Jump to content
Sign in to follow this  
GoodKat

Probleme cu vecinii - Rezolvari?

Recommended Posts

Salutare,

Nu cred ca am postat unde trebuie insa am zis ca e o discutie generala.

Se da urmatoarea situatie: niste vecini s-a apucat de crescut pasari (gaini / rate / cocosi) in spatele casei mele, in speta cam 40 de oratanii. De cand este canicula, pe langa zgomotul produs de oratanii incepand cu 3 AM mai este si o duhoare greu de suportat, duhoare ce acopera cu brio mirosul trandafirilor din curte. Sunt obligat sa tin geamurile inchise la casa, nu pot sa aerisesc decat tarziu in noapte. Ce am incercat pana acum:

1. Vorbit cu frumosul - nu a facut absolut nimic. Raspunsul "Si eu ce pot sa fac?" - Eu evit sa discut cu ei intrucat probabil voi sari peste gard si ii iau la bataie si ajung la altele. O las pe mama sa poarte discutiile omeneste.

2. Am facut sesizare la PMB -> Inca astept raspuns

3. Am facut sesizare la Primaria Sector 5 -> Inca astept raspuns

4. Am facut sesizare la ANSVSA -> Inca astept raspuns

Q: Cum ati proceda voi? Ati mai intalnit situatii asemanatoare? Nu as vrea sa ii arunc grausor de sobolani in curte. Daca vecina e retardata, cu pasarile nu am nimic...sunt niste animale care nu au constiinta.

Nu pot sa o fac psihologic (aka sa investesc intr-un sistem de boxe si sa pun heavy metal / manele pe repeat 24/24 - oricum plec in concediu) intrucat spatiul unde isi creste pasarile e situat undeva in spatele gradinii ei.

Exista oarece articol de lege care sa interzica cresterea de animale domestice destinate consumului pe raza Municipiului Bucuresti? Eu am gasit ceva dar interzice sa le cresti in preajma centrului orasului si ceva artere principale bine delimitate.

92141233slingshot11434359755_1462772836. + key_holder.jpg = kfc_bucket.jpg

Edited by m0n0rath

Exista oarece articol de lege care sa interzica cresterea de animale domestice destinate consumului pe raza Municipiului Bucuresti? Eu am gasit ceva dar interzice sa le cresti in preajma centrului orasului si ceva artere principale bine delimitate.

Ordin nr. 119/2014 pentru aprobarea Normelor de igiena si sanatate publica privind mediul de viata al populatiei Publicat in Monitorul Oficial, Partea I nr. 127 din 21 februarie 2014

CAPITOLUL I - Norme de igiena referitoare la zonele de locuit

Art. 11

(1) Distantele minime de protectie sanitara intre teritoriile protejate si o serie de unitati care produc disconfort si riscuri asupra sanatatii populatiei sunt urmatoarele:

- Ferme de cabaline, intre 6-20 capete: 50 m

- Ferme de cabaline, peste 20 capete: 100 m

- Ferme si crescatorii de taurine, intre 6-50 capete: 50 m

- Ferme si crescatorii de taurine, intre 51-200 capete: 100 m

- Ferme si crescatorii de taurine, intre 201-500 capete: 200 m

- Ferme si crescatorii de taurine, peste 500 de capete: 500 m

- Ferme de pasari, intre 51-100 de capete: 50 m

- Ferme de pasari, intre 101-5.000 de capete: 500 m

- Ferme si crescatorii de pasari cu peste 5.000 de capete si complexuri avicole industriale: 1.000 m

- Ferme de ovine, caprine: 100 m

- Ferme de porci, intre 7-20 de capete: 100 m

- Ferme de porci, intre 21-50 de capete: 200 m

- Ferme de porci, intre 51-1.000 de capete: 500 m

- Complexuri de proci, intre 1.000-10.000 de capete: 1.000 m

- Complexuri de porci cu peste 10.000 de capete: 1.500 m

- Ferme si crescatorii de iepuri intre 100 si 5.000 de capete: 100 m

- Ferme si crescatorii de iepuri cu peste 5.000 de capete: 200 m

- Ferme si crescatorii de struti: 500 m

- Ferme si crescatorii de melci: 50 m

- Spitale, clinici veterinare: 30 m

- Grajduri de izolare si carantina pentru animale: 100 m

- Adaposturi pentru animale, inclusiv comunitare: 100 m

- Abatoare, targuri de animale vii si baze de achizitie a animalelor: 500 m

- Depozite pentru colectarea si pastrarea produselor de origine animala: 300 m

- Platforme pentru depozitarea dejectiilor animale din exploatatiile zootehnice, platforme comunale: 500 m

- Platforme pentru depozitarea dejectiilor porcine: 1.000 m

- Statii de epurare a apelor reziduale de la fermele de porcine: 1.000 m

- Depozite pentru produse de origine vegetala (silozuri de cereale, statii de tratare a semintelor): 200 m

- Statii de epurare a apelor uzate: 300 m

- Statii de epurare de tip modular (containerizate): 100 m

- Statii de epurare a apelor uzate industriale: 300 m

- Paturi de uscare a namolurilor: 300 m

- Bazine deschise pentru fermentarea namolurilor: 500 m

- Depozite controlate de deseuri periculoase si nepericuloase: 1.000 m

- Incineratoare pentru deseuri periculoase si nepericuloase: 500 m

- Crematorii umane: 1.000 m

- Autobazele serviciilor de salubritate: 200 m

- Statie de preparare mixturi asfaltice, betoane: 500 m

- Bazele de utilaje ale intreprinderilor de transport: 50 m

- Depozitele de combustibil, fier vechi si ateliere de taiat lemne: 50 m

- Parcuri eoliene: 1.000 m

- Parcuri fotovoltaice: 500 m

- Cimitire si incineratoare animale de companie: 200 m

- Cimitire umane (in cazul obiectivelor care dispun de aprovizionare cu apa din sursa proprie): 50 m

- Rampe de transfer deseuri: 200 m.

(2) Conformarea la prevederile alin. (1) se va face in termen de 180 de zile de la intrarea in vigoare a prezentelor norme.

Art. 15

(1) In gospodariile unde nu sunt asigurate racordurile de apa curenta si canalizare printr-un sistem centralizat de distributie, adaposturile pentru cresterea animalelor in curtile persoanelor particulare, de cel mult 6 capete in total (ovine, caprine, porcine, bovine, cabaline) si cel mult 50 de pasari se amplaseaza la cel putin 10 m de cea mai apropiata locuinta invecinata si se exploateaza astfel incat sa nu produca poluarea mediului si risc pentru sanatatea vecinilor, cu obligatia respectarii conditiilor de biosecuritate.

(2) In gospodariile unde sunt asigurate racordurile la sistemul centralizat de apa curenta si canalizare, adaposturile de animale de cel mult doua capete cabaline, 5 capete bovine, 15 ovine sau caprine, 5 capete porcine si cel mult 50 de pasari se amplaseaza la cel putin 10 m de cea mai apropiata locuinta invecinata si se exploateaza astfel incat sa nu produca poluarea mediului si risc pentru sanatatea vecinilor, cu obligatia respectarii conditiilor de biosecuritate.

fa sesizarile respective pe mail si trece-i pe toti in cc sa se vada ca ai facut la mai multe autoritati.

dupa se vor misca natural.

eu am facut asa cu o statie de betoane care rula masini grele toata noaptea si se aude a dracu de tare o basculanta de 16t goala cand da in gropi.

in 7 zile si-au facut drum prin afara localitatii.

Am facut sesizari peste tot cu toti in CC...nu se misca nimic momentan.

nu domne, aia la care ai facut sesizarile deja: politie, primarie, etc.

mai fa odata sesizarea si o dai pe mail cu toti in cc.

eventual vezil al cine ai mai putea sa faci: prefectura, sanepid, curent/gaze, etc.

E interzisă creșterea animalelor domestice pe raza municipiului București.

nu domne, aia la care ai facut sesizarile deja: politie, primarie, etc.

mai fa odata sesizarea si o dai pe mail cu toti in cc.

eventual vezil al cine ai mai putea sa faci: prefectura, sanepid, curent/gaze, etc.

Am inteles cand am citit a doua oara mai bine. :D

» Post actualizat in 10 Aug 2016 11:19

E interzisă creșterea animalelor domestice pe raza municipiului București.

Un articol de lege care sa mentioneze in mod citet si clar acest lucru?

SUPERB!!! Multumesc mult!

Art. 33 Pe teritoriul Municipiului Bucureşti se interzice creşterea sau întreţinerea, în gospodării individuale, a animalelor şi păsărilor pentru consum, piele, blana şi tracţiune, a albinelor, viermilor de mătase şi asimilate acestora cu excepţia animalelor de companie.

Daca doamna la 70+ ani demonstreaza in instanta ca in fapt Bobita, Mihaita, Eugen, Vasilica si ceilalti 36 de prieteni ai ei NU sunt crescuti pentru a ajunge Crispy Strips ? Then what ?

Dai o bere.

Ca fapt divers, a fost dramă acum 10 ani când a intrat legea în vigoare și au dat țiganii din curtea din spate calul. :)

» Post actualizat in 10 Aug 2016 11:32

Art. 33 Pe teritoriul Municipiului Bucureşti se interzice creşterea sau întreţinerea, în gospodării individuale, a animalelor şi păsărilor pentru consum, piele, blana şi tracţiune, a albinelor, viermilor de mătase şi asimilate acestora cu excepţia animalelor de companie.

Daca doamna la 70+ ani demonstreaza in instanta ca in fapt Bobita, Mihaita, Eugen, Vasilica si ceilalti 36 de prieteni ai ei NU sunt crescuti pentru a ajunge Crispy Strips ? Then what ?

Contrar opiniei publice, judecătorii nu sunt chiar idioți.

Nu suntem in US. Si in plus trebuie sa existe o decizie anterioara a unei instante ca sa se considere jurisprudenta / cutuma. Iar in sistemul de drept romano - german nu se tine cont de cutuma / jurisprudenta decat intr-o mica masura DACA vrea judecatorul.

» Post actualizat in 10 Aug 2016 11:35

Dai o bere.

Ca fapt divers, a fost dramă acum 10 ani când a intrat legea în vigoare și au dat țiganii din curtea din spate calul. :)

» Post actualizat in 10 Aug 2016 11:32

Contrar opiniei publice, judecătorii nu sunt chiar idioți.

Cand si unde? :D

Când scapi de găini. Ai o lege... descurcă-te să se aplice :)

Presupunem prin absurd ca aia dovedește că cele 30 de găini sunt jucăriile sexuale ale nepoților, deci animale de companie. Ramane problema igienei. Își ia amenzi până behăie.

niste vecini s-a apucat de crescut pasari

Hai ma Vlad, tocmai acum cand nu il mai avem pe Jack? Le manca pe toate :))))

@Baxxter + 1 Corona de la mine pentru imaginatie. That scene though ...

creste si tu porci. faceti schimb.

Stai departe de tanti cu pasarile? Mai am eu ceva napalm ramas, mai ramane sa inchiriezi tu un avion.

Lasand gluma, din ce am citit in lege, daca are sub 51 de pasari nu se incadreaza la articol.

Eu am avut o problema asemanatoare cu un vecin care avea 68 de caini in curte. 68 ba baiatule. Cand incepea unu sa latre, nu mai auzeai televizorul dat la maxim.

Facut sesizare la primarie, primarul vorbit cu frumosul, vecin deportat caini. Problem solved, motociclist fericit. Succes cu problema ta.

Salutare,

Nu cred ca am postat unde trebuie insa am zis ca e o discutie generala.

Se da urmatoarea situatie: niste vecini s-a apucat de crescut pasari (gaini / rate / cocosi) in spatele casei mele, in speta cam 40 de oratanii. De cand este canicula, pe langa zgomotul produs de oratanii incepand cu 3 AM mai este si o duhoare greu de suportat, duhoare ce acopera cu brio mirosul trandafirilor din curte. Sunt obligat sa tin geamurile inchise la casa, nu pot sa aerisesc decat tarziu in noapte. Ce am incercat pana acum:

1. Vorbit cu frumosul - nu a facut absolut nimic. Raspunsul "Si eu ce pot sa fac?" - Eu evit sa discut cu ei intrucat probabil voi sari peste gard si ii iau la bataie si ajung la altele. O las pe mama sa poarte discutiile omeneste.

2. Am facut sesizare la PMB -> Inca astept raspuns

3. Am facut sesizare la Primaria Sector 5 -> Inca astept raspuns

4. Am facut sesizare la ANSVSA -> Inca astept raspuns

reclamagiule, :)), hai ca avem altele mai importante decat gainile tale :P, un monobrat ceva

Lasand gluma, din ce am citit in lege, daca are sub 51 de pasari nu se incadreaza la articol.

Eu am avut o problema asemanatoare cu un vecin care avea 68 de caini in curte.

Ai găsit undeva si cu cate albine avem voie?

Doar 68? La naiba, mai trebuia 1 si devenea interesant... :)

» Post actualizat in 10 Aug 2016 11:53

@ Goodkat: ai deschis miercurea un topic de vineri...

... hai ca avem altele mai importante decat gainile tale :P, un monobrat ceva

Ba, bascula monobrat nu cotcodaceste! :))

» Post actualizat in 10 Aug 2016 12:17

Ai găsit undeva si cu cate albine avem voie?

Doar 68? La naiba, mai trebuia 1 si devenea interesant...

» Post actualizat in 10 Aug 2016 11:53

@ Goodkat: ai deschis miercurea un topic de vineri...

M-am gandit ca vinerea lumea pleaca la plimbare cu mobrele prin tara :))

Edited by GoodKat

Ba, bascula monobrat nu cotcodaceste! :))

da...poa sa troncane :)))

daca s crescute bio gainilea alea, zi ca i cumpar eu

Edited by SheriffC

Garda nationala de mediu. Incearca si acolo.