Sari la conținut

Mortal Radauti


jakk
 Share

Postări Recomandate

Am vazut pe facebook stirea , accident moto mortal in Radauti , motociclist lovit de un sofer baut . Am sa revin cu detali , deocamdata nu merge sa postez stirea , poate are cineva mai multe detali sau imagini.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Ce comentarii interesante. Suntem departe de lumea civilizata.

Greu de citit!

Din pacate s-a mai stins unul. Tarie rudelor!

Pare sat/oras, nu dam vina pe motociclist decat pe motocicleta, care avea ceva viteza si clar conducatorul autoturismului.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Accidentul s.a petrecut in Marginea, am trecut azi pe acolo dar era totul curatat. Ma gandesc ca cel cu masina a vrut sa faca stanga sa intre pe o strada iar motociclistul era in depasire, oricum se formeaza coloane de masini pe portiunea aia. E doar o presupunere.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Ce comentarii interesante. Suntem departe de lumea civilizata.

Permiteti sa citez unul, care mi-a facut seara, cu tot cu "nume de scena" :

Victor Royal Ce vb frate, cum.plangea parintii. Emotionant

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Resuscitarea nu mi s-a parut a fi facut profesionist. Probabil leziunile au fost severe, iar sansele de succes si de a-l readuce la viata erau mici, dar actul medical ar fi trebuit facut cu mai mult tact, macar pentru imaginea institutiei. In alta ordine de idei, avem un nou accident, din pacate mortal, cauzat se pare de un iresponsabil baut, care a considerat ca, in ciuda reglementarilor legale, poate conduce. Cretinismul lui, a luat o viata de om, iar maine poimaine isi va relua activitatile cotidiene, fara o zi de puscarie.

Nu am putut sa trec peste comentariile celor de pe facebook. O tuta intreba daca trebuie ca lumea sa vada asta. Da, e foarte bine ca lumea are contact si cu partea neplacuta, in felul acesta vor deveni responsabili si vor circula cu mai multa atentie, iar cand vor fi pasageri, vor sti ca centura de siguranta este importanta. Trist este ca analfabetii dau sfaturi desi in viata lor nu au mers cu o motocicleta si cu siguranta nu cunosc dispozitiile de Cod Rutier. La fel de trist este ca Tariceanu, cel care are probleme mari legate de bunastarea societatii, nu a facut nimic pentru a stopa macelul de pe drumurile publice. Clasa politica prezenta, votata cu ardoare de catre romani, a incurajat moartea pe sosele. Ghinionul nostru este ca indiferent de gradul nostru de responsabilitate, depindem de prostia conducatorilor auto.

Astept ziua in care, toti cei care fac afirmatii in mediul online, inclusiv facebook, legate de "moarte motociclistilor, bine ca au crapat, retardati, teribilisti, donatori de organe, etc.." sa fie amendati si supusi controlului psihologic. Nu este normal ca opinia lor (cei mai multi conducatori auto), sa fie impartasita cu usurinta, formand eronat in societate ideea conform carora, motociclistii nu ar trebui respectati pe anumite motive. Dreptul de a conduce, trebuie restrans. Daca un conducator auto, nesupus controlului face afirmatii negative cu privire la o serie de participanti la trafic, inseamna ca are probleme de natura psihologica si trebuie sa ii fie suspendat dreptul de a conduce imediat, pana la reexaminarea psihologica.

Ne trebuie masuri dure, amenzi, camere video rutiere, instante rutiere, educatie rutiera, praguri de invatamant de la care poate fi cerut dreptul de a conduce pe drumurile publice ( in prezent 3 clase +), inchisoare stricta pentru alcool (30/60/90 zile, fata de actuala si clasica suspendare a pedepsei), autoritati regionale de siguranta rutiera, departamente de siguranta rutiera in cadrul primariilor; o LEGE (d-le Tariceanu, ca esti si tu motociclist) a SIGURANTEI RUTIERE etc..

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Nu inteleg un lucru in toate accidentele astea, oricui i-ar fi fost vina mereu vad adulti in toata firea frustrati, scuipand cuvinte negandite catre ghinionisti(mai sunt si idiotzi pe "doi roate", nu ma refer la aia). O ura fata de aceasi rasa pe care n-o vezi nici la animale. Rog un motociclist trecut prin viata sa-mi explice si mie fenomenu. :thanks:

Editat de Radu Andra
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Ce comentarii interesante. Suntem departe de lumea civilizata.

 

poate ar trebui si un test de IQ la crearea unui cont de facebook.

aia de de la ambulanta par destul de nepregătiți. probabil nu vroiau sa se murdareasca pe pantaloni ca era pamant acolo in sant.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

In primul rand, Dumnezeu sa-l odihneasca! Si putere familiei!

 

Despre sofer, sunt multe de zis. Asa se merge acolo, nu e mare lucru. Un spritz mic. Apoi inca unul. Doar n-o sa las masina aici, asta stie singura drumul spre casa!

La fel si tinerii si foarte talentatii piloti de motocicleta fara permis de conducere. La ce le trebuie, doar in scoala se stie ca nu inveti nimic-nimic!

Asta e firea umana, sa se creada mai festept/frumos/potent/norocos/smecher decat este... Pana intr-o zi.

 

Dragilor care inca mai suntem in viata, atunci cand conduceti, LASATI LOC PENTRU GRESEALA CELUILALT! Noi suntem perfecti, stim. Noi nu gresim niciodata. Dar soferii, multi dintre ei, gresesc! Unii au o expresie de sclipitoare inteligenta pe chip, incat nu le-as incredinta nici macar un peste in acvariu, daramite viata mea!

Asa ca in mai mare masura decat se crede, NOI suntem cei in masura sa facem mai mult pentru a proteja viata noastra. Nu asteptati de la altii. Lasati loc pentru greseala celuilalt in trafic! Asfalt uscat!

 

R.I.P.

Editat de ZAPPY
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

RIP :(. Nu-mi vine sa cred ce nesimtiti pot fi unii, mai ales hoaştele alea batrane care stau la cratita si care ne doresc moartea. Mi-e sila de asa oameni! Si apoi cand se imbolnavesc de ceva isi plang de mila ca vai cu ce au gresit in viata. Partea cea mai nasoala e ca eu sunt viitor cadru medical, deci tot la mine pe mana ajung. Teoretic tre sa-i vindec pe astia care cu o zi in urma imi doreau moartea. Frumos ...:/

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Cum spunea cineva mai sus, asa se merge acolo, este plin de oameni pe sosea, masini oprite dupa voie, carute, animale, turisti grabiti, etc., totul pregatit pt. Tot felul de accidente. Si nu doar acolo este asa, peste tot in tara sunt locuri de astea, asa ca ochii-n 4 si viteza mica, si chiar si asa sansele de a o pati sunt f. Mari. :(

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Nici nu o sa fiu , dar daca voi avea de ales pe cine sa salvez primul dintre o persoana de genul si un motociclist stiu deja pe cine aleg

S-a gasit raspunsul la intrebarea de pe alt topic '' ce criterii de selectie vor fi pentru viitorii colonizatori ai altor planete?''. E suficient, chiar mult peste asteptari, sa fie motociclist...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Nici nu o sa fiu , dar daca voi avea de ales pe cine sa salvez primul dintre o persoana de genul si un motociclist stiu deja pe cine aleg

 

ti-ai dat foc la cosmelie cu afirmatia asta...acum sar toti razbonicii de tastatura pe tine :))))

 

intelege odata, ai depus juramantul lu' Ipocrate, gata, esti la cheremul oricui, nu-ti mai trebe nici bani, nici timp liber nici nimic, esti sclavul tuturor si daca te scuipa-n ochi, tu il intorci si pe celalalt, 'nteles? fraiere! cin' te-a pus sa te faci doctor? acum fa-o din vocatie, ca din vocatie se face! fraiere!

 

spagare! si nici sa nu te gandesti sa emigrezi, ca ti-au platit facultatea da?...nu nu, nu intereseaza pe nimeni nici daca ai fost la taxa si ai platit integral nici daca ai fost la locurile fara plata care iti acopera maxim 20% din costuri, EI TI-AU PLATIT FACULTATEA, cum sa pleci din tara sa fi platit si respectat de nemti cu o vorba bune si timp de odihna, ce? ti-au platit nemtii facultatea?

 

hai, treci la treaba si taci... si zambeste si vb frumos, ce daca esti la al-30-lea pacient ciufut, agramat, arogant, nespalat si nesimtit pe care-l vezi azi, ai depus juramant si esti "platit" din bani publici!

 

buey spagare!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

O ura fata de aceasi rasa pe care n-o vezi nici la animale. Rog un motociclist sa-mi explice si mie fenomenu.

Prostie. Capacitate intelectuala extrem de redusa combinata cu o gelozie crunta. Frica.

Niste mamifere cu buletin carora le este fria sa se suie pe motor, le-ar place, evident si ii urasc visceral pe cei care fac ceea ce ei nu pot.

Cu cat este mai prost prostul cu atata capacitatea de violenta creste si ea. Violenta fizica iese din discutie si ramane cea verbala, de fapt scrisa, de la adapostul ecranului de calculator...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

:))) chestia e simpla. Esti om cu mine sunt om cu tine. De ce sa ne prefacem ca ii iubim pe cei care pur si simplu ne vor raul si apeleaza la noi doar cand au nevoie urgenta ? E o societate de (cuvant urat), poate si eu sunt un om de (cuvant urat) , dar macar nu-s fake. Cucoana reapectiva care zicea "sper ca toti motociclistii sa moara" sa taca din gura si sa se intoarca la cratita ei. Eu nu ma simt deloc vinovat pentru ce am zis. Eu am zis doar ca daca am o prioritate, atunci va fi pt o persoana cu bun simt. Punct
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.

×
×
  • Creează nouă...