Sari la conținut

CERNAUTI - LYVOV 14-17.07 2016


MIHAI VARADERO
 Share

Postări Recomandate

Ziua 1 :Bucuresti - Cernauti aprox. 520km .Cazare si vizitare oras.

Ziua 2 :Cernauti - Lyvov aprox. 280km. Cred ca la ora 14 suntem deja cazati si apoi tur de oras.

Ziua 3 :Lyvov - Sighetul Marmatiei aprox. 330km. Aici vizitam cimitirul vesel de la Sapanta si apoi Cavnic. Vreau sa vad cu ochii mei daca asa zisul fenomen de la Cavnic este mit sau realitare !!! Cazare la una din pensiunile din zona.

Ziua 4 :întoarcerea acasa.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

apoi Cavnic. Vreau sa vad cu ochii mei daca asa zisul fenomen de la Cavnic este mit sau realitare !!!

 

Nici una, nici alta. Masina nu urca cu spatele la deal, ci coboara la vale. O vale mai mica. Si l-a Iasi este asa ceva la iesirea din oras, pe Bucium. Cumpana cu bula de aer mi-a rezolvat incertitudinea. :)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Stiu ca in Ukraina nu sunt drumuri foarte bune. Am fost la Odessa acum doi ani si le-am palpat. Dar pentru enduro-touring merg.Cernauti-Lyvov este pe harta drum principal(cu rosu), iar Lyvov-Sighet jumatate rosu si jumatate galben.

» Post actualizat in 05 Jul 2016 08:22

Fiziflash: ai fost pe drumul asta??? Daca da vreau mai multe amanunte daca se poate !!!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

https://www.google.ro/maps/dir/Liov,+Regiunea+Liov,+Ucraina/Sighetu+Marma%C8%9Biei,+Jude%C8%9Bul+Maramure%C8%99/@48.7992095,23.4308194,8.37z/data=!4m13!4m12!1m5!1m1!1s0x473add7c09109a57:0x4223c517012378e2!2m2!1d24.029717!2d49.839683!1m5!1m1!1s0x4737bbab9a8fb321:0xd8dbb17f72b9d7f5!2m2!1d23.8976506!2d47.927707

 

....ai trei variante pe google maps. Ia cu mouse.ul omuletul din dreapta jos si vezi pe google street cum arata drumurile pe diverse tronsoane. Unul dintre ele este european pe cea mai mare parte.

Eu le-as lua pe cele mai secundare si fara masini pt. ca Varadero poate!

 

Bafta!


» Post actualizat in 06 Jul 2016 08:11

...si sa stai la hotel Marmatia pe Str. Mihai Eminescu nr. 97, Sighetu Marmaţiei (best).

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Suntem deja trei motoare.Eu,Adiknox si MihaiTdm.Curaj baieti ca nu patiti nimic rau la Lyvov !!!

» Post actualizat in 06 Jul 2016 10:28

Deja ne gandim sa facem rezervarea.Si este super ieftineala la cazare. Cautati pe booking.com !!!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Hai sa limpezim lucrurile. In primavara atat eu cat si MihaiTdm te-am sunat de cateva ori. Nu ai raspuns niciodata. Initial m-am gandit ca esti foarte ocupat si nu ai timp ( cu toate ca este urat lucru sa nu- i raspunzi celui care te-a apelat macar dupa cateva zile ).Dar la ultimul apel la care nu ai raspuns ai facut o greseala. Dupa zece minute te-am sunat de pe alt telefon si surprza ai raspuns !!!

Deci am crezut ca nu ti-a placut compania noastra la Konstantin si Elena !!!

Acum ce sa cred: ca ne-ai reevaluat si vrei in Ukraina cu noi ???

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Mihai, tu chiar vorbesti serios? La cate telefoane primesc zilnic, nu e ceva neobisnuit sa nu raspund mai ales cand nu am numarul (nu mai am nici pe al lui MihaiTDM - le-am pierdut pe toate odata cu telefonul). Si daca zici ca am raspuns, de ce nu ai incercat sa vorbesti. Ce copilarie :)

Trebuia sa dai un mesaj ceva :) Sa inteleg ca de atunci pana acum ai stat si ai copt ce zici mai sus. Ai facut si papusa voodoo in care ai bagat ace? Haide mai draga ca exagerezi cum zice Iliescu

Trimite-mi numarul sa vorbim ca oamenii.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Bogdan, nici macar un scolar nu ar crede explicatia cu pierdutul telefonului. Cu atat mai putin eu. Dar hai sa treaca de la mine si de data asta. Bine macar ca nu esti fricos de Ukraina cum sunt multi altii.

Trimite pe pm numarul tau de telefon ca de la incident te-am sters din agenda.


» Post actualizat in 08 Jul 2016 13:38

Nu mai spun ca pentru un IT-st dibace cum esti tu sa pastrezi undeva agenda telefonica este floare la ureche. Asta in cazul in care se pierde telefonul !!!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Frumos asa ,una dupa alta . Drumuri bune sa aveti!

 

Poate combinati si Cracovia ,e la 4-5 ore.Merita pierdut acolo o zi si o noapte pentru cine nu a fost si vrea!

Editat de goul
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Da, ce sa zic,Ucraina este o experienta interesanta. Am ramas placut impresionat de Cernauti si mai ales de Lyvov. Acesta din urma este un oras foarte frumos, aici ma refer la partea veche cu cladiri in stilul imperiului austriac. Are un centru vechi deosebit de mare cu zeci de terase si restaurante.

Drumurile sunt cam varza, sub nici o forma nu ai ce cauta cu supersport. Doar enduro-turing fac fata denivelarilor din asfalt.

La Cavnic nu am mai ajuns din cauza ploii. La Sapanta mare de turisti care se holbau la cimitirul vesel.

Benzina in Ucraina este 0.75euro. Sunt in mare parte moderne si poti plati cu cardul.

Nu ne-a oprit nimeni pe drum. Nici politia si nici rachetii .


» Post actualizat in 20 Jul 2016 09:09

Multumiri lucratorilor PTF pentru amabilitate. Atat celor de la Siret cat si celor de la Sighetul Marmatiei.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

E normal sa-ti fi placut cele doua orase deoarece ele nu sunt deloc ucrainiene. :D De fapt, Ucraina nici macar nu e o tara, e un teritoriu furat de la polonezi, lituanieni si moldoveni.

Editat de Lancelot
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.

×
×
  • Creează nouă...