Sari la conținut

Accident mortal Caransebes


foxxbiker
 Share

Postări Recomandate

Toti spuneti ca "daca avea permis stia legislatia". Nu. Nu am permis, si mai am pana o sa-l am, dar stiu legislatia cap-coada de vreo 2 ani (a se citi de pe la 15-16 ani). Nu, nu conduc pe drumuri publice. Dar asta nu inseamna ca daca nu am permis si nici scoala nu stiu legislatia. Daca baiatul avea A1... tot mort era, familia lui tot in suferinta era, soferul tot dosar penal avea... doar ca erati voi impacati cu gandul ( asta schimba totul, asa este ). Prea mult tam tam pentru un accident tipic (soferul intoarce fara sa se asigure) doar ca se adauga lipsa permisului (si vai doamne, automat si a legislatiei, cunoasterii semnificatiei indicatoarelor, etc.). Scoala te invata doar sa iei traseul, nu te pregateste pentru drumurile publice pline de bizoni.

 

RIP

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 133
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

Toti spuneti ca "daca avea permis stia legislatia". Nu. Nu am permis, si mai am pana o sa-l am, dar stiu legislatia cap-coada de vreo 2 ani (a se citi de pe la 15-16 ani). Nu, nu conduc pe drumuri publice. Dar asta nu inseamna ca daca nu am permis si nici scoala nu stiu legislatia. Daca baiatul avea A1... tot mort era, familia lui tot in suferinta era, soferul tot dosar penal avea... doar ca erati voi impacati cu gandul ( asta schimba totul, asa este ). Prea mult tam tam pentru un accident tipic (soferul intoarce fara sa se asigure) doar ca se adauga lipsa permisului (si vai doamne, automat si a legislatiei, cunoasterii semnificatiei indicatoarelor, etc.). Scoala te invata doar sa iei traseul, nu te pregateste pentru drumurile publice pline de bizoni.

 

RIP

Cunoasterea legislatiei este o conditie necesara dar nu si suficienta.

 

Degeaba esti doctor in legislatie, mai trebuie sa o si respecti , iar raposatul (Dumnezeu sa-l ierte! ) , daca a stiut legislatia inseamna ca

 

nu a respectat-o...si din pacate a platit cel mai scump...

Editat de mianmar23
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Toti spuneti ca "daca avea permis stia legislatia". Nu. Nu am permis, si mai am pana o sa-l am, dar stiu legislatia cap-coada de vreo 2 ani (a se citi de pe la 15-16 ani). Nu, nu conduc pe drumuri publice. Dar asta nu inseamna ca daca nu am permis si nici scoala nu stiu legislatia. Daca baiatul avea A1... tot mort era, familia lui tot in suferinta era, soferul tot dosar penal avea... doar ca erati voi impacati cu gandul ( asta schimba totul, asa este ). Prea mult tam tam pentru un accident tipic (soferul intoarce fara sa se asigure) doar ca se adauga lipsa permisului (si vai doamne, automat si a legislatiei, cunoasterii semnificatiei indicatoarelor, etc.). Scoala te invata doar sa iei traseul, nu te pregateste pentru drumurile publice pline de bizoni.

 

RIP

 

Si pentru ameliorarea celor de mai sus, nu tot de MOTOCICLSTU' vietii depinde?

 

Adica poti sa dai pe Google search la legislatie si sa iti omori neuronii memorand pasaje din legislatie, constientizezi ca la noi se face scoala "de permis" nu de soferi, si tot o arzi zmeu asteptand ca aia din aceiasi kilometri patrati cu tine sa fie preocupati sa integritatea ta (corporala/mentala)?

 

Gresesti grav...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Si pentru ameliorarea celor de mai sus, nu tot de MOTOCICLSTU' vietii depinde?

 

Adica poti sa dai pe Google search la legislatie si sa iti omori neuronii memorand pasaje din legislatie, constientizezi ca la noi se face scoala "de permis" nu de soferi, si tot o arzi zmeu asteptand ca aia din aceiasi kilometri patrati cu tine sa fie preocupati sa integritatea ta (corporala/mentala)?

 

Gresesti grav...

Ai dreptate, de asemenea multe argumente sunt corecte (ma refer la ale voastre), dar ce-si mai au rostul acum? Oricum cele doua parti vor veni cu contraargumente infinite. E o discutie degeaba, hai doar sa invatam de aici, sa dam un RIP si sa ne vedem de-ale noastre. El nu mai are ce invata.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Pentru toti colegii care o ard aiurea cu lipsa de importanta a permisului, subliniez a PERMISULUI.

 

Mai baieti, treaba sta cam asa: vrei sa-i umblii uneia la pasarica si o faci (protejat/neprotejat/bun/prost - dupa cum ai sange in instalatie). Daca fata iti PERMITE - e ok. Daca nu, se cheama viol si se lasa cu parnaie.

 

E putin mai clar acum?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Pentru toti colegii care o ard aiurea cu lipsa de importanta a permisului, subliniez a PERMISULUI.

 

Mai baieti, treaba sta cam asa: vrei sa-i umblii uneia la pasarica si o faci (protejat/neprotejat/bun/prost - dupa cum ai sange in instalatie). Daca fata iti PERMITE - e ok. Daca nu, se cheama viol si se lasa cu parnaie.

 

E putin mai clar acum?

La lege zice ca nu ai voie sa omori / schilodesti un om cu sau fara permisiune...

Cât de clar este acum?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

legea prevede (implicit) ca exista diferite grade de gravitate, unele incalcari ale legii soldandu-se cu inchisoare, altele doar cu amenda.

a merge fara permis inseamna 1- 5 ani; a merge cu mobra neinmatriculata inseamna 1- 3 ani; a da mobra pe mana cuiva fara permis inseamna tot 1 - 5 ani (adica si proprietarul mobrei facute praf va avea dosar penal, daca cumva nu e inregistrata tot pe numele decedatului)

prin contrast, neacordarea de prioritate inseamna amenda si ridicarea permisului pentru 30 zile

Editat de XaeL
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Atat tam tam. Pustiul o cauta cu lumanarea si s.a gasit unul sa ii stinga flacara. Culpa comuna. Ala acum sufera de dosar penal si constiinta incarcata, parintii sufera de constiinta incarcata si 2 lemne la cap ca nu au putut stapani idiotul.

 

Poate, doar poate, cu permis sau fara, acelasi rezultat avea. Si conta mai putin moartea? Ala tot cu dosar penal, prostul tot mort. Dar era un prost legal. Macar atat

 

Nu cumva ai avut si tu accident de neacordare de prioritate? Nu aveti treaba cu lumea asta, daca ajungeti sa spuneti ca unul care mergea fara permis, merita sa moara, Da, e o ilegalitate. Doamne fereste sa treci strada printr-un loc nepermis si sa vina unul cu 200 de km/h , sa nu apuci sa vezi, sa fie vina lui. Esti vinovat si ti-ai cautat-o cu lumanarea, ce cautai printr-un loc nepermis. Unele lucruri nu tin de legalitate, tin de viata , respectiv de moarte. Un prost poate sa iasa in fata oricui si cu permis si fara.

Editat de nikel1992
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Nu înțeleg ce tot acuzați ba pe unul, ba pe altul. Fiecare are vina lui, motociclistul ca circulă pe drumurile publice fără permis și cu motocicleta neinmatriculata, conservarul ca nu a acordat prioritate. Cert e că s-a dus un copil de 16 ani, mult prea dinvreme, păcat de el. RIP

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Nu cumva ai avut si tu accident de neacordare de prioritate? Nu aveti treaba cu lumea asta, daca ajungeti sa spuneti ca unul care mergea fara permis, merita sa moara, Da, e o ilegalitate. Doamne fereste sa treci strada printr-un loc nepermis si sa vina unul cu 200 de km/h , sa nu apuci sa vezi, sa fie vina lui. Esti vinovat si ti-ai cautat-o cu lumanarea, ce cautai printr-un loc nepermis. Unele lucruri nu tin de legalitate, tin de viata , respectiv de moarte. Un prost poate sa iasa in fata oricui si cu permis si fara.

 

nu ai inteles nimic... stai jos.... patru...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Eu am inteles ca in RO pedeapsa pentru conducere fara permis este Death by BMW.

esti mortal:)

 

Nu înțeleg ce tot acuzați ba pe unul, ba pe altul. Fiecare are vina lui, motociclistul ca circulă pe drumurile publice fără permis și cu motocicleta neinmatriculata, conservarul ca nu a acordat prioritate.

cam asta e esenta.... Editat de apriliacluj
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Vizitator goe 75

Normal ca silviu.p are dreptate dar o discutie in cotradictoriu ,cu tabara ca inca mai crede in Mos Craciun ,bate ori ce alt divertisment disponibil la munca.

Editat de goe 75
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

asculta-ma, intelege.

pot sa ajung din Sibiu pana la Dunare cu enduro...

partea proasta este ca TREBUIE sa trec asfaltul in cateva locuri...

ce fac? o iau in carca si ocolesc pe la o trecere de pietoni?

fac kicker si sar peste drum?

teoria se duce de rapa in fata reallitatii...

solutia ta este sa nu se mai dea nimeni? nu de alta dar la 5 secunde dupa ce ai plecat de pe loc legea este incalcata, ai peste 50 la ora, iar situatiile alea ideale si ipotetice din decret sunt un vis frumos iar realitatea ... asa cum este!

 

am impresia, poate gresesc, dar nu cred ca te dai de foarte demult.

mai discutam peste niste ani buni can te vor fi **tut j-de mii de situatii din cele mai "speciale" sa vedem cat mai ridici teoria in slavi.

practica ne omoara sa stii. momentul ala la fata locului cand toate aliniatele tuturor articolelor sunt degeaba!

ca atunci cand stai cu conventia de la geneva si drepturile omului in mana si ala din fata ta inca-ti cere viza ca sa treci linia aia imaginara de pe harta!

cel mai bun exemplu de legislatie / teorie...

Realitatea doare. Nu poti sa o arzi ca Robin Hood si dupa aia sa vii sa plingi ca ti-a dat de te-a julit. Ce nu intelegi tu e ca plasticul ala iti da niste drepturi si responsabilitati, dreptul de a circula pe undeva cu ceva anume.

Poate pe multi un permis nu-i face mai priceputi, dar e o chestie necesara ca sa poti sa conduci, ca altfel nu ar mai da nimeni de permis si toti am merge cum ne-ar taia capul.

Sau cum sa ma exprim, ca sa mergi la un cinematograf ai nevoie de bilet. Daca intri la film fara bilet si apoi tipi in gura mare ca e prost filmu..e cam ce sustii tu mai sus.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Soferul BMW este vinovat 100%. Punct.

Pe de alta parte frectii de genul ''iubim motoarele si ne dam fara carnet ani de zile'' nici nu cred ca are rost sa le mai calificam. Oricum felicitari celor care le sustin - au ce invata copiii!!

Cineva a spus ca daca copilul avea carnet era un motociclist mort cu carnet asa este unul mort fara carnet.

Acesta este un model de judecata limitata fara a privi ansamblul situatiei si o sa si explic de ce.

Daca avea carnet si implicit o bruma de experienta pe sosele ar fi avut poate abilitatile necesare pentru a evita accidentul sau macar sa ii limiteze consecintele.

Cati dintre voi nu ati fost cei care v-ati salvat singuri dintr-un posibil accident - fara vreo contributie a soferului bizon? @easy ride on: da, experienta ta te-a ajutat sa nu dai coltul in accidentul cu rusnacul.

S-a mai pus problema ca enduristii stiu sa se dea intr-un fel in care noi astia de asfalt nici nu visam. O fi asa dar s-a uitat o mentiune foarte importanta: copacii printre care se dau acestia stau pe loc. Unde l-ai vazut copacul acolo ramane, nu este un bizon care sa ti-l puna brusc in fata.

 

Pacat de baiat si vai de capul parintilor.

Editat de Silver Arrow
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Daca intri la film fara bilet si apoi tipi in gura mare ca e prost filmu..e cam ce sustii tu mai sus.

daca platesc bilet pot sa zbier prin sala ca este prost filmul? nu stiam, o sa fac exact asa cand va fi cazul! glumesc, eu inteleg o analogie. pe cand altii...

1. daca avea carnet de 5 zile tot nu avea experienta.

2. daca avea carnet de 5 ani tot putea sa-l surprinda ala si sa-l dea pe jos...

3. daca avea carnet nu insemna ca scapa cu viata.

lipsa carnetului NU se pedepseste cu condamnare la moarte, forumul ar fi avut mai putin de un sfert de membrii daca toti de pe aici ar fi fost omorati pentru ca s-au dat fara carnet...

 

neacordarea de prioritate nu este dupa parerea mea ceva ce poate fi considerat "din culpa" ... nu ai acordat prioritate din greseala? hai mah... wtf... sau si mai hilar, intoarcerea pe dubla continua din ... greseala, din intamplare... da,... misto. ceva de genul "What, she tripped, fell, landed on his d**k?"

 

vinovat de moartea unui copil este nenea care nu se uita pe unde merge. asta este adevarul.

 

Pe de alta parte frectii de genul ''iubim motoarele si ne dam fara carnet ani de zile'' nici nu cred ca are rost sa le mai calificam. Oricum felicitari celor care le sustin - au ce invata copiii!!

 

cand o sa putem noi sa invatam copii ceva... ar fi incredibil de bine.

sa asculte de astia mai "batrani" ar fi superb.

sunt sigur ca toata lumea ia zis ca sa nu se mai dea fara carnet....

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Goe, iti trimit un bon de benzina de 50 de lei ca sa ai de doua ori pana la Arc, sa-mi dai pe privat adresa ta.

Cam atat valoreaza nivelul tau de cultura, educatie, haterism. Dupa ce il consumi sa pui aici ca ai mai facut 17.5 KM si ai fost eu zeu de bulevard! poate iti mai trimit pe urma dar trebuie sa mai moara un copil din asta teribilist, fara permis, ca sa vii din nou sa sustii ca nu-i bai si ca permisul nu conteaza ca cplm...suntem zmei.

 

in rest, asfalt uscat!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Corect, existenta permisului in cazul pustiului nu garanta nici faptul ca accidentul nu s-ar fi intamplat si nici ca ar fi scapat cu viata. Din punctul asta de vedere plasticul n-are nicio valoare.

 

Insa, in cazul de fata s-a intalnit o infractiune cu o contraventie. Cel putin asa spune legea. Care dintre ele o fi mai grava?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Vizitator goe 75

Goe, iti trimit un bon de benzina de 50 de lei ca sa ai de doua ori pana la Arc, sa-mi dai pe privat adresa ta.

Cam atat valoreaza nivelul tau de cultura, educatie, haterism. Dupa ce il consumi sa pui aici ca ai mai facut 17.5 KM si ai fost eu zeu de bulevard! poate iti mai trimit pe urma dar trebuie sa mai moara un copil din asta teribilist, fara permis, ca sa vii din nou sa sustii ca nu-i bai si ca permisul nu conteaza ca cplm...suntem zmei.

 

in rest, asfalt uscat!

Deci sunt mult altii aici care sustin ce spui tu acolo si ti-a casunat pe mine.😂

 

Esti paralel total bai baiete.

Nu am sustinut niciodata ce spui tu acolo , doar am vrut sa arat ca fenomenul este mult mai larg decat pare.

 

Iar de faptul ca imi dai tu mie bani de benzina....nu stii ce vorbesti .

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...