Jump to content

Incepator cu o mare dilema

Recommended Posts

Buna seara!

Asa cum spune si titlul, sunt incepator si as dori parerile voastre despre primul moto. Treaba sta in felul urmator: am 15 ani, 1.82 si 73kg si (mare cliseu) am fost pasionat de tot ce papa benzina si are roti de mic. Masinile au reprezentat principala pierdere de timp, retinand mult prea multe date tehnice si uitandu-ma la sute de canale de YouTube, insa in ultimul timp au inceput sa ma atraga motoarele. Ca orice tanar semi-inconstient, am dat de minunata categorie A1 si m-am documentat despre ce presupune. Am fost si m-am urcat pe numeroase Duke-uri, RC-uri, MT-uri si YZF-uri de 125cc pana cand intr-o noapte un biciclist lovit in fata mea era sa-mi moara in brate. Am realizat ca iubesc viata mai mult decat un 15 cai putere si m-am orientat astfel spre Enduro, unde nicio masina nu te poate lovi (sper). Am avut ocazia sa testez un Suzuki 450 DRZ aprox. 3 ore, iar singura impresie este ca cele 130kg sunt prea grele pentru mine. M-am orientat astfel spre ceva mai usor si, auzind numeroase opinii si pareri mai mult sau mai putin normale, m-am setat pe un 250 EXC din 2007-2010. Este cumva prea mare pentru incepator? Prea puternica? Stiu ca este foarte scumpa la 2.5k si da, stiu cat costa un echipament bun, si nu, nu vreau deoloc sa abuzez bunatatea parintilor, insa dupa multe ore de cautat moto mai ieftine si multe, multe povesti de la prieteni cu motoare de 1.5k in care au bagat inca pe atat in piese, mi-e teama sa salvez 500€ din cei 2.5k pentru a baga dupa dublu in parti. Fac o alegere gresita gandind asa? Nu am niciun prieten cu service sau cu cunostinte prea multe in acest domeniu. Multunesc anticipat de timp si raspunsuri si imi cer scuze de acum pentru orice greseala.

Born-confused

Buna seara!

Asa cum spune si titlul, sunt incepator si as dori parerile voastre despre primul moto. Treaba sta in felul urmator: am 15 ani, 1.82 si 73kg si (mare cliseu) am fost pasionat de tot ce papa benzina si are roti de mic. Masinile au reprezentat principala pierdere de timp, retinand mult prea multe date tehnice si uitandu-ma la sute de canale de YouTube, insa in ultimul timp au inceput sa ma atraga motoarele. Ca orice tanar semi-inconstient, am dat de minunata categorie A1 si m-am documentat despre ce presupune. Am fost si m-am urcat pe numeroase Duke-uri, RC-uri, MT-uri si YZF-uri de 125cc pana cand intr-o noapte un biciclist lovit in fata mea era sa-mi moara in brate. Am realizat ca iubesc viata mai mult decat un 15 cai putere si m-am orientat astfel spre Enduro, unde nicio masina nu te poate lovi (sper). Am avut ocazia sa testez un Suzuki 450 DRZ aprox. 3 ore, iar singura impresie este ca cele 130kg sunt prea grele pentru mine. M-am orientat astfel spre ceva mai usor si, auzind numeroase opinii si pareri mai mult sau mai putin normale, m-am setat pe un 250 EXC din 2007-2010. Este cumva prea mare pentru incepator? Prea puternica? Stiu ca este foarte scumpa la 2.5k si da, stiu cat costa un echipament bun, si nu, nu vreau deoloc sa abuzez bunatatea parintilor, insa dupa multe ore de cautat moto mai ieftine si multe, multe povesti de la prieteni cu motoare de 1.5k in care au bagat inca pe atat in piese, mi-e teama sa salvez 500€ din cei 2.5k pentru a baga dupa dublu in parti. Fac o alegere gresita gandind asa? Nu am niciun prieten cu service sau cu cunostinte prea multe in acest domeniu. Multunesc anticipat de timp si raspunsuri si imi cer scuze de acum pentru orice greseala.

Born-confused

make me fucking wanna cry.. so beautiful man

no.

e pericol mare şi la enduro, am citit şi eu multe opinii pe forumul ăsta, mulţi au spus că e la fel de periculos cu enduro cât şi în trafic, nici în trafic nu e bine, dar nici pe deal, poţi da de un urs, sau orice altă vietate care te poate ataca, să nu uităm de alte mii şi mii de poveşti care pot deveni realitate. e periculos peste tot, acum, alegerea e a ta, dar, posibil că, dacă zona ta e mai liniştită şi eşti mai mult decât conştient în legătură cu drumurile forestiere de acolo şi sigur pe tine, enduro e ok, în trafic e prostie mare.. zilnic dai de ceva, ba de un câine, ba de o pisică, ba de un prost care uită să ofere prioritate, e mai linişte pe deal, dar e mai periculos având copaci căzuţi, gropi, pământ alunecos, alunecări de teren ş.a.m.d

nu ştiu dacă te-am ajutat cu ceva, dar, e doar o părere. nu prea mă pricep la enduro, dar la oraş, un ktm rc 125.. vai, vai

Edited by zielsziek

Încep prin a-ti spune ca acel EXC sa fie în 4 timpi EXC/EXC-F. Vis a vis d accidente, și la enduro, ca și pe strada te poți accidenta foarte ușor, însă la enduro te ajuta echipamentul mult mai complex care-l porți, dar asta nu scapa 100% dacă te lipești de un pom, spre exemplu. Treaba cu băgatul banilor în motor este relativa, depinde de la cine-l cumperi ( în sensul daca-i cunoști istoricul s.a.m.d)... nu uita, este un sport destul de costisitor, însă dacă asta te face pe tine fericit, nu mai contează, fa ce-ti place și fa-o des, sunt puține lucruri care ne mai fac fericiti... sunt multe de spus, colegii de pe forum o sa-ti împărtășească și ei din experienta lor. Toate cele bune

Salut eu am 14 ani si tot enduro am de 80cc,pentru inceput e ok =)dupa mine este asa:daca ai cu cine sa te dai pe deal e fain ...daca esti singur e mai greu...mai bine dai de permis si iti cumperi un yzf125 foarte frumoasa si buna motocicleta

Cum spunea cineva mai sus,riscuri sunt peste tot dar alt ceva e cand cazi pe pamant/noroi fata de asfalt ;).daca vrei sa iti cumperi un enduro iti trebuie macar un om cu tine. Te accidentezi,se poate strica motocicleta....in concluzie...enduro daca ai cu cine sa te dai.daca nu una de asfalt. :)

Va multumesc tuturor pentru raspunsuri. Sunt constient ca enduro e foarte periculos, insa depinde foarte mult de tine, asta am vrut sa zic, nicidecum ca e safe. Ca orice incepator, mai ales ca sunt tanar, o sa fiu foarte precaut la inceput pana o sa capat ceva experienta. In schimb ma tem de ceilalti, intrucat in orasul meu se intra frecvent prin parcuri, blocuri, magazine cu masina. Multumesc de feedback inca o data, o sa tin cont de toate parerile.

.....in orasul meu se intra frecvent prin parcuri, blocuri, magazine cu masina.

WTF?! Eu iti propun mai intai sa te muti din Kabul. ☺

On topic: Nu exista mai putine pericole intr-o parte sau alta. Totul depinde de tine si de sansa.

Fa ce iti place si iq ce iti place.

Succes.

Edited by Adixgl

La vârsta ta cred ca ți ai ales calea deja, în ziua de azi aveti multe oportunități fata de ce am trăit noi ăștia mai bătrâni, asa ca fa ce îți dictează inima.Si nu lasă pe nimeni sa ți ia aceasta placere, fie pe deal fie pe asfalt.Eu la vârsta ta ma dădeam la tara pe islaz cu o mobra de nici sa nu aveam,ii furam prsurile bunicii sa îmi improvizez o sa

Multumesc mult pentru feedback! In legatura cu alegerea motocicletei, un 250 EXC-F de prin 2007-2010 cum ar fi? Sa ma orientez la ceva mai putin puternic sau mai ieftin? Multumesc anticipat.