Sari la conținut

Cum poti face limitare la R.A.R pentru cat.A2


teodor123
 Share

Postări Recomandate

  • 1 year later...
  • Răspunsuri 238
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

Salut, planuiesc sa incep scoala de moto mai exact categoria A2 iar ca un motor dupa ce termin ar fii un Yamaha FZ-6 sau FZ-6 S, nelamurirea mea este faptul ca nu inteleg daca merge limitata avand 97 de cai putere..Dar daca merge sa o limitez voi mai avea sunetul fain de 600 sau ?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

La o cautare pe google poti afla informatia de mai jos.

 

"Motocicletele care se preteaza la A2 sunt acelea cu puterea maximă de 35 kW, cu un raport putere/greutate care nu depăşeşte 0,2 kW/kg şi care nu sunt derivate dintr-un vehicul având mai mult de dublul puterii sale. Acest lucru înseamnă, pe de-o parte, modele care din construcție au puterea maximă de până în 35kW (adică 47 de cai putere), iar pe de altă parte motociclete a căror putere a fost limitată la 47 c.p. și care respectă raportul putere/greutate. Adică legea permite ca orice motocicletă (indiferent de capacitatea cilindrică) de până la 94 de cai putere să fie condusă cu permis categoria A2, dacă i se instalează un limitator. Avantajul cumpărării unei motociclete limitate este evident: odată luat permisul categoria A, nu mai trebuie schimbată motocicleta, ci scos limitatorul.

Așadar, dacă ai A2 și ai pus ochii pe un model care îți place, trebuie să știi că sunt două părți ale operațiunii limitării motocicletei: una ce ține de partea tehnică, alta de documentație. Ambele includ organe autorizate pentru operațiune: o reprezentanță autorizată și Registrul Auto Român (RAR). În cazul în care optezi pentru o motocicletă nouă, reprezentanța se va ocupa de aceste acte."

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 43 minute, Mihai_aky a spus:

.....Yamaha FZ-6 sau FZ-6 S

pt numere de Gherla sau Sighet sau Aiud va fi fix bun!!

 

NU poti limita si  circula legal cu A2 cu o mobra care initial are mai mult de 70kW

scrie clar in lege, ce nu intelegi??

 

PS. daca cauti bine in analele forumului, este un topic cu un coleg care are dosar penal pt o limitare de la 72kW

Editat de apriliacluj
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 19 minute, ilarionciobanu a spus:

Merge limitata, insa nu vei avea voie, legal, sa o conduci cu categoria A2

Eu cred că iar ne batem gura. 

"Merge limitată" = dacă intră în categoria A2 (asta a vrut să zică).

Oricum, mai important e "sunetul fain de 600...".

Restul sunt "chestii, socoteli, știi ce zic..."

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

20 hours ago, apriliacluj said:

pt numere de Gherla sau Sighet sau Aiud va fi fix bun!!

 

NU poti limita si  circula legal cu A2 cu o mobra care initial are mai mult de 70kW

scrie clar in lege, ce nu intelegi??

 

PS. daca cauti bine in analele forumului, este un topic cu un coleg care are dosar penal pt o limitare de la 72kW

 Okk, mersi mult ca m-ai informat :)

 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 11 months later...

Salut,

 

Sa reinviem acest topic ca e prea liniste.

Desi numele este "cum poti face limitarea", tinand cont ca n-am gasit altul mai potrivit, m-am gandit ca acesta e locul.

 

1: Are cineva experienta cu motociclete limitate in acte dar cu delimitarea scoasa, la ITP? Sunt probleme, comenteaza cineva?

 

2: Daca ma duc cu ea delimitata de mine, acasa, la RAR, ma primeste si pune puterea initiala in carte? Sau ma intreaba de fisa de service?

 

Desi intrebarea asta am mai avut-o in timp, acum ma arde mai tare pentru ca ma uitam la un Kawasaki Z650 2019, limitat, si vreau sa stiu toate constantele. Si asa nu stiu cat de usor se mai scoate limitatarea la acestea mai moderne.

Editat de Cristea Alexandru Daniel
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

1. Intrebi ceva legat de itp..

Apoi la 2. Despre r.a.r..

Ai categoria A sau A2? Daca ai menționat R.A.R si ai A ul, daca n ai limitarea ti o inregistreaza drept nelimitata si la revedere. De ce atata bataie de cap cu itp, rar, limitare?.. 

Alta e intrebarea defapt. De ce va complicați si nu alegeți motoare potrivite cerințelor voastre? Sa aiba X Y si W punctual, le a indeplinit, e cea potrivita. 

Nu te a ajutat raspunsul meu, dar poate nu mai faci greșeli alta data. 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 2 ore, Cristea Alexandru Daniel a spus:

Sa reinviem acest topic ca e prea liniste.

...

2: Daca ma duc cu ea delimitata de mine, acasa, la RAR, ma primeste si pune puterea initiala in carte? Sau ma intreaba de fisa de service?

Tu ce crezi?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Oricare activitate,de limitare sau delimitare,trebuie efectuata de un service autorizat RAROM pentru aceste operatii.Dupa efectuarea limitarii sau delimitarii in acel service,posesorul merge cu motocicleta si cu actele la RAROM unde cei de acolo verifica si trec modificarea in CIV. :)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 59 minute, Kristian K a spus:

Oricare activitate,de limitare sau delimitare,trebuie efectuata de un service autorizat RAROM pentru aceste operatii.Dupa efectuarea limitarii sau delimitarii in acel service,posesorul merge cu motocicleta si cu actele la RAROM unde cei de acolo verifica si trec modificarea in CIV. :)

Trebuia să-l lași să-și spună părerea :D

Toată lumea știe că tu știi 😛

Editat de pierrotlefou
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 14 ore, Cristea Alexandru Daniel a spus:

Salut,

 

Sa reinviem acest topic ca e prea liniste.

 

Desi intrebarea asta am mai avut-o in timp, acum ma arde mai tare pentru ca ma uitam la un Kawasaki Z650 2019, limitat, si vreau sa stiu toate constantele. Si asa nu stiu cat de usor se mai scoate limitatarea la acestea mai moderne.

Am si eu o intrebare: tu esti posesor de categoria A si doresti sa readuci in parametri de uzina o motocicleta limitata, sau esti posesor de A2 si vrei sa gasesti o cale sa fentezi legea?

 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...