Sari la conținut

Accident pod basarab


UrsuPolar
 Share

Postări Recomandate

Au venit apartitatori. Nu ma mai sunati.

» Post actualizat in 23 Jun 2016 17:35

Kavasaki ninja negru

» Post actualizat in 23 Jun 2016 17:36

Poza

» Post actualizat in 23 Jun 2016 18:01

Accidentul s-a produs pe la ora 7:30, pe podul Basarab, directia de mers spre Vasile Milea, prima banda. Motociclistul a intrat in roata spate a unei masini ce statea in coloana, oprita. Nu stiu date exacte, asta am inteles, este posibil sa ma insel, am ajuns dupa producerea lui.

Motociclistul avea casca, dar nu si echipament de protectie. Din ce am inteles, a zburat destul in aer, si a avut noroc ca nu erau masini unde a picat si ca nu a ajuns in barele de protectie sau peste ele. In stare de soc initial, de aceea mi-am postat numarul, ptr ca nu puteam sa aflu de la el pe cine sa chem.

Ambulanta a ajuns destul de greu pentru ca pe pod se crease o coloana enorma. Laba picior/glezna stanga unflata, julituri relativ ok. Moto dauna totala.

Ulterior a ajuns si sotia si alte persoane cunoscute.

Era in ambulanta, stabil si isi iesise din soc.

Rog admin sa imi stearga numarul de telefon din prima postare. Si scuze ptr greselile gramaticale.

O seara buna.

post-11436-0-30434400-1466704469_thumb.jpg

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

majoritatea motociclistilor merg fara alt echipament decat casca si manusi. o fi bine ? stiu ca e fain sa mergi fara geaca si toate cele, dar cred ca cei in cauza nu analizeaza realist si nu isi assuma eventualele consecinte.

 

asumarea ar inseamna: "da ma, sunt in spital si julit peste tot, dar a meritat ! "

 

la cum a fost descris acest accident, baiatul in cauza nu a patit-o grav si ma bucur pt el. insa cu echipament probabil ca nu avea nimic

Editat de pogor
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Cred ca o sa fie ok, piciorul era unflat, razele pot fi mai concludente. Nu am mai multe poze, nu eram focusat pe asta.

Au mai oprit 2 baieti inaintea mea, poate au ei.

» Post actualizat in 23 Jun 2016 18:28

Da, daca avea geaca, scapa de julituri. Nu a dat cu casca de asfalt. Avea un ghiozdan in spate cu o alta casca.

Norocos baiatul, sanatate maxima.

» Post actualizat in 23 Jun 2016 18:46

@pogor, ai perfecta dreptate si ce urmeaza nu e o replica ptr tine.

Da, echipamentul salveaza pielea si stiu din experienta personala cum e. Inainte sa ii sariti in cap, ganditi-va daca si voi ati iesit fara echipament. Eu personal eram la tricou dar de maine imi iau geaca. Sa invatam din greselile altora!

Editat de UrsuPolar
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Ce va doare pe voi echipamentul altora? Nu voi suferiti in caz de tavaleala, iar pe caldurile astea sincer nu stiu ce echipament se poate purta la mersul prin oras, in afara e cu totul altceva.Mai era un "inginer" care s-a simtit lezat facand poza la unu pe mobra in slapi, asa, si ....!?!

Bine ca a scapat numai cu atat la cum arata mobretu.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

majoritatea motociclistilor merg fara alt echipament decat casca si manusi. o fi bine ? stiu ca e fain sa mergi fara geaca si toate cele, dar cred ca cei in cauza nu analizeaza realist si nu isi assuma eventualele consecinte.

 

asumarea ar inseamna: "da ma, sunt in spital si julit peste tot, dar a meritat ! "

 

la cum a fost descris acest accident, baiatul in cauza nu a patit-o grav si ma bucur pt el. insa cu echipament probabil ca nu avea nimic

Ce legatura are echipamentul cu producerea accidentului? Are legatura doar cu urmarile lui. Pe care motociclistul ala fara echipament si le asuma.

Cand va aud p-aici pe toti incepatorii cum ne certati ca mergem fara protectii full imi vine in minte vorba unui prieten, de acum vreo 10 ani: "Treci tu de primii 5 ani fara niciun accident si pe urma vino sa ne inveti ce e motoreta si cate roti are!"

» Post actualizat in 23 Jun 2016 19:46

 

Da, echipamentul salveaza pielea

In general DOAR pielea. Fara orteze (nu genunchere), armura hard (nu plasa, nu cotiere, nu doar protectie de coloana), manusi hard (nu Icon Pursuit), cizme pana sub genunchi (nu ghete cat alea de baschet), pantaloni cu protectii pe solduri, protectie de gat d-aia enduro, fara toate astea ai slabe sanse sa scapi fara fracturi la peste 30km/h. Cati mergeti echipati asa la 40 de grade, cati mergeti mai incet de atat?

La ultima tamponare mi-am spart pelvisul de rezervor. Nu mi-a trecut nici acum de tot. In rest n-am avut nimic, eram in blugi si in tricou. Sa port de maine cochilie?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Si acum o ora inca se faceau masuratori pe pod!

 

Legat de echipament si eu tot vad multi sfatuitori de bine pana la urma, dar ma intreb unde sunteti caci astazi in Bucuresti am vazut 1 singur motociclist echipat cu geaca, restul la tricou...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Si acum o ora inca se faceau masuratori pe pod!

 

Legat de echipament si eu tot vad multi sfatuitori de bine pana la urma, dar ma intreb unde sunteti caci astazi in Bucuresti am vazut 1 singur motociclist echipat cu geaca, restul la tricou...

 

Eu prefer sa nu merg cu motocicleta, dar daca as mergea pe caldura asta cu echipament , as lesina si implicit as face accident. Asta e nebunie sa mergi echipat complet cum zice colegul .

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Nu vad unde-i "nebunia"... toate zilele astea am mers cu geaca pe mine. La 10 dimineata, la 6 sau la 8 sau la 10 seara... Plasa cu ceva piele, ma coc in ea indiferent cat de ventilata e, dar... mai bine transpirat decat cu pielea ramasa pe asfalt. Nu ma gandesc la fracturi, ci doar la frecarea cu asfaltul, pe care am experimentat-o deja acum ceva timp.

Nu lesini, bagi apa la greu, te hidratezi inainte de plecare, incerci sa stai pe loc cat mai putin, eu mai merg si in picioare pe vaca ca sa mai simt "briza"... mai mult de 30 min nu fac prin oras, cat de mult sa ma coc?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Era sa ma asez la orizontala ieri in pasaj la Obor pen'ca nu mai puteam respira aerul ala la 60j de grade plin de noxe. Mi-am bagat plua si am luat-o rapid pe mijloc printre masini pana nu dadeam ortu popii. Daca baiatul de mai sus a facut ca mine dar a avut ghinionul sa dea peste vreun prost care iesise aiurea din coloana, uite accidentul.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Motociclistul avea casca, dar nu si echipament de protectie.

 

Avea in schimb D211, credeam ca nu poti face accident cu gumele astea, sunt un fel de sistem de siguranta infailibil.

 

Scuze de sarcasm. Insanatosire grabnica colegului.

» Post actualizat in 24 Jun 2016 08:20

Ce legatura are echipamentul cu producerea accidentului? Are legatura doar cu urmarile lui. Pe care motociclistul ala fara echipament si le asuma.

Cand va aud p-aici pe toti incepatorii cum ne certati ca mergem fara protectii full imi vine in minte vorba unui prieten, de acum vreo 10 ani: "Treci tu de primii 5 ani fara niciun accident si pe urma vino sa ne inveti ce e motoreta si cate roti are!"

 

Mai sunt si motoristi care au peste 5 ani experienta, care nu au avut nici un accident si care se dau numai cu echipament ;)

» Post actualizat in 24 Jun 2016 08:21

Sa port de maine cochilie?

 

Sa merg de maine in tricou si slapi pt ca D211?

 

<_<

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

 

Am vorbit cu un politist de la fata locului, zicea ca e constient si ca a fost urcat in ambulanta, urmand sa il duca la spital

 

 

Sa merg de maine in tricou si slapi pt ca D211?

 

<_<

Inteleg sarcasmul, dar nu stiu la ce faci referire :P un link ceva te rog?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Are careva idee despre o statistica a accidentelor mortale in care au fost implicate motorete sau scutere, in Roma? Care ati fost acolo ati vazut cate utilaje pe doua roti sint si cum se merge. Rar vezi cate unu cu echipament. In rest....lejer. Ii vezi si la costum si la nadragi scurti. Vezi babe si mosi pe doua roti. Gagici la fustite. Adolescenti. Etc. Sa nu mai zic de numarul vehiculelor pe doua roti care este imens in Roma.

As fi curios cati morti au anual in urma accidentelor pe doua roti.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

 

Mai sunt si motoristi care au peste 5 ani experienta, care nu au avut nici un accident si care se dau numai cu echipament ;)

Treaba lor, eu n-am zis sa mearga toata lumea in chiloti. Fiecare merge cum vrea. Dar hai sa nu-mi iau urecheala de la fitecine ca merg in curru gol. E curru meu, fac ce vreau cu el.

» Post actualizat in 26 Jun 2016 18:45

 

Sa merg de maine in tricou si slapi pt ca D211?

 

<_<

Nu inteleg caterinca, probabil am lipsit la lectie. Dar eu n-as pune D211 pe CB600F...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.

×
×
  • Creează nouă...