Sari la conținut

Ce cruiser recomandati?


Supa La Plic
 Share

Postări Recomandate

Salutari tuturor,

 

 

 

Momentan sunt posesorul unui Hornet din 2000, dar am ajuns la concluzia ca nu e pentru mine.

 

Daca ma puteti ajuta cu ceva sfaturi, pareri, asupra unui cruiser v-as ramane dator.

 

Am 70 de kilograme si 1.76 inaltime deci ar trebui sa fie ceva mai usurel.

 

Nu ma intereseaza sa zboare pe asfalt, daca vroiam asta pastram Hornetul, ma intereseaza sa merg la drum lung cu ea + pasagera.

 

Buget undeva pana in 2000 de euro.

 

Astept parerile, sfaturile voastre, asfalt uscat tuturor va doresc.

 

Multumesc,

Andrei

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Nu stiu exact de ce, dar cruiserele cam isi pastreaza pretul. In bugetul asta (suficient de altfel pentru multe alte mobre decente din alte categorii) vei gasi doar cruisere trecute de majorat, si/sau de capacitate mica. Daca ai noroc, poate gasesti un shadow de 600 de prin '95 - '00, care poate fi chiar ok pentru plimbari lejere. Sau poate un virago de 535 (e pe cardan, si e mai sprintena decat shadow-ul, chiar daca la cc mai mic)

Alte cruisere de recomandat, cam toate sar de bugetul asta (un shadow mai mare, dragstar, intruder, etc)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Salut !

hyosung gv 650 aquila,motoare rare ce-i drept(nu neaparat rele),se incadreaza in bugetul tau,are 72 cai,distributie pe curea,un top speed undeva la 200,nu stiu cum e cu piesele,cat de repede ajung.

un link cu cateva detalii : http://www.motorcyclespecs.co.za/model/hyosung/hyosung_gv_650_aquila.htm

Asta sper sa fie urmatorul meu motor.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Nu stiu exact de ce, dar cruiserele cam isi pastreaza pretul. In bugetul asta (suficient de altfel pentru multe alte mobre decente din alte categorii) vei gasi doar cruisere trecute de majorat, si/sau de capacitate mica. Daca ai noroc, poate gasesti un shadow de 600 de prin '95 - '00, care poate fi chiar ok pentru plimbari lejere. Sau poate un virago de 535 (e pe cardan, si e mai sprintena decat shadow-ul, chiar daca la cc mai mic)

Alte cruisere de recomandat, cam toate sar de bugetul asta (un shadow mai mare, dragstar, intruder, etc)

la un virago 535 mă gândeam si eu:)

» Post actualizat in 17 Jul 2016 12:51

Salut !

hyosung gv 650 aquila,motoare rare ce-i drept(nu neaparat rele),se incadreaza in bugetul tau,are 72 cai,distributie pe curea,un top speed undeva la 200,nu stiu cum e cu piesele,cat de repede ajung.

un link cu cateva detalii : http://www.motorcyclespecs.co.za/model/hyosung/hyosung_gv_650_aquila.htm

Asta sper sa fie urmatorul meu motor.

mulțumesc de recomandare, dar pare un pic cam futuristic pentru gusturile mele.
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Cred ca doar un Shadow 600 poti lua. Nu merge pe Virago pt ca e mai mica. Si shadowul trebuie sa fie modelul cu 2 carburatoare. Are 10 cai in plus si merge chiar ok. Eu am facut cu una multe ture de 2500-3000Km fara probleme cu pasager si bagaje.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Virago 535 - NU. Este scurta si daca mai pui si pasager o sa stai cu genunchii la gura.

Si eu iti recomand Shadow VT600. Daca motorul a fost ingrijit o sabte mai tina multi km. Daca gasesti unul dupa 95 in banii astia sa nu stai pe ganduri si sa il ei.

Eu am avut unul din 92. I-am schimbat kitul de lant si pinionul, ulei si filtru. Doi ani nu am avut nici o problema.

Nu este cea mai sprintena dar nu o sa te lase balta daca ai grija de ea.

 

Succes.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Baga un ochi si dupa inazuma 750, zephyr 750, cb 750.. Eu zic sa stai departe de virago.. sau de

cc mica.

Editat de -UFO-
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

 

astea is cruisere??

 

NU BO$$ NU SUNT CRUISERE.. dar sunt mai cruisere decat un Virago BO$$

» Post actualizat in 17 Jul 2016 21:31

 

  

NU BO$$ NU SUNT CRUISERE.. dar sunt mai cruisere decat un Virago BO$$

 

LOL

Probabil omul vrea ceva mai clasic.. si nu neaparat CRUISER BO$$ Ma intelegi? de ce le-am punctat pe astea??

Editat de -UFO-
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Daca as fi in locul tau, daca am in vedere motociclete ce au trecut demult majoratul as cauta modele care s-au vandut mai mult, adica sa gasesc piese de schimb usor.

VT800 este cel mai atipic motor pe care l-a facut Honda astfel incat nu stiu cat de usor iti va fi sa gasesti piese, in caz de nevoie.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Recomand shadow-ul de 800,un model deosebit,da,fabricat doar 2 ani de japonezi,expres pt piata americana.Daca ai drum prin Vaslui,desi stiu ca si in Iasi este una,o am in garaj,momentan schimb de ulei si plăcute frana fata.Motorul are 100000 km,zumzăie ca o albina ai da semne ca mai merge mult si bine.

salutari.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Virago - nu. O sa iti para rau dupa cateva luni. Recomand dragstar. Chiar azi mi a zis un instructor moto ca e mai manevrabila decat ale lui, un shadow (de 600 parca) si o super magna, care e mai inalta ca dragstarul. Eu il am pe cel de 650, dar e putin puturoasa. Incep sa ma gandesc la cel de 1100, dar si eu am 1,70 si nu stiu daca o pot cuprinde intre picioare..

Eu personal sunt fan de cardan, mai ales la un cruiser. Zero intretinere si tine muult si bine.

Vorbeam azi cu instructorul meu moto, de schimbat mobre si imi zicea de suzuki intruder 800. Ca e tot pe cardan, numai ca eu nu sunt prea fan suzuki...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

motivul e oarecum stupid, nu prea imi place linia lor de design, cam la la 80% dintre modele. Dar nu dati cu pietre, la BMW nu imi place linia de design la 99% din modele, dar mai mult ca sigur a doua motocicleta va fi f650gs :) Pe motiv ca are cel mai jos scaun si e ce mai usoara, din cate stiu eu. La echivalente, gen Transalp e cu 5-6 cm mai sus, m-am urcat pe ambele si mi-e cam greu sa controlez Transalpul.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Este de la Beta un cruiser,Beta Euro 350 ce are motorul de Suzuki DR 350(6 viteze,consum bun)si are rezervorul de 19 l!!!Iti cam dai seama ce autonomie are.E undeva la 161 de kg la plin,foarte manevrabil,fuge si la 130-135 km/h(deci poti sa mergi intins si pe autostrada,la o adica!).

Nevasta-mea are 1,54 m inaltime si eu 1,67 m.Asta ca sa faci o paralela cu inaltimea ta.

Ai aici specificatii:

 

http://www.motorcyclespecs.co.za/model/Beta/beta_euro_350.htm

 

De ce il recomand?Motorul si partea electrica e de Suzuki DR 350,iar design-ul e italian!Oricum frumusetea e in ochii privitorului!

Nevasta-mea are unul de aproape 3 ani si are spre 11.000 de km facuti cu el fara probleme de niciun fel!

M-am dat si eu cu el si pot spune ca e un motor super ok!

Pretul il face iar atractiv!Era parca unul in Moldova de vanzare,tot asa visiniu ca-n linkul cu specificatiile.Vezi pe OLX:

 

http://olx.ro/oferta/chopper-beta-ID6ArEY.html#b92e1152f0

 

http://olx.ro/oferta/motocicleta-beta-euro-350-ID6DCtI.html#b92e1152f0

 

http://olx.ro/oferta/vand-motocicleta-beta-350-ID6nQfo.html#b92e1152f0

 

Poze:

post-41801-0-20569300-1469768855_thumb.jpg

post-41801-0-43915200-1469768895_thumb.jpg

post-41801-0-30718200-1469769081_thumb.jpg

post-41801-0-68154900-1469769104_thumb.jpg

post-41801-0-32888700-1469769129_thumb.jpg

Editat de CRISTIAN 1
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Este de la Beta un cruiser,Beta Euro 350 ce are motorul de Suzuki DR 350(6 viteze,consum bun)si are rezervorul de 19 l!!!Iti cam dai seama ce autonomie are.E undeva la 161 de kg la plin,foarte manevrabil,fuge si la 130-135 km/h(deci poti sa mergi intins si pe autostrada,la o adica!).

Nevasta-mea are 1,54 m inaltime si eu 1,67 m.Asta ca sa faci o paralela cu inaltimea ta.

Ai aici specificatii:

 

http://www.motorcyclespecs.co.za/model/Beta/beta_euro_350.htm

 

De ce il recomand?Motorul si partea electrica e de Suzuki DR 350,iar design-ul e italian!Oricum frumusetea e in ochii privitorului!

Nevasta-mea are unul de aproape 3 ani si are spre 11.000 de km facuti cu el fara probleme de niciun fel!

M-am dat si eu cu el si pot spune ca e un motor super ok!

Pretul il face iar atractiv!Era parca unul in Moldova de vanzare,tot asa visiniu ca-n linkul cu specificatiile.Vezi pe OLX:

 

http://olx.ro/oferta/chopper-beta-ID6ArEY.html#b92e1152f0

 

http://olx.ro/oferta/motocicleta-beta-euro-350-ID6DCtI.html#b92e1152f0

 

http://olx.ro/oferta/vand-motocicleta-beta-350-ID6nQfo.html#b92e1152f0

 

Poze:

mulțumesc pentru sfat.chiar e o motocicleta interesantă, acu întrebarea este daca poate duce doi oameni si ceva bagaje cu o viteza de 120-130 km/h :D
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

mulțumesc pentru sfat.chiar e o motocicleta interesantă, acu întrebarea este daca poate duce doi oameni si ceva bagaje cu o viteza de 120-130 km/h :D

Sigur ca da:

- impinsa de....

- trasa de....

- aruncata de la inaltimea de....

:)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

:)) Dragstarul meu de 650 cu pasager usor, 52 kile simt atat de tare greutatea cu care merge incat am zis ca nu o mai duc pe motor decat asa cate 20-30 km. Nici nu se pune problema sa facem un drum de sute km. As vrea, dar ar trebui sa fiu masochist. Daca mai pun si bagaje... :))

Va ajunge probabil la 120 la ora, pe drum drept, dar sa vezi ce vei injura in curbe la deal cand cu greu vei depasi biciclisti.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Eu am avut un EN500C pe care l-am plimbat mult cu bagaje si pasager/a. Am fost multumit de el, dar nici nu am avut pretentii de depasiri rapide, eu de obicei nu ma grabesc ... :)


» Post actualizat in 29 Jul 2016 11:12

Se si incadreaza in banii tai.

post-55917-0-06343300-1469790715_thumb.jpg

Editat de KENAZ
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

mulțumesc pentru sfat.chiar e o motocicleta interesantă, acu întrebarea este daca poate duce doi oameni si ceva bagaje cu o viteza de 120-130 km/h :D

Doo persoane am fost cu ea,dar nu am trecut de 120 km/h caci nu eram pe autostrada.Dar da,se mai tura peste viteza aia fara sa ajunga in zona rosie.

Nevasta-mea cu topcase de 35 de l merge 130-140 pe autostrada,usor.Peste eu spun ca-i cam inutila faza,iti iei un speed daca vrei viteza si o arzi...

Daca tii cont de faptul ca motorul ala e luat si pus de pe o enduroaica,iti dai seama ca rezista ceva...

 

Sigur ca da:

- impinsa de....

- trasa de....

- aruncata de la inaltimea de....

:)

Adi,sa nu exageram.

Asa ma gandeam si eu inainte sa o calaresc.Pana nu o calaresti,n-are rost sa emiti d-astea. :)

Editat de CRISTIAN 1
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.

×
×
  • Creează nouă...