Sari la conținut

Ocolire Lac Bicaz - Starea drumului


Vizitator _Raul_
 Share

Postări Recomandate

Vizitator _Raul_

Salutare dragi colegi!

 

Ajutati-ma, va rog, cu un update la starea drumului ce ocoleste Lacul Bicaz.

Este vorba de traseul ce traverseaza Parcul National Ceahlau, pe ruta Poiana Largului - Calugareni - Bistricioara - Ceahlau - Durau - Izvorul Muntelui si inapoi la Bicaz.

M-am uitat deja pe G.Maps, utilizand optiunea Streetview si din cauza asta am decis sa va cer sprijinul - sunt si portiuni asfaltate (majoritatea), dar si portiuni de macadam.

Voi fi in zona cu masina, dar si sansele de ploaie sunt mari si nu tin neaparat sa ma risc fiindca nu sunt singur.

Va multumesc in avans! Toate cele bune!

 

 

 

 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 4 ani de zile era groaznic de facut cu motor sport, pe un touring se poate face fara probleme. Noi inaninte sa intrat pe aceasta ruta am intrebat un domn cu un bmw (masina), si a zis ca 3km sunt mai nasoi, apoi este bun.... asadar 3km au fost cum au fost, apoi drumul a devenit groaznic :stuck:.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Am fost si eu acum cca 3 saptamani, de la baraj pana la poiana largului, este si asfaltat si plombat si plin de damburi, gropite si pietris in unele locuri (asfalt macinat). Nu poti merge tare si cam da de muncit suspensiei, eu am fost cu pasager + portbagaj si am preload-ul la amortizor la maxim.

In schimb pentru priveliste, merita unpic zgaltaitul :)

Editat de george_p
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Aici drumul de la Durau la Izvorul Muntelui se numeste AXIAL si este PRAF. Facut acum o saptamana cu Dominator. 30 la ora si dureri mari de poponeata. Nu recomand. Celalalt pe partea opusa ,adica ,Bicaz - Poiana Largului nu e perfect dar mai merge daca ai touring. Bafta

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Vizitator _Raul_

Va multumesc mult de tot pentru raspunsurile prompte.

Traseul este, intr-adevar, cel de pe stanga lacului. Cel de pe dreapta il voi face oricum.

post-3763-0-26378100-1469790961_thumb.jpg

 

Daca pe Dominator a fost cum zici...atunci cu masina, no comment.

Am Tenere, nici o problema, dar de data asta voi fi cu masina si pasageri care s-ar putea sa nu aprecieze asa de tare ca mine frumusetea peisajului.

Editat de DeVazut_TM
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

De menționat că drumul respectiv are semnul

acces-interzis-3066078_big.jpg

 

Văd că în street view nu apare, dar este! (am fost pe-acolo acum o lună)

Editat de zĂŽmbesc
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

din ce studiasem si eu problema , ca si eu doresc aceasta ruta catre durau pe stanga lacului (forestier)

starea drumului am inteles ca este destul de proasta in prezent de la masinile de cara arbori.

ar fi o bulina rosie pusa acolo pentru a facilita defrisarile linistite din zona !

a fost un intreg scandal legat de inchiderea drumului respectiv in acea zona.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Partea estica a lacului e intr-o stare jalnica pt mers cu motorul, tot traseul de la baraj pana la Poiana Largului. Am crezut ca pierd toate carenele pe acolo :(...

Si cu toate astea, inteleg ca partea cealalta e si mai praf...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

din ce studiasem si eu problema , ca si eu doresc aceasta ruta catre durau pe stanga lacului (forestier)

starea drumului am inteles ca este destul de proasta in prezent de la masinile de cara arbori.

ar fi o bulina rosie pusa acolo pentru a facilita defrisarile linistite din zona !

a fost un intreg scandal legat de inchiderea drumului respectiv in acea zona.

Vad ca e la ordinea zilei sa transformi un drum judetean in drum forestier si sa-l inchizi circulatiei publice. La fel se intampla si cu drumurile de pe vaile pe care se construiesc microhidrocentrale.
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Partea estica a lacului e intr-o stare jalnica pt mers cu motorul, tot traseul de la baraj pana la Poiana Largului. Am crezut ca pierd toate carenele pe acolo :(...

Si cu toate astea, inteleg ca partea cealalta e si mai praf...

 

:haha: Ai tu standarde prea înalte...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

De menționat că drumul respectiv are semnul

acces-interzis-3066078_big.jpg

 

Văd că în street view nu apare, dar este! (am fost pe-acolo acum o lună)

hmmm.

ok, este inchis circulatiei publice...

DAR eu am mobra de rise enduro si vreau sa ma dau off road.

de ce nu as avea voie sa ma dau "pe langa drum" daca eu nu intru pe proprietatea nimanui, nu e arie protejata, nu e traseu turistic, etc...

in tara asta platesc impozite si am drepturi. printre care de a circula pe banii mei liber.

draqu sa-i ia de javre.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

hmmm.

ok, este inchis circulatiei publice...

DAR eu am mobra de rise enduro si vreau sa ma dau off road.

de ce nu as avea voie sa ma dau "pe langa drum" daca eu nu intru pe proprietatea nimanui, nu e arie protejata, nu e traseu turistic, etc...

in tara asta platesc impozite si am drepturi. printre care de a circula pe banii mei liber.

draqu sa-i ia de javre.

 

Ehh...e închis, dar așa cum zice și Baxxter

 

E inchis dar nu te intreaba nimeni de sanatate.

 

Poți merge liniștit dar, cum se zice...pe barba ta. Faci buba, pu|a asigurări.

Editat de zĂŽmbesc
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Poți merge liniștit dar, cum se zice...pe barba ta. Faci buba, pu|a asigurări.

nu de buba am eu griji. distractia mea, riscul meu, pielea mea. nu am nevoie de ajutorul nimanui...

de nervii mei intinsi la maxim si felul in care as exploda daca cinestie cine ar veni la mine cu texte ca ce caut pe drum cu acces interzis...

cand abia merg de urmele lasate de masinile mari care cara lemne in prostie...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Te descurci tu, eventual îi fuți una și o tai prin pădure....tre să-ți menții statutul de badassmotherfucker cîștigat pe forum. :lool:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Te descurci tu

m-am saturat sa ma tot descurc, aia este... pana peste cap.

pretentii au, dar nu ofera nimic...

noi nu avem voie, ei au.

de la noi se cere garla si se da putin daca nu deloc sau prin parti....

 

auzi statut... lol.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 2 weeks later...

hmmm.

ok, este inchis circulatiei publice...

DAR eu am mobra de rise enduro si vreau sa ma dau off road.

de ce nu as avea voie sa ma dau "pe langa drum" daca eu nu intru pe proprietatea nimanui, nu e arie protejata, nu e traseu turistic, etc...

 

Pentru ca este arie protejata, chiar parc national.

Revin cu informatii asupra drumului. De la Durau la Izvorul Muntelui este inchis circulatiei publice pentru ca este foarte prost si la fiecare ploaie mai serioasa, se formeaza torenti de pe munte care ajung in drum si il distrug si mai tare. Din aceasta cauza, Consiliul Judetean s-a gandit ca e bine sa il inchida sa nu mai bage bani degeaba in el, ca la urmatoarea ploaie sa ajunga in aceeasi stare. Dar la fe de adevarat e si ca nu te intreaba nimeni ce cauti pe acolo. Din vreo 20 km cat are portiunea inchisa, cam 12 sunt in stare foarte proasta. Si inca ceva: pe drum nu prea ai ce sa vezi, doar intr-un singur loc ai un punct de belvedere asupra lacului, in rest e prin padure.

In schimb, drumul Bicaz - Poiana Largului, luna trecuta parca a si fost plombat si e mult mai ok.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.

×
×
  • Creează nouă...