Jump to content
Sign in to follow this  
SpS

Sfat achizitie naked - primul motor Hornet / ER6n / XJ6 / Z750 / MT-07

Recommended Posts

S-o stapanesti sanatos si fara incidente! E o alegere buna, am facut un test drive cu ea si mi-a placut, e foarte manevrabila si trage fain. ;)

Daca un incepator franeaza violent din panica inainte sa stie bine ce pot face franele (i-a sarit un caine in fata, etc), blocheaza fata si daca are noroc, nu nimereste sub rotile unei masini care vine din sens opus, in timp ce se rostogoleste. Spune una care a trait sa povesteasca. Am avut noroc, am avut prieteni care m-au invatat franarea de urgenta... si prieteni care mi-au spus ca mai bine ma las. :)

P.S: Despre cat de "periculos" e ABS-ul... E ceva sa poti frana inclinat in curba sau sa stii ca intr-o situatie de urgenta te poti baza pe frana si DUPA momentul in care in mod normal rupi aderenta. Pana nu ai frecat motocicleta aia de stii exact cat de tare poti frana pana in momentul in care rupi aderenta si poti face asta in siguranta, esti carne de tun. Si ce rost are sa te pui in pericol daca se poate si altfel, sincer? Pe cine ajuta?

Niste mici precizari, daca te urci pe frana fata, poti sa te dai peste cap si cu ABS. Nu are senzor de inclinare sau ceva de genul acesta.

Iar in curba, la fel, daca esti inclinat si "te urci pe frana" vei cadea. Nu este obligatoriu sa se blocheze roata ca sa pierzi aderenta si sa cazi.

Mai nou exista si ABS cu care poti frana in curba, dar costa. La minutul 1:30 se poate vedea cum te versi cu tot cu ABS cand esti inclinat.

P.S. Am motocicleta cu ABS, ca sa nu credeti ca sunt vreun motociclist Amish care e impotriva tehnologiei.

» Post actualizat in 12 Jul 2016 08:54

Ontopic: felicitari de achizitie, n-am apucat sa-ti recomand z750 din selectia ta, dar merge si asta :). Plimbari faine si drum bun.

S-o stapanesti sanatos !

Va multumesc mult !

Prima tura, prima impresie : o bicicleta putin mai greluta mi se pare, fantastic de manevrabila si usoara ! (o compar desigur cu moto de la scoala, un kawa er6n). Cele aproape 40kg diferenta se simt din plin, si nu pot decat sa fiu mega multumit :D

Momentan, mergem batraneste, catinel catinel, nu mai mult de 60, dureaza pana ma obisnuiesc cu casca noua, motorul nou, frane, si toate lucrurile .

Diseara inca o tura usoara, fara zone prea aglomerate (am prins cateva semafoare si am simtit caldura din plin), insa totul e fain. Vor urma si poze noi ca sa nu se mai ia lumea de tine :)

Meanwhile, am o intrebare : ce sisteme de siguranta folositi noaptea (aici nu vorbim de garaje subterane pazite) ?

eu am dat peste XENA XX6 si acest lantisor http://motodiscount.ro/Lant_Oxford_HD_1.5m_OF159

Multumesc !

Niste mici precizari, daca te urci pe frana fata, poti sa te dai peste cap si cu ABS. Nu are senzor de inclinare sau ceva de genul acesta.

Iar in curba, la fel, daca esti inclinat si "te urci pe frana" vei cadea. Nu este obligatoriu sa se blocheze roata ca sa pierzi aderenta si sa cazi.

Ehh n-am zis ca ma sui pe frane cand sunt inclinata si e ok, asta fiind "marele avantaj al ABS-ului". :)

Dar merge piscata nitel frana si cand esti inclinat, de obicei cand apare ceva neprevazut. Daca am timp, evident prefer sa indrept nitel motocicleta inainte sa franez. Dar daca n-am, am incalcat de cateva ori una dintre "regulile de aur ale motociclismului", si anume sa nu franezi NICIODATA inclinat. :D Ei, uite, eu am franat si nu m-am dat pe jos. Bine, merge franat scurt dar e ok - nu stiu daca e de la ABS dar ma simt mai in siguranta asa, ca stiu ca e acolo. Cand am fortat un pic nota si am franat prea brusc, am intrat nitel in voblaj. Daca nu te sperii, nu e grav.

In general nu franez in curbe daca nu sunt serpentine in coborare, folosesc frana de motor inainte si merg destul de fluid, accelerez cand ies din curba si inainte sa intru retrogradez si iau mana din gaz, o las sa se pregateasca singura sa se incline la viteza potrivita. :)

Edited by northern_freyja

Eu as tinde sa zic ca nu e de la ABS ci de la faptul ca ai dozat corespunzator frana. Poti face asta si pe frane conventionale, teoretic chiar mai usor pentru ca "feeling-ul" la pedala sau maneta de frana e (mult) mai bun ca la ABS unde ai o interfata intre tine si frana.

» Post actualizat in 13 Jul 2016 06:31

In cazul tau, daca nu ti-a intrat ABS-ul (trepidatii in maneta/pedala), nu a facut diferenta.

am incalcat de cateva ori una dintre "regulile de aur ale motociclismului", si anume sa nu franezi NICIODATA inclinat. :D

Asta da regula, dupaia ne miram cand se prapadeste cate unul.

Hello boys and girls,

Zambetul tamp persista chiar si in a 3 zi, ma obisnuiesc cu ea si imi place tot mai mult. Cand prind curaj si mai scap mana in ea, imi dau una peste casca la primul semafor si ma trezesc la realitate, asta ca sa nu fac tampenii prin trafic. Extrem de multumit de motor, mi se pare totusi putin cam silentioasa , am gasit ce trebuie pt a rezolva problema asta, insa la anul, momentan nu vreau sa mai investesc in chestii de genu pt ca am de investit in plimbari si in cursuri de perfectionare (daca a fost cineva la rider academy sau alt curs va rog sa mi spuneti).

Sunt in cautare de parteneri de ture seara si schimbat impresii, asa ca daca aveti chef puteti lasa un nr de tel sau locuri de intalnire.

Poze sper pe saptamana viitoare, astazi e ultima tura pt ca de maine incep procesul de inmatriculare.

Hello boys and girls,

Zambetul tamp persista chiar si in a 3 zi, ma obisnuiesc cu ea si imi place tot mai mult. Cand prind curaj si mai scap mana in ea, imi dau una peste casca la primul semafor si ma trezesc la realitate, asta ca sa nu fac tampenii prin trafic. Extrem de multumit de motor, mi se pare totusi putin cam silentioasa , am gasit ce trebuie pt a rezolva problema asta, insa la anul, momentan nu vreau sa mai investesc in chestii de genu pt ca am de investit in plimbari si in cursuri de perfectionare (daca a fost cineva la rider academy sau alt curs va rog sa mi spuneti).

Sunt in cautare de parteneri de ture seara si schimbat impresii, asa ca daca aveti chef puteti lasa un nr de tel sau locuri de intalnire.

Poze sper pe saptamana viitoare, astazi e ultima tura pt ca de maine incep procesul de inmatriculare.

Mno,ti-am zas io?:D

@Gpaul - exact aia e varianta pe care voi merge - cica niste baieti din cluj aduc tot setul la 4100 ron .. mi se pare cam mult pretul, insa pana la anul poate se vor mai schimba treburile , o sa vedem.

momentul greu in care astept sa o inmatriculez si sa primesc numerele .... dar cum zicea un amic : "ai tot timpul din lume, nu te mai grabi " :))

Am fost eu la Rider Academy, ti-l recomand calduros pe amicul Marius Bacila, e un instructor excelent care te va pune pe o directie sigura.

Lasa partenerii de drum, in prima faza incearca sa mergi cat mai mult singur, sa poti fi atent la trafic/reflexele tale si nu la inca o moto. Incet incet si cu altii dar nu rata nicio ocazie de a misca motocicleta. Have fun! ;)

Edited by northern_freyja

legat de plimbari impreuna, daca esti in Bucuresti te pot ajuta eu. desi pana acum am auzit in mod repetat ca e o idee proasta la inceput. poate asa, leeeeent.... si eventual nu prin oras, ci mai prin imprejurimi.

P.S. momentan a mea nu mai are numere valabile, sper sa rezolv saptamana asta sa o trec pe definitive

@northern_freyja - multumesc pt info legat de Marius Bacila, voi incerca in urmatoarele saptamani sa fac o vizita la ei, am multe de invatat !

@XaeL - si eu sper sa obtin nr azi, maine sa le primesc iar de maine seara sa pot "zburda" pe strazi. Ne auzim pe privat .

Momentan, caut cele necesare pt prima curatare & ungere a lantului