Sari la conținut

planificare traseu Bucuresti - Ulcinj Muntenegru


XaeL
 Share

Postări Recomandate

Salut,

 

Am in plan un concediu in Muntenegru la inceputul lunii septembrie. Voi face drumul cu masina (Skoda Rapid), incarcata cu 4 oameni si bagaje. Am nevoie de niste sfaturi despre starea drumurilor si variante de rute. Am pus pe google maps si ruta gasita este prin Calafat / Vidin.

 

https://www.google.ro/maps/dir/Bucure%C8%99ti/Ulcinj,+Muntenegru/@42.7566039,19.2930164,9.25z/am=t/data=!4m17!4m16!1m5!1m1!1s0x40b1f93abf3cad4f:0xac0632e37c9ca628!2m2!1d26.1025384!2d44.4267674!1m5!1m1!1s0x134e137ad7321337:0xd6ef6a2f6eb40acc!2m2!1d19.2147632!2d41.9310884!2m1!3b1!3e0!5i1

 

Avantajele ar fi ca merg destul de mult prin tara, stiu bine drumul pana in Calafat, trec Dunarea pe pod nu cu bac. Mai departe de Vidin nu am mari preferinte, doar ca RCA-ul nu acopera Albania si mentioneaza ca in Serbia acopera doar zonele aflate sub controlul guvernului. Asta banuiesc ca inseamna fara Kosovo.

 

Orice sfat e binevenit. De asemenea, sfaturi despre ce se poate vizita in zona de destinatie. Scopul concediului e in principal statul cu burta la soare dar cand apare plictiseala merge si o plimbare prin imprejurimi.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Nu cunosc traseul, dar mă interesează și pe mine. Tot cu mașina. Așa că ma abonez la topic.

cred ca pentru tine va ramane topicul. eu am aflat acum cateva minute ca am de platit un avocat, si tinde sa coste cam cat un concediu in Muntenegru. :(((((((

dar poate il fac la anul, asa ca tot ma intereseaza sfaturile

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Păcat! Oricum, văd că lipsesc feedback-urile, așa că dacă plec într-acolo mă descurc cu waze și alte date adunate de pe net.

» Post actualizat in 04 Aug 2016 22:34

Auto este pe firmă, o fi suficienta o împuternicire sau o mai trebui și alte acte?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

N-am fost cu masina, dar cand am fost cu mobra am mers pe Drobeta-clisura-Cacak-Prijepolje. Apoi ai doua variante: fie Zabljak-Pluzine-Niksic-Podgorica (vezi si Durmitorul in banii astia), fie Kolasin-Podgorica. Depinde daca vrei sa faci traseul in una sau doua-trei zile.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Am fost in iunie in Muntenegru si Croatia cu masina, n-am putut sa plec de dimineata asa ca m-am oprit in prima zi la Jagodina in Serbia, la jumatatea drumului. Am stat la un camping mic cocotat pe un deal, foarte fain.

Drumul e ok cu exceptia unor bucati in Bulgaria, de la Vidin pana intri in Serbia, portiune care mai avea gropi si denivelari. (vezi sa nu uiti de vigneta la bulgari ca nu ai cum sa scapi, chiar daca nu te opreste politia nu te lasa vamesul lor sa intri in Serbia)

Drumurile pe care am mers prin Serbia Muntenegru si Bosnia sunt ok la calitate si foarte libere in Bosnia.

Daca vrei sa ajungi din Bucuresti pana pe coasta in Muntenegru intr-o singura zi nu e deloc usor, ai 1400km cu autostrada doar pana la Pitesti iar prin Serbia si Muntenegru mare parte din drum e prin munte si foarte virajat.(superb pentru moto)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Salut,

 

https://www.google.ro/maps/dir/Bucure%C8%99ti/Ulcinj,+Muntenegru/@43.2969482,21.8468351,7.37z/data=!4m31!4m30!1m20!1m1!1s0x40b1f93abf3cad4f:0xac0632e37c9ca628!2m2!1d26.1025384!2d44.4267674!3m4!1m2!1d20.7858299!2d43.2745953!3s0x47563c49b1e72107:0xf0fb319bb1677575!3m4!1m2!1d19.1048921!2d43.0786643!3s0x134d3e052b6badd7:0x8e393f610f79c242!3m4!1m2!1d18.771871!2d42.3386816!3s0x134c2d02834d7c25:0xf54b900771899b6b!1m5!1m1!1s0x134e137ad7321337:0xd6ef6a2f6eb40acc!2m2!1d19.2147632!2d41.9310884!2m1!3b1!3e0

 

Asta este ruta pe care am mers eu acuma 2 saptamani (doar pana la Kotor), cu pauza in Kopaonik (Serbia). Chiar daca nu faci pauza in Kopaonik, recomand aceasta ruta, atat pentru peisaje cat si pentru drumuri. Ruta indicata tie de GM pe la Nord de Kopaonik este pe un fel de drumuri judetene inguste si nu prea bune, care culmineaza cu o sectiune de cateva sute de metri de nisip+pietris (asfalt decopertat si faramitat).

 

Ruta data de mine te cam duce la 19 ore.

Atentie la limitele de viteza din Serbia si Muntenegru (80 km/h in afara localitatilor). Oricum, cat se merge prin munti (sute de km) e greu sa scoti o medie peste 70 km/h).

 

Am cam stat o ora (cumulat) prin toate vamile.

 

Bafta,

Soran

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Salutare! Traseul pe care l-ai pus l-am facut in 2014. Dus-intors. Nu am avut nici o problema, totul a fost ok. Muntenegru, o tara superba. Au al doilea canion ca marime din lume dupa Grand Canion US.

» Post actualizat in 06 Aug 2016 23:05

De curiozitate, la intoarcere am mers prin Tirana. Am stat cateva ore. A fost o experienta. Mi-am amintit de Bucuresti 1990. Daca esti sofer cu experienta si vrei sa vezi orasul, merita. Traseul asta este ca o intoarcere in timp. Si in Muntenegru... wooow... preturi mici, mancare pe saturate, vin de calotate, legume cu gust cum erau la noi acu' 20 de ani... am plecat cu potrbagajul plin de borcane cu marmelada, vin, etc... o tara neatinsa de tavalugul supermarketurilor gen mega, carrefour, billa, kaufland...

Distractie maxima si sa ne spui cum tu-a fost acolo.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Am fost si eu pe acest traseu in 2015, dar am ales din Zajecar, pin Valea Timokului catre Nis-Procuplje-Blace-Brus-Kapaonic, apoi am coborit pina la Rudnica, la granita cu Kosovo, apoi spre Raska-Novi Pazar-Ribarice, prin canionul riului Ibar, spectaculos si salbatic, spre Ivangrad prin canionul riului Lim, la fel de frumos. Sint drumuri prin munti, virajate, spectaculoase, foarte bun asfaltul.

Sa nu ratezi Zablijak-Trsa-Pluzine, adica Canionul Durmitor.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

1. Dacă mașina este pe firmă, îmi este suficientă delegație? Pentru fiecare țară în parte? În ce limbă?

 

2. Nu sunt probleme în regiunea Kosovo? Întreb pentru că îmi amintesc acum câțiva ani ca România nu recunoștea regiunea respectiva sau ceva de genul ăsta!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

1. Dacă mașina este pe firmă, îmi este suficientă delegație? Pentru fiecare țară în parte? În ce limbă?

 

Cum adica pt fiecare tara in parte?? Eu cred ca daca ai una in engleza este ok.

Pe noi (cu motocicletele) nu ne intrebau decat de buletin si carte verde, nici macar talonul nu-i interesa.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Cu moto nu e bai că e pe numele meu și parcă e mereu altfel, nici casca jos nu o dădeam. Mă refeream la auto pe firma.

 

Despre Kosovo, traseul nu trece pe acolo așa că nu mai contează cum e pe acolo.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Cum adica pt fiecare tara in parte?? Eu cred ca daca ai una in engleza este ok.

Pe noi (cu motocicletele) nu ne intrebau decat de buletin si carte verde, nici macar talonul nu-i interesa.

Mie mi-au cerut talonul prin toate tarile din ex-Iugoslavia

In schimb nu a interesat pe nimeni asigurarea / carte verde

Probabil ca e in functie de anotimp :-)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

1. Dacă mașina este pe firmă, îmi este suficientă delegație? Pentru fiecare țară în parte? În ce limbă?

 

2. Nu sunt probleme în regiunea Kosovo? Întreb pentru că îmi amintesc acum câțiva ani ca România nu recunoștea regiunea respectiva sau ceva de genul ăsta!

Cică este necesară împuternicire/delegație de la firmă. Mie nu mi-a cerut-o nimeni deocamdată. Am trecut până acum prin Bulgaria, Serbia, Muntenegru, Croația și actualmente sunt în Bosnia și Herțegovina. În această din urma mi s-a cerut prima dată asigurarea (cartea verde). Altfel peste tot am trecut cu buletinul și talonul auto în mai puțin de 2 minute la fiecare graniță!

 

Am trecut la câțiva metri de puncte de control kosovare unde am avut emoții recunosc citind pe net că unele persoane cu acte românești au fost ținute în vama ore întregi; precauție fiind și cuvântul de pe site-ul mae.

 

Apropo, traseul făcut este ideal pentru moto, dar cred că pentru persoane cu experiență!

 

Legat de ce ceruse inițiatorul, practic traseul dat de google maps la dus e f ok, de evitat Kapaonik în alt sezon decât vara, în ocol este recomandat. Urcuș greu, am prins 5 grade acolo de la peste 30 cea mai mare parte a drumului, ceață și culmea....vânt puternic.

Recomand Dubrovnik, un oraș superb la mai puțin de 100 km de pe litoralul din Muntenegru!

 

La mine urmează Sarajevo și apoi întoarcerea în țară!

 

Dacă are nevoie cineva de informații proaspete, ofer cu placere când am net!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Mergi din Dubrovnic spre Metkovic, pe valea riului Neretva, ajungi la Mostar sa vezi podul, apoi Sarajevo-Visegrad-Mocra Gora, aici ai mocanita si satul cu case din lemn-Uzice-Cacak-Kragujevac-Pozarevac-Velico Gadiste-Severin, ai ce vedea si ai drumuri excelente. Eu pe o parte din traseul asta am fost catre Albania in iunie, Balcani in iunie, este povestea.

Editat de bmwio
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.

×
×
  • Creează nouă...