Sari la conținut

Burgman 650 2016


tibosee
 Share

Postări Recomandate

Să o stăpânești sănătos! Ai luat jucăria perfectă de oraș și nu numai.

Bagă mai multe poze și detalii.

Are parbriz reglabil și oglinzi electrice? Compartimentul huge de sub șea este iluminat?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

multumesc pentru urari.

Pentru Burgman-ul asta am avut destul de mult de tras, la un moment dat am vrut sa renunt. Prima data am vrut sa il iau pe firma, m-a incurcat banca super mult, m-au tot lungit cu diverse acte pe care le tot cereau, absurd (sa le dau copie dupa contracte cu clientii mei, chiar daca vedeau cifrele din 2013 pana acum).. Pana la urma l-am luat pe numele meu si gata.

Cand eram in discutii cu banca, pentru leasing, era unul singur in stoc in Europa, pana am facut eu rost de bani, s-a dat.

Acum problema era ca aveam 10.000 E in cont si nu aveam ce sa cumpar.. Am inceput sa dau telefoane la dealeri.. Nu mai e, nu se mai aduce, unul pe la toamna, dar nu e sigur, trebuie platit acum si sa astepti..La motorteam mi-au zis ca nu se mai aduce deloc anul asta, ca e euro3 si de la anul trebuie sa fie minim euro4, plus ca dupa cutremurul din Japonia de anul asta s-au inchis fabrici, Honda, Nissan, Toyota, Sony, etc..Suzuki lucreaza la capacitate scazuta si nu fac fata cererilor. Au fost trei in stoc la un moment dat, intr-un depozit din care se alimenta toata Europa, nu stiu ce naiba sunt asa greu de gasit, mi se parea un efort prea mare. Burgmanu vechi, asta de la avatar, era de o luna jumate in service, pentru inlocuit lant si intinzator distributie (de-asta si motivul achizitiei). Am inceput sa caut in Italia, 7000E din 2013, 40.000km, 6500 10.000 km, 7500 2014 5000km..deja ma gandeam, are doi ani, mai costa 500 transportul, il aduc la 8000, plus mai bag 500 sa il pun la punct..e 9800 nou, 2016, zero km, virgin..

m-am consultat si cu prieteni, unii au zis ca nu merita, altii sa il iau, daca imi permit, mai ales ca nu e neaparat un moft, e o necesitate, eu deplasandu-ma toata ziua in oras, intre clienti.

Am vorbit la motorteam cu directorul de acolo, a sunat un prieten de la nu stiu ce depozit, nu stiu de unde, si a gasit unul alb pe stoc, care nu aparea pe site. Am cerut sa il ia direct, am fost si am platit avansul imediat si l-au comandat, cu termen de livrare 20 zile. Ieri a venit, eu ma asteptam pe saptamana viitoare, s-au miscat impecabil.

I-am rugat sa ma anunte cand fac despachetarea, au acceptat cu conditia sa nu fac poze cand il asambleaza, mecanicii nu prea pot lucra cum trebuie cu mine pe capul lor.

Acum sunt in dubii, sa iau numere rosii si de luni sa merg cu el, cand platesc toata suma, sau sa astept pana vineri, cand pot sa iau numere definitive, joi fiind programat la rar..

 

Dotari are asa: abs, oglinzi pliabile electric, parbriz reglabil, incalzire in mansoane, incalzire in sea, fata - spate, spatar pasager.. e modelul Executive Z.

si un video:

post-69469-0-74302600-1468694292_thumb.jpg

post-69469-0-56870800-1468694329_thumb.jpg

post-69469-0-65202100-1468694364_thumb.jpg

post-69469-0-76638100-1468694384_thumb.jpg

post-69469-0-48027900-1468694409_thumb.jpg

post-69469-0-99229600-1468694434_thumb.jpg

post-69469-0-20153700-1468694461_thumb.jpg

post-69469-0-52538700-1468694499_thumb.jpg

post-69469-0-45925200-1468694523_thumb.jpg

post-69469-0-59686100-1468694555_thumb.jpg

post-69469-0-18829400-1468694588_thumb.jpg

post-69469-0-42456400-1468694617_thumb.jpg

post-69469-0-79994400-1468694662_thumb.jpg

post-69469-0-26404800-1468694688_thumb.jpg

post-69469-0-25894200-1468694712_thumb.jpg

post-69469-0-73262700-1468694740_thumb.jpg

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Admin

Sa te bucuri de el!

Am avut modelul din 2004, executive, totul misto, in afara de trei lucruri, distributia aia imputita pe pinioane din plastic, ampatamentul mare si greu de strecurat printre masini si suspensia spate extrem de dura si cursa scurta, orice denivelare o simteai in ficati. Sunt curios ce schimbari au facut in sensul asta la modelul nou.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

am si eu modelul 2004, am fost multumit de el. Nu e motocicleta, asa ca amortizoarele au cursa scurta, dar pe fata, pe spate a fost ok. Eu nu suport transmisia pe lant, prefer oricand rotile astea de plastic care nu se intretin, schimbi uleiul la 10.000 si atat. La al meu transmisia pe spate nu a avut probleme in 12 ani, deci nu conteaza, mai degraba cele din CVT, iar despre ampatament, e mai ingust acum, au micsorat si spatiul de stocare din portbagaj cu 5l (50 in loc de 55).

In afara de asta, au redus din greutate la transmisie, au redus frecarile, au scazut consumul cu 15% (5.5 in oras), au modificat modul de schimbare a vitezelor, merge un pic mai subturat, au schimbat design-ul, care mie imi place foarte mult.. Restul sunt neschimbate, insa in 14 ani de cand a aparut B650 au avut destul timp sa gaseasca problemele si sa le repare unde a fost cazul.

Cand am vazut ca n-am ce sa iau, nimic pe stoc, nimic nu se aduce, am inceput sa ma uit pe la alte automate, BMW 650GT, Honda NC750X, am vazut si in reprezentanta 750X-ul, dar nu mi-a placut, sunt invatat cu maxiscuter, alta pozitie, alta protectie la vant, alte dotari, mai mult spatiu de stocare, oglinzile, parbrizul, incalzirea in sa, manere, chiar daca Honda era aproape 7000.

O sa incep sa merg cu el de saptamana asta, o sa revin cu impresii, cu siguranta pozitive.

Trebuie sa iau husa, sa pun alarma de pe celalalt, sa fac casco, sa fac rodajul, dar sa vad cum, si sa gasesc un service ok unde sa il duc pentru revizii

Editat de tibosee
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Admin

Da, ma refer la rolelee plastic din CVT, care la modelul de atunci puteau cadea si la 15.000 si la 50.000 la fel de bine. Amortizoarele au cursa scurta si in fata si in spate si nu tine de faptul ca nu e motocicleta, nici Silverwing-ul nu este si totusi ala are niste suspensii tare moi si placute. Eu i-am schimbat internalele din furca cu unele Matris si am mai scos-o la capat cu fata, pe spate trebuiau schimbate ambele amortizoare si costau vreo 1000 euro, asa ca am lasat-o moarta.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Am mers si cu Silverwing, cel al lui Viorel, care acum are un Burgman 650, Executive 2008. Si el l-a luat dupa ce a mers cu 650-ul meu, i-a placut maxim din prima, deci cred ca amandoi putem sa vorbim obiectiv.

Plus ca Silverul lui era mult mai rigid decat Burgmanul meu, lucru observat atat de mine, de pasagerul meu, cat si de Viorel si pasagera lui, in excursiile noastre prin tara, unde mai faceam si schimb din cand in cand de motoare.

 

Nici n-am apucat sa merg cu asta si deja discutam de defecte, probleme, sunt curios care e ala perfect

Editat de tibosee
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

M-ai facut curios, asa ca l-am cautat pe mobile.de...Din prima mi-au aparut 3 exemplare cu 0 km la 8990. Nu inteleg de unde si pana unde stresul initial?

 

Hai sa nu transformam un vehicul util intr-un Ferrari unic in Romania, pe comanda speciala pentru Boss :)

 

In rest, distractie placuta cu el.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Pai cumpara tu de afara, eu nu am putut si nici nu am vrut. Asa posibil sa mai gasesti cine stie pe unde, noi, dar tinute expuse in showroom, nu in cutie asa cum am vrut eu.

Dupa ce dai niste telefoane pe la dealeri si afli care mai aduce si cand, sa imi spui si mie. Unul alb.

» Post actualizat in 17 Jul 2016 19:58

Si pana la urma, care ar fi ideea, sa fie pe stoc si eu sa spun ca nu a fost, pentru ca?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

M-ai facut curios, asa ca l-am cautat pe mobile.de...Din prima mi-au aparut 3 exemplare cu 0 km la 8990. Nu inteleg de unde si pana unde stresul initial?

Hai sa nu transformam un vehicul util intr-un Ferrari unic in Romania, pe comanda speciala pentru Boss :)

In rest, distractie placuta cu el.

Mai să zici omului ca de banii aia își lua

"merțan"

 

Bo$$ e treaba fiecăruia ce face cu banii. Omul a vrut să își facă bucuria de a lua ceva nou cu 0 km la cutie.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Costin,se vede ca citesti Libertatea. Daca aveai rabdarea sau capacitatea de a citi ce am scris eu,ti-ai fi dat seama ca nu ma iau de jucarie,ci doar de stilul de a prezenta situatia.

 

@Tiboseee(suficienti eee? ),numele tau spune tot :)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Come on guys. Nu ii stricați omului plăcerea! Câți dintre noi ne-am fi putut abține sa fim exaltat de o motocicleta nou nouta. Felicitări pentru achiziție și drumuri bune!

Editat de yoyo_man
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Am vorbit la motorteam cu directorul de acolo,

I-am rugat sa ma anunte cand fac despachetarea, au acceptat cu conditia sa nu fac poze cand il asambleaza, mecanicii nu prea pot lucra cum trebuie cu mine pe capul lor.

Cam multe fitze pe astia care ti-au montat-o in strada , la bordura cu 3 chei si o surubelnita...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Costin,se vede ca citesti Libertatea. Daca aveai rabdarea sau capacitatea de a citi ce am scris eu,ti-ai fi dat seama ca nu ma iau de jucarie,ci doar de stilul de a prezenta situatia.

 

@Tiboseee(suficienti eee? ),numele tau spune tot :)

Merci, iar poza ta nu spune nimic, nu? ca e cu gura plina :))

 

Maine e gata raru, deci maxim vineri ar trebui sa fie inmatriculat.

 

Faptul ca l-au scos din cutie in strada si au montat roata fata nu m-a deranjat deloc, l-au bagat asa in service. se uitau toti de la spalatoria de langa la el, arata intr-un fel asa nou, alb perlat, stralucind in soare, cu toate tiplele pe el.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.

×
×
  • Creează nouă...