Sari la conținut

Recomandare echipament


mafia01
 Share

Postări Recomandate

In baza a ce recomanzi hjc-ul, daca nici permis nu ai? Testele sharp sunt o mizerie, vrajeala...

Orice e mai bun decat nimic, dar echipamentul de calitate e superior din mai multe pdv.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Salutare,salutare.. pentru casca nu iti trebuie chiar atat de mult.. de exemplu..daca gasesti... poti lua un HJC IS-17.. cei de la HJC concureaza cu Arai si celelalte companii care au preturi mult mai scumpe.. casca aceea iti ofera aproape orice iti ofera alta casca mai scumpa ca ea.. te poti uita online la review-uri si daca te intereseaza 5 stele sharp rating http://sharp.direct.gov.uk/testsratings/hjc-17..eu personal ador casca asta...si o poti gasi pe la 139$...


» Post actualizat in 15 Aug 2016 14:24

In baza a ce recomanzi hjc-ul, daca nici permis nu ai? Testele sharp sunt o mizerie, vrajeala...
Orice e mai bun decat nimic, dar echipamentul de calitate e superior din mai multe pdv.

Deci nu iti place HJC.. nu inteleg de ce.. adica poti gasi hjc is-17 la 139$ si este competitor arai sau icon...

Editat de Michahell
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Eu te-am intrebat in baza a ce o recomanzi, din moment ce nu ai casca inca, nu daca e buna sau nu. O casca buna nu inseamna doar sa reziste la impact, ci si sa fie comoda, sa pice pe forma capului, masura sa se potriveasca, sa nu vajaie, sa nu creeze turbulente la viteza, sa nu intre apa pe langa viziera, sa aiba pinlock, eventual si ochelari de soare, sa nu fie prea grea etc.

Si repet: lasa testele sharp, nu le mai lua ca punct de referinta.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Arai, Shoei, Shark, Scorpion, HJC, AGV, Nolan, Schuberth, Suomi, Xlite (sigur mi-au scapat cateva). Cam toate au diverse modele, low cost si high end. Alege ceva medium si obligatoriu probat in magazin, stai cu ea macar 15-20 min pe cap, sa vezi daca iti provoaca dureri (nu strans de maxilar). trebuie sa fie fixa, sa nu joace la miscari bruste ale capului, dar nici sa nu te stranga rau.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Casca, mânușile, încălțările (în ordinea asta, după experiența mea) trebuie să-ți vină ”croite”, ca motociclitul să fie o chestie plăcută. Geaca, pantalonii sunt importante, dar sunt simplu de achiziționat.

 

Casca îți poate da dureri de cap, dacă punctele de presiune de pe dovleac sunt în locuri nașpa. Trebuie probată și ținută pe cap un pic, nu doar pusă pe cap două secunde. La început poate părea ok, dar în 10 minute să simți că-ți explodează creierul. În plus, fiecare producător are calapod propriu, unele se potrivesc pe un tip de bostan mai bine decât pe un altul. Mărimea căștii, de asemenea, poate crea confuzii, mai ales dacă pici între dimensiunile oficiale ale producătorului...

 

Mânușile pot genera, și ele, senzații nedorite. Asta se întâmplă dacă (din nou, exemplul personal) ai degete lungi, iar mânușa nu e croită sau nu are calapod pe astfel de dimensiuni. Poziția relativ fixă a mâinii drepte pe accelerație poate duce la presiune în buricele degetelor, la drumurile lungi, și instalarea de dureri enervante. Nu puternice, doar enervante, care, la drum lung, pot devia atenția de la trafic/drum/etc, cu efecte posibile nedorite.

Mai e o discuție între mânuși lungi sau scurte, protecție vs. confort.

 

La încălțări e simplu, nu insist. Ciubote vechi, cu risc de micoze&stuff (se poate gestiona cu o dezinfecție bună), formate după piciorul altuia, dar cu un preț bun, sunt o opțiune, până la un punct.

 

Alte chestii ce țin de echipament se descoperă în timp, odată cu drumurile făcute. Cagula e, și ea, o piesă de echipament cu rolul ei. Vara protezează căptușeala căștii de transpirație (e mai simplu să speli o cagulă, care se usucă imediat, decât casca). În plus, e super nașpa să simți o picătură de transpirație care o ia la vale, de pe creștetul capului, spre frunte, cu cască integrală.... Mai mult, pe caniculă poți uda cagula cu apă, o pui pe cap și răcești radiatorul.

O eșarfă/bandană înodată la gât te poate feri de o albină/viespe/altă goangă intrată sub geacă.

 

Toate se descoperă, în timp, sau se iau de bune sfaturile altora, care au descoperit pe pielea lor diverse chestii... Dar asta e ca'n viață, unii învață din experiența altora, alții se bazează pe experiențele personale. Dar asta e o altă dezbatere...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Te-ai gandit la Schubert C3 PRO ?

Pana la acest moment mi se pare cea mai "linistita" casca. Este drept ca este putin mai grea decat unele integrale dar flip-up-ul isi face toti banii in oras sau cand ai nevoie de acces rapid la o sticla de apa.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 2 years later...

salut, 
resurscitez si eu acest topic intrucat sunt in cautarea unui echipament care sa imi ofere o siguranta si un conform pe motocicleta. 

Sunt incepator si merg de acasa la servici si inapoi, si eventual plimbari tot prin oras sau zone mai putin circulate. 

 

momentan am doar casca si atat. 

 

caut o geaca, manusi si niste ghete. ma tot uit dupa ceva care sa se prezete la utilizarea zilnica, intrucat nu vreau sa umblu cu schimburi dupa mine la birou asa ca, cel ptuin ghetele trebuie sa le port si la biroul de expl ( vestimentatia imi permite pentru ca nu port costum ) , iar geaca, sa fie una simpluta... 

nu sunt racer ... am un gsxf 750 din 2000 , cumparat in oct 2018 ... m-am dat cu el aproximativ 600 - 800 de kilometri . 

Am vazut o geaca la 350 de lei pe mthelmet ... 

https://www.mthelmets.ro/casti/geaca-jacheta-barbati-unik-racing-model-vz-04-culoare-negru-marime-xxxl

 

daca aveti recomandari in privinta echipamentului, va rog . 

 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

@latenightevents

- Ia-ti o geaca de piele, sa fie si casual si moto ca sa o porti si prin puburi si pe moto. Un exemplu e Alpinestars Brera, dar e scumpa. Sigur se gasesc si mai ieftine si la fel de bune. Probeaz-o inainte (vezi ca in aprilie e Salonul Moto in Bucuresti si poti proba/cumpara), sa nu-ti fie larga si protectiile sa stea la locul lor fara sa se miste.

- Ghete nu-ti pot recomanda ca nu am purtat niciodata pe strada, eu am mers mereu in bocanci.

- Iti poti cauta si o pereche de jeansi moto, arata destul de casual sa poti merge la Mall dar au protectii pentru genunchi si intarituri de kevlar in zonele de impact.

- La manusi sa nu faci rabat la calitate, palmele sunt primele care ating asfaltul. O recomandare ar fi Alpinestars Celer v2.

Editat de adidas
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

pana acum, m-am uitat pe louis.eu, mi-a recomandat un coleg; cica au preturi bune. 

am vazut gegice astea:

 

https://www.louis.eu/artikel/vanucci-cordura-denim-leather-jeansjacket/212268?list=cac432bcd6257c9ef7637d0eb39608fd

si asta

https://www.louis.eu/artikel/fastway-teamjacket-textile-jacket/501047?list=049b55aa158cb03a131d0894ebf251ef - motocicleta mea e alba 

 

la ghete, cam complicat 

imi plac ceva de genu 

https://www.louis.eu/artikel/vanucci-tifoso-vts-1-sneaker/219180?list=b482fccaf613eb389af00fd75e86bbcf - sunt asa mai ca niste tenisi .. 

si astia 

https://www.louis.eu/artikel/alpinestars-faster-2-waterproof-boots/202459?list=b482fccaf613eb389af00fd75e86bbcf - par mai sanatotosi pentru motocicleala 

 

faza e ca , eu am 1.90 si mi-e teama sa nu fie geaca scurta....plus ca sunt si burtos . si la picioare e mai ciudat, eu port 44 - 45, insa sunt lat in picior .. 

 

tinuta mea de zi cu zi la serviciu: blugi, tricou, jacheta, sau o bluza, geaca, ... oricum, sport... 

 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Vizitator _Raul_

Recomandarea ar fi sa cauti magazinele din localitatea/zona ta si sa te duci sa cumperi pe probate. 

Vezi cum sta pe tine, discuti cu vanzatorul, vezi ce iti mai recomanda, sigur vei descoperi marci/modele despre care nu stiai, etc. 

Cu cat mai mare oferta magazinului, cu atat mai bine. 

Nu stiu de unde esti, asa ca nu stiu ce sa iti recomand. 

Tragand linie - magazine din Bucuresti sau Germania, ca sa nu mai pierzi prea mult timp. Salonul este o idee buna. 

In Viena eu am pierdut vremea.

In Budapesta nu stiu care e treaba.

Dupa cateva experiente "interesante" eu am renuntat la cumparat echipament direct de pe net. 

Daca la o geaca o mai dregi cumva, la manusi nu prea este loc de adaptari. Ori sunt ce trebuie, ori sunt un cosmar, indiferent de producator, materiale, etc. Trebuie obligatoriu probate in magazin.

Sau mai ai varianta cu probat in magazin si cumparat apoi de pe net daca este serios mai ieftin cu tot cu transport inclus. Uneori mai ieftine, alteori nu. Eu prefer magazinele. Ultima casca avea pinlock-ul din cutie indoit. Schimbat pe loc si montat in 5 minute. Zero batai de cap.

 

 

Editat de DeVazut_TM
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 1 oră, latenightevents a spus:

pana acum, m-am uitat pe louis.eu, mi-a recomandat un coleg; cica au preturi bune. 

am vazut gegice astea:

 

https://www.louis.eu/artikel/vanucci-cordura-denim-leather-jeansjacket/212268?list=cac432bcd6257c9ef7637d0eb39608fd

si asta

https://www.louis.eu/artikel/fastway-teamjacket-textile-jacket/501047?list=049b55aa158cb03a131d0894ebf251ef - motocicleta mea e alba 

 

la ghete, cam complicat 

imi plac ceva de genu 

https://www.louis.eu/artikel/vanucci-tifoso-vts-1-sneaker/219180?list=b482fccaf613eb389af00fd75e86bbcf - sunt asa mai ca niste tenisi .. 

si astia 

https://www.louis.eu/artikel/alpinestars-faster-2-waterproof-boots/202459?list=b482fccaf613eb389af00fd75e86bbcf - par mai sanatotosi pentru motocicleala 

 

faza e ca , eu am 1.90 si mi-e teama sa nu fie geaca scurta....plus ca sunt si burtos . si la picioare e mai ciudat, eu port 44 - 45, insa sunt lat in picior .. 

 

tinuta mea de zi cu zi la serviciu: blugi, tricou, jacheta, sau o bluza, geaca, ... oricum, sport... 

 

sunt din Iasi . 

 

 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Fastway nu recomand! Sunt niște entry level slăbuțe, am luat și eu una de la Louis, ieftină ce-i drept, dar e nașpa. Croială ciudată, deși e mai lungă intră vânt la spate, flutura pe la piept, materialele ieftine, s-au scămoșat mânecile după ~20 purtări pe distanțe scurte.

+1 pt probat, dimensiunile din tabele nu garantează potrivirea!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.

×
×
  • Creează nouă...