Sari la conținut

Cum poti face limitare la R.A.R pentru cat.A2


teodor123
 Share

Postări Recomandate

Știți un model de motocicleta care poate fi limitată "legal" pentru A2 și pe care se pot pune carene de R6/cbr rr ?Era acum câteva luni un Suzuki gs cu niște carene sport gen Yamaha r1

Daca în carte scrie 35kw,atunci cum pot afla care e puterea "reala"?

 

GogO. Stai liniștit că asta se întâmpla cand mergi cu un asemenea motor la rar,iti trece ce e în carte.Nu am întrebat pe alte topicuri,dar nicăieri nu era ceva concret,doar presupuneri.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 238
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

clar nu se poate afla, daca ai r6, gsxr600, 600rr sau 636 si scrie in carte ca are 35kw inseamna ca atata are, n-a mai vazut nimeni ozn-uri d-astea pana acum, noi ne dam toti cu mobre si mz-uri :) si sigur nu o sa i se pare nimanui suspect cand te prinde cu 200 pe o mobra limitata. las-o asa, repet, ia-ti ce vrei, nu inteleg de ce tot cauti sa-ti aprobe cineva ideile. ti s-a zis de ce nu e ok sa faci asa, tu tot o tii pe-a ta, nu faci decat sa irosesti timpul tuturor, inclusiv pe-al tau.

 

suzuki gs-ul ala avea carene de r1 sau era doar un gs500f?

Editat de gogO.
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Eu încă refuz să cred că omulețul e chiar atât de naiv încât să creadă că n-ai cum să determini puterea originală a motorului dacă nu scrie în carte.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

 

daca si alea de pe gs500f sunt "carene de r1", s-a terminat smecheria... =))

Era modificat prietene,de-aia am întrebat,avea spate de r6 03 și fața o avea gen Yamaha tzr

Mi-a zis cineva că se pot pune carene chinezești de yamaha pe mai multe modele de motoare.

Se poate închide topicul.

» Post actualizat in 07 Aug 2016 21:39

Uite că am găsit și motorul. https://lajumate.ro/suzuki-gsf-600-s-categoria-a2-2797620.html hazliu mic ce esti tu...

» Post actualizat in 07 Aug 2016 21:50

Nici măcar nu ai "citat" corect

Eu am scris " pe care se pot pune carene de R6/cbr rr ?Era acum câteva luni un Suzuki gs cu niște carene sport gen Yamaha r1"

Întâi trebuie să învățam să citim,apoi să ne batem joc ,gogo.Ms.

Editat de costi1998
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

=)) vezi ca anuntul, pe langa faptul ca e expirat si nu-ti mai arata nimic, era de la un gsf600s, nu de la gs500.

intai sa invatam sa ne exprimam corect si apoi sa ne batem joc, costi1998. Ms :lool:

ce-am citat incorect? ia vezi:

Era acum câteva luni un Suzuki gs cu niște carene sport gen Yamaha r1

 

daca si alea de pe gs500f sunt "carene de r1", s-a terminat smecheria... =))

hazliu mic ce esti tu...

intai sa invatam sa nu ne mai bosumflam aiurea si abia apoi sa ne batem joc, costi1998. Ms :lool:

Nici măcar nu ai "citat" corect

da' tu de ce ai citat cuvantul citat?

intai sa invatam sa citam, apoi sa ne batem joc, costi1998. Ms :lool:

Editat de gogO.
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

@gogO. Anuntul e exirat,eu ți-am arat despre ce vorbesc,plus de asta poți vedea pozele și descrierea :)

 

Ai citat "carene de r1" ,eu nu am scris nicăieri asa ceva pe topicul asta :)

CITÁT1, citate, s. n. Fragment dintr-o lucrare scrisă, reprodus întocmai și cu indicarea exactă a izvorului, în scopul de a întări și a ilustra o idee sau o argumentare; citație.

Hai să învățam să nu ne mai credem zei pe lângă cei noi/începători pentru că nu rezolvăm nimic:)

Nu am timpul/dispoziția necesară ca să mă cert cu toți isteții de pe internet,daca tu crezi că ai dreptate problema ta.

Zi-mi și tu mie ce rost își are comentariul asta :

"daca si alea de pe gs500f sunt "carene de r1", s-a terminat smecheria... =))" , și după vii și zici că am eu ceva cu tine,la fel și ceilalți care au comentat doar ca să comenteze.

» Post actualizat in 08 Aug 2016 19:08

http://olx.ro/oferta/suzuki-gs-500-f-ID6B6Ay.html

Ia d-aci, limitata gata, de la muma ei...are si carene, consuma putin, pune si oua in tigaie... :stuck:

Mulțumesc mult de opțiune,dar nu îmi plac motocicletele alea...
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Ai citat "carene de r1" ,eu nu am scris nicăieri asa ceva pe topicul asta :)

 

Era acum câteva luni un Suzuki gs cu niște carene sport gen Yamaha r1

 

nu ma cred zeu, doar ma amuza postarile tale.

 

ca sa fiu si on-topic: poti sa iei orice gioarsa si sa-i pui carene de Panigale, dar per total o sa coste cat nu face.

asa, de curiozitate, bugetul pe care vrei sa-l aloci pt mobra care e? intreb ca sa stiu daca iti permiti sa te gandesti la SF-uri dintr-astea sau daca doar visezi cu ochii deschisi.

Editat de gogO.
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

 

 

nu ma cred zeu, doar ma amuza postarile tale.

 

ca sa fiu si on-topic: poti sa iei orice gioarsa si sa-i pui carene de Panigale, dar per total o sa coste cat nu face.

asa, de curiozitate, bugetul pe care vrei sa-l aloci pt mobra care e? intreb ca sa stiu daca iti permiti sa te gandesti la SF-uri dintr-astea sau daca doar visezi cu ochii deschisi.

4500€

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

si de ce te complici?

 

in loc sa bagi banii intr-o mobra mica sa ii pui carene de r1, mai bine de 2000 iti ti iei un motor bun pt a2 (sport, tot vrei neaparat, un ninja de 250 de ex) si restu' ii tii pt peste 2 ani. cu banii aia ramasi si cu ce mai iei pe motorul luat acum iti iei o sportiva calumea.

Editat de gogO.
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Da,dar alea de 250 /300 suna urat și nu au nici putere față de 600

Atunci ia.ti tata 600, mergi pe naspa cu ele si intra cu capul in gard. A mai fost acum cateva zile un junior de 16 ani fara permis cu moto neinmatriculata care a vrut sa zboare. Tu doar schimbi introducerea nu si deznodamantul.

 

Daca iei motocicleta pentru putere si sunet esti un cocalar pe 2 roti. Motorul il iei pentru utilitate in oras si/sau pasiune, cum ai bagat sunet si putere in discutie, esti un cocalar care ia motorul sa impresioneze panarame.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Sau iti iei chiar un motor sport de 300 nou si stai si fara griji cu partea mecanica

asta nu i-am mai propus, ca nu il vad asa rezonabil :)) din cate am vazut prin reviewuri, ninja de 300 e foarte bun in categoria lui.

 

 

Da,dar alea de 250 /300 suna urat și nu au nici putere față de 600

si alea de 600 se aud incet (sau cum zici tu, "urat") cu tobele stock. iei un 250/300 si ii pui o evacuare si aia e, o sa se auda mai tare.

cat despre putere, au putere suficienta in low si mid range, asa ca tot o sa poti s-o forjezi intre semafoare, ca presupun ca nu drumurile lungi te intereseaza pe tine :)

top speed la 250 e 170, la 300 e 180, valori date de producator. pe youtube sunt de 300 care merg 191.

e suficient, ca nici daca iei iei un 600 n-o sa mergi cu el cu 250 constant, contrar a ceea ce crezi/iti imaginezi tu :)

Editat de gogO.
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

asta nu i-am mai propus, ca nu il vad asa rezonabil :)) din cate am vazut prin reviewuri, ninja de 300 e foarte bun in categoria lui.

 

 

si alea de 600 se aud incet (sau cum zici tu, "urat") cu tobele stock. iei un 250/300 si ii pui o evacuare si aia e, o sa se auda mai tare.

cat despre putere, au putere suficienta in low si mid range, asa ca tot o sa poti s-o forjezi intre semafoare, ca presupun ca nu drumurile lungi te intereseaza pe tine :)

top speed la 250 e 170, la 300 e 180, valori date de producator. pe youtube sunt de 300 care merg 191.

e suficient, ca nici daca iei iei un 600 n-o sa mergi cu el cu 250 constant, contrar a ceea ce crezi/iti imaginezi tu :)

 

...si asa i-ai spulberat visele...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Atunci ia.ti tata 600, mergi pe naspa cu ele si intra cu capul in gard. A mai fost acum cateva zile un junior de 16 ani fara permis cu moto neinmatriculata care a vrut sa zboare. Tu doar schimbi introducerea nu si deznodamantul.

 

Daca iei motocicleta pentru putere si sunet esti un cocalar pe 2 roti. Motorul il iei pentru utilitate in oras si/sau pasiune, cum ai bagat sunet si putere in discutie, esti un cocalar care ia motorul sa impresioneze panarame.

Da vere,daca dau 4500€ pe un motor,vreau unul calumea,nu să stau ,cand am A ,încă 1/2 ani ca să îl vând pe ala,putere îmi trebuie pentru că nu o să îmi ajungă puterea de la 250 ,la un drum de Germania ,vreau să ajung cu motorul pe roti,nu în remorcă.

Motorul îl iau din pasiune ,altfel nu îmi luam enduro și ATV să merg pe deal ca să impresionez urșii și nu imi luam nici aprilia ,care are un zgomot de (cuvant urat),pe lângă altele la clasa ei.

Plus de asta,de banii ăia puteam să îmi iau altceva ca să impresionez,chiar nu am nevoie de atenția panaramelor,am pe cine trebuie lângă mine.

» Post actualizat in 10 Aug 2016 18:25

in cazul asta...

giphy.gif

mission accomplished!

😂😂😂 Editat de costi1998
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 2 weeks later...

Salutare tuturor și vreau să încep prin a sparge mitul limitării la A2. Am făcut treaba asta complet legal chiar ieri dar pentru a putea conduce motocicleta cu permisul A2 va trebui respectați toate cele 3 condiții pe care categoria A2 le cere:

 

„CATEGORIA A2

- motociclete cu puterea maximă de 35 kw, cu un raport putere/greutate care nu depăşeşte 0,2 kw/kg. şi care nu sunt derivate dintr-un vehicul având mai mult de dublul puterii sale;” (sursa: http://www.autogeneral.ro/categoria-a2.html)”

!: raportul de greutate se calculează după valoarea puterii limitate, nu ce inițială

Deci pentru a vă limita legal motocicleta și a o putea conduce cu A2, trebuie ca motocicleta să nu aibă mai mult de 70kw în carte de identitate și certificatul de înmatriculare. Deja ați sărit limita legală dacă motocicleta are mai mult de 70 ex: 71 kw, 83 kw etc. De ce? Pentru că înjumătățind puterea dă mai mult de 35kw.

De asemenea, înainte de a cumpăra motocicleta care nu este limitate la A2, trebuie să verificați că seria motorului corespunde cu cea înscrisă pe acte + plăcuța constructor.

„Bine măi, Valentin. Dar cum facem mai departe? Ce ne trebuie ca să o limităm?” vă veți întreba.

Am tot citit și eu pe formuri că legal nu se poate face asta în România și că motocicleta trebuie să vină limitată deja de afară sau din fabrică. Ultima parte e adevărată, puteți face și așa luând-o direct de afară deja limitată sau motocicleta este deja limitată din fabrică.

Am sunat la RAR Voluntari și am vorbit cu un anumit domn Șerban Dobre de la Consultanță Tehnică care m-a ajutat explicându-mi demersurile pentru limitare și confirmându-mi faptul că este o firmă din Germania, AlphaTechnik, care face kit-uri de limitare pentru motociclete și oferă de asemenea și documentație care demonstrează că instalând kit-ul la motocicletă, acesta îi reduce puterea. Costă undeva la 110 Euro kit-ul și transportul către România și livrarea se face undeva la 4-5 zile lucrătoare prin DHL. Kit-urile produse de ei sunt recunoscute de RAR.

Documentația este sub forma unei cărți galbene, sigilate inițial, în limba germană. NU VEȚI AVEA NEVOIE DE TRADUCERE LEGALIZATĂ pentru că pe documentație va fi imprimat codul VIN al motocicletei pe care îl veți introduce înainte de a comanda kit-ul de pe site-ul lor. Și pachetul vine cu kit-ul limitator și cu două stickere pe care cei de la RAR vor ști ce să facă cu ele.

ATENȚIE!: kit-ul trebuie să corespundă modelului dvs. de motocicletă (tipul motocicletei, anul de fabricare etc.)

Montarea kit-ului, după cum mi s-a spus, trebuie făcută la reprezentanța acelei mărci de motociclete în România. Spre exemplu eu am Honda Hornet din 2002 și m-am dus cu kit-ul la Carpați Motors din București pentru a monta acel kit. Acolo am cerut dovada faptului că ei, ca reprezentață oficiala Honda în România, mi-au montat acel kit de limitare al vitezei. Ce face acel kit defapt este să nu mai deschidă pompele de aer la maxim, limitând cursa manatei de accelerație și turația până la o valoare stabilită în timpul sarcinii. În cazul meu este 5200.

Cu această dovadă, cu documentația de la firma germană și cu documentele necesare (CI, talon, contract vânzare-cumpărare etc.) te duci la RAR, unde ți-ai făcut o programare pentru reomologarea motocicletei. Când îți vine rândul, te duci cu motocicleta înăuntru și acolo îți vor cere documentele necesare și te va întreba ce documente ai care să demonstreze că a fost limitată. Îi răspunzi că ai documentația germană cu VIN-ul motocicletei pe ea și acele dovezi de la reprezentanță cum că au montat kit-ul.

IMPORTANT!: Să vă treceți ca proprietar al motocicletei la FISC înainte de a merge la RAR pentru ca lucrurile să meargă mai repede și să plecați acasă pe motocicletă. Eu nu m-am înscris la FISC cu ea și acum trebuie să mă duc iar la RAR în București (sunt din Neamț eu) ca să le dau dovada fiscului iar ei să-mi completeze noua carte de identitate a motocicletei limitate.

Pentru cei care sunt din București, toate astea vor fi o ușurință pentru voi. Pentru cei din celelalte județe ale țării, va fi ceva mai greu și mult mai mult timp consumat. Limitarea asta se poate face la orice reprezentanță RAR din țară, dar cum celelalte nu au experiența asta, ei vor trebui să trimită la București ceva chestii pentru a fi verificate (presupun că documentația și etc.), deci timp consumat.

Am trăit toate astea pe pielea mea chiar ieri și în poponeataând voi fi deținătorul unui Honda Hornet din 2002 limitat la A2.

P.S.: Am atașat și ceva poze cu kit-ul și cu cartea galbenă de la firma germană.

P.S.S.: Motocicleta mea era deja înmatriculată în România

Editat de Valentin Ciocîrlan
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

E complet legal, Kevinn. Dacă documentele spun asta, atunci așa este. Site-urile le-am folosit și eu pentru orientare ca să știu ce model să-mi iau, dar atâta timp cât în CI și talon scrie asta, iar seria motorului și placuța constructor coincid cu cele de pe motor și din documente, atunci motocicleta mea este complet legală. Hai să nu căutăm nod în papură din moment ce am trecut chiar ieri RAR-ul cu ea.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...