Jump to content
Sign in to follow this  
Andrei Grigore

Mi s-a facut frica de motor?

Recommended Posts

Salutare tuturor!
M-am tot uitat zilele astea la accidente cu motociclete pe net (ma uit ocazional, ca sa nu uit ce se poate intampla) si am mai citit si topicuri din categoria "accidente" de pe site.
A inceput sa imi fie frica de motor (culmea, nici n-am prea mers cu el). De cand e motocicleta mea in service am mers cu un scuter de 50cc si am fost aproape de un accident grav de 2 ori (nu, nu din vina mea. Usa deschisa cu nepasare si cineva mi-a taiat calea cand aveam prioritate de trecere). Din fericire am reusit sa evit evenimentul. Uneori vad unele detalii tarziu ( mi se intampla rar), cam ca orice incepator, de altfel.
Imi poate da cineva sfaturi? Va rog sa nu incepeti cu "daca nu esti in stare nu o face". Stiu sa conduc. Ma simt in stare, dar nu am experienta necesara.

Mentionez ca nu prea circul cu mai mult de 60-70 km/h. Daca stau sa ma gandesc 70 km/h a fost top speed-ul meu.

Edited by Andrei Grigore

Experienta nu vine decat cu kilometrii parcursi, deci trebuie sa mergi!

Pe de alta parte sunt zile in care ceva imi spune sa nu ma urc pe motor. Atunci merg cu masina, sau ma dau pe forum :D

Experienta nu vine decat cu kilometrii parcursi, deci trebuie sa mergi!

Pe de alta parte sunt zile in care ceva imi spune sa nu ma urc pe motor. Atunci merg cu masina, sau ma dau pe forum :D

EXACT!

Uneori parca ceva ma trage inapoi si imi spune sa merg pe jos sau cu bicicleta.

tocmai pe frica asta ma bazez si eu.
faptul ca esti constient ca se pot intampla chestii naspa mult mai usor decat cu alte mijloace de transport, e un lucru bun, si te fac mai alert.
nu e frica de motor, e realitate .. si e bine ca esti constient de ea, cu timpul ai sa devii mai bun in a analiza acea realitate mai bine, si te vei simti mai in siguranta ...
parerea mea .. si eu sunt constient ca e periculos, si asta nu-mi provoaca frica, ci ma face mai atent ... cu timpul devine mai putin stresant.

Este firesc sa iti fie frica, si nu e un lucru rau.

Insa, frica este una, si sentimentul de a nu fi in stare e alta.

Daca doar ti-e frica, baga kilometri ca sa prinzi experienta.

tocmai pe frica asta ma bazez si eu.

faptul ca esti constient ca se pot intampla chestii naspa mult mai usor decat cu alte mijloace de transport, e un lucru bun, si te fac mai alert.

nu e frica de motor, e realitate .. si e bine ca esti constient de ea, cu timpul ai sa devii mai bun in a analiza acea realitate mai bine, si te vei simti mai in siguranta ...

parerea mea .. si eu sunt constient ca e periculos, si asta nu-mi provoaca frica, ci ma face mai atent ... cu timpul devine mai putin stresant.

Nu stiu daca e neaparat o frica, dar cel putin asa o percep pe moment.

» Post actualizat in 22 Jul 2016 14:37

Multumesc foarte mult pentru suport! :D

Stai liniștit ca asa e și la mine. Am un pic peste 1000 km și citesc toate rubricile de accidente. Și eu am moto în service și nu o mai "pup" decât peste 3 saptamani.

Și mie îmi este frica și știu cat e de periculos. Cred ca frica e pozitiva pana la un anumit moment. Oricum, la auto se zice ca esti șofer abia după 100.000 km. Eu nu cred ca am făcut asa multi. Probabil sunt pe la 80.000.

Stai liniștit ca asa e și la mine. Am un pic peste 1000 km și citesc toate rubricile de accidente. Și eu am moto în service și nu o mai "pup" decât peste 3 saptamani.

Și mie îmi este frica și știu cat e de periculos. Cred ca frica e pozitiva pana la un anumit moment. Oricum, la auto se zice ca esti șofer abia după 100.000 km. Eu nu cred ca am făcut asa multi. Probabil sunt pe la 80.000.

A mea face luni 3 saptamani de service... macar daca o stricam eu mai era cum mai era. Sper sa nu-mi mai apara si alte probleme la ea ca deja am 20 de km cu ea dintre care 10 (cel putin) am impins-o.

Dupa cum ti-au mai zis colegii... kilometri, kilometri... cu cat mai multi cu atat mai bine. Frica nu dispare de tot niciodata (si nici nu e bine sa dispara, dupa parerea mea - cand te relaxezi, atunci o patesti si vorbesc din experienta - chiar daca scapi motoreta de pe loc).

Te poti uita la rubrica de Accidente cu scopul de a incerca sa inveti ceva din ce au gresit altii. Nu trebuie sa te sperie - se moare si cu masina, si mergand pe strada, si tinand toata viata o dieta raw vegan. :)

E important sa fii realist , constient de pericolul la care te expui pe 2 roti .

M-am gandit de multe ori sa renunt , dar totusi am ajuns la concluzia ca nu merita . Asta e ce-a mai mare pasiune , iubesc motorul si nu pot fara . Nu pot sa renunt si imi dau seama de asta de fiecare data cand ma sui iar pe el .

Eu ma uit zilnic la accidente moto , incerc sa invat din greselile altora si sa fiu pregatit sa reactionez in cazul in care o situatie ma surprinde . Uneori ai nevoie si de putin noroc . Evit drumurile lungi , mai ales pe nationale unde se fac depasiri handicapate .

In oras ma simt cel mai bine , viteza o adaptez la conditii.Unde e liber 80 - 100. Pe ploaie nu depasesc 60 , in intersectii reduc , la fiecare trecere de pietoni reduc , oricand am un dubiu reduc . Cand greseste cineva , nu te agita , nu face urat , trece cu vederea . La semafor daca e coada si avansez printre masini ,turez motocicleta sa auda pasagerii si sa nu deschida usa .

In Romania mor aproximativ 3500 persoane anula in accidente auto . Peste jumatate sunt nevinovati . Pentru vietile lor ar trebui sa raspunda in primul rand CNADNR

Incredere si ATENTIE si putin noroc

Dupa cum ti-au mai zis colegii... kilometri, kilometri... cu cat mai multi cu atat mai bine. Frica nu dispare de tot niciodata (si nici nu e bine sa dispara, dupa parerea mea - cand te relaxezi, atunci o patesti si vorbesc din experienta - chiar daca scapi motoreta de pe loc).

Te poti uita la rubrica de Accidente cu scopul de a incerca sa inveti ceva din ce au gresit altii. Nu trebuie sa te sperie - se moare si cu masina, si mergand pe strada, si tinand toata viata o dieta raw vegan. :)

:)) M-a amuzat postarea ta.

Da, e mai bine sa invat din greselile altora decat sa invat pe cont propriu. Ultima data cand am avut un "accident" a fost cu scuterul acum 8 ani. Practic eram cam prea mic si nu l am mai putut tine. Mi-a picat si m-a zgariat. Nimic grav. Sper sa fie ultima experienta de acest gen...

Din punctul meu de vedere, cand nu iti mai e frica, atunci e momentul sa te opresti. Asta daca tii la viata ta. Eu ma uit de cand m-am apucat de motociclism la rubrica de accidente si incerc sa bag la cap cat mai multe. Dupa vreo 50.000km pe motor mi-e inca frica si ma bucur ca e asa :)

E important sa fii realist , constient de pericolul la care te expui pe 2 roti .

M-am gandit de multe ori sa renunt , dar totusi am ajuns la concluzia ca nu merita . Asta e ce-a mai mare pasiune , iubesc motorul si nu pot fara . Nu pot sa renunt si imi dau seama de asta de fiecare data cand ma sui iar pe el .

Eu ma uit zilnic la accidente moto , incerc sa invat din greselile altora si sa fiu pregatit sa reactionez in cazul in care o situatie ma surprinde . Uneori ai nevoie si de putin noroc . Evit drumurile lungi , mai ales pe nationale unde se fac depasiri handicapate .

In oras ma simt cel mai bine , viteza o adaptez la conditii.Unde e liber 80 - 100. Pe ploaie nu depasesc 60 , in intersectii reduc , la fiecare trecere de pietoni reduc , oricand am un dubiu reduc . Cand greseste cineva , nu te agita , nu face urat , trece cu vederea . La semafor daca e coada si avansez printre masini ,turez motocicleta sa auda pasagerii si sa nu deschida usa .

In Romania mor aproximativ 3500 persoane anula in accidente auto . Peste jumatate sunt nevinovati . Pentru vietile lor ar trebui sa raspunda in primul rand CNADNR

Incredere si ATENTIE si putin noroc

Multumesc pentru sfaturi!

Din nefericire foarte putine sfaturi ca astea sunt trecute in cartile de teorie (legislatie).

Noroc cu instructorii care isi dau silinta si amicii motociclisti, ca altfel n-aveam habar la ce sa ma astept pe sosea. Vezi lucrurile diferit cand esti "la volan" fata de atunci cand stai in dreapta/in spate.

E normal sa iti fie frica.

Frica te tine in viata.....cand nu mai iti e frica ai o problema..........asa consider eu...........doar ca trebuie sa iti controlezi frica......

Stii........se spune ca mor prostii si cascadorii.............ai grija sa nu te incadrezi in nici o categorie.

Sau exista motociclisti batrani......dar astia nu au fost nici o data cei mai buni.

La multi km.........

Poate sa fie adevarat sau nu dar impresia mea personala este ca ,in general ,obsesia cu siguranta vine de la generatiile de dinainte si dupa perioda cu "mamele eroine".Eu sunt unul dintre aia care a crescut si copilarit intr-o familie mare cu inspe mii de frati ,surori si veri .Uneori ma minunez ca nu ne-am omorat intre noi de prunci cu toate ca uneori ne-am ranit destul de grav. E bine sa ai instinct de conservare ...dar totusi cred ca aici exageram un pic.

De cand am inceput sa merg pe asfalt am avut 5 cazaturi ,doua de pe loc dar trei in miscare iar una din ele la viteza considerabila .Nu imi aduc aminte ca nici macar pentru o secunda sa-mi fi trecut prin minte sa-mi caut alta distractie ca asta ar fi prea peliculoasa.Se intampla ,este absolut normal si daca ai atitudinea corecta si esti dispus analizezi cele intamplate cu scopul de a invata ,nu ai decat de castigat.Da in trafic este periculos dar asta este viata .

Mentionez ca nu prea circul cu mai mult de 60-70 km/h. Daca stau sa ma gandesc 70 km/h a fost top speed-ul meu.

In primul rand ceea ce vezi tu pe net(ca accidente) si ceea ce ti se intampla in trafic sunt lucruri care confirma ca orice motociclist isi asuma niste riscuri de cate ori iese cu mobra la plimbare. Dupa parerea mea tine mult de noroc, sansa, hazard. Spune-i cum vrei omule, dar asta e, mersul pe motocicleta nu e atat de "safe" fata de mersul cu masina. Pe de alta parte, daca pe tine te sperie faptul ca te uiti la videoclipuri cu masina si intalnesti 2 dementi in trafic, e ca si cum ai trai cu impresia ca o sa cada "drobul de sare". Cu toate astea, frica asta a ta, cum ti s-a mai explicat, e utila. Poate te face sa te gandesti de doua ori inainte sa bagi mana in gaz ca apucatu cand mergi pe drumuri publice si nu risti nici sa iti iei amenda.

P.S. Parerea mea, e ca 70 km/h e un pic cam mult in oras. Fiecare circula cum vrea, dar cam de fiecare data cand circul cu viteza asta si intalnesc pietoni care pun piciorul pe trecere, daca nu sunt la cel putin 40-50 de metri de trecere, nu mai pot sa opresc mobra ca sa le acord prioritate, sau daca incerc, opresc dupa trecere. Nu ma intelege gresit, nu dau peste ei, dar la o scena de genul asta, un politist imi ia permisul pentru neacordare de prioritate, ca sa nu mai zic de amenda. :D

Edited by gabizxc

Sau exista motociclisti batrani......dar astia nu au fost nici o data cei mai buni.

Cred ca un mos viu se distreaza mai bine decat un Rossi mort :)

Tot aud asta cu 70 km/h e mult in oras .

De acord . timpul de reactie e mai scurt si franarea pe o distanta mai mare . Dar unde sunt motociclistii astia care merg pana in 70 ca in Bucuresti nu prea ii vad :))

Pe traseele pe unde mai trec eu se merge cu 90 in Bucuresti . ( Splaiu Unirii / Decebal / Mihai Bravu / Oltenitei / Aviatorilor / Kisselef / Poligrafiei / Tineretului - Unirii Universitate - Romana - Victoriei , Expozitiei , Barbu vacarescu )

NU ZIC CA E CORECT !!! Viteza legala si sigura e 60 . Dar sa recunoastem ca in realitate unde se prinde se merge mai tare , Motiv pentru care sunt si multe accidente moto . Cand mergeam eu cu 70 pe kiseleff , ma depaseau cu indulgenta cu 90 .

Sa nu mai zic ca si in pasajele subterane e foarte periculos si se merge cam tare .

Edited by Ivanica

Sa nu mai zic ca si in pasajele subterane e foarte periculos si se merge cam tare .

Pai se mai aduna cateodata coloana si sparge popicele unul de vine din spate mai serios, nu e o noutate. Traficul e un haos. Te adaptezi - bine. Nu - cauti solutii - transport in comun, picioreste, taxi sau jeep (ca protejeaza mai bine ca eu asa am auzit motivatiile celor care isi iau toate mizeriile de SUV-uri, CUV-uri si alte panarame; cel putin lui huidu si nevestii defunctului paunescu le-a iesit figura). Nu te adaptezi si nici nu cauti solutii alternative - naspa. Ajungi prieten cu rekinu' ala cu 4 scanduri si un cui.

Edited by Banzay

daca nu ti-ar fi frica, ar insemna ca esti un psihopat. esti ok. sa-ti fie frica, dar pana te urci pe ea. frica e buna inainte sa incaleci, ca sa iti amintesti ca vrei sa te intorci viu acasa. si e buna camd te dai jos de pe ea "oh shit, nu mai fac in viata mea". frica nu e buna in timp ce te dai, pentru ca frica paralizeaza. cand te dai, ai nevoie sa fii lucid. daca in timp ce te dai ti se face frica e din cauza adrenalinei generate de diverse (viteza, close call, lipsa de experienta). incearca sa transformi adrenalina aia in decizii, in loc de frica. iti dai seama ca mergi foarte tare si te ia o senzatie de frica? constientizeaza ca e adrenalina care iti transmite semnale si ia o decizie - ia mana din gaz pana cand esti confortabil. esti incepator si ti se face frica in mijlocul unei depasiri cand realizezi ca vine tirul din fata? transforma adrenalina in decizie in loc de frica: focuseaza-te pe ce ai inceput, motocicleta are 70 de centimetri latime, incape oriunde intr-o depasire. si asa mai departe. cand esti pe motoreta, fii lucid. daca simti ca evenimentul te depaseste, trage pe dreapta si da voie picioarelor sa tremure. e ok, toti am trecut prin asta. cand te dai jos de pe motocicleta poti lasa frica sa se intoarca, o sa iti stabileasca niste limite.

si in final, dupa ce ti-am povestit toate astea, ultimul meu sfat e sa nu primesti niciodata sfaturi de pe forum. cauta sa intri intr-un grup mic de motociclisti cu capul pe umeri, experienta si rabdare. cunoaste-i. capata incredere in ei. invata de la ei.

have fun, kid.

Din punctul meu de vedere, cand nu iti mai e frica, atunci e momentul sa te opresti. Asta daca tii la viata ta. Eu ma uit de cand m-am apucat de motociclism la rubrica de accidente si incerc sa bag la cap cat mai multe. Dupa vreo 50.000km pe motor mi-e inca frica si ma bucur ca e asa :)

Sunt total de acord... atunci cand consideri ca nu ai de ce sa iti mai fie frica de motocicleta ... s-ar putea ca ceva sa iti demonstreze ca nu ai vazut decat varful iceberg-ului. Continua sa te temi si sa respecti fierul si nu renunta la atentia sporita... momentul in care spui e ok nu ma tem.... e exact momentul in care incepe sa nu mai fie ok ...

daca nu ti-ar fi frica, ar insemna ca esti un psihopat. esti ok. sa-ti fie frica, dar pana te urci pe ea. frica e buna inainte sa incaleci, ca sa iti amintesti ca vrei sa te intorci viu acasa. si e buna camd te dai jos de pe ea "oh shit, nu mai fac in viata mea". frica nu e buna in timp ce te dai, pentru ca frica paralizeaza. cand te dai, ai nevoie sa fii lucid. daca in timp ce te dai ti se face frica e din cauza adrenalinei generate de diverse (viteza, close call, lipsa de experienta). incearca sa transformi adrenalina aia in decizii, in loc de frica. iti dai seama ca mergi foarte tare si te ia o senzatie de frica? constientizeaza ca e adrenalina care iti transmite semnale si ia o decizie - ia mana din gaz pana cand esti confortabil. esti incepator si ti se face frica in mijlocul unei depasiri cand realizezi ca vine tirul din fata? transforma adrenalina in decizie in loc de frica: focuseaza-te pe ce ai inceput, motocicleta are 70 de centimetri latime, incape oriunde intr-o depasire. si asa mai departe. cand esti pe motoreta, fii lucid. daca simti ca evenimentul te depaseste, trage pe dreapta si da voie picioarelor sa tremure. e ok, toti am trecut prin asta. cand te dai jos de pe motocicleta poti lasa frica sa se intoarca, o sa iti stabileasca niste limite.

si in final, dupa ce ti-am povestit toate astea, ultimul meu sfat e sa nu primesti niciodata sfaturi de pe forum. cauta sa intri intr-un grup mic de motociclisti cu capul pe umeri, experienta si rabdare. cunoaste-i. capata incredere in ei. invata de la ei.

have fun, kid.

Tocmai ai primit cel mai bun sfat, de la cineva care stie ce vorbeste.

Nu incerc sa minimizez obligatiile CNADNR insa pentru jumatatea celor morti nevinovati, vinovata e cealalta jumatate a soferilor.

Am 10 ani de "soferie" in masina (peste 100k km) exclusiv in Romania si ce am vazut pe drumuri m-a dus la concluzia asta: in Romania se conduce asa cum se invata, asa cum se face sanatate, asa cum se investeste: JALNIC!

Nu am degete de la maini si picioare de cate ori am franat violent pentru ca un dement cu BMW (de cele mai multe ori) a intrat aiurea intr-o depasire si nu-l ajuta cazanul de mai mult. Pe A2 se circula cu 150 kmph bara la bara duminica seara, ti-e frica in masina sa intri pe autostrada aia dar ca motociclist?

Cati motociclisti mor pentru ca au dat intr-o groapa in asfalt? cati soferi mor pentru ca acroseaza o bucata de balustrada iesita in afara?

Tristul adevar e ca ne omoram unii pe altii de cele mai multe ori, pentru ca suntem inconstienti si pentru ca habar n-avem de regulile de circulatie, de conduita preventiva, de condus defensiv si de responsabilitate in trafic.

Vorbind de accidente, uitandu-ma pe fb la o poza cu o motociclista sexy, am dat peste o prietena de-a ei care si-a pierdut in aprilie 2016 un picior dupa un accident groaznic in care un dement de 27 de ani a intrat in depasire si a lovit-o in plin, ea mergand regulamentar. Despre ce vorbim?

am incercat sa editez, dar nu ma lasa. voiam sa mai adaug o situatie in care probabil 99% din motociclistii mai putin experimentati si probabil vreo 50% din cei cu relativ mai multa experienta, o dau de gard sau scapa doar pentru ca au sansa sa nu vina nimic pe contrasens.

te-ai trezit in mijlocul curbei ca ai intrat prea tare si te cuprinde panica? nu-ti permiti sa te panichezi acum, ia o decizie: e prea tarziu ca sa mai faci altceva decat sa te apleci si mai tare, in ciuda sentimentului ca o sa cazi. nu poate fi mai rau decat sa intri in masina de pe contrasens. ai incredere in cauciucuri si apleaca-te dincolo de punctul pe care il consideri safe, asta e una din situatiile in care trebuie sa-i dai vacanta la creier, pentru ca el va incerca sa faca lucrul intuitiv, care e ultimul lucru de care ai nevoie. ai luat decizia: te apleci mai tare si mai tare si stai cu ochii departe in fata dincolo de curba. tragi invatamintele dup-aia, acum sunt doar decizii.

daca lasi frica sa se instaleze, se vor intampla doua lucruri:

1. vei pune frana, lucru care in cel mai bun caz te scoate si mai tare pe contrasens, iar in cel mai prost caz te tranteste

2. privirea iti va ramane blocata pe directia din care vine pericolul, pe contrasens. este exact locul unde te vei duce.

cand ajungi acasa, intotdeauna analizeaza ce-ai facut azi. ce ai invatat, ce nu vrei sa mai repeti.

foarte important. ziua cand o sa te simti stapan si sigur pe tine, este ziua cand o sa te lovesti rau de tot.

Edited by zahei

P.S. Parerea mea, e ca 70 km/h e un pic cam mult in oras.

Eram in afara localitatii. In localitate merg la limita.