Sari la conținut

Serbia, Muntenegru, Italia la jumatatea lui August


nelulepra
 Share

Postări Recomandate

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Din cate imi amintesc, traversarea cu feribotul de la Split la Ancona, la cuseta, a fost vreo 100-110 de euro.Am plecat din Split seara la ora 20.00 si am ajuns in Ancona dimineata la 07.00.Bafta.

Editat de adimotor
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Nu rata Mokra Gora, e la doi pasi de traseul tau.

 

Nici Vișegrad. Poți să rămâi peste noapte în satul construit de Kusturica. Se cheamă Kustendorf, e chiar în Mokra Gora.

 

Vezi că în traseul tău ratezi cea mai frumoasă șosea a Croației, de la Ploce în loc să mergi Gradac - Makarska - Split, traseul tău o ia pe autostradă.

 

În Split, la doi pași de terminalul de ferry, du-te să mănânci o ciorbă de pește și un calamar pe grătar la Fife.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Daca ajungi la Zabljak, ca sa vezi adevaratul parc Durmitor, trebuie sa o iei spre Trsa-Pluzine-Niksic-Kotor, iar in sus mergi doar pe mal, altfel pierzi frumusetea Croatiei, cum spunea colegul.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

ar fi pacat sa iei drumul bologniei...mai bine faci traseul venetia ravenna rimini ancona pe langa mare...e fain rau. iti poti pune si cortul pe malul marii ;)


» Post actualizat in 02 Aug 2016 12:34

Cetinje-Kotor

de evitat seara si dimineata, sunt multe vaci pe drum. in rest e foarte fain, cu atentie in curbele fara vizibilitate, ca e drum ingust si pot veni din sens opus sau poate fi pietris pe sosea


» Post actualizat in 02 Aug 2016 12:50

Sveti Jure

si eu am de gand sa merg pe acolo, dar spatele imi spune sa nu... mai greu cu cruiserele pe astfel de drumuri, daca or fi la fel


» Post actualizat in 02 Aug 2016 12:51

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

De asemenea sa ai in vedere faptul ca exista ferry-ului de la Kamenari.

Ferryul costa cca 2E cu tot cu motoreta si daca nu ma insel in timpul zilei merge la interval de 30 de minute. Traversarea dureaza aproximativ 10 minute.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Si noi planuim sa mergem in Croatia cu plecare de pe 13 intoarcere pe 28 august.

 

Traseul asta:

- 2 nopti la Orsova, vizitat cheile Nerei

- 2 nopti regiunea Kotor in Muntenegru, inca nu stim exact unde stam

- 5 nopti in Split, Croatia, stat la plaja si vizitat zone invecinate, insule, etc.

- 2 nopti Zadar, Croatia, vizitat parcul Plitvice

- 1 noapte Zagreb, Serbia

- 2 nopti libere, fie intors direct acasa fie cu pauza la Timisoara.

 

Am vazut ca sunt destui care au fost prin zona si deja am primit niste idei binevenite, le asteptam si pe restul :D

Editat de dagosh88
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

- 2 nopti regiunea Kotor in Muntenegru, inca nu stim exact unde stam

- 5 nopti in Split, Croatia, stat la plaja si vizitat zone invecinate, insule, etc.

- 2 nopti Zadar, Croatia, vizitat parcul Plitvice

 

În Kotor puteți să stați aici. E în orașul vechi, e liniște și extrem de curat.

 

De vizitat Hvar, Trogir, Insula Vis, Sibenik, parcul national Krka, cel cu 7 cascade. Cazare, recomand aici.

 

Plitvice e o țeapă în uichend, biletul de intrare costă dublu față de restul săptămânii. Sfatul meu e să treceți pe lângă cele 2 intrări oficiale și să țineți drumul de Grabovac. Înainte de Grabovac aveți un indicator Poljanak, faceți stânga acolo. Înainte de Poljanak aveți alt indicator Plitvica Selo. Mergeți înainte până întâlniți un podeț de lemn. Dacă opriți la podeț și coborâți 20 m pe potecă, o să aveți parte gratis, de cea mai frumoasă panoramă a cascadelor. Dacă vă arde de endureală, continuați fie pe forestier , fie pe asfalt, dar pe interzis spre Plitvicki Ljescovac, e asfalt prost, peticit pe alocuri dar priveliștea merită. Nu știu cât e amenda acolo că nu m-au prins.

Editat de sukhoi
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Salut, planuiesc o tura mai lunga de 10 zile din Constanta la Kotor prin Durmitor, Split, traversare cu ferry pana la Ancona, Venetia si inapoi spre casa pe la Balaton si Sibiu. Ruta arata cam asa cum e pe harta din link. Daca aveti ceva sfaturi despre locuri care merita vizitate pe traseu, care drumuri sunt mai bune/spectaculoase, etc. Deasemenea despre traversarea cu feribotul de la Split la Ancona. Multumesc

 

Tii neaparat de data asta in Italia? Ca sa te aduci fix in august cand este totul foarte aglomerat si scump e cam pacat. Alternativa ar fi sa continui in sus in Croatia, sa vezi si regiunea Istra (Rovinj, (cuvant urat) etc) trecand prin insulele Krk si Cres.

 

Indiferent de varianta de mai sus, in Slovenia de vizitat pestera de al Postojna: http://www.postojnska-jama.eu/en/home/

Evident, bucata aia de autostrada din Croatia (Ploce-Split) banuim ca este doar o greseala, nu? :D

Eventual si putin mai sus de Udine, trecerea in Slovenia prin parcul national Triglav (super de motocicleala).

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Tii neaparat de data asta in Italia? Ca sa te aduci fix in august cand este totul foarte aglomerat si scump e cam pacat. Alternativa ar fi sa continui in sus in Croatia, sa vezi si regiunea Istra (Rovinj, (cuvant urat) etc) trecand prin insulele Krk si Cres.

 

Eventual si putin mai sus de Udine, trecerea in Slovenia prin parcul national Triglav (super de motocicleala).

 

Istra e la fel de scumpă ca nordul Italiei acum. De insule nici nu vreau să vorbesc, te ard croații mai rău ca în Veneția. Rovinj și Premantura mi-au plăcut și mie mult, dar Krk și Cres au fost o dezamăgire, o gălăgie de bani pentru nimic, Mamaia reloaded.

 

Mersi frumos de recomandare, la Triglav nu am fost. Te referi la Kranjska Gora-Soča, Gorjuše-Krnica sau bucata prin Log Pod Mangartom?

Editat de sukhoi
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

... dar Krk și Cres au fost o dezamăgire, o gălăgie de bani pentru nimic, Mamaia reloaded.

 

Mersi frumos de recomandare, la Triglav nu am fost. Te referi la Kranjska Gora-Soča, Gorjuše-Krnica sau bucata prin Log Pod Mangartom?

 

La chestia cu preturile vs. Italia nu mi se pare... si am zis ca idee de Italia ca as evita-o in august.

Iar la insule nu stiu ce zici de bani, mi-au placut ac si peisaj, mai ales Cres. Pot fi oricum parcurse/traversate amandoua lejer intr-o zi, fara dormit acolo.

 

Toata zona Alpilor Iulieni: din Italia de la Chiusaforte, lacul Predil, urcat neaparat (dus-intors) la Mangart, pasul Vrasic spre Kranjska Gora, pe la sud de la Bovec la Bled (unde nu trebuie ratat cremsnitul :D ) eventual si pe la lac Bohinjsko jezero (si casacada in capul vestic al lacului).

Sunt super-peisaje, mai ales valea raului Soca cu niste culori incredibile.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 2 weeks later...

Multumesc tuturor pentru sfaturi. Mai am o întrebare referitoare la bani, si anume dacă euro este la putere sau trebuie sa schimb în moneda locală?

 

Euro este moneda locală în Muntenegru. În Croația e kuna, poți să plătești și cu euro dar te ard la curs. Cursul e cam 7,5 kuna la un euro, la benzinării și restaurante or să îți ofere 7.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Ia un card in euro si unul in lei si nu ai treaba cu bani lor, iar pentru cazare cash euro,

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.

×
×
  • Creează nouă...