Sari la conținut

Tura de week-end...sugestii va rog


ashtray.
 Share

Postări Recomandate

Salut calatori,

 

Vreau in week-end-ul viitor sa fac aceasta tura https://goo.gl/maps/7cwWDavPTxx si as avea nevoie de sugestii pe unde as putea sa mananc si ce sa vizitez. Deocamdata ma opresc la Lacul Sfanta Ana, Salina Praid, Cheile Bicazului si Vulcanii Noroiosi....de cazat stau in Sovata 1 seara si am gasit restaurantul La Ciuperca care pare interesant si inca o noapte mai stau la Piatra Neamt unde nu am gasit pe unde sa mananc ok...

 

Stima.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Salut.

In cazul in care iti vine vreo idee neinspirata sa te abati prin Targu Ocna, sa nu cumva sa mergi spre Bacau pe E574 (Onesti-Bcacau).

L-am facut eu acum vreo luna. Peisajul este frumos dar drumul este DEZASTRU.

Cu alte sfaturi nu te pot ajuta.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Nu stiu ce sens ai ales, dar iti propun ca in loc sa te abati la Vulcani, mai bine continui pe Valea Buzaului, Siriu-Tg. Secuiesc-Tg. Ocna-Moinesti-Roznov, adica Piatra Neamnt, este altceva decit prin Foscani-Bacau unde sint radare in fiecare localitate. In plus ai pasul Oituz, ai peisaje, drumul nu este foarte prost, mai rau este intre Onesti-Adjud.

Iar in loc de autostrada noua-Draganesti-Baba Ana-Gura Vadului, care este stricat rau incepind de la Draganesti, ai varianta Stefanesti-Fiebinti Tirg-Adincata-Ciorani-Albesti-Urlati-Singeru-Cislau, sau Singeru-Tisau-Minastirea Ciolanu-Magura.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Mancare buna la:

Intre Praid si Georgheni, in Borzont

La Lacu Rosu - kurtos colacs

Pastravaria din Pojorata, la iesirea de pe TransRarau, pe stanga cum vii tu.

Pastravaria dinainte de Bicaz de pe dreapta eu o evit

La iesirea din Campulung Moldovenesc spre Gura Humorului - La Baciu

La Vulcanii Noroiosi este un restaurant unde poti baga o portie de carnati de Plescoi buni

 

Pastreaza-ti stomacul gol pentru nordul Moldovei - Bucovina. Incearca mancarea de hribi.

 

Ca parere personala ai omis cateva obiective importante pe traseul tau. Dar te vad vechi pe forum si ma gandesc ca ai mai fost prin zona si le-ai vazut deja.

 

Drum bun!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Mancare buna la:

Intre Praid si Georgheni, in Borzont

La Lacu Rosu - kurtos colacs

Pastravaria din Pojorata, la iesirea de pe TransRarau, pe stanga cum vii tu.

Pastravaria dinainte de Bicaz de pe dreapta eu o evit

La iesirea din Campulung Moldovenesc spre Gura Humorului - La Baciu

La Vulcanii Noroiosi este un restaurant unde poti baga o portie de carnati de Plescoi buni

 

Pastreaza-ti stomacul gol pentru nordul Moldovei - Bucovina. Incearca mancarea de hribi.

 

Ca parere personala ai omis cateva obiective importante pe traseul tau. Dar te vad vechi pe forum si ma gandesc ca ai mai fost prin zona si le-ai vazut deja.

 

Drum bun!

 

Asta era informatia de care aveam nevoie :D, unde in Borzont?

 

Am ceva vreme pe forum dar nu am urmarit topicurile de touring, tocmai de aceea l-am deschis pe acesta sa descopar mai multe locatii de vizitat...asa ca te rog sa imi spui ce as mai putea sa vad pe traseu...ca la partea cu mancatul m-ai ajutat deja :D

Editat de Ashtray
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Asta era informatia de care aveam nevoie :D, unde in Borzont?

 

Am ceva vreme pe forum dar nu am urmarit topicurile de touring, tocmai de aceea l-am deschis pe acesta sa descopar mai multe locatii de vizitat...asa ca te rog sa imi spui ce as mai putea sa vad pe traseu...ca la partea cu mancatul m-ai ajutat deja :D

 

Ok, eu iti spun traseul pe care l-as face daca as fi in locul tau, plecand din Bucuresti.

 

Bucuresti - Gura Siriului - Lacul Sfanta Ana - Praid (salina, balaceala la ștrand, sau balaceala la lacul Ursu in Sovata, lacul cu cea mai mare salinitate din tara) - Reghin - Bistrita - Pasul Tihuta (super tare) - mancare in Vatra Dornei la Casa Bucovineana (cere ciorba radauteana, tochitura moldoveneasca si placinte poale-n brau la deset) - Pasul Mestecanis (super tare) - Pojorata (pastravaria de aici nu mai are rost fiindca ai mancat deja in Vatra Dornei) - Pasul Transrarau (super tare) - Chiril - Poiana Largului - Bicaz - Cheile Bicazului - Lacu Rosu - Gheorgheni - Miercurea Ciuc - Targu Secuiesc - Lepșa (super tare) - Cascada Putnei - Focsani - Buzau - Vulcanii Noroiosi - Cislău - Mizil - Bucuresti.

» Post actualizat in 20 Jul 2016 15:18

La kilometri tot acolo iesi, dar vezi mai multe lucruri.

https://goo.gl/maps/iWh3uiK2mxj

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

eu mai vin din Botoșani spre Bucuresti pe traseul asta (ma refer la traseul din primul post).

cateva bucati de drum pur si simplu nu se merita. partea dreapta a traseului, Bucuresti-Falticeni nu are rost ca nu ai ce sa vezi.

de la Pojorata la Bicaz nu poti sa mergi mai tare de 80km/h .Peisajul e foarte frumos dar drumul e foarte peticit sau are gropi mici si te rupe la spate si maini. restul traseului in schimb e chair fain (dar daca scoti ce am zis eu ramai cu mai putin de jumatate din traseul initial )

Mergi pe traseul descris de George si o sa fie bine :D. sunt si pe traseul asta cateva zone plictisistoare (Mizil -Bucuresti de exemplu) dar n-ai cum sa le eviti :)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

eu din Botosani pana in Bucuresti imi ia o zi daca vin prin Pojorata- Brosteni-Bicaz -Gheogheni -Sfantu Gheorghe- Siriu- Bucuresti. plec la 6 dimineata si ajung dupa 8 seara. si nu merg incet dar am pe bord cam 870km la tura asta (in grecia ajung mai repede :D ).

sa iei in calcul ca viteza medie o sa fie undeva pe la 80km/h :)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

venirea in bucuresti este planificata pentru ziua 3 cu plecare din gheorghieni-lepsa-focsani-vulcanii noroiosi(optional daca mai e timp) bucuresti...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Sunt locuri pe care le-am batut si le-am rasbatut, dus-intors de o mie de ori si am cam tinut minte punctele esentiale. Ajung mai greu prin alte zone ale tarii din cauza timpului si a serviciului, dar multe din obiectivele puse de mine pe aceasta harta fac parte din categoria iesirilor de o zi, plecand din Iasi.

Iar cu mancarea, e o placere deosebita sa merg prin partile Bucovinei pentru o mancare buna si un traseu frumos. Duminica asta am fost si am pus cortul pe TransRarau o noapte, intr-o poiana langa refugiul Salvamont. A doua zi inainte de plecare am facut o plimbare prin padure si m-am intors acasa si cu 2 kg de hribi culesi ad-hoc. Sunt niste ciuperci deosebite, celor care ajung pe aici le recomand sa manance hribi si produse traditionale in general.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.

×
×
  • Creează nouă...