Sari la conținut

Arc si Surub Ambreiaj Hayabusa 2007


Postări Recomandate

Salutare tuturor,

 

Ieri am avut surpriza sa mi se desfaca in mers, la viteza mica un surub de la ambreiaj.

Surubul a iesit cu tot cu arc prin capacul de la ambreiaj .

Dupa un tur de forta prin Bucuresti, am reusit sa fac rost de capac dar nu gasesc arcul si surubul retezat.

Daca stiti pe cineva care dezmembreaza o busa sau are un arc si surub pt ambreiaj va rog sa-mi dati un pontul .

0724 224 837 - Mihai

Editat de LifeOwner
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

ia-le pe original n-ar trebui sa te coste mai mult de 20e amandoua

Nu este vorba de bani dar nu am gasit nicaieri.

In Bucuresti sunt 1000 de vanzatori / dealeri / distribuitori de piese si cu parere de rau spun ca sunt DEGEABA !

Pt orice rahat de piesa trebui sa astepti 10 -12 zile in cel mai bun caz dar din proprie experienta spun ca se asteapta minim 20 zile.

Am incercat la toti dar nu are nimeni pe stoc un set de arcuri , nici macar suruburile de la ambreiaj nu le gasesc.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Nimeni nu o are pe stok o piesa care nu se utilizeaza de cat o data la 100 de ani..surub de la ambreiaj.Din milioane de repere pentru sute de modele,daca ai avea doar o bucata pe stok..asta inseamna un depozit enorm...nu crezi?

Problema mare este la tine,pentru ca cineva nu a strans acel surub,iar tu nu ai auzit ca freaca in capac pana la taiat...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Din pacate nu ai inteles nimic din ce am scris...

Cred ca tu nu ai inteles, omu cand bate din picior ca vrea arc si surub, apai sa aveti pe stoc mai!

» Post actualizat in 16 Jul 2016 14:26

Perfect !

Acum stiu cauza si vinovatul .... Surub su arc tot n-am

Eu cred ca esti praf, tu cu tot cu atitudinea ta. Vezi ca sunt kit-uri aftermarket de la EBC livrabile in cateva zile, cat despre surub, e un surub amarat, probabil se potriveste si de la modelele mai vechi de busa sau de la alte suzuki, cauta dupa part number.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Cred ca tu nu ai inteles, omu cand bate din picior ca vrea arc si surub, apai sa aveti pe stoc mai!

» Post actualizat in 16 Jul 2016 14:26

Eu cred ca esti praf, tu cu tot cu atitudinea ta. Vezi ca sunt kit-uri aftermarket de la EBC livrabile in cateva zile, cat despre surub, e un surub amarat, probabil se potriveste si de la modelele mai vechi de busa sau de la alte suzuki, cauta dupa part number.

Daca tu crezi ca eu sunt praf doar pt ca am intrebat daca are cineva un arc insemna ca ai ceva la cap ...

Ma vezi pe mine jignind pe cineva !? ma cunost ?! de unde tragi tu concluzii !?

Am intrebat omeneste daca are cineva un arc si mi-am exprimat dezamagirea pt ca nu am gasit la nici un distribuitor pe stoc .

 

Daca nu ai arc si surub puteai sa taci ...

» Post actualizat in 16 Jul 2016 21:12

George zice ca problema este la mine ca nu am auzit arcul frecand in capac si tu zici ca sunt praf si am o atitudine de cacao pt faptul ca ma asteptm ca din atatia distribuitori in Buc sa gasesc la cineva un amarat de arc .

Pana la urma .. ma fuck in el de arc

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Ti-am sps ca nu ai inteles..

Cand am spus ca problema este la tine,nu am spus de persoana ta,si la motocicleta ta. Sa ai un surub,sau mai multe care nu au fost strase in motor, poate fi destul de periculos pentru motor dar si pentru tine!!!

Poate ai un surub nestrans si la un etrier,si cand vrei sa te opresti o sa ai o surpriza..

Legat de stok-ul unui magazin,reprezentanta, sunt sigur ca ai inteles ce-am spus si care sunt conditiie de ce nu au pe stok o piesa care nu este frecvent utilizata.

PS.Acum trebuie sa recunosti ca si tu ai o parte de vina in intamplare...pe bune un surub care freaca in capacul de ambreiaj pana il taie...face ca toti dracii.😉

» Post actualizat in 17 Jul 2016 03:21

Acuum sa nu zici ca te acuz,iti spun ca s-a mai intamplat si la altii,este drept nu la noi in tara.

Problema a fost la prima Hayabusa din Gen2 si a avut recall la Suzuki. Frumos este faptul ca Suzuki a recunoscut greseala si totul a fost schimbat fara costuri.

Asa ca nu mai fi atat de suparat,posesori de hayabusa nu se supara usor si sunt mult mai calmi! 😉

Cu respect TNG!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Daca tu crezi ca eu sunt praf doar pt ca am intrebat daca are cineva un arc insemna ca ai ceva la cap ...

Ma vezi pe mine jignind pe cineva !? ma cunost ?! de unde tragi tu concluzii !?

Am intrebat omeneste daca are cineva un arc si mi-am exprimat dezamagirea pt ca nu am gasit la nici un distribuitor pe stoc .

 

Daca nu ai arc si surub puteai sa taci ...

» Post actualizat in 16 Jul 2016 21:12

George zice ca problema este la mine ca nu am auzit arcul frecand in capac si tu zici ca sunt praf si am o atitudine de cacao pt faptul ca ma asteptm ca din atatia distribuitori in Buc sa gasesc la cineva un amarat de arc .

Pana la urma .. ma fuck in el de arc

 

Uite puisor, surubul se potriveste si la urmatoarele modele, imposibil sa nu gasesti la careva prin dezmembrari(Daca tot vrei sa pui pe original):

 

This Suzuki 21482-02F12 BOLT, CLUTCH SPRING is used in the following models and assemblies:

Arcuri gasesti pe stock doar la set aftermarket, aici:
Dar arcul in sine e folosit pe urmatoarele modele:

This Suzuki 21413-24F10 SPRING, CLUTCH is used in the following models and assemblies:

Stii cat mi-a luat sa fac rost de informatiile astea? 5 minute ;)
Hai noroc!
Editat de ThunderByte
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

 

 

Merci frumos , mult mai constructiv dialogul in directia asta.

Am comandat arcul pe site , surubul o sa incerc sa-l refiletez.

 

Multumesc.

 

ps: la 40 ani , nu ma mai striga nimeni "puisor" ...

 

 

 

Dupa cum stii , motorul nu l-am luat de nou asa ca nu am de unde sa stiu cine a umblat , pe unde a umblat si cat de priceput a fost . Ai dreptate , probabil un neghiob si-a bagat nasul si nu a strans calulmea surubul ala.

Cu un motor de 1300 si 2 tobe carbon Leo Vince, in mers mi-este greu sa-mi aud si gandurile , dapai un surub care freaca. :-))

Nu sunt suparat, doar lansasem o intrebare simpla si nu ma asteptam la reactii de genul asta .

Stima !

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

 

 

 

Daca stiam ce duma ai sa dai cu surubul tau refiletat nu imi mai bateam capul de la bun inceput sa ti caut echivalente si linkuri cu piese ... Decat sa faci prostia care zici tu cu refiletatul mai bine pui un surub ordinar M6 duritate 8.8 si faci treaba mai buna. Strange totul la dinamometrica.

 

Cat despre apelativul "puisor" , noi pe aici mai si glumim.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.

×
×
  • Creează nouă...