Sari la conținut

Doresc sa cumpar un scuter electric sau unul chinezesc 50cc


ElektRO
 Share

Postări Recomandate

Ma gandesc sa cumpar un scuter electric sau unul chinezesc nou 49cc(aprox 2000lei)

http://www.scuterele...ategory&path=20

Care ziceti ca merita mai mult ?

De cel chinezesc pe benzina mi-e frica ca fiind asa de ieftin se pot defecta multe la el.

Ce parere aveti legata despre fiabilitate. As vrea o metoda alternativa ieftina la a circula cat mai economic prin oras.

Aveti idee daca se poate delimita cel electric.

Astept pareri, multumesc smile.png

Editat de ElektRO
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Ma gandesc sa cumpar un scuter electric sau unul chinezesc nou 49cc(aprox 2000lei)


http://www.scuterele...ategory&path=20


Care ziceti ca merita mai mult ?


De cel chinezesc pe benzina mi-e frica ca fiind asa de ieftin se pot defecta multe la el.


Ce parere aveti legata despre fiabilitate. As vrea o metoda alternativa ieftina la a circula cat mai economic prin oras.


Aveti idee daca se poate delimita cel electric.


multumesc

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Nu...dar ma tenteaza costul curentului in jur de 2 lei / 100km si ca nu are atatea piese ce se pot strica.

Bateria costa 750 lei dar am inteles ca tine 500 de cicluri de incarcare.

Am uitat sa precizesc ca scuterul 50cc va fi in 4 timpi.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Bateriile pt scutere electrice nu tin 500 de cicluri, ci te tin pe tine in loc cand vrei sa mergi si constati ca nu se mai misca de pe loc. Chinezii sunt praf in materie de baterii, de la camere dvr pana la cele de scuter. Iti recomand un scuter sh in mintile lui (yamaha, aprilia, honda, gilera...), nu chinezarie.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Majoritatea scuterelor de marca sunt 2T.

Cer astia si 800 euro pe unu second(am dat 1200E pe GPZ 500s 2002).

Am mai cumparat 2 scutere second si dupa 100km m-au lasat in drum desi la service au zis ca sunt bune tehnic si m-a lasat in drum, curgand uleiul si benzina din ele si bagand ceva bani in acel service.

Nu mai cumpar decat lucruri noi, cei care vand scutere second le vand ca sa se scape de ele. (nu iti da nimeni carte service sa vezi la cat timp a schimbat uleiul, probabil a mers numai in blana, etc etc).

Vreau sa aiba un consum de 2.5 - max 3, sa fie 4T si sa nu coste cat un Hornet 600, ca atunci mai bine merg cu motorul meu.

De aia optez pe unul nou si ieftin, macar are garantie, ii fac schimbul de ulei la fiecare 1000km, nu il "forjez" (cum cara altii si 3 pe scuter la blana etc etc)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Nu...dar ma tenteaza costul curentului in jur de 2 lei / 100km si ca nu are atatea piese ce se pot strica.

Bateria costa 750 lei dar am inteles ca tine 500 de cicluri de incarcare.

Am uitat sa precizesc ca scuterul 50cc va fi in 4 timpi.

 

Doar 500? Asta inseamna ca dupa 2 ani ii gata?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Majoritatea scuterelor de marca sunt 2T.

Cer astia si 800 euro pe unu second(am dat 1200E pe GPZ 500s 2002).

Am mai cumparat 2 scutere second si dupa 100km m-au lasat in drum desi la service au zis ca sunt bune tehnic si m-a lasat in drum, curgand uleiul si benzina din ele si bagand ceva bani in acel service.

Nu mai cumpar decat lucruri noi, cei care vand scutere second le vand ca sa se scape de ele. (nu iti da nimeni carte service sa vezi la cat timp a schimbat uleiul, probabil a mers numai in blana, etc etc).

Vreau sa aiba un consum de 2.5 - max 3, sa fie 4T si sa nu coste cat un Hornet 600, ca atunci mai bine merg cu motorul meu.

De aia optez pe unul nou si ieftin, macar are garantie, ii fac schimbul de ulei la fiecare 1000km, nu il "forjez" (cum cara altii si 3 pe scuter la blana etc etc)

 

ai fost cu ele la Zenklawa?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Da-l dracu pe ala electric ,o sa plangi dupa bani!

Ala pe benzina ,daca e la 2000 de lei si nou nout,merita sa-l cumperi fata de porcaria electrica!

La ala pe benzina,fa-i rodajul ca la carte ,schimbul de ulei la timp(parca la 3000) cu ulei bun si o sa te tina indeajuns sa-si merite banii!

Nu te da la el mai mult decat poate!Fa-i rodajul mai mergi cu el pana la primul schimb de ulei,da-i delimitarea jos(deobicei e o saiba de plastic la variator)!

O sa prinda in jur de 50-55,mergi cu maximul care-l prinde -5 km si o sa te tina!Nu incerca alte modificari ca o sa-l prajesti!Atat poate!

Piesele sunt la pret mic la ele!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

nu te baza pe garantie la un produs asa ieftin, crede-ma, foarte rar dealer-ul e serios in privinta asta.

la scuter-ul electric chiar nu m-as risca daca nu e unul nou si bun, ca altfel nu stiu cine mi-l repara.

cel pe benzina poate fi mai ok, asta daca ai minime cunostiinte de mecanica si ii faci mici imbunatatiri inca de la inceput.


» Post actualizat in 29 Jul 2016 06:34

apropo de intretinerea atenta de care are nevoie un scuter chinezesc, unul sh care a fost la un om serios posibil sa fie mai bun decat unul nou.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

apropo de intretinerea atenta de care are nevoie un scuter chinezesc, unul sh care a fost la un om serios posibil sa fie mai bun decat unul nou.

Adevarat grait!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

 

Pentru viteza mai mare ai nevoie de controller programabil, mare grija insa, peste 45 km/h intra la categoria A.

Ma gandesc sa cumpar un scuter electric sau unul chinezesc nou 49cc(aprox 2000lei)

http://www.scuterele...ategory&path=20

Care ziceti ca merita mai mult ?

De cel chinezesc pe benzina mi-e frica ca fiind asa de ieftin se pot defecta multe la el.

Ce parere aveti legata despre fiabilitate. As vrea o metoda alternativa ieftina la a circula cat mai economic prin oras.

Aveti idee daca se poate delimita cel electric.

multumesc
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 4 weeks later...

http://olx.ro/oferta/scutere-city-ID4dA1k.html

Mi-am cumparat un scuter calumea Kymco Sento 50cc 4T nou fiind sfatuit sa nu cumpar o chinezarie din aia ieftina. Multumesc de sfaturi :)

Pacat ca nu ti-ai luat Kymko Agility 50/125 4T ca era mai maricel si mai ieftin ..

Editat de cobi
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Salut. Eu am o chinezarie de scuter in 4t. E din 2009. L am luat de la in prietrn care i a facut doar rodajul. Consumul este de 2.5 l (merg tot timpul cu vit maxima adica 65 ). Am facut 3000 de km anul asta si merge perfect pt o chestie chinezeasca. I am schimbat uleiul si cam atat :)))) isi face treaba pt naveta

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.

×
×
  • Creează nouă...