Sari la conținut

Planificare - Defileul Dunării & TSemenic


XmmD
 Share

Postări Recomandate

Salutare ,


Saptamana urmatoare doresc sa fac traseul din link -> : https://www.google.com/maps/d/viewer?mid=1hkuND1mHk7SCEQ9ZoEk97zNZYDw

Mai exact :

Ziua 1: Bucuresti - A1- Craiova - Drobeta - Baile Herculane

Ziua 2: Baile Herculane - Orsova - Moldova Veche - Valea Minisului - Bozovici - Iablanita - 180 grade - Valea Minisului - Anina - Resita - TransSemenic - Schitul Muntele Mic si inapoi in Baile Herculane ( https://goo.gl/maps/gM3nQ7eXWD22 )

Ziua 3: Baile Herculane - Tismana - TgJiu - TransAlpina - Sibiu - RmValcea - Bucuresti

Ziua 4... nu prea mai am nelamuriri dar in mare ... merg spre MARE :-)

Ziua 5...


Intrebari :

- Ce se poate vizita fara abatare foarte mare de la traseu in ziua 2 ?

- Drumul dintre Caransebes si Schitul Muntele Mic este asfaltat. Se merita o plimbare pe el ? ( 608A )

- Intre Baile Herculane si Tismana asfaltul este OK ?

- Intre Obarsia Lotrului si Sebes asfaltul este OK sau exista portiuni neasfaltate ?


Multumesc frumos !

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

 

Salutare ,
Saptamana urmatoare doresc sa fac traseul din link -> : https://www.google.com/maps/d/viewer?mid=1hkuND1mHk7SCEQ9ZoEk97zNZYDw
Mai exact :
Ziua 1: Bucuresti - A1- Craiova - Drobeta - Baile Herculane
Ziua 2: Baile Herculane - Orsova - Moldova Veche - Valea Minisului - Bozovici - Iablanita - 180 grade - Valea Minisului - Anina - Resita - TransSemenic - Schitul Muntele Mic si inapoi in Baile Herculane ( https://goo.gl/maps/gM3nQ7eXWD22 )
Ziua 3: Baile Herculane - Tismana - TgJiu - TransAlpina - Sibiu - RmValcea - Bucuresti
Ziua 4... nu prea mai am nelamuriri dar in mare ... merg spre MARE :-)
Ziua 5...
Intrebari :
- Ce se poate vizita fara abatare foarte mare de la traseu in ziua 2 ?
- Drumul dintre Caransebes si Schitul Muntele Mic este asfaltat. Se merita o plimbare pe el ? ( 608A )
- Intre Baile Herculane si Tismana asfaltul este OK ?
- Intre Obarsia Lotrului si Sebes asfaltul este OK sau exista portiuni neasfaltate ?
Multumesc frumos !

Salut,

 

Am facut o parte din traseul tau acum 2 saptamani.

Nu te sfatuiesc sa o iei de la baile herculane spre tismana. ai vreo 30 km de drum foarte prost....ma rog denivelat cu gropi .

Drumul dinspre obarsia lotrului spre sebes e bunicel , in niciun caz sa nu o iei spre voineasa - valea oltului, iti rupi motorul in 2.

Ca si obiectiv pe drumul de anina - iablanita ai casca Bigar si Parcul National Semenic . Mentionez ca Transemenicul si drumul spre Anina sunt foarte bune si virajate , o splendoare.

Nu uita de lacul trei ape zona Valiug - Brebu Nou .

 

Sper ca am fost de folos , daca mai ai alte intrebari shoot !

 

Asfalt uscat

Editat de Ribo
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Pentru Transemenic e o portiune la iesirea din Resita (Cuptoare) care era foarte proasta anul trecut, dar nu e prea lunga.

 

Bucata de la Herculane spre Tg Jiu e naspa doar pe Valea Cernei, imediat ce ai facut dreapta drumul e foarte bun. Totusi nu e chiar atat de rau, poti merge destul de ok cu viteza redusa (cam 60 kph)

 

Daca tot treci muntii ar fi mai indicat sa te intorci pe Transfagarasan decat pe Valea Oltului.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Cam asa arata drumul de la Baia de Arama la Herculane (daca ai rabdare):

 

 

 

Portiunea mai nasoala este pe valea Cernei (asfalt peticit, cu denivelari, in alternanta cu asfalt nou).

» Post actualizat in 14 Jul 2016 09:32

Daca alegi la dus varianta Tg. Jiu-Baia de Arama-Herculane poti sa renunti la traseul din ziua 1.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Salut si merci frumos de sfaturi .

 

@Ribo: Am fost anul trecut Ob. Lotrului - Brezoi , nu am rupt motorul , mi-am rupt doar spatele si mainile asa ca prefer sa ocolesc pe la Sebes -> Sibiiu si practic sa fac toata TransAlpina .

Bigar era pe lista , am mai adaugat "trei ape zona Valiug - Brebu Nou" . Merci fain !

@RuInCV: "Bucata de la Herculane spre Tg Jiu e naspa doar pe Valea Cernei, imediat ce ai facut dreapta drumul e foarte bun. Totusi nu e chiar atat de rau, poti merge destul de ok cu viteza redusa (cam 60 kph)" . Te referi la portiunea Baile Herculane pana la sat/comuna Tatu (sau ceva de genul asta) . In cazul asta , nu stiu daca se merita sa ajung pe TransAlpina prin BaileHerculane-Tismana-Tg.Jiu pe unde zici ca este drumul mai prost sau BaileHerculane-Caransebes-Hateg-Orastie-Sebes .

 

"Daca tot treci muntii ar fi mai indicat sa te intorci pe Transfagarasan decat pe Valea Oltului." Sunt cam multi Km pentru ziua 3 .. si trebuie sa ajung in Bucuresi miercuri seara + TF l-am facut de multe ori .

 

@Doctor X: Ma uit acum la video si ma gandesc si la varianta propusa de tine . Merci frumos

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Du-te pe București - Alexandria. Am fost acum o lună, e asfalt ca în palmă și drumul liber. Doar la 20 km de Caracal și în Caracal ai o porțiune plină de gropi unde se merge greu.

 

Spre Tg Jiu pe Valea Cernei o să îți blestemi zilele și nu e cine știe ce peisaj să zici că merită. Iablanița-Bozovici e superb, ai 2 cascade (Bigăr și una fără nume la 2-3 km după) pe marginea drumului și asfalt bun. Dar drumul e virajat, dacă oprești la poze și potol, nu apuci să faci și Transemenicul în aceeași zi.

 

Moldova Veche - Naidăș - Oravița e gol dar cu asfalt prost, peticit.

Editat de sukhoi
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Doar bucata de Valea Cernei este mai naspa. Uita-te pe filmele puse de Doctor X. Bucata de drum bun este foarte misto si merita facuta, plus ca mie mi se pare mai misto de facut Transalpina de la Novaci la Sebes si nu invers.

Editat de RuInCV
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Te referi la portiunea Baile Herculane pana la sat/comuna Tatu (sau ceva de genul asta)

 

Nu doar bucata aia, e așa până la Baia de Aramă.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Traseul pentru ziua 2 pare destul de lung chiar si pentru obiectivele stiute deja de tine. Nu cred ca mai ai timp si de chestii extra.

Am facut cam 80% din traseul tau saptamana trecuta, iar drumul in unele zone nu iti permite sa scoti o medie de viteza care sa-ti lase si o rezerva de timp.

Eu ti-as recomanda sa faci si cheile Dunarii in prima zi, ca ai tot timpul din lume. Drumul pana la Orsova il faci destul de rapid. Eu m-am cazat la Pensiunea Villa Rustica pe care ti-o recomand din toata inima.

Pe traseu ti-as mai recomanda sa te opresti pentru cateva poze la lacul Gozna, la intrare pe Transsemenic. Nu iti consuma prea mult timp.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Doar bucata de Valea Cernei este mai naspa. Uita-te pe filmele puse de Doctor X. Bucata de drum bun este foarte misto si merita facuta, plus ca mie mi se pare mai misto de facut Transalpina de la Novaci la Sebes si nu invers.

Right . E mai bine facuta de la Novaci.

AI dreptate si cu valea cernei dar e ceva de mers peacolo ....eu am sportiva probabil de-aia mi s-a parut foarte prost. Dupa ce scapi de valea cernei este foarte bun asfaltul .

» Post actualizat in 14 Jul 2016 10:19

Du-te pe București - Alexandria. Am fost acum o lună, e asfalt ca în palmă și drumul liber. Doar la 20 km de Caracal și în Caracal ai o porțiune plină de gropi unde se merge greu.

 

Spre Tg Jiu pe Valea Cernei o să îți blestemi zilele și nu e cine știe ce peisaj să zici că merită. Iablanița-Bozovici e superb, ai 2 cascade (Bigăr și una fără nume la 2-3 km după) pe marginea drumului și asfalt bun. Dar drumul e virajat, dacă oprești la poze și potol, nu apuci să faci și Transemenicul în aceeași zi.

 

Moldova Veche - Naidăș - Oravița e gol dar cu asfalt prost, peticit.

Eu cred ca Bucuresti-Craiova e o portiune de drum unde n-ai nimic de vazut si trebuie mers mai alert...nu are rost sa o ia pe Alexandria prin toate satele si comunele . E destul de lejer pe partea cealalta , intre Pitesti si Craiova scoti timp foarte bun trebuie doar sa fii atent la trafic pentru ca te antentioneaza de radare (posibile radare in zona sunt la Lunca corbului si Jitaru)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Subscriu si eu la ideea de a face Clisura in prima zi. De la Buc la Drobeta faci maxim 6 ore, nu prea ai ce vedea, deci poti continua linistit.

 

O alta varianta e sa mergi Buc - Rm Valcea - Horezu - Tg Jiu - Herculane in prima zi. Ai mult mai multe de vazut, ai Manastirea Horezu, cheile de langa, 2 pesteri... nu te plictisesti pe drum.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

@sukhoi: nu merg pe Alexandria , sunt sate, radare destule, drum "plat", etc .

@omu79: mai vad cu traseul pentru ziua 2. Ideea este ca-l fac fara bagaje, plecand din Herculane si sosire tot acolo , am 10-12 ore lejer de plimbat . O sa ma interesez la pensiunea recomandata si am notat "Gozna" pe harta
@RuInCV: Ma gandesc serios la varianta ca in prima zi sa ma duc Buc - Rm Valcea - Horezu - Tg Jiu - Herculane . Asta inseamna ca fac Transalpina invers decat recomandati voi ... si anume intru pe la Sebes si ies pe la Novaci .. dar scap de Valea Oltului la intoarcere (ceea ce este bine, ca se lucreaza in zona) .

Mai studiez traseul :-) . Multumesc !

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Eu cred ca Bucuresti-Craiova e o portiune de drum unde n-ai nimic de vazut si trebuie mers mai alert...nu are rost sa o ia pe Alexandria prin toate satele si comunele . E destul de lejer pe partea cealalta , intre Pitesti si Craiova scoti timp foarte bun trebuie doar sa fii atent la trafic pentru ca te antentioneaza de radare (posibile radare in zona sunt la Lunca corbului si Jitaru)

 

Asta spuneam și eu, dacă vrea mers mai alert. Dacă vrea să meargă întins, să o ia pe Alexandria. Șoseaua ocolește toate satele și comunele până în Caracal, e asfalt ca în palmă, fără tiruri, fără radare. Am mers 120-160. Pentru mine a fost o supriză foarte plăcută, am făcut București - Drobeta în 4h30min cu două pauze de 20 min. La dus, Drobeta-București pe Craiova-Pitești am făcut 5h30min.

Editat de sukhoi
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

De la moldova noua nu o lua catre naidas, faci stanga la pojejena si mai mergi 25 km pe langa dunare,treci si pe la bazias unde intra dunarea in tare oar pana la naidas mai 27 km cu drum ingust,boscheti pe margine dar e ok. De la pojejena la bazias drumul e mai rau. Acelasi drum este si daca o iei drept la pojejena,pe piatra alba. Drum naspa si nu vezi nimic,decat urci si cubori,curbe si drum prost.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

De la Caransebes pana pe Muntele MIC este asfaltat,drumul este supe ok,am fost eu miercuri pe traseu se merita,foarte frumos peisajul!

 

Super ! Acum sa vad daca am timp sa ajung marti . Merci frumos !

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

 

Super ! Acum sa vad daca am timp sa ajung marti . Merci frumos !

Daca nu faci stanga imprejur la Iablanita ai timp. Eu nu m-as intoarce pentru Anina-Resita.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Daca nu faci stanga imprejur la Iablanita ai timp. Eu nu m-as intoarce pentru Anina-Resita.

 

Pai nu mai fac cum ziceam eu . Merg pe ce mi-a fost recomandat ...

Fac in prima zi Buc - Craiova - Drobeta - cazanele Dunarii -> Oravita -> Valea Minisului -> Iablanita - Baile Herculane

Ziua 2: Baile Herculane - Anina - Resita - Transsemenic - Muntele Mic - Baile Herculane ( undeva la 341km )(asa am timp si de poze, cascat gura, haleala, etc)

Ziua 3: Baile Herculane - Tismana - TgJiu - Novaci - Ranca - Sebes - Sibiu - RmValcea - Bucuresti

 

Multumesc frumos pentru sfaturi ! Revin cu poze si impresii ....

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Deci vreo 650 km in prima zi, iar in a doua faci din nou Iablanita-Bozovici-Valea Minisului?

 

Salutare .

Da, prima zi : https://goo.gl/maps/hMJxwneFTS52

Ziua 2 ceva mai lejer 350km : https://goo.gl/maps/Lzvpb8kah6F2

Intoarcere pe la Tismana -> TgJiu -> Novaci -> Sebes -> Sb > RmValcea -> Bucuresti .

Cam asta ramane planul final .

Multumesc frumos .

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Te arunci prea tare, 650 km intr-o zi este exagerat, ce rost are, sint locuri pe care le ratezi, de exemplu morile de apa de la Rudarie(Eftimie Murgu), ramii pe traseu si continui fara sa faci acelasi drum doua zile consecutiv.

Nu trebuie sa ajungi la Sebes, scurteaza prin Jina-Miercurea Sibiului-Sibiu, aici macar sa stai o zi, Dumbrava, centrul istoric, Rasinari, Paltinis, Gura Riului, Cisnadie, Ocna Sibiului, etc.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 3 weeks later...

Vreau sa ajung si eu pt 2 zile in zona Clisurii, venind din Bucuresti. Nu mu-e clar, odata ajuns in preajma Chipului lui Decebal, are rost sa mai continui pe langa Dunare catre Moldova Veche sau e drumul prost? Eu vreau sa mai includ in aceasta tura si bucata Bigar Iablanita Bozovici, dar nu stiu din ce parte e mai bine sa ajung la ea.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

E ok drumul pe clisura. Ceva denivelari de la Orsova pana la Dubova, din ce-mi aduc aminte. O portiune scurta cu dale din beton inainte de Moldova Veche. Apoi o iei spre Oravita-Anina si cu cativa km inainte de Anina faci dreapta spre Bozovici.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Profit si eu de topicul asta :D

 

Maine am de gand sa parcurg defileul pe-o parte (Serbia) si sa ma intorc pe alta (pe la noi).

Pe site-ul MAE zice ca "incepand din 2010" se poate intra in Serbia cu buletinul. A fost cineva recent sa stie ce si cum? E posibil ca daca reusesc sa intru pe-o parte cu buletin, sa am probleme la iesirea pe partea ailalta fara pasaport?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

 

Deci merge si cu touring, nu doar cu KLE. Cand am fost catre Muntenegru am mers pe malul sarbesc, la momentul respectiv, 2012, am fost sfatuit sa evit malul romanesc. Practic inteleg ca pot face un fel de bucla, care ma intoarce catre Drobeta. Spre Targu Jiu nu cred ca are rost sa o iau, e consum inutil de suspensii.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.

×
×
  • Creează nouă...