Sari la conținut

Resuscitare barca ataș


pinnochio
 Share

Postări Recomandate

Da din pacate atasul se afla intr-o stare de degradare mult sub ce a descris vanzatorul, pozele cu defectele atasului primite pe email prezentau doar 30% din probleme, norocul meu ca te-am convins sa sudezi aluminiu si proiectul evolueaza

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 127
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

Aripa de aluminiu,e crăpată în toate direcțiile.încercăm o resuscitare.Aripa aparține de ataşul pomenit mai sus de Adi (VFour)

Ce scula folositi la sudare?

...care e tehnica la tabla subtire?...este necesara protejarea in spatele zonei sudate cu ceva bun conductiv termic?....

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Da din pacate atasul se afla intr-o stare de degradare mult sub ce a descris vanzatorul, pozele cu defectele atasului primite pe email prezentau doar 30% din probleme, norocul meu ca te-am convins sa sudezi aluminiu si proiectul evolueaza

Din asta rezulta ca eu cumva n-am cautat toate gaurile si te-am inselat?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Ce scula folositi la sudare?

...care e tehnica la tabla subtire?...este necesara protejarea in spatele zonei sudate cu ceva bun conductiv termic?....

Salut,sudez cu invertor Mig-Mag,cu sârma de 0,8 sau 1 mm,de aluminiu cod 5356,în mediu de Argon 99%.La tabla subțire scad Amperajul mult,aproape de minimul aparatului.Protectie termica nu folosesc,însă piesa la care lucrez,o pun pe o plită electrica,când ajunge la 80 grade e numai bună de jucat cu ea.
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Întrebare de la un necunoscător în ale sudurii :

Dacă s-ar face un "balon"/"pernă" de gaz Argon sub sudură/sub bucățile de tablă ce se sudează credeți că ar fi mai rapidă și mai rezistentă sudura ?

Editat de Lolo_ID
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Salut,cred că nu ar functiona,deoarece punctul de topire trebuie să fie izolat față de mediul inconjurator(oxigen).Argonul tocmai asta face.Mutând argonul dedesubt,punctul de topire are contact cu oxigenul,şi nu se îmbină materialele.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Din asta rezulta ca eu cumva n-am cautat toate gaurile si te-am inselat?

 

Nu cred că a vrut să spună că l-ai înșelat ci că ce pare bine pentru unii poate fi rău pentru alții și invers.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Nu cred că a vrut să spună că l-ai înșelat ci că ce pare bine pentru unii poate fi rău pentru alții și invers.

Ma bucur sa aud un om cu o judecata limpede. Frumos-urat, bun-rau, sunt doar puncte de vedere. Atat ca negocierea si mai ales multumirile au fost la telefon, si reprosurile pe forum. Dupa aproape doua luni...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Nu a fost un repros, este exact cum a zis Dr_krl pt mine, probabil si pentru tine parea foarte putin de lucru la atas, însă privită cu alți ochi realitatea este cu totul alta,eu ma bucur ca atasul este sudat, cautam soluții pentru a resuscita și aripa.

Am marele noroc ca Pinnochio este un om deosebit, a înțeles situația critică în care mă aflam si a decis sa ma ajute si sa încerce si suduri in aluminiu, a reușit si sunt sigur ca va face minuni cu aripa si ne va tine la curent cu progresele făcute postand cat mai multe poze

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Nu a fost un repros, este exact cum a zis Dr_krl pt mine, probabil si pentru tine parea foarte putin de lucru la atas, însă privită cu alți ochi realitatea este cu totul alta,eu ma bucur ca atasul este sudat, cautam soluții pentru a resuscita și aripa.

Am marele noroc ca Pinnochio este un om deosebit, a înțeles situația critică în care mă aflam si a decis sa ma ajute si sa încerce si suduri in aluminiu, a reușit si sunt sigur ca va face minuni cu aripa si ne va tine la curent cu progresele făcute postand cat mai multe poze

Daca intri pe OLX si cauti "lampi pozitie hella" e cineva care vinde lampa pe fata care iti lipseste.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Între timp am închis ultimele două locuri unde mai era ruptă barca.

» Post actualizat in 02 Jul 2018 07:50

Încerc să fac altă aripă,tot din aluminiu.

» Post actualizat in 07 Jul 2018 12:52

Am ceva noutăți.

post-86931-0-96660600-1530352959_thumb.jpg

post-86931-0-10041400-1530517825_thumb.jpg

post-86931-0-81237600-1530967846_thumb.jpeg

post-86931-0-85038800-1530967864_thumb.jpeg

post-86931-0-67725700-1530967889_thumb.jpeg

post-86931-0-67235300-1530967907_thumb.jpeg

post-86931-0-37302900-1530967934_thumb.jpg

post-86931-0-11029300-1530967961_thumb.jpeg

Editat de pinnochio
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 6 months later...
  • 1 month later...
  • 4 weeks later...

Salut,nu este asa tragic,e bine că există material sănătos,unde ne putem lega cu tabla nouă.Am mai făcut câte ceva astăzi.

IMG-20190405-WA0001.jpeg

IMG-20190405-WA0003.jpeg

20190405_175533.jpg

20190405_182209.jpg

Salut,nu este asa tragic,e bine că există material sănătos,unde ne putem lega cu tabla nouă.Am mai făcut câte ceva astăzi.

20190406_125109.jpg

IMG-20190406-WA0006.jpeg

20190406_134251.jpg

20190406_134325.jpg

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...