarea intrebare: am inteles ca la Vadu pe plaja nu se poate ajunge cu masina (nu ma refer la a merge cu masina pana pe plaja, linistiti-va!) ci ma refer la faptul ca nu sunt locuri de parcare amenajate. Astfel, voi cum ati facut? Nu as vrea nici sa platesc amenda, dar nici sa las masina in sat si sa merg pe jos (mi-a zis o doamna [am sunat la RDD] ca asta ar fi singura solutie).

Orice alta informatie despre drum, plaje, sunt bine-venite.

Merci,

Alexandru