Sari la conținut

Motociclete - cu si fara aripi - in Sudul Bucurestiului


Postări Recomandate

Salut !

Cum sunt din Constanta, si nici nu mai am motocicleta (cu 2 roti ) cam de 3 ani ( deh... finantele...), nu am nicio cunostinta biker din Bucuresti, asa ca apelez la voi.

 

Ideea mea:

 

Eu detin o altfel de motocicleta ( a cerului a.k.a motodeltaplan ) . Daca exista ceva motociclisti dornici sa facem o formatie sol - aer pe DN5 sau DN6 ( eu decolez de la Clinceni ) cred ca ar iesi ceva frumos. Pe aparat am si 2 camere HD si una 360 deci cred ca veti ramane si cu amintiri frumoase...

 

Gasesc doritori de plimbare un pic altfel ???

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Sa zicem maine seara la 18:30 ?

 

Variante ar fi 2 :

1.la barajul de la Mihailesti

2. Eoliana de la Adunatii Copaceni


» Post actualizat in 04 Aug 2016 20:33

O propunere :

 

"Plecarea" din Cornetu pe E 70 - baraj Mihailesti pana la Stalpu ( 12 KM )

Pe urma stanga pe DJ 411 spre Calugareni 17 km

Calugareni stanga spre Adunatii Copaceni 10 km

Adunatii Copaceni - Cornetu 20 km

 

?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Ideea in sine este interesanta, dar trebuie stabilite cateva detalii de sincronizare, ....etc...

La ora aia este destul de aglomerat ...si destul de riscant sa stam cu ''gaturile in sus'' ... in timp ce mergem.

Vrei sa surprinzi ceva anume? ai niste ''scheme'' in cap?...

Cred ca pentru o reusita , doritorii ar trebui sa se intalneasca macar 30 min , astfel incat sa se stabileasca ce si cum.

 

 

De acord si cu asta! (Sambata o ieseala 30 min - planificare apoi spre asfintit >> joaca!)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Ideea in sine este interesanta, dar trebuie stabilite cateva detalii de sincronizare, ....etc...

La ora aia este destul de aglomerat ...si destul de riscant sa stam cu ''gaturile in sus'' ... in timp ce mergem.

Vrei sa surprinzi ceva anume? ai niste ''scheme'' in cap?...

Cred ca pentru o reusita , doritorii ar trebui sa se intalneasca macar 30 min , astfel incat sa se stabileasca ce si cum.

 

Nu, nu am nicio "schema", decat in eventualitatea in care ma filmeaza cineva de la sol. Dar nu asta e ideea, vreau doar sa filmez grupul, care doar trebuie sa mearga suficient de grupat. Adica sa nu fie distanta mai mare de 200 m intre moto, cam asta inseamna "grupat"din aer. E riscant sa stati cu gaturile pe sus , ce-i drept, dar nici nu e nevoie de asa ceva... Eu trebuie sa fiu cel care "tine aproape"ca nu voi din pacate nu aveti cum . . .

 

Cerinte:

Viteza medie a grupului nu trebuie sa fie mare ( sub 100 ). Eu pot face suficiente S-uri si 360-uri ...

Grupul sa fie cat de cat unit astfel incat sa poata fi vazut clar de sus ( deasupra localitatilor sunt obligat sa iau inaltime destul de mare...).

mih.JPG

» Post actualizat in 04 Aug 2016 21:03

Putem face niste "probe "maine seara intre mihailesti si stalpu ( 10 km ) si sambata tot turul.

P.S. Intre localitati unde terenul permite cobor mai jos..

 

Cine poate participa sa lase un numar de telefon ..

Al meu e 0784.35.95.95

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

nsa actiuni de acest gen necesita un ''cap de coloana'' care sa fie in permanenta comunicatie cu tine.....restul se iau dupa el. Asta elimina multe posibile neplaceri si o zic din experienta . :)

Dupa 18.30 eu sunt amator.

 

Propun sa faci un grup pe whatsup cu cei care-ti lasa numarul de tf , si-i adaugi pe parcurs.....este mai facila comunicarea.

Cu comunicatia e cam greu deoarece eu am statie radio in banda de aviatie, nu cred ca imi pot pune alte gen de casti pe dedesubt ( la statia de aviatie nu am cum sa renunt...) . Dar cu un cod stabilit dinainte e simplu. E drept trebuie un cap de coloana cu care sa stabilesc niste "semne" si care sa il tin in vizor (aproape) tot timpul.

Buna ideea si cu grupul de whapp , astept numerele de telefon doritorilor ( fie ca e vorba de acest week-end sau orice alta zi )

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

hai cu numerele de telefon, ca pe whatsapp suntem un deltaplan si doua mobre


» Post actualizat in 06 Aug 2016 16:39

deci, de pe whatsapp... a ramas ca maine la 8 trebuie sa fim deja la start.

cf aceluiasi grup de whatsapp, markerul pus de inaripat este aici:

https://www.google.ro/maps/place/44%C2%B019'54.0%22N+25%C2%B056'43.2%22E/@44.3316822,25.9434895,17z/data=!3m1!4b1!4m5!3m4!1s0x0:0x0!8m2!3d44.331679!4d25.94533

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Daca vede cineva mesaju asta cand se trezeste,ca sa nu sun aiurea la numaru ala de telefon..In dimineata asta se face treaba? Daca da,de unde plecati din Bucuresti? Sau ne vedem direct acolo?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Neata. La 8 la markerul pus pe google maps de inițiator, pe malul lacului Mihailesti.

Ne vedem direct acolo.

» Post actualizat in 07 Aug 2016 03:52

P.s. lasă nr de tel pe privat, te pot adauga si eu in grupul de whatsapp

Editat de XaeL
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Azi a fost prima incercare. Lipsa comunicarii si-a spus cuvântul. Semnul initial (cerc complet deasupra locului de intalnire) a fost uitat si baietii s-au luat dupa alt motodelta...

 

In ce alta zi incercam? Inmatricularea mea este 6116 si e scrisa mare pe aripa.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.

×
×
  • Creează nouă...