Sari la conținut

Za blocata


iaco
 Share

Postări Recomandate

Salutare,

 

Ieri, in timp ce curatam lantul, am observat ca are o za blocata. L-am curatat de mai multe ori si l-am gresat bine, dar nu a ajutat. Saptamana viitoare voi schimba kitul de lant, dar as fi vrut sa intreb daca e safe sa merg cu el asa (in weekend vreau sa ajung la padina) pana il schimb.

Deasemenea, poate sa aiba vreo legatura faptul ca l-am spalat cu motorina? Mi se pare ca e mult mai curat lantul daca il curat cu o perie si cu motorina, decat daca il curat cu spray.

Editat de iaco
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Salutare,

 

Ieri, in timp ce curatam lantul, am observat ca are o za blocata. L-am curatat de mai multe ori si l-am gresat bine, dar nu a ajutat. Saptamana viitoare voi schimba kitul de lant, dar as fi vrut sa intreb daca e safe sa merg cu el asa (in weekend vreau sa ajung la padina) pana il schimb.

Deasemenea, poate sa aiba vreo legatura faptul ca l-am spalat cu motorina? Mi se pare ca e mult mai curat lantul daca il curat cu o perie si cu motorina, decat daca il curat cu spray.

N-are nici pe dreaqu!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Procentajul e asemanator cu... ce? Cu cazul cand ar fi lantul 100% functional? Nu prea are sens formularea ta, tradu-ne :)

 

Daca un lant de transmisie nu este 100 % functional,procentajul de a se rupe e asemanator.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

In peste 30 de ani de moto nu am vazut lant rupt. Da semne ca nu-i bun trebuie intins ca are joc prea mare in cel mai rau caz sare insa de rupt nu cred ca se rupe. Nu am zis ca nu trebuie schimbat.

Numai bine

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Daca un lant de transmisie nu este 100 % functional,procentajul de a se rupe e asemanator. Iar in caz ca se rupe, urmarile pot sa fie tragice. Deci iti pui viata in pericol. Si nu e asa grav,dar pui in pericol si viata altora!

Singura data cand am auzit de lant rupt a fost cand un "mare mecanic japonez" a lungit un lant cu ceva zale pe care le avea el prin curte (probabil de prin copilaria lui) S-a rupt una din ele, desi nu erau plocate, iar restul lantului era nou-nout.

Majoritatea lanturilor pe care le stiu de-aproape au cate o za - doua intepenite. Enduro-touring-uri, deh. Niciunu' nu s-a rupt vreodata.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Salutare,

 

Ieri, in timp ce curatam lantul, am observat ca are o za blocata. L-am curatat de mai multe ori si l-am gresat bine, dar nu a ajutat. Saptamana viitoare voi schimba kitul de lant, dar as fi vrut sa intreb daca e safe sa merg cu el asa (in weekend vreau sa ajung la padina) pana il schimb.

Deasemenea, poate sa aiba vreo legatura faptul ca l-am spalat cu motorina? Mi se pare ca e mult mai curat lantul daca il curat cu o perie si cu motorina, decat daca il curat cu spray.

Daca pentru o za blocata schimbi kit.ul de lant inseamna ca te dau banii afara din casa .

Daca lantul nu poate fi scos un sfert de dinte de pe pinionul spate, aplicand tensiune pe parte de lant de sub bascula , de jos in sus,atunci lantul se mai poate folosi.

Editat de alex_en
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

cine stie de cand o fi asa, cu zaua blocata

Ultima oara l-am spalat acum vreo 500 de km si nu avea problema

 

Daca pentru o za blocata schimbi kit.ul de lant inseamna ca te dau banii afara din casa .

Daca lantul nu poate fi scos un sfert de dinte de pe pinionul spate, aplicand tensiune pe parte de lant de sub bascula , de jos in sus,atunci lantul se mai poate folosi.

Nu ma dau banii afara din casa, dar prefer sa il schimb, pentru linistea mea - oricum are aproape 20k km, iar 600 lei nu mi se pare chiar asa mult

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Daca un lant de transmisie nu este 100 % functional,procentajul de a se rupe e asemanator. Iar in caz ca se rupe, urmarile pot sa fie tragice. Deci iti pui viata in pericol. Si nu e asa grav,dar pui in pericol si viata altora!

Dupa logica ta, daca un lant e 100% functional are 100% sanse sa se rupa, daca e 80% functional are 80% sanse sa se rupa.. si tot asa.. :D

 

 

Salutare,

 

Ieri, in timp ce curatam lantul, am observat ca are o za blocata. L-am curatat de mai multe ori si l-am gresat bine, dar nu a ajutat.

Dar de ce nu ai incercat sa o deblochezi? Mecanic adica, apuca cu un patent de o parte si cu altul de cealalta parte si misca pana se deblocheaza. Tu voiai asa,, doar prin puterea.. spiritului sau a motorinei?

N-are nimic ca l-ai spalat cu motorina, cred ca inca l-ai spalat prea rar de a ajuns sa se blocheze o za. Ca idee, ce marca e lantul si ce marime?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Cred ca ti s-a dus O-ringul vietii din zaua respectiva.

Oricum, daca si-a trait traiul si ti-a mancat malaiul eu zic sa il schimbi nu de alta dar nu cred ca vrei sa iti dea palitura de osanda in timpul mersului.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Dupa logica ta, daca un lant e 100% functional are 100% sanse sa se rupa, daca e 80% functional are 80% sanse sa se rupa.. si tot asa.. :D

 

 

Dar de ce nu ai incercat sa o deblochezi? Mecanic adica, apuca cu un patent de o parte si cu altul de cealalta parte si misca pana se deblocheaza. Tu voiai asa,, doar prin puterea.. spiritului sau a motorinei?

N-are nimic ca l-ai spalat cu motorina, cred ca inca l-ai spalat prea rar de a ajuns sa se blocheze o za. Ca idee, ce marca e lantul si ce marime?

Ma gandeam sa nu stric mai rau, dar o sa incerc si varianta asta cat de curand. Nu stiu detalii tehince despre lant, il schimbase fostul proprietar inainte sa iau eu trotineta.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Ma gandeam sa nu stric mai rau, dar o sa incerc si varianta asta cat de curand. Nu stiu detalii tehince despre lant, il schimbase fostul proprietar inainte sa iau eu trotineta.

Adica cam cati km are lantul?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Aproape 20k

» Post actualizat in 26 Jul 2016 17:42

Aproape 20k

Si in ce stare e? Are burta, intinderi inegale, o-ringuri ciufulite, intinzatorul e la capat? Pinionul si foaia in ce stare sunt?

Editat de Speedy.K
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Si in ce stare e? Are burta, intinderi inegale, o-ringuri ciufulite, intinzatorul e la capat? Pinionul si foaia in ce stare sunt?

Trebuie putin intins, daca la asta te referi prin burta. De intinderi inegale trebuie sa ma interesez cum imi dau seama, intinzatorul mai are mult pana la capat, pinionul si foaia par in stare buna. In schimb par sa fie cateva oringuri ciufulite

Atasez cateva poze pe care le-am facut dimineata, cat incalzeam motorul

http://imgur.com/a/3KdVu

 

Multumesc pentru ajutor!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

sfat din partea unui utilizator de cardan....

Da, florinelu ! Am si am avut cu lant destule in 30 de ani de moto... ! Asta ca sa nu stai cu grija...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Trebuie putin intins, daca la asta te referi prin burta. De intinderi inegale trebuie sa ma interesez cum imi dau seama, intinzatorul mai are mult pana la capat, pinionul si foaia par in stare buna. In schimb par sa fie cateva oringuri ciufulite

Atasez cateva poze pe care le-am facut dimineata, cat incalzeam motorul

http://imgur.com/a/3KdVu

 

Multumesc pentru ajutor!

Ce-aaaaai, maaa! Arata foarte bine lantaul.

Verifica daca are intinderi inegale: tragi de el din 20 in 20 de cm si vezi daca are aceeasi intindere. Daca intr-un loc e mai intins si in altul mai larg e nasol, trebuie schimbat. Daca jocul e acelasi pe toata lungimea lantului lasa-l in pace.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.

×
×
  • Creează nouă...