Sari la conținut

Bucuresti, Giurgiului-Drumul Gazarului


Silviu Ionut
 Share

Postări Recomandate

Se pare ca mi-a venit randul...primul accident de cand am permisul. 2009.

 

Eram in drum spre serviciu, ca in fiecare dimineata, acelasi traseu. Primul la semafor, semnalizarea pusa, fac stanga, acord prioritate, si deodata ma trezesc trantit...

Un om in varsta (80 ani), m a lovit in partea dreapta a motorului. M-am ales cu o contuzie la umar si o durere mica la genunchi, cateva daune la motocicleta. GRS 600.


Au ajuns relativ repede atat salvarea cat si politia. Eram intins pe targa in salvarea si dl de la politia tipa la mine ca de ce am mutat motocicleta din intersectie. Am incercat sa ii spun explic ca nu am fost eu cel care a facut asta, dar nu am avut cu cine...si am cedat (am invatat ce cel mai destept cedeaza primul).

Am refuzat sa merg la spital, cei de pe salvarea mi-au spus ca nu am nimic grav si m-au sfatuit sa merg sa-mi fac o radiografie.


M-am inteles cu copii domnului sofer sa imi plateasca reparatia la motocicleta.

 

Imi pare rau pentru cele intamplate, si inca sunt un pic speriat, dar imi mentin parerea ca persoane in varsta, sa nu mai aiba dreptul de a conduce....

 

 

Va salut.


» Post actualizat in 11 Aug 2016 07:51

Rog mutat rubrica cu accident! Greseala mea.

post-92904-0-37149500-1470901568_thumb.jpg

post-92904-0-78049100-1470901577_thumb.jpg

post-92904-0-66739700-1470901582_thumb.jpg

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Atata timp cat ai chemat politia si salvarea se face dosar indiferent de ce intelegere faci tu cu celalalt, si veti merge la Udriste sa dati declaratii. Cat esti acolo cere-le o declaratie ca iti repara motocicleta pe banii lor, ca altfel pot fi discutii ulterior. Vezi ca declaratia iti trebuie de la sofer, nu de la fii, ca aia nu au fost implicati in accdent. Asigura-te ca oamenii au idee cat ar fi de plata, sa nu creada ca e ca la o bicicleta si ulterior sa nu mai vrea sa dea banii. Te mai poate lamuri si politistul cum se face legal chestia asta.

in general e bine sa mergi la spital ca sa stii cat mai repede ce ai (fracturi ascunse, fisuri etc) si ca sa primesti si ceva documente medicale, mai ales daca vrei sa ceri daune si pe partea asta. aici e insa alegerea ta.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Nu mai spune bre' ca erai pe drum spre serviciu ca va treziti la firma cu ITM-ul pe cap fiind incadrat la accident de munca. Eu am inteles de la tine ca mergeai sa iei o paine dupa care urma sa pleci la serviciu.

 

Bine ca ai scapat cu toate componentele aparent intregi si la locul lor. Subscriu la ceea ce spus @Xael: fa o tura la spital sa vezi ce si cum.

 

Sanatate si nervi de otel (cu asigurarile).

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Multumesc pentru sfaturi. Da, mergeam sa-mi cumpar de mancare :)

 

Dupa o prima evaluare si cateva telefoane, piesele ar costa in jur de 1500 ron.

 

ROG MUTAT IN ACCIDENTE. ESTE GRESALA MEA.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Vizitator goe 75

Faceai stanga iesind de pe Gazarului ,unde ai voie numai dreapta?

Doar am pus o intrebare.

Editat de goe 75
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

sanatate si recuperare rapida.

 

la fel ca si colegul de mai sus, intreb si eu, pt ca nu inteleg dinamica accidentului, dupa cum arata din poze si ca te-a lovit in partea dreapta a motorului. cunosc foarte bine intersectia(locuiesc in zona si acolo am avut si eu primul incident). tu de pe ce strada veneai? unde ai facut stanga?

 

LE: daca octogenarul venea de pe giurgiului si facea el stanga pe gazarului, la cum arata in poza, tu ai fost lovit in partea stanga a motorului si trantit pe dreapta.

 

LE 2: daca tu veneai de pe giurgiului si faceai stanga pe gazarului si el venea pe giurgiului sens spre piata progresului, atunci da, te poate lovi in partea dreapta, dar nu ar mai fi masina in pozitia aia :))

 

LE 3: scuze de insistenta...nu am baut inca renumita " cafea de dimineata"

Editat de Răzvan Drăgoi
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Nu mai spune bre' ca erai pe drum spre serviciu ca va treziti la firma cu ITM-ul pe cap fiind incadrat la accident de munca.

foarte buna idee!

de retinut pe viitor!

 

ROG MUTAT IN ACCIDENTE. ESTE GRESALA MEA.

foloseste butonul REPORT catre un Moderator / Admin

 

 

multa sanatate si sa speram ca o sa fie OK si cu reparatiile!

numa' bine!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

am inteles acum, mersi :)

 

same shit for me last year...tot la fel unu din dreapta mea se tot baga in fata, si m-a atins si ma daramat.

Clar nu o sa mai trec pe acolo curand :)))

Imi caut alt traseu!!!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Vizitator goe 75

Si eu tot acolo locuiesc.Cand sunt acasa trec prin intersectia aia de cateva ori pe zi.De multe ori am impresia ca este ruleta ruseasca.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Pff.. parca mi se urca ceva la cap cand vad accidente din cauza fosilelor.

Cei peste 60 de ani au nevoie de verificari ale aptitudinilor in fiecare an daca vor sa-si pastreze dreptul de a conduce.

Dar na, traim in Romania.


Insanatosire grabnica! Sper sa fie si ultimul incident!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

daca zici tu, asa, fara argumente, nu am de ales decat sa te cred, nu?

Am un prieten care a avut un accident (auto-auto) usor si s-a trezit atat cu Politia cat si cu ambulanta chemate de catre "opiniunea publica" vorba lui conu' Iancu.

Cei doi protagonisti au declarat ca nu au nimica, nu au solicitat transportul la spital si drept urmare a fost incadrat ca accident fara victime, Militia a intrebat daca cei doi sunt de acord sa isi faca amiabila si raspunsul fiind "da" au plecat atit ambulanta cat si Militia si asta a fost tot.

» Post actualizat in 11 Aug 2016 09:03

Pff.. parca mi se urca ceva la cap cand vad accidente din cauza fosilelor.

Cei peste 60 de ani au nevoie de verificari ale aptitudinilor in fiecare an daca vor sa-si pastreze dreptul de a conduce.

Dar na, traim in Romania.

 

Insanatosire grabnica! Sper sa fie si ultimul incident!

Peste tot in lume este la fel. Nu se poate limita varsta pina la care se te poti sui la volan.

Àsa cum spui vizita medicala anuala este o solutie cu conditia sa nu mai puna medicii botul la o spaga mica si gata "apt conducere auto".

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Ai dreptate, medicii sunt vinovati ca tu esti cascat si nu te uiti bine pe unde mergi,sa.i vezi pe multi intre 18-45 cum conduc cu privirea fixa fara sa mai traga o ocheada stanga-dreapta.

» Post actualizat in 11 Aug 2016 09:28

O alta solutie ar fi sa nu se mai elibereze permise ca la bazar

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Eram in drum spre serviciu, ca in fiecare dimineata, acelasi traseu. Primul la semafor, semnalizarea pusa, fac stanga, acord prioritate, si deodata ma trezesc trantit...

Un om in varsta (80 ani), m a lovit in partea dreapta a motorului. M-am ales cu o contuzie la umar si o durere mica la genunchi, cateva daune la motocicleta. GRS 600.

 

Cum naiba de nu te-a vazut?

Mosul ala poate sa vada pe unde mearge cu ochelarii aia?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.

×
×
  • Creează nouă...