Sari la conținut

Bmw F650 Dakar


AmbRO
 Share

Postări Recomandate

Buna ziua,

Am citit in ultimele zile aproape toate topicurile de la 'vreau si eu enduro'

Problema e ca vreau si eu enduro. Intai m-am oprit la un kle 500, dar apoi am descoperit f650.

de curand am citit despre f650 dakar. si imi place ce se spune despre el. intrebarea este: este pretabila pentru un incepator de "talia" mea(adica 0km pe motor).

Multumesc, astept pareri.

Si "La multi ani" la toata lumea!!! :crack:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Buna ziua,

Am citit in ultimele zile aproape toate topicurile de la 'vreau si eu enduro'

Problema e ca vreau si eu enduro. Intai m-am oprit la un kle 500, dar apoi am descoperit f650.

de curand am citit despre f650 dakar. si imi place ce se spune despre el. intrebarea este: este pretabila pentru un incepator de "talia" mea(adica 0km pe motor).

Multumesc, astept pareri.

Si "La multi ani" la toata lumea!!! :crack:

 

Trebuie sa NU UITI ca, pe primul plan este vorba de viata ta si a celorlalti participanti la trafic si intr-o alta masura, pietonii !!!

 

Poti incepe cu ce motocicleta vrei tu, atat timp cat esti convins ca tu manevrezi motocicleta si nu invers.

Daca nu ai aceasta convingere achizitioneaza-ti ceva mic (ca performante), dezvolta-ti reflexele, pe durata unui sezon si apoi iti cumperi ce vrei tu.

 

In plan secund se afla si avarierea motocicletei. Daca ai o asigurare la ea, problema este un pic mai mica.

Dar mai bine strici o ,,gioarsa" decat o minunatie de motor.

 

Acesta este sfatul meu. La 14 ani am avut prima motoreta. Mobra 50 Super. De atunci am schimbat 13 motociclete, mai bune si mai rele, dar nu LC4-ul (pe care i-l detin in prezent) a fost prima mea motocicleta!

 

Ma repet ! Iti poti lua f650 gs Dakar, dar trebuie sa dai dovada de multa integritate morala, in primul rand pentru tine si apoi pentru ceilalti. Si mai sunt si tentatiile ..... cu atatia cai putere sub fund, o sa-i dai gaz ?

 

Bafta la achizitie si MARE ATENTIE !!!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

In ganeral sunt citav la cap. am o varsta, am copii si stiu si ce inseamna puterea si viteza. e adevarat nu pe motocicleta ci pe 4 roti (am o impreza de 230 de hp), dar pana acum nu am avut "evenimente" deosebite.

din punct de vedere al tentatiei vitezei cred ca am sa ma descuc; n-am de gand s-o iau sa-i dau gaz ci sa ma simt bine. mersi oricum de sfat, imi prinde bine. totusi m-ar interesa daca exista un argument care sa spuna NU categoric in a achizitiona un astfel de motor.

apropo, am gasit unul din 2002, 12500 km, la 3800. cum ti se pare pretul?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Pretul este suspect de bun. Daca itradevar nu sant probleme mecanice ascunse sau cu actele ar putea fi o achizitie excelenta. Cat despre stapanirea motocicletei , 6 luni de practica ar trebui sa fie suficient, timp in care ai putea sa-ti limitezi singur puterea motorului mesterind ceva la mansonul/cablul de aceleratie. Bafta la cumparare si din primavara asfalt uscat! :crack:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

din datele producatorului reiese ca puterea poate fi redusa la 34hp.

am uitat sa mentionez, ca pretul este la dealer in germania, deci mai adaugam ceva cheltuieli... :crack: :crack:

daca este exagerat de suspecta sa ma trageti si pe mine de maneca pentru ca n-o sa pot merge eu in germania s-o vad si eventual s-o ridic. va trebui sa ma incred in persoana de legatura

apropo am 1.74m, iar inaltimea minima a seii este de 830mm, credeti ca e un inconvenient?

astept pareri, pentru ca s-ar putea s-o achizitionez in 1-2saptamani.

multumesc

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

In ganeral sunt citav la cap. am o varsta, am copii si stiu si ce inseamna puterea si viteza. e adevarat nu pe motocicleta ci pe 4 roti (am o impreza de 230 de hp), dar pana acum nu am avut "evenimente" deosebite.

din punct de vedere al tentatiei vitezei cred ca am sa ma descuc; n-am de gand s-o iau sa-i dau gaz ci sa ma simt bine. mersi oricum de sfat, imi prinde bine. totusi m-ar interesa daca exista un argument care sa spuna NU categoric in a achizitiona un astfel de motor.

apropo, am gasit unul din 2002, 12500 km, la 3800. cum ti se pare pretul?

 

Ma bucur sa aflu asta ! Vezi tu, aici pe forum, nu prea ai cum sa-ti dai seama ce fel de om este cel cu care porti o discutie. Initial, am crezut ca esti o persoana de varsta mica, 18-20 ani. :crack:

 

Oricum, ceea ce am scris mai sus, raman valabile pentru orice varsta !

 

In legatura cu motocicleta despre care vorbesti, pretul este super OK, daca motocicleta este ,,in mintile ei"!

 

Nu exista nici un argument care sa spuna NU categoric, in privinta achizitionarii unei astfel de motociclete, avand in vedere experienta ta pe doua roti.

Acum, sunt fel si fel de oameni ! Unii mai indemanatici, altii ,,se prind mai greu" , sau niciodata. Exista persoane, carora nu le trebuie decat cateva zile, sa se deprinda cu pilotarea unei motociclete, altele si dupa ani de mers pe motoreta, tot mai fac ,,prostii"!

Eu, personal, cred ca daca ,,o iei incet", nu vei avea evenimente neplacute!

 

Iti urez bafta si noroc, iar daca iti cumperi Dakar-ul, sa nu uiti de poze ! :crack:

 

 

 

din datele producatorului reiese ca puterea poate fi redusa la 34hp.

am uitat sa mentionez, ca pretul este la dealer in germania, deci mai adaugam ceva cheltuieli... :crack: :cheers:

daca este exagerat de suspecta sa ma trageti si pe mine de maneca pentru ca n-o sa pot merge eu in germania s-o vad si eventual s-o ridic. va trebui sa ma incred in persoana de legatura

apropo am 1.74m, iar inaltimea minima a seii este de 830mm, credeti ca e un inconvenient?

astept pareri, pentru ca s-ar putea s-o achizitionez in 1-2saptamani.

multumesc

 

Asta schimba, putin datele problemelei !

 

Cred ca te apropii de asta ! Unde mai pui ca este inmatriculata si in Romania.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 2 weeks later...

Astazi am platit avansul pentru Dakar.

model 2000, 7600 km, abs, manere incalzite, pneu spate de rezerva, 4300 euro.

nu stiu inca ce ma mai costa adusul (din germania) si restul taxelor, dar o sa va spun.post-14999-1168689891_thumb.jpg

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 1 month later...
Astazi am platit avansul pentru Dakar.

model 2000, 7600 km, abs, manere incalzite, pneu spate de rezerva, 4300 euro. nu stiu inca ce ma mai costa adusul (din germania) si restul taxelor, dar o sa va spun

 

 

 

HEI, NU NE LASA IN CEATA !!

 

cum ai procedat, cu ce firma, care au fost costurile totale ... cum e motorul, ti se potriveste ?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Am gasit-o pe net, am gasit firma de transport, mi-a luat 400 euro pt. transport. mi-a adus-o intr-un camion (ancorata bine). Saptamana asta sunt programat la RAR. Am inteles ca se platesc doar taxele uzuale (numere, identificare etc). Motorul merge super, foarte manevrabil, se descurca bine si in teren accidentat (soft enduro). Trebuie sa-i cumpar cauciuc spate (asta se intampla cand nu esti tu la ridicarea motorului; sasu mi-a promis si o anvelopa noua, dar a "uitat" sa mi-o puna pe camion). Initial am vrut sa-l vand, considerand ca e prea inalta si prea grea pentru mine, dar dupa ce am facut o tura pe ea, am vazut ca mi se potriveste ca o manusa (e greu pana o incaleci :nono: )

Era sa uit: mi-a tras-o germanu de doua ori (se intampla si la ei nu numai la noi) - in anunt scria ca e cu ABS - iar ABS-ul s-a evaporat pana la SIbiu.

Editat de AmbRO
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

sant la al doilea f 650 de data asta dakar abs . dar daca nu ai abs pot sa-ti atrag atentia ca spatele se blocheaza f usor . asa ca actioneaza usor frana spate. fata daca o actionezi tare da senzatia ca se infunda. ca manevrabilitate este ff prietenoasa iar inaltimea da probleme doar la incalecat.cauta pt inceput drumuri cat mai drepte si libere . prudenta mare ca poti atinge suta in 5 sec.pt caucioace gandeste-te pe unde mergi mai mult.daca iti face placere putem iesi impreuna la un raid doua.oricum nu iesi singur la drum mai lung si incepator.ai ales oricum un motor bun chiar si pt cei experimentati. :nono:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.

×
×
  • Creează nouă...