Sari la conținut

Cum poti face limitare la R.A.R pentru cat.A2


teodor123
 Share

Postări Recomandate

Stiu 1841 de persoane care si cautau asa ceva,neaparat er şasã,cbr,etc, deci potent, le aduceau de pe afara si nici nu le coborau bine din duba ca le si desfaceau sa vada unde e limitatoru sau ce dracii mai erau acolo. Scoteau alea si mergeau pe naspa. Ceva imi spune ca si tu vrei sa faci acelasi lucru ! Sper sa ma insel..

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 238
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

Stiu 1841 de persoane care si cautau asa ceva,neaparat er şasã,cbr,etc, deci potent, le aduceau de pe afara si nici nu le coborau bine din duba ca le si desfaceau sa vada unde e limitatoru sau ce dracii mai erau acolo. Scoteau alea si mergeau pe naspa. Ceva imi spune ca si tu vrei sa faci acelasi lucru ! Sper sa ma insel..

Pe mine ma intereseaza mai mult sunetul si designul,daca o sa ma plictisesc peste ceva de timp si o sa simt ca e puturoasa,normal ca o sa fac asta,la fel ca si majoritatea.

Pana la urma ,125 e mare pana te obisnuiesti ,apoi 600 e mare ,pana te obisnuiesti cu ea,si o sa vrei 1000 ,stiu foarte multe cazuri si asta e realitatea

» Post actualizat in 05 Aug 2016 12:34

Si cum dovedesti ca motocicleta ta are instalat kitul care realizeaza limitarea la un control de rutina?

Hartia aia nu are valoare, ba te alegi si cu dosar penal daca esti depistat circuland cu o motocicleta care are in talon trecuta puterea intreaga plus hartia aia, tu avand A2.

 

Suna la RAR si intreaba daca ei fac asemenea omologari. Daca nu se fac atunci ori cumperi o motocicleta ce are trecuta in talon o putere compatibila cu A2 (ca e reala sau nu asta nu conteza) fie cumperi o motocicleta nelimitata pe care o limitezi pe cale legala intr-o tara unde se poate face acestu lucru appoi o importi ca limitata in RO.

Acel kit se monteaza la reprezentanta,din ce am inteles eu de pe alt topic :D

Editat de costi1998
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

or fi gandit ei ceva cand au impus toate 3 regulile. e totusi legislatie UE, nu e facuta pe genunchi la noi in tara.

Da,dar in Germania se poate conduce cu A2 o motocicleta limitata la 35 kw si care are peste 70kw ,poti cauta pe mobile.de ,e plin de ele

https://gyazo.com/5dd5d999140a7d7dc4faede13a0e7921

 

clasa A2
Motociclete - Biciclete, de asemenea, cu ataș - cu
  • o putere a motorului mai mare de 35 kW și
  • un raport de putere la o greutate de max. 0,2 kW / kg

vârsta minimă:

18 ani

cerinţe:

Nici o altă clasă este o condiție prealabilă

Expirarea:

Clasa A, limitată rămâne valabilă.

inclusiv:

Clasa A1 și M

note:

În posesia clasa A1 de cel puțin 2 ani, este doar un test practic este necesar (permisul de conducere etapa a).

Sursa : https://www.tuev-nord.de/de/privatkunden/verkehr/fuehrerschein/fuehrerscheinklassen/klassen-a-a1-a2-und-am/

Editat de costi1998
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Sunt pe toate gardurile informatii legate de puterea de fabrica, nu te mai minti singur. La primul filtru cu RAR sau incident in trafic, te-ai ales cu dosar penal; legea data mai sus nu lasa loc de interpretare, dar daca ti se pare ca un cazier mic acolo o sa-ti ajute in viata si o sa te faca sa pari mai bad boy, e decizia ta (si a cui iti cumpara motocicleta) pana la urma.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Ai mers o simgura data macar cu un ss 600 limitat?? Daca nu,te inteleg. Pai e gatuiut din toate partile,abia merge. Cuplu spre zero. Mesteci in cutie de iti vine f.ute. Oricare motor desicat a2 este net superior unei tiganii din asta,limitata. Daca chiar gasesti si iti si iei,teoretic sa zicem ca totul o sa fie legal,nu iti dau nici doua ture,doua iesiri cu asa ceva. Si iti zic si dece. Tu avand sa spunem r6 2005 o sa iesi cu tovarasi de ai tai cu ss uri 600-750-1000, doar n o sa iesi cu cineva cu aprilia rs 125 si alte pocnitoare de genul. Deci vei ramane tot ultimul ceea ce te va impinge instant spre a scoate acea limitare. Bafta!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Ai mers o simgura data macar cu un ss 600 limitat?? Daca nu,te inteleg. Pai e gatuiut din toate partile,abia merge. Cuplu spre zero. Mesteci in cutie de iti vine f.ute. Oricare motor desicat a2 este net superior unei tiganii din asta,limitata. Daca chiar gasesti si iti si iei,teoretic sa zicem ca totul o sa fie legal,nu iti dau nici doua ture,doua iesiri cu asa ceva. Si iti zic si dece. Tu avand sa spunem r6 2005 o sa iesi cu tovarasi de ai tai cu ss uri 600-750-1000, doar n o sa iesi cu cineva cu aprilia rs 125 si alte pocnitoare de genul. Deci vei ramane tot ultimul ceea ce te va impinge instant spre a scoate acea limitare. Bafta!

Da,asta e adevarat si nu,nu am mers cu unul limitat pana acum...

Editat de costi1998
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Nu o lua in nume de rau, am spus doar ce stiu,ce cred si cum sta treaba in cea mai mare parte! Bafta!

 

Nu prea cred ca o sa conteze cum o ia, important este cum se da....adica legal sau mai putin legal, restul este gargara.

Dupa cum zice si legea lui Murphy ....Anything that can go wrong, will.

Editat de Adixgl
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Sunt pe toate gardurile informatii legate de puterea de fabrica, nu te mai minti singur. La primul filtru cu RAR sau incident in trafic, te-ai ales cu dosar penal; legea data mai sus nu lasa loc de interpretare, dar daca ti se pare ca un cazier mic acolo o sa-ti ajute in viata si o sa te faca sa pari mai bad boy, e decizia ta (si a cui iti cumpara motocicleta) pana la urma.

 

Avand in vedere ca principalele criterii de alegere a motocicletei sunt "sunetul si aspectul", ignorand legea, puterea si responsabilitatea pe care ti-o asumi, iti poti face o idee destul de buna despre ce tip de motociclist este, acestea fiind detalii atat timp cat se uita lumea la tine cand te duci la cafenea si se aude bine redlineul.

 

Nu-s trecut cu mult de 18 ani ai tai sa ma dau intelept, dar spre deosebire de tine, nu am probleme de inconstienta specifice varstei, daca parintii nu ti-au zis pana acum, macar tu (daca ratiunea si capacitatea ta mentala sunt la cote normale, altfel n-are rost din start) sa-ti tragi un semnal de alarma dupa ce 20 de oameni iti spun acelasi lucru, inainte sa mai fie "inca un topic la decese", pentru ca sa fim seriosi, n-o sa tii limitarea aia nici 2 zile, considerand ce atitudine ai tu legat in primul rand de faptul ca nu este legal si ce inseamna pentru tine motocicleta.

 

Ti-as recomanda un motor de a2, sunt destule din care poti alege si care sa 'fuga' destul pentru nevoile tale de la 18 ani, dar din partea mea poti sa-ti iei ce vrei, cum ai zis si tu, pentru noi va fi doar un alt topic, pentru tine ceva mai mult, pacat ca parintii tai nu ti-au bagat mintile in cap si ca faptul ca arata si se auzea bine nu o sa mai conteze atunci. Iar legat de faptul ca 'nu stie nimeni ce putere are', sunt destule date in talon care la o simpla cautare intr-o baza de date sa arate ca R6-le tau nu a venit in vecii lui cu 35kw din fabrica, asteapta primul incident (desi probabil in mintea ta, tu nu vei avea niciunul) si o sa vezi cum sta treaba cu dosarelele penale.

 

Eu iti urez bafta in orice vei alege, sunt fan al teoriei lui Darwin. :)

Editat de danysan2002
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Nu o lua in nume de rau, am spus doar ce stiu,ce cred si cum sta treaba in cea mai mare parte! Bafta!

Multumesc mult de sfat ! :)

 

 

Avand in vedere ca principalele criterii de alegere a motocicletei sunt "sunetul si aspectul", ignorand legea, puterea si responsabilitatea pe care ti-o asumi, iti poti face o idee destul de buna despre ce tip de motociclist este, acestea fiind detalii atat timp cat se uita lumea la tine cand te duci la cafenea si se aude bine redlineul.

 

Nu-s trecut cu mult de 18 ani ai tai sa ma dau intelept, dar spre deosebire de tine, nu am probleme de inconstienta specifice varstei, daca parintii nu ti-au zis pana acum, macar tu (daca ratiunea si capacitatea ta mentala sunt la cote normale, altfel n-are rost din start) sa-ti tragi un semnal de alarma dupa ce 20 de oameni iti spun acelasi lucru, inainte sa mai fie "inca un topic la decese", pentru ca sa fim seriosi, n-o sa tii limitarea aia nici 2 zile, considerand ce atitudine ai tu legat in primul rand de faptul ca nu este legal si ce inseamna pentru tine motocicleta.

 

Ti-as recomanda un motor de a2, sunt destule din care poti alege si care sa 'fuga' destul pentru nevoile tale de la 18 ani, dar din partea mea poti sa-ti iei ce vrei, cum ai zis si tu, pentru noi va fi doar un alt topic, pentru tine ceva mai mult, pacat ca parintii tai nu ti-au bagat mintile in cap si ca faptul ca arata si se auzea bine nu o sa mai conteze atunci. Iar legat de faptul ca 'nu stie nimeni ce putere are', sunt destule date in talon care la o simpla cautare intr-o baza de date sa arate ca R6-le tau nu a venit in vecii lui cu 35kw din fabrica, asteapta primul incident (desi probabil in mintea ta, tu nu vei avea niciunul) si o sa vezi cum sta treaba cu dosarelele penale.

 

Eu iti urez bafta in orice vei alege, sunt fan al teoriei lui Darwin. :)

Dupa ce ti-ai dat tu seama ca eu sunt inconstient ?

Daca eu imi aleg motocicleta dupa sunet si aspect ,pana la urma e fix problema mea,tu cand ti-ai luat kymco ,nu te-a intrebat nimeni de ce ,tu ti-ai ales-o pentru nevoile tale,la fel si eu,la toate motocicletele pe care le-am avut si pe care o sa le am ,o sa le aleg pentru nevoile mele,nu pentru ale altora.

"dar spre deosebire de tine, nu am probleme de inconstienta specifice varstei" Eu sunt inconstient deoarece vreau un motor care sa imi placa ,nu inseamna ca DACA o sa il delimitez ma voi duce cu 200 prin oras sau stiu eu ce alte prostii,ca si cum,daca ai un bugatti,esti inconsitent,nu frate,daca ai bugatti ,poti sa mergi si legal si fara probleme

Pana la urma eu am intrebat ceva,imi asum toate riscurile daca vreau sa fac asta,vorba aia ,sunt major acum ,nu stiu de ce te doare pe tine p**a ca mor eu sau nu,sau ca ma compari cu tine,care poate suntem total diferiti,mie imi plac sportivele,tie poate iti plac chopperele sau mai stiu eu ce,plus de asta tu nu ai de unde sa stii ce inseamna pentru mine o motocicleta. Nu am chef sa ma cert cu nimeni,doar am intrebat ,am primit raspunsuri care m-au ajutat ...le multumesc tuturor celor care m-au ajutat,pana la urma imi voi cumpara una gata limitată.

Editat de costi1998
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

...

Danut, eu te stiu de pe la 16 ani pe tine si de atunci mi-am dat seama ca esti un baiat cu capul pe umeri si cu privirea in viitor, putini ca tine, dar degeaba incerci sa le explici bezmeticilor astora cum e bine, ca stiu ei 'portita' care atunci cand vine vremea si dau cu capul in perete, portita aia e de fapt...inchisa.

 

 

nu stiu de ce te doare pe tine p**a ca mor eu sau nu

pt. ca mai iei si altii dupa tine

 

 

daca ai bugatti ,poti sa mergi si legal si fara probleme

Nu si cu B1.

.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Nu am sa inteleg niciodata rautatile astea,pe care suntem supusi sa le suportam cu totii ,asa e la noi la romani,mereu sunt 2/3 viteji.

Frate,daca omul a intrebat ceva despre un subiect si il intereseaza strict acea problema,daca nu il poti ajuta,atunci de ce te mai bagi in seama spunand anumite chestii pe care oricum nu il intereseaza pe acel om,deoarece el a luat in calcul toate aceste variante si isi asuma resposabilitatile.

Pe prima pagina am primit in mare parte raspunsuri care m-au ajutat,dupa au inceput sa vină haterii :)

Editat de costi1998
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Nici pe noi nu ne intereseaza comentariile tale, asadar... de ce postezi? Hater mic.

Sunt si persoane de treaba pe forum care nu sunt degeaba ,daca nu te intereseaza ,atunci poti sa iesi ,nu te tine nimeni aici ,fără supărare. :thanks: ^_^

Editat de costi1998
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Pai si tu ziceai ca nu te intereseaza. Iesi tu primu' ca vin si eu. Mai am un pic pana la 7000 de posturi...

Nu ma intereseaza raspunsurile de genu ,nu ma refeream la toate :)

"anumite chestii pe care oricum nu il intereseaza pe acel om,deoarece el a luat in calcul toate aceste variante si isi asuma resposabilitatile" si nu ma refeream stricat la acest topic.

 

Daca vrei iti deschid usa :)

 

Hai ca daca mai dai niste raspunsuri de genu,faci si tu 7000 ca băjeții.

Editat de costi1998
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Pai de ce razi de noi si ne pui sa scriem inutil pe aici?

 

6905...

Am sa imi iau limitat ,asta am constatat dupa ce am citit raspunsurile,lol

 

Si da,tu ai scris inutil ,doar ca sa faci posturi :)

Editat de costi1998
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

a mai intrebat copilu' asta si pe alte topicuri de faza cu limitarea, el vrea o sa deschida topicuri si o sa intrebe pana cand va auzi ceva care sa ii convina, va raciti gura degeaba.

auzi, "daca e limitata de afara, RARul nu stie cati kw are si trece 35". da ma, ca al tau ar fi singurul r6/rr/ninja/gsxr din tara, RARu n-a mai vazut avioane d-astea.

fa ce vrei si ce te duce capul s-o faci, da' cum ti s-a mai zis si mai sus: o mobra deja destinata categoriei A2 o sa iti bata la poponeata un 600 gatuit la 35kw. si daca ii scoti limitarea si dai cu ea de planeta, in vreo masina sau chiar daca intra unul in tine, nu te vad bine.

pe tine nu te intereseaza asta oricum, asa ca nu mai umple forumul de spam, fa ce vrei fara sa cauti sa ti se dea dreptate pe net.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

De unde stie domnul Politist ca R1 -ul limitat in talon la 35kw , motorul nelimitat are 150cai? Asta in ipoteza ca riderul cu limitare nu are cumva 220km/h inainte sa-l opreasca.

 

Singurul risc MARE, MARE este in caz de accident rutier. Avocatul de la asigurari, sau altcineva poate sa demonstreze ca riderul cu A2 nu avea dreptul sa conduca fierul limitat. Si cum accidentele grave se intimpla si la motoarele de 35kw, riscul e imens. Adica, mori, ramii paralizat, fara bani, celalalt nu ti-a dat prioritate, a trecut pe rosu si cel cu A2 iese si el vinovat legal. Toti o dati ca poate se prinde sau nu Politia. Politia e ultima grija in cazul acesta.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...