Sari la conținut

Cum poti face limitare la R.A.R pentru cat.A2


teodor123
 Share

Postări Recomandate

Salut!

 

De astazi sunt fericitul posesor al unui Kawasaki ZR7 limitat perfect legal la 35kw!

Sper sa le fie de ajutor unor utilizatori pentru ca eu am pierdut ceva timp pana sa aflu ce si cum trebuie pentru aceasta limitare.

 

Aici aveti pasii urmati de mine:

1.Comanzi kit-ul de limitare de la firma Alphatechnik! (recomand sa folositi optiunea de traducere a paginii de la Chrome)(ajunge in maxim o saptamana prin DHL)

2.Mergi la reprezentanta motocicletei in cauza si cere montarea kit-ului!(dureaza maxim o zi, asta in functie de kit)

3.Te programezi la RAR Grivita/Voluntari.(eu am fost la Voluntari pentru ca am prins loc mai repede fata de Grivita)

4.Te duci la RAR in ziua in care ai programare.

***ATENTIE! Ca cei de la RAR sa va treaca limitarea, TREBUIE SA MERGETI CU LIMITATORUL LA VEDERE!!! In cazul meu a fost montat pe galeria de admisie si a trebuit sa merg cu carburatorul scos ca sa poata sa faca poze la kit! (Apoi m-au pus sa il montez ca sa ii poata face verificarea tehnica.Recomand sa mergeti cu cineva care se pricepe cat de cat la montat, in cazul meu nu a fost mare lucru, m-am descurcat singur.)

***Tot legat de RAR, trebuie sa aveti toate carenele pe motor (eu nu aveam aripa fata si a trebuit sa o montez) si nu este vreo problema daca aveti semnalizari after market(am vazut ca erau niste discutii si pe tema asta).

5.Asteptati maxim 3-4 zile pana o sa fiti sunati sa mergeti sa ridicati CIV-ul.

6.Mergeti cu toate actele necesare la inmatriculari. (daca motocicleta este deja inatriculata si ii faceti limitare, am inteles ca este obligatoriu sa o inmatriculati din nou)

7.Felicitari, tocmai ai reusit sa iti limitezi motocicleta si o poti conduce fara probleme.

:10:

 

Costuri:

Kit Alphatechnik: 109Euro (transport inclus)

Montat kit: 192.26 lei

RAR: 422.20 lei

Inmatriculat: max.100 lei

 

 

Multumiri speciale utilizatorului Valentin Ciocirlan! :clap:

 

 

 

Asfalt uscat! Ne vedem in trafic!

 

 

 

 

P.S.:Aici aveti poze cu facturile asa cum am spus!

 

1199rv4.jpg158bgbm.jpg14ybpkx.jpg

*Il rog pe utilizatorul SF Moto sa se abtina de la orice comentariu. :whip:

Editat de Manolache �Ştefan Robert
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 238
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

Felicitări pentru reușită! Mă bucur că ai reușit! Subscriu la ceea ce a zis el.

A urmat pașii pe care i-am explicat și eu și după cum vedeți el a putut limita motorul și la altă reprezentanță decât cea la care eu am fost.

Asfalt uscat și drumuri bune! Ne vedem în trafic!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Salut!

Sunt curios daca aceasta operatie sa poate face si de un service acreditat RAR.(cred ca va certati cu un utilizator care oferea tipul asta de serviciu)

Intreb asta pentru a micsora costurile aferente limitarii.

Bine totusi ca se poate face limitarea...cand a aparut legea cu A2-ul nimeni nu avea habar cum.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Salut!

Sunt curios daca aceasta operatie sa poate face si de un service acreditat RAR.(cred ca va certati cu un utilizator care oferea tipul asta de serviciu)

Intreb asta pentru a micsora costurile aferente limitarii.

Bine totusi ca se poate face limitarea...cand a aparut legea cu A2-ul nimeni nu avea habar cum.

Ce a făcut SF Moto este de apreciat. Cei care au dubii față de procedura expusă de mine pot apela la el fără probleme acum și stau liniștiți.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Presupun că trebuie să treci mai mult sau mai puțin prin aceeași pași. Cred că vei fi nevoit în primult rând să scoți limitatorul; aici nu cred că e neapărat să-l scoți la vreo reprezentanță, pur și simplu îl scoți la un mecanic care are idee. Apoi te duci cu ea la RAR să ți-o reomologheze pentru că motorul are acum mai mulți KW.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Ce a făcut SF Moto este de apreciat. Cei care au dubii față de procedura expusă de mine pot apela la el fără probleme acum și stau liniștiți.

 

Multumesc pt aprecieri. La mine diferenta era ca in loc de 614,46 lei ar fi platit 50 lei. Dar... asta este, unii vor neaparat sa fie deosebiti ...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Lăsând costurile la o parte, eu când am făcut limitarea tu nu erai "autorizat". Așa că am demonstrat că se poate face în România asta. Apoi Ștefan a venit să confirme lucrul ăsta.

Trecând peste, mă bucur enorm că acum este cineva care oferă garanția că o limitare se poate face până la capăt fără emoții.

Ai făcut vreo limitare de când ai început să ai serviciul ăsta nou?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Din fericire ... desigur ca am facut deja limitari de putere atat pt A2 , cat si pt unii care doar doreau sa nu muste motorul asa tare, chiar daca ei aveau cat A. De fapt , partea cu limitarile a venit la pachet cu alte "fineturi" pt care m-am luptat eu, anume "modificari constructive la motociclete". adica alea cu mai taie un pic din cadru, vreau alt unghi la furca, vreau un motor mai mare si o roata mai mare si tot felul de alte apucaturi din astea ale motociclistilor. Asta de fapt e marea mea realizare in domeniu, faptul ca m-am autorizat pt asa ceva. Partea cu limitarile e complementara, si a ajuns "la pachet" cu celelalte autorizatii primite.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Bravo și felicitări pentru realizări! :CBCGW:

Asta am încercat și eu să vă arăt: dacă te bați cu sistemul și ești puțin încăpățânat dar ai ambiție, se poate realiza.

 

Hai noroc și multă baftă! Ai găsit o nișă iar acum afacerea ta o să prospere și meriți că ai depus efort. :cheers:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Salut!

Sunt curios daca aceasta operatie sa poate face si de un service acreditat RAR.(cred ca va certati cu un utilizator care oferea tipul asta de serviciu)

Intreb asta pentru a micsora costurile aferente limitarii.

Bine totusi ca se poate face limitarea...cand a aparut legea cu A2-ul nimeni nu avea habar cum.

Costurile expuse de mine sunt cele standard,singurul lucru la care poti sa iesi mai ieftin este manopera de montare a kit-ului(poti sa il montezi singur dar nu cred ca o sa ai de unde sa scoti o factura de la reprezentanta), in rest nu ai ce(mai e o chestie la RAR cum ca pretul de modifica dupa codul pe care il trec aia pe fisa cu care mergi sa platesti).

Multumesc pt aprecieri. La mine diferenta era ca in loc de 614,46 lei ar fi platit 50 lei. Dar... asta este, unii vor neaparat sa fie deosebiti ...

Iar vorbim prostii :))))

Am incercat sa imi dau seama ce ai calculat tu de ti-a dat 614,46 lei si mi-a iesit costul de la RAR+Manopera de la service(daca ai si RAR in curte, tot respectul).Banuiesc totodata ca voiai sa spui ca MANOPERA ajunge 50 lei nu aprox 200 lei(deci, eu fiind din Bucuresti, tot am iesit mai ieftin decat la tine daca e sa calculez acei 50lei + drumul dus-intors de la Cluj) .

IN REST NU AI CUM SA IESI MAI IEFTIN(pretul la KIT e STANDARD la fel ca si pretul de la RAR!).

Asta asa, ca sa fiu deosebit in continuare. :)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Am inteles de mult ca tu nu lasi de la tine. Dar ca sa inteleaga ceilalti, DA, EU SUNT AUTORIZAT DE RAR, CA ATARE PE BAZA CERIFICATULUI EMIS DE MINE RAR-UL MENTIONEAZA IN ACTE LIMITAREA SI TAXEAZA 15 LEI. CEILALTI 35 LEI (DIFERENTA PANA LA 50) AR FI FOST IN CAZUL TAU MANOPERA PROPRIUZISA DE MONTAJ.

 

Oare acuma am fost suficient de explicit? E greu sa accepti ca altii fac lucrurile mai relaxati decat tine ! Da' nu e deloc o problema. Cei ca tine o sa plateasca in continuare mai mult, incapatanati fiind ca doar ei au dreptate.

 

Si la Kitul restrictor ai fi platit 109 Euro si nu 119 Euro, asa cum rezulta din facturile atasate de tine!!!

 

Deci, ai facut cum ai vrut tu, ai realizat ce ai vrut, Te felicit ! La bani insa, te-au pacalit !!! De asemenea te felicit !!!

 

Sa ai o viata sanatoasa si fericita in continuare !!!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Am inteles de mult ca tu nu lasi de la tine. Dar ca sa inteleaga ceilalti, DA, EU SUNT AUTORIZAT DE RAR, CA ATARE PE BAZA CERIFICATULUI EMIS DE MINE RAR-UL MENTIONEAZA IN ACTE LIMITAREA SI TAXEAZA 15 LEI. CEILALTI 35 LEI (DIFERENTA PANA LA 50) AR FI FOST IN CAZUL TAU MANOPERA PROPRIUZISA DE MONTAJ.

 

Oare acuma am fost suficient de explicit? E greu sa accepti ca altii fac lucrurile mai relaxati decat tine ! Da' nu e deloc o problema. Cei ca tine o sa plateasca in continuare mai mult, incapatanati fiind ca doar ei au dreptate.

 

Si la Kitul restrictor ai fi platit 109 Euro si nu 119 Euro, asa cum rezulta din facturile atasate de tine!!!

 

Deci, ai facut cum ai vrut tu, ai realizat ce ai vrut, Te felicit ! La bani insa, te-au pacalit !!! De asemenea te felicit !!!

 

Sa ai o viata sanatoasa si fericita in continuare !!!

 

Daca vii si cu dovezi ca te ajunge 15 lei la RAR, ai tot respectul din partea mea, altfel, vorbe in vant putem arunca cu totii!

 

Si te ambalezi iar degeaba, puteai sa specifici de la bun inceput ca 15 lei RAR-si 35 lei manopera, dar hai sa facem post-uri! :))

 

De unde stim ca nu dai spaga la RAR sau ceva de genu , cum spuneai si tu de cei de la United!(a se intelege sarcasmul) :)))

 

Chiar ma amuzi,continua, insist. :D

Editat de Manolache �Ştefan Robert
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Mai baiatule esti fenomenal !!!

Ai in posesie o factura de la RAR. Emisa pe numele tau. La pozitia 4 ai dovada celor 15 lei.

 

Relativ la manopera la mine in service , aceasta este 60 lei/ ora. Pt Montajul tau nu era necesar mai mult de o jumate de ora. De acolo am ajuns la tariful ala. Simplu, nu?

 

Relativ la tariful tau platit la reprezentanta, inteleg ca ai platit aproape 200 lei ca sa iti desfaca carburatoarele jos, fara sa le monteze, caci doar ne-ai spus deja ca le-ai montat tu la RAR. Si asta ti se pare tie demn de lauda?

La asta indemni tu lumea pe aici? Sa plateasca circa 200 lei pt o jumate de lucrare care completa se face in maxim o jumate de ora?

Pai ... nu crede nimeni pe aici ca e bine . Asa ca ... lasa tu lumea sa decida cum sa-si dramuiasca banii, nu mai incerca sa-i impingi tu de la spate.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 1 month later...

Salut,am si eu o intrebare legata de limitarea motocicletelor la 35kw(pentru a2-motociclete cu puterea maximă de 35 kw, cu un raport putere/greutate care nu depăşeşte 0,2 kw/kg şi care nu sunt derivate dintr-un vehicul având mai mult de dublul puterii sale-maxim 70kw) si nu stiu cum sta treaba,as vrea sa iau un er6n/er6f de exemplu si sa il limitez dar nu stiu unde..am inteles de la un prieten ca la united motors s-ar putea face asa ceva,dar nu stiu...e cineva care a mai facut asta sau care stie cum sta treaba?o sa intampin probleme la rar sau ceva dupa ce e pusa limitarea?

Multumesc!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Am limitat eu er6f 2010 la united motor toata operatiune m a dus undeva la 252 de lei, urmeaza sa merg la rar, unde deja am sunat si atata timp cat am Certificatul de autenticitate si factura cu stampila "rotunda" se accepta limitare. Acum o sa vad ce si cum, momentan circul cu provizorii si actele de limitare in ghiozdan.

Editat de Edi Cismas
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Am citit printre rânduri puțin. Am făcut limitarea cu 35kw acum 1 saptamana in germania, la un Yamaha xj600s.

 

Costuri:

Kit:100€

Montaj: singur ( este legal )

La tuv verificare: 35€

Acte noi: 20€

 

Cum se poate ca la noi sa coste la rar 400ron ?

Editat de Iulian.dragos
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 2 weeks later...
  • 4 weeks later...

Salutare tuturor! Doresc sa cumpar motocicleta unui prieten, un suzuki sv650s din 2006, dar sa o si limitez, in conditiile in care mai am un an pana sa fiu complet in regula din punct de vedere legal. Am inteles ca procedeul nu e foarte complicat, se merge la reprezentanta, ei monteaza un kit de limitare omologat si le comunica celor de la suzuki asta. Mai departe, cei de la suzuki trimit un certificat de limitare (sau ceva de genul), cu care se merge la rar impreuna cu restul actelor, sa se treaca in cartea de identitate faptul ca motocicleta dezvolta doar 35kw. Mai departe se inmatriculeaza normal.

 

Pana aici toate bune si frumoase.

 

Am sunat, am vorbit la doua din cele 3 reprezentante atestate suzuki din tara, le-am trimis amandurora seria de sasiu, si ambele au ramas sa revina pe mail, respectiv telefon. Ce ma nedumereste este faptul ca un reprezentant al uneia dintre cele doua service-uri mi-a spus ca s-a modificat ceva in legislatie (destul de neclar) si ca este neaparata nevoie de limitare atat pe clapeta de la acceleratie cat si electronica, ceva ce mi se pare putin aberant. Intr-adevar, daca limitarea se face doar mecanic, pana la o anumita putere, motorul va dezvolta acelasi cuplu si va fi la fel de periculos, insa legislatia nu spune nimic despre cuplu, ci doar despre putere, care este obligatoriu sa fie pana in 35kw si nederivata de la mai mult de dublu.

 

Are cineva idee despre ce se intampla mai exact cu aceste limitari?

Luand in considerare doar o limitare mecanica, pretul ar fi undeva in jurul a 400 de lei, pe cand ambele ar sari de 900, si am impresia ca nu e total "pe bune" chestia asta cu ambele limitari obligatorii, si e menita sa mai scuture putin buzunarele celor in aceeasi situatie ca mine.

 

Multumesc!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...