Sari la conținut

Accident grav Brasov - Calea 13 Septembrie


ChrisRR
 Share

Postări Recomandate

  • Răspunsuri 213
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

Oricine "isi ia" cu suspendare daca e la primul accident cu victima si daca nu are circumstante agravante.

Asa e legea.

Mai ales daca in urma masuratorilor se constata ca "zborul se desfasura la joasa altitudine".

:( Dumnezeu sa ii odihneasca in pace.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

asta e unul din motivele pentru care e bine sa ai si experienta la volan inainte sa dai blana orbitoare pe o sosea unde intra si ies masini din trafic. de la volan se vede altfel, iar cateodata nu se vede. ai o disputa cu pasagerul din dreapta, ai un necaz in familie si gandurile aiurea, e usor sa nu fii atent 2 secunde. si oricat de moralisti ati fi, fiecare ati fost neatenti 2 secunde intr-o zi. "alea e". vina ii apartine motociclistului, din toate unghiurile: nu iei pasager fara casca. nu iei pasager fara casca si ii dai blana in oras. daca circuli pe drumul cu prioritate nu inseamna ca poti sa faci ce vrei, in speranta ca ceilalti se vor asigura ca ramai in viata. in general se straduiesc sa nu te omoare, exceptand alea 2 secunde. asta a fost accident de darwin awards.

Asa cum am spus de cateva ori deja in diferite situatii, din pacate pentru cei doi, moociclistul poarta INTREAGA vina chiar daca poate dpdv legal autoturismul este vinovat. Daca se dovedeste ca mergea peste limita legala inclusiv dpdv legal e culpa comuna!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Dumnezeu sa-i odihneasca,da cam cata experienta sa ai la volan sa intuiesti ca lumina pe care o vezi la 800 m de tine atunci cand te asiguri,e o motocicleta care vine spre tine cu 200 km/h?? Pilotul a vrut sa ii arate prietenului ce motocicleta tare are el si cum stie sa.mearga,mai ales ca nu avea casca pasagerul,ganditi-va in primul rand la familiile celor 2,numai ei stiu ce e in sufletul lor acum..pacat,avem multe de invatat

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

La peste 200km/h, motorul respectiv parcurge peste 55 de metri la fiecare secunda (spre deosebire de 60km/h unde faci cam 17m/s)... Daca "jiiiiipul" respectiv s-a asigurat stanga, tu erai la peste 200 de metri si pana sa se asigure si dreapta, tu erai deja in el pentru ca efectiv "zburai la altitudine joasa", cam ce vina sa aiba si omul ala?!

 

Daca gonesti cu 200km/h prin oras sau aglomeratie, ti-o cauti cu mana ta... si spun asta ca motociclist si sofer...

 

Mie mi se pare interesant ca toate aproximarile si de fiecare data cand se vorbeste de viteza mare, se spune 200km/h. Daca avea 250 ? Adica sunt niste detalii nesemnificative avea viteza mare si punct. Folosim 200 km/h ca martorii la un accident moto, cand ii intreaba reporterul:,, Avea viteza?" ,,Cred ca avea 200" .

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Trebuie sa ne gandim si la altii cand vrem sa aratam cat de tari suntem si vrem sa impresionam,din pacate acum s-au nenorocit 3 familii,cele ale baietilor de pe.moto si familia soferului si soferul,ramane toata viata cu asta pe constiinta

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Sigur ia cu suspendare in cel mai rau caz i se anuleaza permisul dar nu cred.... imi pare rau ... in zona aia e loc sa prinzi ceva viteza de la RAR spre centru

De ce trebuie sa fim condamnați la moarte doar ca suntem motocicliști? Șoferul ala merita pușcărie pe viata, dar na omu are "jiiip"probabil și bani și bineînțeles ca o sa ia cu suspendare

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Mie mi se pare interesant ca toate aproximarile si de fiecare data cand se vorbeste de viteza mare, se spune 200km/h. Daca avea 250 ? Adica sunt niste detalii nesemnificative avea viteza mare si punct. Folosim 200 km/h ca martorii la un accident moto, cand ii intreaba reporterul:,, Avea viteza?" ,,Cred ca avea 200" .

 

Viteza (km/h) Distanta parcusa intr-o secunda (m)

30 8.33

35 9.72

40 11.11

45 12.50

50 13.89

55 15.28

60 16.67

65 18.06

70 19.44

75 20.83

80 22.22

85 23.61

90 25.00

95 26.39

100 27.78

105 29.17

110 30.56

115 31.94

120 33.33

125 34.72

130 36.11

135 37.50

140 38.89

145 40.28

150 41.67

155 43.06

160 44.44

165 45.83

170 47.22

175 48.61

180 50.00

185 51.39

190 52.78

195 54.17

200 55.56

205 56.94

210 58.33

215 59.72

220 61.11

225 62.50

230 63.89

235 65.28

240 66.67

245 68.06

250 69.44

255 70.83

260 72.22

265 73.61

270 75.00

275 76.39

280 77.78

285 79.17

290 80.56

295 81.94

300 83.33

 

poftim, sa nu ne mai cramponam intr-un exemplu teoretic... se va completa viteza dupa bunul plac :)

Editat de Iulian Cernat
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Am patit ceva f asemanator : pe Unirii in Buc, unul cu un X5 mi-a taiat fata cind eram la 4 metri de el deci am intrat in plin cu 60 km/h. Eram in bermude, sandale,pe un scuter de 250 si cu nevasta pasager. Eu nu mi-am rupt nimic, nevasta proiectata in portiera spate pe care a indoit-o cu casca. A avut fracturat nasul din cauza ochelarilor si clavicula. Dar am supravietuit amandoi. Scuterul dauna totala. cu amortizoarele indoite, cadru strambat. Daca era in locul meu unul cu vitezomana era pa si pu la revedere. Astia saracii erau tineri si fara minte. Soferul are partea de vina, dar sa fim seriosi, la viteze mari oricine poate aprecia gresit distanta. Condoleante familiilor.

Editat de GSI
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Am invatat ceva din accidentul asta? Da am invatat ca nu e bine cu 200km pe ora... mai bine mai mult ca sa nu mai poata aprecia motociclistii de tastatura viteza.

Am mai invatat ca si fara casca si cu casca se moare..nu mai trebuie casca.

Am invatat ca 2 barbati pe acelasi motor nu arata bine

Daca ai jiip ai bani

Si am mai invatat ca daca te uiti la o poza poti sa calculezi viteza agregatului

 

Oare viitorul mire vroia sa scape de insuratoare?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Un motociclist de tastatura,domnule rrs, habar nu are despre accidentele rutiere,auto sau moto,deci...aberatii. Am avut accident 95% frontal la cca 110 km/h si stiu cum era motorul dupa impact. Deci cel pe care incerci sa l dezbati,fara succes,din pacate...am spus 200 din scurt,vazand cum arata motorul,vazand ce motor este si totodata starea masinii,adica de dauna totala. Era culmea,da, sa fii fost un motor de 125,care fizic pt motociclistii de tastatura arata la fel ca un o mie veritabil...iar eu sa spun ca a avut 200! Deci singul motorist in spatele monitorului ramai doar tu!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Care este unghiul de impact sa ramana 5% sa nu fie frontal 100%.

Impact la 110km/h cu ce? Cu un perete? Daca e cu o masina si acea masina se deplaseaza spre tine cu 70km/h se poate considera ca ai avut impactul la 180km/h?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

RRS,daca tu ai invatat din asta ca nu iti mai trebuie casca e problema ta,am inteles ironia din mesajul tau,dar cine a postat asta,a postat pt ca altii,in speta eu si tu si colegii sa invatam ceva,si noi alergam cu 200 si cu mobrele,dar pe unde se poate si nu ai stradute laterale,daca crezi ca tre sa ii dai si.mai mult,ca toti or sa te respecte pt.asta,ca nu mai e nimeni ca tine,iar e problema ta,problema pt cei care mai si gandesc,e sa nu ajungem o statistica si sa primim un rip in stanga si-n dreapta pe forumuri,si daca te crezi asa bun,exista circuite si competitii,probabil o sa inveti acolo ce inseamna viteza..

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

RRS,daca tu ai invatat din asta ca nu iti mai trebuie casca e problema ta,am inteles ironia din mesajul tau,dar cine a postat asta,a postat pt ca altii,in speta eu si tu si colegii sa invatam ceva,si noi alergam cu 200 si cu mobrele,dar pe unde se poate si nu ai stradute laterale,daca crezi ca tre sa ii dai si.mai mult,ca toti or sa te respecte pt.asta,ca nu mai e nimeni ca tine,iar e problema ta,problema pt cei care mai si gandesc,e sa nu ajungem o statistica si sa primim un rip in stanga si-n dreapta pe forumuri,si daca te crezi asa bun,exista circuite si competitii,probabil o sa inveti acolo ce inseamna viteza..

Bine punctat!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

O camera pe tot 13 septembrie acela nu e? Mi-e greu sa cred! Undeva tot a surprins ceva,cumva,pe o roata,doua,1-2-3 blana...

 

Totusi..este vorba de Brasov, oras cu potential turistic ridicat.

 

Ar trebui sa fie o camera acolo, s-a intamplat in fata sectiei 3 de Politie si capatul liniilor de autobuz. Se zice ca venea de la R.A.R., drumul dinspre R.A.R. iese in str. 13 Decembrie (nu septembrie, cum zice titlul) cu max 200-250 de metri in spate... http://pictub.club/image/Vfq6q

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Respect din parti... odata morti, ne mananca viermii si altceva nu mai conteaza. Nici rip-uri pe forum, nici pareri de rau de-ale prietenilor/rudelor, nici ca "aveam prioritate".

Editat de Geo_ZGA
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Off: Apreciez pasiunea ta pentru viteza utilajelor grele "sinister cbr".

Opinia ta de expert conteaza...dar nu pentru mine.

On:

Sper sa invatam ceva din greseala lor.

R.I.P.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Pa Bogdanele tata,te-ai cam grabit cu plecarea...Nu stiu cati din cei ce scriu aici stiu ca a fost un tip ok,mergea tare dar si bine,iubea motocicleta si tot ce presupune ea...Pasagerul avea nunta in weekend din cate am auzit,nu purta casca... nu imi pot imagina durerea familiei,viitoarei sotii etc...Zona are potential mare pt accidente,4 benzi,discontinua pe ici pe colo si accidente...dar la greu...zona se dezvolta,traficul e haotic,noi avem capul in nori si uite ce se intampla...Sa nu il uitam nici pe Fra si multi alti bikeri brasoveni care s-au stins de-a lungul anilor.Culpa numai ei stiu cine o poarta si soferul suv-ului va trai pe veci cu o parte din vina-cat de mica e ea.Cat despre Bogdan si Ariciu,cei 2 ce si-au pierdut viata azi dintr-un cumul de factori dependenti si independenti de ei, nu pot spune decat sa se odihneasca in pace...Inevitabil ii vom urma,din vina sau nu a motocicletei.

 

Ps: adaptati viteza la trafic,ochii in 7,fara haiducisme,purtati echipqment,dati-va in padure sau pe circuit,pe cat posibil fara pasager,fara sotie etc,daca tu nu iti porti de grija nimeni iti gqrantez ca nu iti poarta-cateva sfaturi ce imi permit sa le dau-spicuiti voi cele ce va convin atata timp cat mu va puneti atat pe voi cat si pe ceilalti participanti la trafic,in pericol.Cu stima,Tavi

Editat de tavi_cc
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...