Sari la conținut

Caut Sport Touring cu cardan


PzKpfW
 Share

Postări Recomandate

Cum spune titlul, caut o motocicletă sport touring cu cardan. Nu șalupe confortabile (RT-uri, LT-uri sau FJR-uri), ceva cu veleități sportive, fiabilitate, un motor de 900cc+ și (repet) transmisie finală pe cardan.

 

Deocamdată am găsit doar ceva BMW-uri care se califică (R1100S, K1200S, etc.), dar oferta este cam limitată - am uitat ceva?

 

Bugetul este oarecum irelevant: mă interesează sfaturi despre modele în sine. Menționez totuși că nu vreau ceva model nou, care să nu fi existat acum 1-2-3 ani.

 

Mulțumesc.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 96
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

Vrei ca a doua motocicleta , ceva de plimbare ca alternativa la RSV4? in ce limita de bani vrei sa te incadrezi?

 

Un sport-touring misto (cred ca cel mai misto) mi se pare RC36 II de la Honda (VFR 750). Dar e pe lant (transmisia)

Editat de the insider
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Turcu' e turc, degeaba!

A spus omul clar,de doua ori ca vrea cardan si motor de 900+ dar degeaba. Ma minunez de fiecare data de posturile tale!

Vrei ca a doua motocicleta , ceva de plimbare ca alternativa la RSV4? in ce limita de bani vrei sa te incadrezi?

 

Un sport-touring misto (cred ca cel mai misto) mi se pare RC36 II de la Honda (VFR 750). Dar e pe lant (transmisia)

Editat de Sinister
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Nu te agita cu chinuitul asta ca nu se merita! Ii stricam initiatorului topicul din cauza acelui copac..

 

primul meu reply a fost adresat initiatorului, tocmai pt a-l ajuta cu sugestii,si eram curios daca-si schimba mobra sau daca-si ia o a doua, pt plimbari..

 

Tu ai 3 posturi, toate off-topic, in care ma trollezi pe mine si strici topicul omului.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Eu am asa ceva:

 

Editat de Dan Nastase
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Panzer: doara stii tu germana, intri pe mobile, sectiunea moto, pui filtre cu cardan, buget, an fabricatie si gasesti cam ce ai nevoie!

asa la repezeala, ar fi VFR 1200..., cum a zis si Doctoru

....daca zici ca FJR si GTR1400 nu prea te intereseaza...

 

 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Motociclistilor care sunteti voi motociclisti doar sa dati din gura, sa chibitati sau sa gasiti nod in papura...

Eu chiar am modelul prezentat. Filmarea autentica, conform insignelor originale producatoare.

Irelevant ca i se pare unui nepot acru... pe fata, pe dos... sau din 4 in 4...

 

Starterul topicului cauta, eu ofer.

Editat de Dan Nastase
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

nu stiu de ce dar filmarea imi pare ca este foarte ciudata!....am luat-o eu rara?!

 

E dintr-un joc..... :rusinica:

» Post actualizat in 20 Jul 2016 14:36

Eu am asa ceva:

 

 

 

Motociclistilor care sunteti voi motociclisti doar sa dati din gura, sa chibitati sau sa gasiti nod in papura...

Eu chiar am modelul prezentat. Filmarea autentica, conform insignelor originale producatoare.

Irelevant ca i se pare unui nepot acru... pe fata, pe dos... sau din 4 in 4...

 

Starterul topicului cauta, eu ofer.

 

 

Deci postezi un clip dintr-un joc si spui ca ai 'asa ceva', apoi incepi sa jignesti lumea in mod gratuit, desi nu ti-a adresat nimeni vreo remarca/replica nepotrivita, ci doar a intrebat cineva de ce i se pare ciudat clipul...

 

Despre ce nepot? despre ce acreala vorbim? despre ce 'dat din gura'?

 

 

» Post actualizat in 20 Jul 2016 14:37

Sau:

 

BMW K1200R Sport

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Nu te agita cu chinuitul asta ca nu se merita! Ii stricam initiatorului topicul din cauza acelui copac..

shpixy, on 20 Jul 2016 - 16:54, said:snapback.png

Imbecil mincinos esti tu, ba nesimtitule ! Vad ca deranjezi si jignesti pe toate topicurile ! Stai dracu' in banca ta !

 

post-882-0-46792700-1469026097_thumb.jpg

Editat de Dan Nastase
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Eu am asa ceva:

 

Merci, ți-am răspuns pe PM :)

 

Dragi tovarasi, mai usor cu pianul pe scari.

 

On topic: Honda ST1100, Kawasaki Concours 1000, Moto Guzzi Norge GT 8V

 

  • ST1100 - barjă.
  • Concours 1000 - cam veche. Știu că s-a făcut până prin 2006, dar modelul în sine respiră a 80s.
  • Norge GT 8V - super motocicletă, dar parcă nu aș vrea să plec la drum lung cu o italiacă exotică... :)

Mersi de sugestii.

 

Sau:

 

Chiar m-am gândit la asta. Am și căutat, face parte din opțiuni. Dar e rară ca naiba. Dacă găsesc una bună, sar pe ea :)

 

Panzer: doara stii tu germana, intri pe mobile, sectiunea moto, pui filtre cu cardan, buget, an fabricatie si gasesti cam ce ai nevoie!

asa la repezeala, ar fi VFR 1200..., cum a zis si Doctoru

....daca zici ca FJR si GTR1400 nu prea te intereseaza...

 

GTR1400 cred că ar fi interesantă. Clar mai sportivă decât un FJR. Dar nu am văzut niciuna pe viu, nu știu cât de mare este de fapt.

Indicativ, K1200S mi se părea enromă în poze, dar când am stat lângă ea mi s-a părut accesibilă (am 1.70 @ 70kg).

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Sau: K1200R Sport

Asa ceva fost la mine in 2007 !

pana de curand...

:cheers:

 

@Initiatorul topicului:

 

post-882-0-30504700-1469028499_thumb.jpg

 

In primul rand ca nu vreau neaparat sa scap de ea.

Inca ma distreaza copios, dar...

E prea transant pentru un senior motociclist de 66 de ani...

Designul poate sa iti placa sau nu, dupa cum vrea clientul...

Exemplu: IN Europa, mai ales Franta, nu a prins, dar in SUA place mult!

Chiar eu l-am botezat Torino, dar din cauza ”vederii” din fata, l-am poreclit cu umor ”Lampasul”...

Nu am de ce sa ma supar. Orice frumusete din lume este doar in ochii privitorului.

 

Ca o acolada: Ia-ti ce iti place, dupa care hai sa facem o leapsa impreuna. Bine?!

Editat de Dan Nastase
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

R1200S îmi place mult, poate cel mai mult. Dar este o motocicletă sport (era modelul cel mai sport de la BMW înainte să apară S1000RR) cu potențial foarte redus pentru touring și cărat pasager. Din acest punct de vedere, modelul precedent (R1100S) este mult mai echilibrat între touring și sportivitate.

 

Și K1200R Sport îmi place, cum am zis. Este una dintre opțiuni.

 

Cardan pentru că vreau să scap de grija lanțului la drum lung (uns, c.urățat, întins).

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Eu zic ca te cramponezi prea tare cu lantul/ cardanul..... Daca scoti cardanul din ecuatie, ti se deschide o gama mult mai larga...

 

ZX14R, VFR800, MultiStrada1200, Hayabusa, Blackbird, etc...


Bine, unele sunt orientate mai pe touring,altele mai pe latura sportiva (putere)

 

Nu stiu exact ce-ti doresti, dar sincer cred ca un K1200/1300 S ti s-ar potrivi de minune... Ai protectie buna la vant, ai multe gadget-uri utile (ESA, mansoane incalzite, ABS, senzori de presiune la pneuri, etc etc), iar motorul ala e arhisuficient pt orice ai face...(si nu consuma asa mult, din ce-am inteles, daca mergi mai domol)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...