Sari la conținut

Motociclismul in Canada vazut prin ochii unui incepator


sebibv
 Share

Postări Recomandate

Salut,

 

Vroiam sa scriu undeva cateva randuri si nu am gasit un topic adecvat asa ca am decis sa deschid altul.

Cateva cuvinte despre mine ca sa intelegeti din ce perspectiva voi povesti lucrurile: incepator, cu permis de anul trecut, ceva peste 1000 km facuti (deci experienta mai deloc).

 

Asada, m-am intors saptamana trecuta din vacanta petrecuta la niste prieteni in Canada (Montreal). In timpul celor aproape 3 saptamani ne-am plimbat destul de mult ca pasageri pe locurile din spate ale unui autoturism si am putut sa observ traficul de acolo. M-a interesat in primul rand sa vad cum se comporta lumea si mi-au atras cel ami mult atentia motociclistii. Am vazut lucruri bune dar si lucruri rele pe care as vrea sa vi le relatez.

 

1. Echipamentul

Din pacate echipamentul le cam lipsea acestor oameni. Cei mai multi aveau casca simpla (cum erau cele de armata, nici macarJET). Oamenii mergeau de regula cu pantaloni normali, blugi, si tricou cu maneca scurta. Cum reuseasu? Nu stiu, daca erau in Romania se loveau de ei toate gazale. Eu unul uneori ma mai si sperii cand ma pocneste in casca o vietuitoare de-aia mare care lasa un lichid scarbos. In fine din pacate echipamentul este precar.

 

2. Viteza: mergeau pe autostrada, in general, cu viteze cuprinse intre 90-110 (estimarea o faceam in functie de viteza masinii cu care ne deplasam). In Canada, limita de viteza de regula este 100 km/h. Nu am vazut autostrazi pe care sa fie permise viteze de 130 km/h. Totusi, daca depaseai viteza cu mai mult de 50km/h, in anumite zone, puteai sa ramai fara automobil. O astfel de masura ar trebui luata si la noi.

 

3. Comportamentul in trafic

Eh, aici nu era o rusine pentru motociclist sa fie depasit de o masina, asa cum este la noi (sau cel putin asa cred altii). Este drept, ca pe autostrazile lor, riscurile sunt mai mici, neexistand dobitoci care sa intoarca pe linie continua cum se intampla la noi pe DN-uri sau sa depaseasca in curba.

O alta chestie care mi-a placut este ca desi erau ambuteiaje, nu incepeau sa croseteze printre masini. Stateau frumos in coloana, nu ambalau motoarele ca idiotii ca sa li se faca loc.

De depasit pe dreapta nici nu poate fi vorba (in RO eu am patit-o pe Predeal - m-au depasit unii simultam si pe stanga si pe treapta, desi aveam semn de incepator si puteam sa fac orice manevra tampita.

 

Imi cer mii de scuze daca am deranjat pe cineva cu acest post.

 

LE: dupa aceasta experienta mi-am schimbat mult modul in care conduc masina, desi nici inainte nu faceam eu prea multe tampenii insa cand aveam prioritate si imi intra unul in fata imi facea placere sa ii fac semn cu farurile sau sa il claxonez.

Editat de sebibv
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 52
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

Eu cred ca se vor schimba lucrurile si pe la noi. Intr-un fel e de inteles ca dupa ce stai 2 ore pe DN1 (zona Busteni) sa fii nervos si sa vrei sa mergi mai tare dar...parca totusi, am putea sa fim mai calmi la volan (sau la ghidon). Eu fac tot ce pot sa fiu cat mai preventiv posibil.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Pai tu deranjezi si tot tu ceri scuze? Eu nu ti le ofer...

Canada e alta lume, nu ai ce sa compari. Bine, raportat la Romania, cam in orice tara civilizata e alta lume. Platim asigurari mai mici insa. Si la banii pe care-i avem, merita deranjul. Nu știu exact sumele, dar dupa relatarile unor prieteni stabiliti acolo, e cam scumpa viața de motociclist.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

De ce sunt idioti cei care ambaleaza sa li se faca loc?Ce mare faradelege fac?

Aia au rabdare ca au milioane de kilometrii patrati,mii de kilometrii de autostrada si zeci sau sute de kilometrii intre localitati!

Nu-si mananca nervii in trafic aglomerat cu o banda pe sens,cu zeci de localitati prin care trec in numai o suta de kilometrii!

E normal sa mergi relaxat cand pe 100 de km nu e nici dracu,2-3 masini ca pe route 66!

In Canada se merge ca in Canada,in Romania ca in Romania iar in India ca in India!Comparam mere cu pere!

Ar fi o tampenie sa conduci in Canada ca in Romania !

La fel si daca mergi in Romania ca in Canada!

Stiu un englez care atunci cand a venit in Romania mergea frumos ,elegant,parca regulamentar!Dupa un an era roman,bagat ,scos,parcari pe trecere de pietoni!

E de-al nostru,acum!

Bucurate ca esti intr-o tara unde te poti bucura de mersul cu motorul!

Dar nu te mai grabi sa pui etichete negative unora care incearca sa se bucure de motociclit luptanduse sa supravietuiasca!

Pentru ca asta facem aici ,incercam sa supravietuim si in acelasi timp sa ne bucuram de nebunia motorului!

Si nu e usor deloc!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Tocmai eu am zis ca poate nu e corect sa comparam infrastructura dar... vazand ce ambuteiaje apar pe autostrazile lor de ... 7 benzi pe sens langa Toronto (in care pur si simplu stationezi la ore critice) mi-am promis ca nu voi mai fi niciodata nervos pe traficul din Brasov.

In mod sigur ca in Bucuresti e mai rau.

 

Bine, daca scuzele nu sunt acceptate, macar am multumirea sufleteasca legata de faptul ca eu mi-amc erut scuze :).

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Tocmai eu am zis ca poate nu e corect sa comparam infrastructura dar... vazand ce ambuteiaje apar pe autostrazile lor de ... 7 benzi pe sens langa Toronto (in care pur si simplu stationezi la ore critice) mi-am promis ca nu voi mai fi niciodata nervos pe traficul din Brasov.

In mod sigur ca in Bucuresti e mai rau.

 

Bine, daca scuzele nu sunt acceptate, macar am multumirea sufleteasca legata de faptul ca eu mi-amc erut scuze :).

Aoooleuu...Se accepta daca se prezinta, daca se cer, cum sa se accepte? Era mai mult o gluma dom'le.
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Din ce citesc inteleg ca si in Canada se merge diferit in zone diferite. Eu am fost in iarna in Saskatchewan (sper ca am scris bine). Bun era rece si nu erau motoristi, dar am inchiriat o masina si am mers si eu cativa km pana in provincia de la vest. Prima chestie, nimeni nu respecta limita de viteza. Era de 100 km/h, pe highway sau freeway, nu stiu care e aia care are doar o banda pe sens dar nu trece prin localitati. Cred ca freeway ii zice.

 

A doua chestie e ca atunci can am plecat eu la plimbare, era un polei de nu frana masina. Pe acel polei nu respectau ei limita de viteza. Or sti ei ceva ce eu nu am stiut.

 

A treia chestie, soseaua era atat de libera incat am setat masina la 100 km/h dupa ce am scapat de partea de drum cu polei si nu a mai fost nevoie sa incetinesc, decat cand m-am oprit pentru cafea. Deci intr-adevar nu prea poti compara o medie de viteza de 98-100 km/h cu 50 pe care o scoti in romania.

 

In rest ce stiu despre viata de motorist in acea provincie e ca, asigurarea la sportiva e mai mare decat la cruiser, si totul e atat de drept incat... cred ca adormi la ghidon. Daca mobra merge drept, nu prea mai ai ce sa faci decat sa tii gazu. Cred ca devine foarte frumos cand intri in munti.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

O alta chestie care mi-a placut este ca desi erau ambuteiaje, nu incepeau sa croseteze printre masini. Stateau frumos in coloana, nu ambalau motoarele ca idiotii ca sa li se faca loc.

De depasit pe dreapta nici nu poate fi vorba (in RO eu am patit-o pe Predeal - m-au depasit unii simultam si pe stanga si pe treapta, desi aveam semn de incepator si puteam sa fac orice manevra tampita.

Sunt si eu curioasa sa vad cine sta in trafic in Bucuresti la 35 grade in spatele masinilor cu ITP-ul luat pe ochi frumosi si cu noxe de 100 de ori peste limita legala. :glare:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Eu stau, daca nu am sau nu mi se face (in mod voluntar) loc.

Mi se pare ca in momentul in care ceri sa fii trtat cu respect trebuie sa raspunzi cu aceeasi moneda.

La fel cum mi se pare de prost gust sa turezi motorul ca se dea "conservarii" din fata ta.

Si ca sa usurez viata "riderilor" speciali de pe aici, da eu sunt un prost din ala care si-a luat mobra ca sa stea in trafic.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...