Sari la conținut

Spalatorie moto Iasi


bizz@r
 Share

Postări Recomandate

Exista spalatorii self-service. Te duci pregatit cu ce ai nevoie (detergent, carpe, etc) si ti-o speli tu cum vrei.

 

Eu am fost in Bucsinescu si in Tatarasi (aia unde trebuie sa parchezi pe trotuar) si nu am fost multumit.

 

Sunt banana baietii care lucreaza la alea. Dau cu jetul la presiune mare direct pe motor, in radiator, etc.

 

Pe unul l-am pus sa o spele din nou dupa ce a dat cu spray de jante.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Nu imi dau seama daca esti ironic sau nu, dar chiar nu e OK sa dai fortat cu apa in zona motorului. Gen jet la presiune maxima, cum fac geniile de obicei.

Sunt cabluri prin care poate intra apa, ai gurile prin care intra aer la motor, etc. Taranul care e manga cand lucreaza la jucaria ta nu face diferenta dintre tabla de masina si motocicleta cu motor si cabluri expuse. O spala cum are el chef, ca-l doare-n pix daca iti face tie probleme. Fiecare face cum vrea, e o tara libera.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Honda: "Don’t use high-pressure water sprays (like the ones you find at coin operated car washes). High-pressure water (or air) can also damage parts of your motorcycle". Apoi: "Don’t squirt water at muffler outlets and electrical parts".

 

Sau poti face cum te taie capul, pentru ca o faci pe banii tai.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Iei asa: benzina/motorina sau combinatie (motorina nu spala la fel de bine, benzina ataca oringurile), 2-3-4-59 carpe, o perie cu zimtii mai taricuti. Stander si compresor optionale. Dai jos protectia de lant. Iei carpa, o bagi in mixtura magica si freci lantul. Si freci, si freci. Cand e curata partea aia, rotesti de roata si iei alta parte la curatat. Cu stander e mai usor. Poti sa o bagi in viteza dar ai mare grija la degete sa nu le faci tocana. Daca ai compresor si mai usor.revenind la saracia de a nu avea luxul aparatelor. Ai frecat frumos tot lantul, poti freca si foaia. Daca ai un amic sa tina motorul mai bine, ridici cricul si cureti sub el jegul aruncat. La fel si pe bascula, janta si unde mai vrei sa cureti. Apoi iei o carpa uscata si usuci piesele proaspat spalate cu mixtura magica.

 

Intr.un final cand esti multumit, dai cu zeama magica numita lubrifiant (nu durex, ala e pentru sexuţ). Fie motul, motorex, repsol sau ce vrei tu de lubrifiat. Dai cu zeama atat pe mijlocul zalelor cat si pe laturi. Eventual intre foaie si lant. Astepti 15 minute, daca tu consideri poti repeta lubrifierea.

 

Concluzia: ia.ti stander, e fff util. Compresorul e si ala util, dar costa mai mult. Ia benzina si/sau motorina pentru spalat, daca nu ai bani de ceva profi de la firmele mentionate. Carpe faci rost singur, perie e 5 lei la magazinele de profil. Timp singur 30 min. Cu tot cu spalat janta spate si carena si bascula. Cu prieten sa te ajute cam 15 min. Compresorul e foarte util ca ajunge sa spele unde carpele nu pot, deci, mai eficient.

 

Asa nu pui nici tot felul de chestii suspecte pe lant, nu lasi nici motorul pe seama prostilor (doar pe a ta pana inveti smecheria). Lantul meu spalat cu benzina a tinut peste 12k km si a fost forjat, de cand am eu motorul, nu stiu cat ce si cum de fostul proprietar.

 

Eu ung lantul la fiece 300 km, spalat+uns+giugiulit si iubit la fiecare 600-700 km. Folosesc combinatie 50-50 benz-motorina, motorex cu teflon la uns. Sau repsol sau motul, cum gasesc la oferta. Repsolul e mai slabut, pare cam ieftinache pe lant.

 

La nicio spalatorie nu o sa spele lantul si adiacentele cu atata grija si pasiune cum o poti face tu...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

n-are nici pe dracu' motoru', si nici cablurile, altfel iti scria in manual sa nu care cumva sa te prinda ploaia pe drum... dar cum zicea cineva mai sus, sa nu uiti de aerul moto din roti...

 

Io am auzit si un caz in care o motocicleta s-a dizolvat complet de la apa, mai ales sub presiune. Nu stiu daca era apa moto sau nu, dar cert este ca dupa ce a terminat de spreyat in locul unde era motocicleta a ramas ceva gen asta:

 

wood-ashes-x.jpg

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Daca intrebi unde sa-ti speli motocicleta, (daca exista spalatorie moto in Iasi), te cam incadrezi la caterinca....

 

E la mintea prostului ca nu e chiar ok sa dai in electrica / mufe si in anumite zone la motor cu turbojetu', insa sa cauti ceva 'specializat' deja e.....

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Multumesc tuturor pentry reply-uri. De spalat am spalat de fiecare data motorul in fata blocului sau la self wash-uri cu grija mare la paletele radiotorului. Problema acum este ca s-a adunat destula mizerie de la lant(dupa o calatorie de 6500km in care lantul a fost doar uns) si este destul de greu de inlaturat de pe aripa, motor etc. Am crezut ca exista in Iasi o spalatorie sau o persoana care face detailing moto(sa detina un degresant care nu ataca aluminiul).

 

O zi buna tuturor!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Multumesc tuturor pentry reply-uri. De spalat am spalat de fiecare data motorul in fata blocului sau la self wash-uri cu grija mare la paletele radiotorului. Problema acum este ca s-a adunat destula mizerie de la lant(dupa o calatorie de 6500km in care lantul a fost doar uns) si este destul de greu de inlaturat de pe aripa, motor etc. Am crezut ca exista in Iasi o spalatorie sau o persoana care face detailing moto(sa detina un degresant care nu ataca aluminiul).

 

O zi buna tuturor!

B e n z i n a.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Multumesc tuturor pentry reply-uri. De spalat am spalat de fiecare data motorul in fata blocului sau la self wash-uri cu grija mare la paletele radiotorului. Problema acum este ca s-a adunat destula mizerie de la lant(dupa o calatorie de 6500km in care lantul a fost doar uns) si este destul de greu de inlaturat de pe aripa, motor etc. Am crezut ca exista in Iasi o spalatorie sau o persoana care face detailing moto(sa detina un degresant care nu ataca aluminiul).

 

O zi buna tuturor!

Mare rahat bre ... iei un (cuvant urat) de spray de frana pt janta si il faci tu, sau dai o fuga la service si ceri o spalare si ungere de lant cu extra curatat janta ...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

. Am crezut ca exista in Iasi o spalatorie sau o persoana care face detailing moto(sa detina un degresant care nu ataca aluminiul).

 

O zi buna tuturor!

Ete MarieneVe.. un job opportunity just for you!!!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

iei din turbina...

N-ai treaba ... are dar nu se setata calumea si nu face treaba cu ea, dar o scoate la capat cu overbore-ul ala daca vrea, da nu e vointa ma, nu e si nu e, ce sa ii faci ...

Editat de ThunderByte
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

(cuvant urat), daca te muti la Iasi e posibil sa gasesti la rusi aer moto pe neve, cica e trafic mai ceva decat cu tigarile.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.

×
×
  • Creează nouă...