Jump to content
Sign in to follow this  
superbiggy

motovlog - Biggy's Vlog / youtuber - superbiggy

Recommended Posts

Salutare tuturor,

Calaresc motocicleta de cativa ani buni si de la inceputul acestui sezon mi-am achizitionat o action camera pe care am atasat-o pe casca.

Am adunat o colectie maricica de intamplari din trafic in aceste cateva luni pe care ma straduiesc sa le montez si sa vi le prezint in aceasta rubrica.

Va multumesc anticipat pentru orice mesaj, accept critica constructiva, am simtul umorului si destula experienta de viata sa accept opiniile pertinente.

Autor: Biggy aka superbiggy

B79v2fn.jpg

Motocicleta: Yamaha Diversion 600 din 1991 (battle scarred)

Y5fVPl5.jpg

Camera: SJCAM SJ4000 WI-FI version (setarile din fabrica)

lJFlBik.jpg

Va multumesc pentru timpul acordat, vizionare placuta si sa auzim numai de bine !

» Post actualizat in 01 Aug 2016 10:38

Cateva intamplari din ultima perioada...

Stai cumva in zona Colentina/Andronache?

Intr-un timp te vedeam aproape zilnic..........din masina :(

Succes cu motovlogul! :D

Salutare tuturor,

Calaresc motocicleta de cativa ani buni si de la inceputul acestui sezon mi-am achizitionat o action camera pe care am atasat-o pe casca.

Am adunat o colectie maricica de intamplari din trafic in aceste cateva luni pe care ma straduiesc sa le montez si sa vi le prezint in aceasta rubrica.

Va multumesc anticipat pentru orice mesaj, accept critica constructiva, am simtul umorului si destula experienta de viata sa accept opiniile pertinente.

Edited by Disturber

Un altfel de accident.

Te deplasezi mult prea aproape de partea dreapta a benzii si depasesti foarte des pe dreapta. Spre binele tau ar trebui sa schimbi asta. In rest keep up the good work cu motovlogingul. Cheers

Stai cumva in zona Colentina/Andronache?

Intr-un timp te vedeam aproape zilnic..........din masina :(

Succes cu motovlogul! :D

Vinovat ! eu sunt. :) Multumesc de gandurile bune.

» Post actualizat in 01 Aug 2016 11:17

Te deplasezi mult prea aproape de partea dreapta a benzii si depasesti foarte des pe dreapta. Spre binele tau ar trebui sa schimbi asta. In rest keep up the good work cu motovlogingul. Cheers

Stiu ce spui bro, cu mobra "speculezi" orice cale de avansare,... nu este cum trebuie dar functioneaza.

» Post actualizat in 01 Aug 2016 11:20

In montajul asta am pus cateva intalniri ciudate cu ambulanta,... si politia.

Remarcati zona, bizar,.. cel putin.

Salut, scuza-ma ca-ti spun asta, dar nu mai posta filmulete pana ce nu inveti sa conduci, ca sa nu mai vada incepatorii si sa creada ca motociclistii sunt zei, iar soferii dusmani. Conduci foarte prost. Iti lipseste conduita preventiva si capacitatea de a anticipa posibilele evenimente viitoare. La minutul 2;21 din primul clip am pus stop si nu m-am m-ai uitat mai departe, pur si sumplu nu inteleg ce cautai tu in fundul acelui Audi argintiu. Bineinteles ca ideea pe care ai vrut s-o transmiti este ca Audi s-a urcat pe tine, dar cand stai la fundul calului trebuie sa stii ca ai sanse mari sa incasezi o copita.

Un caz pierdut, asta nu scapa nici cu medicamente straine.

Salut, scuza-ma ca-ti spun asta, dar nu mai posta filmulete pana ce nu inveti sa conduci, ca sa nu mai vada incepatorii si sa creada ca motociclistii sunt zei, iar soferii dusmani. Conduci foarte prost. Iti lipseste conduita preventiva si capacitatea de a anticipa posibilele evenimente viitoare. La minutul 2;21 din primul clip am pus stop si nu m-am m-ai uitat mai departe, pur si sumplu nu inteleg ce cautai tu in fundul acelui Audi argintiu. Bineinteles ca ideea pe care ai vrut s-o transmiti este ca Audi s-a urcat pe tine, dar cand stai la fundul calului trebuie sa stii ca ai sanse mari sa incasezi o copita.

ia uitate oleaca la minutul 5:15 si vezi cam cum mergi tu cu incepatorii, filmulet cules din Not A Statistic ....

macar dintr-un filmulet vazut pe net tragi concluzii personale, nu esti pus in fata faptului implinit ...

cam urat sa dai sfaturi din astea moment in care tu chiar pui in pericol viata unor incepatori ... nu crezi?

parerea mea ...

am uitat linkul:

Edited by andriu

ia uitate oleaca la minutul 5:15 si vezi cam cum mergi tu cu incepatorii, filmulet cules din Not A Statistic ....

macar dintr-un filmulet vazut pe net tragi concluzii personale, nu esti pus in fata faptului implinit ...

cam urat sa dai sfaturi din astea moment in care tu chiar pui in pericol viata unor incepatori ... nu crezi?

parerea mea ...

Bro despre ce clip este vorba ca nu imi pot da seama,...

» Post actualizat in 01 Aug 2016 11:51

Merci de critica, si mama ma certa daca mai era printre noi, acolo cu audi ala a fost mai complicat decat am lasat sa se vada, ala m-a depasit periculos am vrut sa-i atrag atentia si a fortat sa fuga de mine,...

» Post actualizat in 01 Aug 2016 11:52

Cu daltonisti !

» Post actualizat in 01 Aug 2016 11:53

Cu emotii !!!

» Post actualizat in 01 Aug 2016 11:56

Atunci cand crezi ca nu mai are ce sa iti mearga prost,...

Think again.

parerea mea ...

am uitat linkul:

Darwin avea dreptate... selectia naturala isi face treaba...

ma mir ca nu au facut plici si poc... au murit altii din faze mai lejere...

Asa vezi tu lucrurile, poate la voi e lumea mai putin grabita, sau poate ai dreptate, dar sa stii ca si noi in Bucuresti comentam acid cand ne "gasim" in trafic cu cineva "corect" din provincie :)

Io nu sint de acord cu 'sentinta' de mai sus - 'nu mai posta filmulete pana ce nu inveti sa conduci, ca sa nu mai vada incepatorii si sa creada ca motociclistii sunt zei, iar soferii dusmani. Conduci foarte prost'. In primul clip am vazut fix ce vad zilnic in bucuresti - stive de retardati la volan cu capul in c_u_r.

In alta ordine de idei, Psycho avea dreptate cu depasirea. Te bagi singur intr-o situatie de risc depasind frecvent pe dreapta. Daca ala ocheste un loc de parcare sau iti infige pasagerul o portiera in roata fatza, esti liber.

Inca o chestie, momentul de la 1:40 din primul clip e un scenariu foarte nasol. Turatul motorului nu e de ajuns. Un claxon standard nu e de ajuns. De la doua claxoane in sus montate pe mobra POATE incepi sa captezi atentia soferilor. Astia vorbesc la telefon, mananca, se caca, mor in masina. Daca tu ai impresia ca te aude ala cand dai tu doua sprituri la motor, sau ca ar pune informatia in vreun context, te inseli grav. Ala cu masina e plasat acolo intr-o pozitie extrem de periculoasa pentru tine, in care esti complet la sula lui. Depinde fix de el daca sa te bage in spital sau nu, si tu n-ai nici un cuvant de spus sau timp de reactie din pozitia aia. Da-o dracului de prioritate si mergi incet si cu ochii in paispe cand iti bipaie pe radar o masina plasata in zona de risc maxim pentru tine. E mult mai sanatos pe termen lung, in Romania.

Edited by fuchsia

Ce oglinzi ascutite ai. Poti sa infigi o friptura in ele, mai mananci si pe drum. :)

Scuza-ma ca intreb, filmuletele sunt cumva date pe repede inainte? Mi se pare ca mergi o idee prea repede .... mai ales in primul filmulet,la min 2:12, cand trece tramvaiul.

Edited by Ionut Lucian

Scuza-ma ca intreb, filmuletele sunt cumva date pe repede inainte? Mi se pare ca mergi o idee prea repede .... mai ales in primul filmulet,la min 2:12, cand trece tramvaiul.

Acuma ce sa zic,... ca nu da bine nici asa,.. nici asa,... :) raspunsul meu este nu.

Am inteles...doar ai grija ;)

Acuma ce sa zic,... ca nu da bine nici asa,.. nici asa,... :) raspunsul meu este nu.

Hop si incepatorul! Adica...eu :) ce am vazut:depasiri pe dreapta la muchia bordurii si oglinda lu nea soferu; viteza, neacordare prioritate pieton la trecere, viteza, road rage-dai de un nebun cu un cutit si ai rezolvat o. Pentru mine din pdv mobra, bucurestiul e locul din care trebuie sa ies cat mai repede, spre alte destinatii. Eu zic ca esti agresiv si cauti belele... Drum uscat!

Nu mai depasi pe dreapta. Chiar daca motocicleta e mica si trece e gresit, masina poate sa te inghesuie in bordura fara sa isi dea seama. Daca sunt oprite la semafor e alta treaba, asa in schimb mi se pare riscant. Multe dintre ''situatille'' din trafic filmate de tine sunt normale si depind de bunul simt, cel putin 50% din ce ai filmat trece la categoria banal.

In rest ochii in patru si ai grija in trafic. Salutare.

parerea mea ...

am uitat linkul:

Sigur domnule, ca doar eu le-am tinut mana pe gaz si frana si tot eu le-am azvarlit duba in fata la minutul 5:15.

Vad ca esti din Iasi, nu stiu daca ai fost prezent la acea iesire, dar trebuie stiut ca in dimineata acelei zile am facut un briefing inainte de plecare cu toti incepatorii, in care le-am explicat in amanunt ce presupune acea iesire, mersul in grup, manevrarea motocicletei, conduita in trafic. Cand am facut invitatia pe topicul NAS, de asemenea, am spus ca nu este o tura "de prima iesire" si cam care este ritmul. In mod clar nu a fost o tura pentru un incepator aflat in prima suta de km si s-a cunoscut foarte bine acest fapt.

Dupa cum vezi in clip la minutul pe care l-ai evocat, cei implicati acolo au dat dovada de un oarecare nivel de pricepere si indemanare in a gestiona o situatie neprevazuta in trafic. Faptul ca s-au colmatat acolo nu da bine pe sticla, privitorul nu este impresionat. In schimb, faptul ca fiecare si-a gasit fagasul pe care sa mearga si toata lumea a franat cum trebuie, este de apreciat.

Posesorii de opel (in special Astra) mi se par periculosi, la fel si cei cu bmw (seria 3, 2000-2005) + "bulgarii". ( Nu generalizez, e doar o parere)

1.Opel
2.BMW seria 3 ( 2002-2005)
3.Matiz

* Esti un pic prea agresiv in trafic, mai slow e mai misto. :) ( Din nou, doar o parere)
PS : cu taximetristul, putea fi oricine altcineva. Banda 1 este periculoasa.

Edited by Csj

eu cred ca ai o predispozitie la situati limita, adica un fel de lipici la prosti ;)))) ce sa zic bafta tu chiar ai nevoie =))))

Sigur domnule, ca doar eu le-am tinut mana pe gaz si frana si tot eu le-am azvarlit duba in fata la minutul 5:15.

Vad ca esti din Iasi, nu stiu daca ai fost prezent la acea iesire, dar trebuie stiut ca in dimineata acelei zile am facut un briefing inainte de plecare cu toti incepatorii, in care le-am explicat in amanunt ce presupune acea iesire, mersul in grup, manevrarea motocicletei, conduita in trafic. Cand am facut invitatia pe topicul NAS, de asemenea, am spus ca nu este o tura "de prima iesire" si cam care este ritmul. In mod clar nu a fost o tura pentru un incepator aflat in prima suta de km si s-a cunoscut foarte bine acest fapt.

Dupa cum vezi in clip la minutul pe care l-ai evocat, cei implicati acolo au dat dovada de un oarecare nivel de pricepere si indemanare in a gestiona o situatie neprevazuta in trafic. Faptul ca s-au colmatat acolo nu da bine pe sticla, privitorul nu este impresionat. In schimb, faptul ca fiecare si-a gasit fagasul pe care sa mearga si toata lumea a franat cum trebuie, este de apreciat.

Totusi, trebuie sa recunoastem ca ce s-a intamplat la minutul 5:15 este prostie maxima nu pricepere.... care mai este rostul linei continue?

Coloana de masini, curba fara vizibilitate, masina oprita aiurea, cel cu duba a facut o manevra pentru care nu s-a asigurat (legal nici nu avea obligatii decat fata de cel din fata si cei de pe contrasens), iar cei trei au sarit peste linie ca naufragiatii de pe Titanic in barci... reteta perfecta pentru dezastru.

Oricum, in tot clipul, sunt depasiri aiurea si mers la risc (inutil).

pot sa spun cu maxima sinceritate ca nu depasesc pe linie continua decat carute sau "minuni rutiere" care se deplaseaza "la pas".

» Post actualizat in 02 Aug 2016 05:25

Salutare tuturor,

B79v2fn.jpg

Motocicleta: Yamaha Diversion 600 din 1991 (battle scarred)

Y5fVPl5.jpg

Camera: SJCAM SJ4000 WI-FI version (setarile din fabrica)

lJFlBik.jpg

Va multumesc pentru timpul acordat, vizionare placuta si sa auzim numai de bine !

» Post actualizat in 01 Aug 2016 10:38

Cateva intamplari din ultima perioada...

Ce ar trebui sa bagam la cap din clipurile tale? Este trafic cu soferi imbecili filmat de un motociclist iresponsabil si pe alocuri cu motociclisti incostienti (la minutul 0:15 nu are nici casca, iar daca numerele rosii sunt expirare sanse zero de RCA).

Interesant este cum ragi ca un leu la fazele pe care le fac altii, dar nu zici nimic cand tu faci la fel....

Teribilism si cam atat... nota 4 de la mine...

» Post actualizat in 02 Aug 2016 05:26

Posesorii de opel (in special Astra) mi se par periculosi, la fel si cei cu bmw (seria 3, 2000-2005) + "bulgarii". ( Nu generalizez, e doar o parere)

1.Opel

2.BMW seria 3 ( 2002-2005)

3.Matiz

* Esti un pic prea agresiv in trafic, mai slow e mai misto. :) ( Din nou, doar o parere)

PS : cu taximetristul, putea fi oricine altcineva. Banda 1 este periculoasa.

Si eu am Opel Astra .... dai mai multe detalii sa pricepem si noi?