Jump to content

Recommended Posts

Salutare tuturor !

Un prieten de-al meu a trecut, recent, cu brio examenele de la scoala de soferi si se afla in cautarea unei motociclete.
El are 1.87 m inaltime si 87 kg si e foarte incantat de tipul de motociclete de genul: transalp, pegaso, vstorm.

Ca buget are 1000 euro (1300 max).

Orice sfat, link, recomandare, i-ar fi de mare ajutor dat fiind faptul ca e la inceput.

Cu respect ! Asfalt uscat tuturor !

alt buget e pentru echipament

pegaso si alte monocilindrice are sanse sa gaseasca - de preferat mai batran dar in stare buna (daca este prea tanar si ieftin trebuie cascat ochii bine)

transalp nu prea gaseste

vstrom este deja la categoria "icre negre"

Honda Dominator, Yamaha XT, Duzuki DR, Kawasaki KLE sau KLR, BMW F 650, Aprilia Pegaso s ar incadra in buget.

Mare grija la cumparare, bugetul e strans si sunt sanse mari sa ia un cazan fara fund care va inghiti bani.

Dintre cele de sus cred ca un KLE 500 ar fi cel mai ok pe asfalt si (foarte) putin off.

» Post actualizat in 28 Jun 2016 13:24

http://olx.ro/auto-masini-moto-ambarcatiuni/motociclete-scutere-atv/q-kawasaki-kle/

Salut,

Eu in toamna fac 4 ani si aprox 80.000km de cand am un KLE(cu un total de 140k km) si vreau sa iti spun ca motorul duce multe.Si pt mine a fost primul motor(si probabil am sa il tin pana moare la mine).De cand ii la mine nu am schimbat decat consumabile la ea.Motorul nu exceleaza la nimic dar stie cate un pic din fiecare:offroad lejer ca ii cam greuta,touring cam scurt ca dupa 100km te doare fundul de la sa(cu toate astea acum 2 weekenduri am facut transfagarasan-ul si transalpina cu sotia).Un plus pt mine fata de pegaso si altele sunt cei 2 cilindrii.

Bafta in gasirea motorului potrivit!

De ce nu intreaba prietenul tau? Scuze de off topic dar chiar sunt curios.

Pentru ca abia si-a facut cont pe forum si trebuie sa fie acceptat de catre admin, plus ca ar dura ceva timp.

In curand si el va putea posta, dar pana atunci m-am oferit sa postez in locul lui, ca sa-i ofer un mic ajutor.

Totodata i-am recomandat motociclism.ro pentru ca, din experienta proprie, multi motociclisti sunt foarte activi si ofera sfaturi foarte bune.

Pentru ca abia si-a facut cont pe forum si trebuie sa fie acceptat de catre admin, plus ca ar dura ceva timp.

In curand si el va putea posta, dar pana atunci m-am oferit sa postez in locul lui, ca sa-i ofer un mic ajutor.

Totodata i-am recomandat motociclism.ro pentru ca, din experienta proprie, multi motociclisti sunt foarte activi si ofera sfaturi foarte bune.

stai sa vezi cand apar aia de spun tampenii....

Bandit de 400 sau poate cu un pic de noroc si unul de 600 dar cu mai multi ani , fiabil , consuma putin , intretinere ieftina , stiu pe cineva de aici de pe forum care are 120.000 km

fugi de PEgaso ca de Spitalul de geriatrie!!!! motoreta mai stricacioasa n am vazut...

Kle ok, dar sa schimbe seaua obligatoriu, iti rupe sezutul, dominator, xt lafel.

la 1300 max, gaseste un transalp sau un bmw, si chiar un sv650.....e piata plina ochi!

bafta

Multumesc tuturor, atat eu cat si amicul meu Adi, pentru sfaturile oferite ! Au fost de mare ajutor.

In urma cautarilor facute se ocileaza intre:

KLE500 - Gherla
http://olx.ro/oferta/kawasaki-kle500-ID4hk92.html

KLE500 - Oradea

http://olx.ro/oferta/vand-kawasaki-kle-500-ID5TTIu.html

Transalp - Valenii de munte (Prahova)

http://olx.ro/oferta/honda-transalp-vand-schimb-ID6t75e.html

F650 - Piatra Neamt

http://olx.ro/oferta/bmw-f650-ID6vpQA.html

Astept pareri cu referire la motocicletele mentionate mai sus. Orice parere este binevenita !

Multumesc anticipat !

PS. deplasarea se va face de la Suceava (probabil trebuie luat si acest aspect in considerare)

Un singur lucru au in comun cele 4 anunturi.....nu precizeaza nr de kilometri. :(

Recomandarea mea personala ar fi Transalpul...daca motorul a fost intretinut corect va avea o viata buna in continuare.

Succes.

Un singur lucru au in comun cele 4 anunturi.....nu precizeaza nr de kilometri. :(

Recomandarea mea personala ar fi Transalpul...daca motorul a fost intretinut corect va avea o viata buna in continuare.

Succes.

Ai dreptate legat de kilometraj ...

A ramas sa ia legatura amicul meu cu tipul cu bmw-ul ... Desi e mai piperat pare intretinut si nu necesita, cel putin din cele scrise, investitii imediate.

Am zis Transalp ca princiu intre modelele prezentate.

As spune ca este mai mult decat evident ca daca ia unul din cele 4 prezentate nu mai are rost sa vorbim de revanzare....in 2-3 ani vro valora maxim 500 euro avand in vedere varsta si pun pariu ca nici unul din ele nu este la sub 120.000 km reali.

Edited by Adixgl

Adevarat ce se spune si despre revanzare. Cel mai probabil valoarea va scadea drastic.
Cu toatea astea, Adi are un buget destul de mic si intentioneaza sa isi ia prima motocicleta.

Am o inclinatie spre BMW-ul F650, dar nu pot sa aduc prea multe argumente decat ca din cele scrise in anunt tind sa cred ca omul a avut grija de motocicleta si ca l-a servit bine (e din '94, dar asta e oarecum irelevant pentru ca mai mult conteaza cum a fost intretinuta - parere personala).

Personal, imi place Transalpul, la fel Varadero si TwinAfrica dar bugetul e cat e...

Am zis Transalp ca princiu intre modelele prezentate.

As spune ca este mai mult decat evident ca daca ia unul din cele 4 prezentate nu mai are rost sa vorbim de revanzare....in 2-3 ani vro valora maxim 500 euro avand in vedere varsta si pun pariu ca nici unul din ele nu este la sub 120.000 km reali.

eu as zice pas la transalp ... daca il cumpara il ia pe viata... in cateva luni da in 30 de ani...

o sa ramana cu el ca si cu un Oltcit...

PS: nu cunosc vanzatorul si motorul.

Cea mai buna alegere ar fi Transalpul, dar bugetul...cum sa dai 1400 de euro pe o moto din 1988???

Succes.

Eu am inceput cu o Diversion din 92 si am fost foarte multumit de ea (ca incepator) - si acum dupa ce am vandut-o uneori mi-ar placea sa o scot la o plimbare.

Pentru un incepator cu un buget limitat mi se pare o alegere foarte buna. Singurul mic dezavantaj ar fi cele ~ 200 de Kilograme, insa la 1.87 si 90 KG nu ar trebui sa fie o problema.

Edited by hbucur

Initiator: cumpara un bicilindru, lasa dracului monocilindrul

succes

La bugetul asta ar fi bine sa ia cea mai ok dpdv tehnic motocicleta pe care o gaseste.

Ca principiu sunt de acord cu ce sustii tu, de aia ziceam de KLE, dar daca gaseste un mono bine intretinut, pe el, ca nu il ia pe viata, un an doi nu moare nimeni pe el cat timp isi face mana.

Eu zic sa va orientati spre variantele locale.. sunt destule moto in SV.. si e mult mai bine sa mergi sa vezi 10 moto local decat 1 la departare f mare. Ca incepator cred ca Diversion-ul recomandat de un alt coleg e super-ok. Iar in ce priveste pretul eu as opta pt ceva cat mai ieftin.. chiar daca bagi bani in reparatii macar stii ca piesele reparate sunt noi si vor tine mult timp.

Poate un Dominator ar fi mai ok pt el.. intr-o vreme ma tenta si pe mine pt oras.

Si nu va mai cramponati atat de varsta motoarelor... sunt destule motociclete vechi care sunt super-ok si rezistente.