Jump to content

Ce parere aveti despre aceasta Yamaha FZ6 S2?

Recommended Posts

Salutare,

Imi caut un motor de ceva vreme si mi-au ramas ochii la cel din imaginile de mai jos.

Descriere:

- Yamaha FZ6 S2

- Anul fabricatiei: 2008

- Kilometrii: 33000

- 600 cm3 ; 95cp

- Pret: 3250e

- Alte detalii: Vopsea originala/ Nerulata in RO/ Suport pentru RAR, inmatriculare/ Garantie 12 luni

Inca nu am fost sa vad motorul personal dar as dori o parere, doua inainte :)

Mersi!

post-95124-0-27840900-1471634727_thumb.jpg

post-95124-0-89217400-1471634728_thumb.jpg

post-95124-0-13060100-1471634730_thumb.jpg

post-95124-0-32358800-1471634731_thumb.jpg

post-95124-0-82184500-1471634732_thumb.jpg

post-95124-0-10599300-1471634734_thumb.jpg

Vrei o parere ? e fain.. ar trebui sa te dai cu el, ca sa vezi, e cel mai bine. Ca incepator (pe atunci) am mers cu una din asta si m-am indragostit pe loc, am zis ca asa ceva imi iau, doar ca am vrut si ceva protectie la vant si atunci am ales un Fazer, varianta asteia semicarenata. Trei ani cat am tinut-o nu am avut nici o problema la ea, cu exceptia unui senzor pe care a trebuit sa-l schimb si de care am aflat apoi ca este boala lor. Bine, moto era din 2005, dar astea S2 nu cred ca mai au problema respectiva. Pentru un incepator, si nu numai, e belea. Apoi m-am indragostit de altceva si am schimbat. VFR se numea noua dragoste, in care de cand am luat-o (alti 3 ani) am tot bagat banuti, ba una, ba alta, dar per ansamblu ok. In concluzie, de oras e un motor foarte bun, nu se incalzeste foarte tare, consum ok, ascultatoare si foarte fiabila, daca vrei iesiri in afara orasului se recomanda semicarenata.

In prima faza iti completezi profilul.

Da-ne un link sa vedem cine vinde , etc.....

Te pot ajuta incepand cu 1 sept , pana atunci sunt in concediu.

Edited by finu

Sfatul meu, inainte sa o cumperi, fa tot posibilul si urcate pe una, eventual mergi 100-200 metri ca sa vezi cum e pozitia.

FZ6 e o motocicleta destul de inghesuita. Ar fi pacat sa realizezi asta dupa 2 luni de la achizitie.

Salut, daca cumva ai vazut motocicleta pe undeva in sectorul 2 pe la Doamna Ghica, fugi cat de tare poti din locul ala pentru ca numai tepe se dau acolo.

Fz6 e o motocicleta foarte buna pentru incepatori . Pozitia foarte comoda in oras , pe autostrada merge foarte bine la orice viteza dar dupa 3 ore o sa simti nevoia sa faci o pauza .

Piesele sunt scumpisoare .

AI grija cand cumperi o motocicleta , pe langa verificarile standard (motor , cadru , furca , cutie de viteza ) verifica bine lantul sa nu fie uzat si anvelopele ca sa nu mai bagi 400 e

Daca cumperi motoreta cu toba sport intreaba si de originala pentru ca la RAR (identificare) nu o sa primesti

Nu pune prea mare baza in aceea garantie , pentru ca vor face cumva ca sa renunti singur.

Am cumparat si io un fz6 s2 de cateva luni si vreau sa spun ca nu sunt prea incantat de pozitie (am 1.88) iar daca mergi mult in exterior cam de bate vantul.Eu consider ca am facut alegerea gresita :( dar dupa ce am cumparat-o .Gandeste-te bine nu arunca bani .Parere unui incepator:)in schimb e foarte frumoasa.Bafta.

Chestia cu garanția 12 luni e vrăjeală, cel puțin la mine așa a fost.

Am luat un V-Strom de la nenea asta si nu se mai tura peste 3000 rot/min. L-am sunat si îmi zicea că poate merg eu cu ea subturata si trebuie să îi dau inferioară.

:))

Mă învăța să merg si cu moto...

Asta se intampla când veneam cu ea de la RAR, deci la vreo 2 sapt. după ce am luat-o.

Am rezolvat personal problema: rezervor plin de rugina, sitele de la pompa de benzina înfundate.

De atunci nu am mai avut nicio problema si am făcut aproximativ 10.000 km.

Si inca ceva....

A zis că el pune ulei Motul 7100 când se preda moto si mi-a pus fix Repsol 5100.

Intr-adevar nu pot comenta prea multe, fiindcă am luat-o la un preț foarte bun in comparație cu piața.

Bafta!

» Post actualizat in 20 Aug 2016 16:29

Si suportul pentru înmatriculare RAR constă 500 lei, asta ca să nu înțelegi că e gratuit.

Intr-adevar, mi-a transportat moto cu platforma pana la RAR gratuit

In prima faza iti completezi profilul.

Da-ne un link sa vedem cine vinde , etc.....

Te pot ajuta incepand cu 1 sept , pana atunci sunt in concediu.

http://www.bikeshop.ro/handler.php?tip=am&act=view&src=db&ID=625918&selpic=0&zoom=1#foto

Asta este anuntul. Nu stiu exact cine vine. Cand am sunat mi-a spus domnul respectiv ca gasesc pe olx toate moto pe care le are si ca are un showroom pe strada Pancota, Bucuresti

» Post actualizat in 20 Aug 2016 18:40

Vrei o parere ? e fain.. ar trebui sa te dai cu el, ca sa vezi, e cel mai bine. Ca incepator (pe atunci) am mers cu una din asta si m-am indragostit pe loc, am zis ca asa ceva imi iau, doar ca am vrut si ceva protectie la vant si atunci am ales un Fazer, varianta asteia semicarenata. Trei ani cat am tinut-o nu am avut nici o problema la ea, cu exceptia unui senzor pe care a trebuit sa-l schimb si de care am aflat apoi ca este boala lor. Bine, moto era din 2005, dar astea S2 nu cred ca mai au problema respectiva. Pentru un incepator, si nu numai, e belea. Apoi m-am indragostit de altceva si am schimbat. VFR se numea noua dragoste, in care de cand am luat-o (alti 3 ani) am tot bagat banuti, ba una, ba alta, dar per ansamblu ok. In concluzie, de oras e un motor foarte bun, nu se incalzeste foarte tare, consum ok, ascultatoare si foarte fiabila, daca vrei iesiri in afara orasului se recomanda semicarenata.

Mersi frumos pentru info. Ma bucur ca n-ai avut probleme cu ea. O voi testa sapt asta. Nu voi face deplasari foarte lungi in afara orasului deci nu cred ca ma va deranja atat de tare. Am mersi si cu un FZ6 clasic si cu Naked si raman la Naked :D

» Post actualizat in 20 Aug 2016 18:43

Dupa gard pare ca vinde (fostul) Alfa motors, Colentina - D-na Ghica ;-)

Strada Pancota cumva? :) Daca da, cum se prezinta? De rau, de bine?

» Post actualizat in 20 Aug 2016 18:47

Sfatul meu, inainte sa o cumperi, fa tot posibilul si urcate pe una, eventual mergi 100-200 metri ca sa vezi cum e pozitia.

FZ6 e o motocicleta destul de inghesuita. Ar fi pacat sa realizezi asta dupa 2 luni de la achizitie.

Mersi! Am facut o comparatie intre o Honda CBR 500 si un FZ6 si m-am simtit mai comfortabil pe FZ6. O sa fac o tura, doua si cu moto din poze si vedem. Spor!

» Post actualizat in 20 Aug 2016 18:50

Salut, daca cumva ai vazut motocicleta pe undeva in sectorul 2 pe la Doamna Ghica, fugi cat de tare poti din locul ala pentru ca numai tepe se dau acolo.

Undeva pe strada Pancota din zona?

» Post actualizat in 20 Aug 2016 18:51

Fz6 e o motocicleta foarte buna pentru incepatori . Pozitia foarte comoda in oras , pe autostrada merge foarte bine la orice viteza dar dupa 3 ore o sa simti nevoia sa faci o pauza .

Piesele sunt scumpisoare .

AI grija cand cumperi o motocicleta , pe langa verificarile standard (motor , cadru , furca , cutie de viteza ) verifica bine lantul sa nu fie uzat si anvelopele ca sa nu mai bagi 400 e

Daca cumperi motoreta cu toba sport intreaba si de originala pentru ca la RAR (identificare) nu o sa primesti

Nu pune prea mare baza in aceea garantie , pentru ca vor face cumva ca sa renunti singur.

Mersi mult de ponturi! Cum adica "vor face cumva ca sa renunti singur" ? Ma vor lua cu vrajeala si altele?

Edited by Drg99

Eu am luat de tpe Pancota Transalpul acum... aproape 11 ani (sau 12? Nu mai stiu daca era decembrie 2004 sau 5)! Km fusesera traficati, am banuit de la inceput dupa uzura discurilor (erau traditionalii 30k la 11 ani, ulterior am gasit sub carena un abtibild cu o revizie la 62k si cam 1 an inainte de a fi adusa), dar mobra a fost ok, oamenii dpmdv la fel. Mi-au dat-o cu civ (atunci se importa cadru si motor separat ca sa se evite niste taxe si se ocupau ei de rar by default, lipsea in carte un caracter la seria motor si au rezolvat tot ei operativ si fara costuri din partea mea. Am auzit ulterior si oameni nemultumiti de mobre de la ei, dar daca exista pe piata de atatia ani o insemna si asta ceva. Pe atunci se chemau Alfa Motors, nu stiu ce au mai facut ulterior, de ce se cheama altfel acum, dar eu nu am ce sa le reprosez.

Edited by john17

Am fost si eu la nenea ala din colentina, cautam tot un FZ6 2 modelul S, dar cam neserios , mi-a spus ca ma suna daca gaseste ceva prin Italia, binenteles ca nu am primit nici un tel. dar m-am descurcat singur pana la urma, am luat una din Constanta ,cum a spus si cineva este comoda dar nu poti merge mult ca devine obositor, are sezutul cam tare,,,, eu venit de pe BMW cu o pozitie mai confortabila la drum lung, asta ma face sa opresc mai des, dar ai 100 caluti care isi fac treaba, am mers cu 200 km si merge bine, ( sa nu faci ca mine ), este o motoreta buna dupa parerea mea de utilizator,..... modelul N este cam gol in fata si te bate vantul tare rau.......in rest bafta. :bike-037:

Jorj, daca ai luat-o pe aia de la Lorentiu sa stii ca ai facut o afacere buna, putine in stare asa buna, iar omul chiar a avut grija de ea.

Alfla sunt plin de vrajeala si cam smecherasi ajea, dar au (si) motoare bune...unpic peste pretul medie din RO dupa parerea mea..

Garantia aia e fix pix...mai bine iti duci mobra pr revizii undeva unde poti sa pui ce vrei tu in ea, asta dupa ce te asiguri ca e ok (adica faci km aia pana la prima revizie de pe garantia lor si e ok, daca pateste ceva pana atunci te folosesti <cumva> de ea)

Eu am luat Banditul de la ei in 2010 dar l-am verificat bine bine inainte...inclusiv o tura cu el pe strazi pe acolo si a fost f ok Banditul

FS6S2 e mobra buna, destul de versatila si oachesa, cand mi-am luat Banditul aveau una fix langa el, si eu pe aia mersesem sa o vad de fapt, dar m-a cucerit Banditul.

Spor la cumparaturi

PS: Sfat de la Stan Patitu': Nu lua niciodata dupa review-uri si feedback pe net, verifica tu cu manuta ta saua mecanicului.

• 2 weeks later...

Sfatul meu e sa nu iei ever vreo mobra de la niciun aducau(samsar)de mobre!Oricat de bine-s lustruite si polisate!

• 4 years later...