Sari la conținut

Givi maxia e56 vs Kappa k53


Postări Recomandate

Buna ziua. De cateva zile tot caut pe net informatii despre aceste 2 topcase-uri si nu stiu ce sa aleg. Diferenta de volum este una destul de mica si banii undeva la o diferenta de 70€. Problema mea este urmatoarea. Nu stiu care este mai rigida si care ar putea rezista in cazul unei cazaturi. Din cate am vazut in ultima vreme cei de la Givi fac topcaseurile destul de fragile, am vazut intr-un magazin un Givi maxia 3 e55 si sincer, capacul era din plastic ordinar..daca il scapam din mana pe jos sareau toate plasticurile din el. Are cineva Kappa K53 sau Givi maxia 4 e56 sa imi zica putin cam ce fel de material au in constructia lor? Eu momentan am un Kappa k48 si mi cam micut si as vrea sa il schimb. Ma cam doare sufletul sa il dau pentru ca e facut atat de rigin incat daca l-as arunca de la etajul 2 nu cred ca s-ar crepa. L-am luat second si fostul proprietar la trantit pe jos si are doar cateva zgarieturi dar este intreg. Daca as gasi ceva la fel de rezistent si mai mare ar fi foarte bine, de aceea am deschis topicul acesta, sa vad ce pareri aveti (cei care detin unul din aceste 2 topcase-uri). Multumesc.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

si eu sunt interesat de subiect.

in k48 iti intra doua casti integrale?

e pe monokey sau monolock?

kappa si givi teoretic sunt acelasi rahat. kappa este firma fiicei proprietarului givi. vorba umbla ca cica kappa sunt facute mai lowcost. de unde si diferenta de pret.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

am gixi maxia 3 e55 de vreo 4 ani. n-am cazut inca sa-ti spun cum rezista la impact, dar n-as putea sa-l numesc plastic ordinar si zic eu ca e destul de rezistent...

Editat de gabyshor
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Kappa este "low-budget"-ul de la Givi... Givi este ceva mai bun (material/finisaje).

 

In caz de tranta lejera se vor zgaria la fel, iar la o tranta mai serioasa, ultima grija ar trebui sa fie topcase-ul.

 

Trebuie mentionat ca aerodinamica se duce naibii si esti limitat (teoretic) la 130kmh (risc voblaj)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

hai la mine si vezi cum e Givi! De Kappa nu stiu...., n-am cum sa-ti arat

incap 2 casti, si materialul dpmdv e OK

php3k01BO.jpg

 

...si nu m-am putut abtine :)

1023266716_Kzo87-L.jpg

1. Asa ar trebui, givi sa fie mai buna ca Kappa dar la mine e invers. Am Kappa k48, imi incapeau 2 casti si cam atat dar imi trebuie ceva mai mare, dar este facut dintr-un plastic foarte gros si durabil. Daca pun tocase-ul pe placa monokey si il deschid capacul sta la loc si nu se indoaie, chestia care se intampla la givi maxia 3 e55. Acuma sa fie din cauza capacului ca e mai mic si nu are intariuta aceea pe margine ca si la kappa k48 (aici cam amandoua bucatile care formeaza tocase-ul, partea de sus cu ceea de jos sunt cam simetrice si ca design si ca structura) si kappa k48 are perete interior si perete exterior care are o camera de aer si intre cei 2 pereti sunt niste distantiere. Am impresia ca tot topcase-l e facut din 2 pereti, chestie pe care nu am vazut-o la Givi maxia3 e55. Pe mine m-ar interesa urmatorul, Givi maxia 4 e56 dar dupa cum vad nu se mai fac asa robuste ca inainte.

 

2. Sistemul de prindere este monokey. Cred ca de la 40L in sus e monokey. Monolock este pentru tocase-urile cele mai mici care nu necesita o prindere atat de piternica. Parerea mea.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Givi Maxia aici - nu mai stiu modelul exact, 50 si ceva de litri. Incap 2 casti full face si 2 perechi de manusi.

Subsemnatul -bou- neatent cand a prins-o in suport. Continut: un spray de protectie solara si un prosop.

Plecat din Bucuresti la mare.

Dupa statia de taxare de la Fetesti topcaseul decide sa o ia pe drumul lui la 130km/h.

Rostogolit vreo 100m pe sosea.

In afara de cateva zgarieturi nu a avut nici pe dracu.

Patru ani mai tarziu isi face treaba cu brio :)

 

Deci pot spune ca sunt tzapene!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Givi Maxia aici - nu mai stiu modelul exact, 50 si ceva de litri. Incap 2 casti full face si 2 perechi de manusi.

Subsemnatul -bou- neatent cand a prins-o in suport. Continut: un spray de protectie solara si un prosop.

Plecat din Bucuresti la mare.

Dupa statia de taxare de la Fetesti topcaseul decide sa o ia pe drumul lui la 130km/h.

Rostogolit vreo 100m pe sosea.

In afara de cateva zgarieturi nu a avut nici pe dracu.

Patru ani mai tarziu isi face treaba cu brio :)

 

Deci pot spune ca sunt tzapene!

Inteleg, dar daca sunt cele vechi rezista cu brio, cele noi am vazut multe plasticute prinse cu surubele mici care imi dau senzatia ca daca ii dai pumn mai zdravan se desprinde tot :). O sa postez acuma ceva poze cu topcaseul meu.

» Post actualizat in 25 Jul 2016 17:50

Aici poze topcase-ul meu kappa k48

» Post actualizat in 25 Jul 2016 17:54

Aici se poate observa cum ziceam ca e facut din 2 si intre are camera de aer sa zic asa. Si capacul la fel, cele noi nu sunt deloc asa. As vrea sa fie cel putin jumate de tare cat este al meu.

post-88144-0-06561500-1469468943_thumb.jpg

post-88144-0-29298700-1469468957_thumb.jpg

post-88144-0-30005800-1469468967_thumb.jpg

post-88144-0-03042600-1469468977_thumb.jpg

post-88144-0-54133900-1469468987_thumb.jpg

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Asta-i cutia mea - maxia E52, am gugalit intre timp.

 

givi-e52-maxia-topcase.jpg

 

posibil sa ai dreptate in legatura cu modelele mai noi.

 

Relativ la Kappa - da, sunt aceeasi Marie cu alta palarie ca si Givi. Se spune ca sunt low-budget dar sincer nu am observat nici o diferenta constructiva, nu la modelele pe care le-am pipait eu. Cand cautam hard-case-uri ma hotarasem pe givi V35, dar pana la urma am luat kappa k33. In afara de volumul evident mai mic si lipsa plasticului reflectorizant din carcasa, diferentele sunt zero - ma refer la constructie si "feeling" la atingerea plasticului.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Cand primesc givi e56 am sa il pun in sectiunea cuvenita. Fiind k48 e prindere monokey. Pret inca nu stiu. Ma mai gandesc.astept oferte :))

» Post actualizat in 09 Aug 2016 21:12

Azi m-am decis sa il vand. Aveti detalii mai jos.

 

/index.php?/topic/740556-vand-topcase-kappa-k48/&do=findComment&comment=4221998

» Post actualizat in 22 Aug 2016 15:15

Topcase kappa48 VANDUT.

 

Aici va als poze cum am promis de la givi e 56 :)

post-88144-0-91993400-1471878764_thumb.jpg

post-88144-0-10916000-1471878814_thumb.jpg

post-88144-0-36500100-1471878908_thumb.jpg

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.

×
×
  • Creează nouă...