Sari la conținut

Intinzator FZ6


Postări Recomandate

Saluatri. Cred ca sunt cel mai ghinionist om :-L . Dupa ce am schimbat toata distributia la FZ6 2004 ( lant,patine,intinzator) dupa vreo 150 de km a inceput sa tacane iar intinzatorul. Toate piesele au fost noi si OEM. Imi da batai mari de cap. Nu inteleg de ce s-a stricat atat de repede.

 

https://www.youtube.com/watch?v=-m7uNoi53vI

Editat de claudeel
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Saluatri. Cred ca sunt cel mai ghinionist om :-L . Dupa ce am schimbat toata distributia la FZ6 2004 ( lant,patine,intinzator) dupa vreo 150 de km a inceput sa tacane iar intinzatorul. Toate piesele au fost noi si OEM. Imi da batai mari de cap. Nu inteleg de ce s-a stricat atat de repede.

 

https://www.youtube.com/watch?v=-m7uNoi53vI

Piese contrafacute sau montaj incorect .

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Este mecanic. Contrafacut nu cred, am cumparat de la cineva de incredere iar montaj incorect imposibil. Am studiat problema la cel vechi si nu este din arcuri, in interior are 2 seibi care intra pe un canal ( ori ele sunt prea mici ori canalul este strunjit aiurea si de aici are jocul). La cel vechi daca mai adaug o saiba subtire jocul dispare.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Este mecanic. Contrafacut nu cred, am cumparat de la cineva de incredere iar montaj incorect imposibil. Am studiat problema la cel vechi si nu este din arcuri, in interior are 2 seibi care intra pe un canal ( ori ele sunt prea mici ori canalul este strunjit aiurea si de aici are jocul). La cel vechi daca mai adaug o saiba subtire jocul dispare.

Crezi ca la o piesa de origine sau " de firma " exista chestii de genul "strunjit aiurea " ? Da, se intampla sa fie piese cu defect de fabricatie dar in cazul asta se recheama in service si se remediaza . Chestia asta a facut-o si Dacia . Ori in cazul asta daca nu ma insel la o moto de zece ani sau peste, mai este cazul de piese cu defectiuni ? Si aici in Germania incepe sa fie o problema cu piesele contrafacute . Am cumparat de la "cineva de incredere " : lucreaza la Yamaha ? In ziua de azi nu mai ai incredere in nimeni !

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

La FZ6 si alte modele de intinzatoare de distributie yamaha arcul se poate rupe. Acum nu am o poza ca sa exemplific dar am intalnit mai multe cazuri.

La tine nu e cazul. Scoate siguranta circulara si desfa ansamblul, E posibil ca la montajul de fabrica sa se fi produs o eroare remediabila.

Daca nu te descurci, da-mi un semn si te ajut.

Editat de Cesar
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Sincer nu vreau sa il desfac pe asta nou, intai sa vorbesc sa vad daca il schimba sau nu. Nici cel vechi nu avea arcul rupt sau ceva lipsa doar ca prinde un joc intre axul cu filet si saiba din interior. Dupa amiaza o sa fac ceva poze sau video. Din cate am citit pe net nu sunt singurul care a patit asa, cineva din Australia a schimbat 2 intinzatoare la reprezentanta si deabea la al 3 lea a scapat de problema, altul dupa 1000km a patit exact ca mine.

Editat de claudeel
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Pe filet nu se vad urme de uzura (aici ma refer la cel vechi) nu mai imi aduc aminte bine ce forma are cand ajung acasa ii fac o poza, capul care se infileteaza pe ax nu are joc.

» Post actualizat in 02 Aug 2016 18:54

Revin cu un update.

 

Pana la urma le-am desfacut pe amandoua ca ma dispera sunetul ala si sunt exact la fel. In poze piesele din stanga sunt de la intinzatorul nou iar cele din dreapta de la cel vechi.

 

https://www.youtube.com/watch?v=SRNRZ81TBFk

post-69298-0-53386800-1470163962_thumb.jpg

post-69298-0-52513800-1470163968_thumb.jpg

post-69298-0-98489000-1470163973_thumb.jpg

post-69298-0-70307300-1470163979_thumb.jpg

post-69298-0-72451700-1470163984_thumb.jpg

post-69298-0-40504900-1470163989_thumb.jpg

post-69298-0-93546800-1470163995_thumb.jpg

post-69298-0-73838800-1470164005_thumb.jpg

post-69298-0-78863900-1470164009_thumb.jpg

Editat de claudeel
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.

×
×
  • Creează nouă...