Sari la conținut

Scurgere de benzina


Postări Recomandate

Salutare, astazi dupa ce am scos motorul la o tura a inceput sa imi curga benzina, am verificat carburatorul si totul parea in regula am dat carenele jos si am vazut ca pica de la capacul unde se afla aprinderea am desfacut capacul si am vazut ca era ceva benzina unde se afla bendixul care ar putea fi problema? E ceva grav? Este vorba despre un aprilia rs 125

» Post actualizat in 15 Jul 2016 21:21

.

» Post actualizat in 15 Jul 2016 21:26

Ar putea fi din cauza rulmemtilor de la ambielaj?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

pot fi mai multe, inclusiv rulmentii care s-au dus si au fortat semeringurile sau pur si simplu semeringurile care s-au uzat. la fel de bine poate fi cuiul pointeaux care nu mai tine si a curs benzina in camera de baleiaj, fortand iarasi semeringurile... la fel de bine mai pot fi alte cauze, pe net nu repari motocicletele... pe net eventual faci mici reglaje...

Stiu ca nu o pot repara pe internet :)) Dar vroiam sa stiu si eu care ar putea fi cauzele, o sa duc motocicleta la un service sa se ocupe cineva de ea. Multumesc pentru raspuns
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Marianv explica ce inseamna camera de "baleiaj"sunt curios.ca si un alt coleg deasemenea

 

Ce sa explice... ca trage si el cu urechea pe la baietii mai mari din atelierul unde da cu matura si uita termenii pana apuca sa posteze pe forum?!...

» Post actualizat in 17 Jul 2016 20:14

pai incercati principiul de functionare a unui motor in 2 timpi! pe acolo se amesteca benzina cu uleiul! de ce e alta poveste!

 

Incearca mai mult sifon in "amestecul carburant" si poate o sa sesizezi ironiile...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

lol, s-a trezit marinarul electronisto-mecanicos sa vorbeasca... :) asa se numeste, camera de baleiaj mai "expertilor", spatiul din carter unde este ambielajul, urca pistonul se umple cu amestec, coboara pistonul, urca prin ferestrele de baleiaj in camera de ardere... sunt curios cati dintre voi au modificat sau au facut macar un blueprint unui motor 2t...

 

Cocosel, ne cunoastem cumva si nu imi mai amintesc eu? Nu de alta, dar daca tot te-ai apucat sa-mi enumeri "calitatile", fa-o pana la capat, mentioneaza si succesul nebun pe care il am la femei!!!...

 

Ti-am mai spus, ai descoperit o noua jucarie, acest forum... bravo tie! Atentie insa ca nu toti pe aici sunt cu cash (nu dolari mah, branza aia dulce, romaneasca... iar te gandesti la prostii?) la gura, mai sunt unii care au mai "stricat"... pardon, "imbunatatit" ij-uri si jawe la viata lor prin polizarea ferestrelor de baleiaj... ideea era insa ca in ziua de azi orice neavenit gaseste pe wiki cum functioneaza un motor in 2t, nu mai e nici un "secret". Si nici termenii de specialitate aferenti. Gaseste-mi tu un referat technic sau o lucrare mai serioasa care face referire la o "camera de baleiaj" si eu imi ridic palaria in fata ta.

 

Cand te ia gura pe dinainte nu e nevoie decat sa o spui, cu totii mai gresim, mai scriem pe fuga, de pe telefon... etc., insa pentru asta e nevoie de un caracter puternic. Sau macar putina maturitate. Alegerea e a ta, vrei sa te alaturi celor cativa mecanici adevarati si seriosi (gen TNG) care isi pierd timpul pe aici (mereu m-am intrebat de ce) incercand sa ajute sau... poti sa ingrosi numarul clovnilor pseudo-mecanici de pe sectiunea tehnica!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.

×
×
  • Creează nouă...