Jump to content
Sign in to follow this  
Cinefilul

Fractura tibie si peroneu

Recommended Posts

Salutare,

Am nevoie sa vorbesc cu oameni care au avut problema asta. La mine, fractura e destul de urata, iar parerile diverselor echipe de doctori sunt împărțite.

Mgar ajuta sa vorbewc c cineva care a trecut prin reconstructie osoasa, grefa, tratament cu BMP sau scurtarea membrului afectat. Daca stiti pe cineva cu problemele astea, m-ar ajuta o conversatie. Nu stiu pe ce drum sa apuc si ce riscuri sa-mi asum.

Multumesc frumos.

ca parere avizata (medicala): nu te-ar ajuta mai mult decat parerile alea impartite ale medicilor. si asta deoarece chiar daca gasesti o persoana care a avut o fractura similara asta nu inseamna ca si tratamentul a fost identic. localizarea exacta a fracturii, modul cum s-a propagat si ce a afectat din cele doua oase sunt variabile care-ti transforma un caz "frecvent" intr-o particularitate ca si amprentele (de fapt vechile radiografii pot fi folosite la identificarea unei persoane daca amprentele si radiografiile dentare sunt inaccesibile).

mai adauga si faptul ca la varste diferite vindecarea e diferita precum ca exista si notiunea de "materialul clientului" si ai sa vezi ca e imposibil sa gasesti pe cineva care a avut exact ce ai tu.

parerea mea e sa "alegi" (selectezi) din parerile unor ortopezi. care sunt doar pareri, pt ca nimeni nu poate sti 100% cum evolueaza afectiunea ta ("materialul clientului") dar poate sa-si dea o parere (educated guess).

bafta

Asa este, ce apun medicii e important. Insa orice informatie ma ajuta, pentru ca ngas vrea sa fac o alegere mai putin inspirata, indiferent care ar fi ea.

Sper ca materialul e bun :) si sa ma ajute mult.

Cum s-aintamplat, daca ne poti spune?

Nuuu,doctorul este in masura sa spune tot.cum sa spus si mai sus fracturile nu sunt identice.refacere rapida si buna.imi pare rau indiferent cum sa produs asta.

Cel mai important e sa cauti un ortoped bun. Daca esti aproape de brasov il recomand pe dr. Moise. Tipul are experienta si a facut studii si in franta parca. stie ce face si iti poate recomanda cea mai buna solutie. Mai subt si alti ortopezi foarte buni in alte orase , trebuie doar sa te interesezi

Mama mea a avut fractura de tibie si peroneu. Tija de titanium si aproape 6 luni stat pe bara. Apoi recuperare. La ora actuala nu se mai vede decat o cicatrice in locul operatiei. Mers normal, toate functiile motorii recuperate in proportie de 95-99%. Probleme apar cand sunt schimbari ale presiunii atmosferice. A au trecut cam 11-12 ani de cand a avut evenimentul. Operatia a fost facuta la Spitalul Foisor. Daca pot sa te ajut cu alte informatii, cu cea mai mare placere. Sanatate!

cauta/cantaresti si alege varianta care iti promite recuperare in proportie de 99% .

din toata inima, iti recomand sa mergi peste hotare. o sa fie vb de bani, de hartii asigurari samd dar le rezolvi

Nu zic ca in RO nu avem inca personal capabil si la curent cu ultimele metode, doar ca pe dincolo resursele si recuperearea sunt mai facile si rapide.

dar , ca sa fiu obiectiv, sa stii ca si pe dincolo se intampla necazuri/ infectii intraspitalicesti, complicatii. NEPREVAZUTUL bata-l vina

Iti doresc recuperare usoara, si mai mult de toate...fii pozitiv, nu te consuma pentru alte nimicuri. fa-te bine, sanatos si apoi le rezolvi pe restul(ma refer la banutzi samd)

Cel mai important e sa cauti un ortoped bun. Daca esti aproape de brasov il recomand pe dr. Moise. Tipul are experienta si a facut studii si in franta parca. stie ce face si iti poate recomanda cea mai buna solutie. Mai subt si alti ortopezi foarte buni in alte orase , trebuie doar sa te interesezi

Asa e. Eu cred ca am dat doar peste doctori buni, insa solutiile au fost diferite ca de la cer la pamant. Daca ar fi dupa mine, as putea alege oricare varianta, depide de cum vreau sa "arat" la final. Sunt din Bucuresti. In final, o sa merg pe o solutie a echipei de doctori, dar m-ar fi ajutat orice intamplare similara.

Din ceea ce stiu de la personalul medical, se pare ca este cea mai frecventa situatie cu care se intalnesc: tibie+peroneu. La cateva zile de la externare, aflu de la un coleg de suferinta ca s-a internat un tip cu aceeasi problema, doar de gravitate mai mica.

In fine.. Asfalt cat mai uscat si vizibilitate cat mai buna!

Ai idee de cum se procedeaza?

treci pe hartie variantele. cauti pe net /spitale in tara, Ungaria/Germania/ recomandari doctori(la timisoara e Dr.Prejbeanu, taicamiu merge multumita lui si a echipei ce a format-o, capatul superior al tibiei cu genunchiul zdrobit 50ani, dar si in B sunt multi), contactezi doctorii(de peste tot, si din strainatate) pe email, trimiti poze cu radiografii etc etc, ceri opinii, deschizi topicuri, faci inventarul resurselor financiare, il iei pe Doamne ajuta in san si mergi mai departe. baga o poza cu ultima radiografie

SI, sa iei povestea asta ca pe o incercare la care esti supus. nu le prea am cu motivatul online, dar sa stii ca o atitudine pozitiva/constructiva e de o mie de ori mai utila decat toate operatiile

raoulserban, on 26 Aug 2016 - 10:58, said:

Multumesc mult pentru idei!

Asa e. Oamenii care m-au tratat pana acum, asta mi-au spus. Dar am gasit si medici care aproape ca m-au ingropat psihic, fara sa isi dea seama, probabil.

Am deschi topicul asta si pentru ca m-am gandit ca voi gasi finaluri fericite.

sa-ti zic o chestie, de felul cum privesti problema depinde rezolvarea ei :)

eram si eu ingropat psihic, inca sunt ...dar tu alegi sa vezi cat de mult te-ai chinuit sa cari ulcioru spart sau sa vezi florile ce au rasarit pe carare acolo unde a picurat apa. era ceva de genul.

niciodata nu stii ce oportunitati te asteapta dupa colt, incotro te indrepti, pe cine urmeaza sa cunosti.

apropo, eu eram tare prieten cu asistentele ;) da vezi sa nu intreci limita ca te inteapa in fund de preferi sa iti rupi piciorul inca o data

Multumesc mult pentru idei!

Asa e. Oamenii care m-au tratat pana acum, asta mi-au spus. Dar am gasit si medici care aproape ca m-au ingropat psihic, fara sa isi dea seama, probabil.

Am deschi topicul asta si pentru ca m-am gandit ca voi gasi finaluri fericite.

In cazul meu, fractura (deschisa) nu a fost asa grava incat sa fie vorba de reconstructie osoasa sau scurtat membru. Cel mai mare pericol, pe care nici nu il constientizam acum 2 ani (mult inainte de Hexi) a fost posibilitatea unei infectii in spital. Rana a fost deschisa o perioada destul de mare (cu fixator), iar pentru infectia de acest tip, singura solutie e scurtarea osului.

Am fost internat la Floreasca, unde am cotizat ca sa prind un salon cat mai curat. La ortopedie la Floreasca sunt poate 2 saloane ok. In restul, 4 oameni in 10m2, mizerie multa, urina, fecale, toate cele. E foarte important sa nimeresti un salon ok, pentru ca sansele de infectie scad. Si e foarte important pentru psihic, probabil vei petrece mult timp acolo. Nu stiu cat de fezabila e internarea / operatia la privat, avand in vedere ca poti sa stai cu lunile la pat, iar costurile sunt cam ca la hotel.

Operatia poate avea mai multe faze: pus fixator, scos fixator, bagat tija, si in general e bine sa le faci la acelasi doctor, ca altfel risti ca doctorul nou sa dea vina pe "greaua mostenire". E foarte foarte important ca la fixarea osului, acesta sa fie aliniat perfect. Daca nu este, cred ca e mai bine sa te operezi din nou decat sa il lasi sa se sudeze stramb.

Pana la urma, eu am scapat ok, fara sechele. Ma resimt bineinteles daca e sa alerg mai mult de 1 - 2 km, dar recuperarea e alta poveste.

Deci final fericit, dar si situatia a fost diferita. Daca pot sa te ajut cu ceva, da-mi un semn pe PM.

Mie mi-a spus doctorul că mi-am rupt oasele foarte bine, el voia să spună că e varianta cea mai simplă de fractură cu tibia ruptă prin torsiune pentru că e uşor de aşezat în poziţia identică iar suprafaţa de contact e mare.

Am purtat tija un an, am scos-o foarte uşor în urmă cu o lună iar acum alerg binişor, eu zic că e bine pentru un moş de 57 de ani.

L-am întrebat de ce nu mi-a pus plăcuţe şi mi-a spus că refacerea e mai rapidă în cazul tijei iar riscul de infecţie e mai mic.

sa-ti zic o chestie, de felul cum privesti problema depinde rezolvarea ei :)

:) il stiam pe tip. chiar ieri am facut o comparatie cu el. am momente cand sunt jos, dar si momente cand imi spun ca nu ma face o fractura pe mine.

In cazul meu, fractura (deschisa) nu a fost asa grava incat sa fie vorba de reconstructie osoasa sau scurtat membru. Cel mai mare pericol, pe care nici nu il constientizam acum 2 ani (mult inainte de Hexi) a fost posibilitatea unei infectii in spital. Rana a fost deschisa o perioada destul de mare (cu fixator), iar pentru infectia de acest tip, singura solutie e scurtarea osului.

Am fost internat la Floreasca, unde am cotizat ca sa prind un salon cat mai curat. La ortopedie la Floreasca sunt poate 2 saloane ok. In restul, 4 oameni in 10m2, mizerie multa, urina, fecale, toate cele. E foarte important sa nimeresti un salon ok, pentru ca sansele de infectie scad. Si e foarte important pentru psihic, probabil vei petrece mult timp acolo. Nu stiu cat de fezabila e internarea / operatia la privat, avand in vedere ca poti sa stai cu lunile la pat, iar costurile sunt cam ca la hotel.

Operatia poate avea mai multe faze: pus fixator, scos fixator, bagat tija, si in general e bine sa le faci la acelasi doctor, ca altfel risti ca doctorul nou sa dea vina pe "greaua mostenire". E foarte foarte important ca la fixarea osului, acesta sa fie aliniat perfect. Daca nu este, cred ca e mai bine sa te operezi din nou decat sa il lasi sa se sudeze stramb.

Pana la urma, eu am scapat ok, fara sechele. Ma resimt bineinteles daca e sa alerg mai mult de 1 - 2 km, dar recuperarea e alta poveste.

Deci final fericit, dar si situatia a fost diferita. Daca pot sa te ajut cu ceva, da-mi un semn pe PM.

Eu sunt fericit sa pot merge cu 6km/h. In spital au fost foarte grijulii. Nu cred ca a existat interventie, inclusiv la pansat, in care sa nu foloseasca aparatura si comprese sterilizate individual. Le desfaceau in fata mea, chiar si cand veneau sa se uite. Dar risc exista mereu, chiar si dupa ce scot toate fiarele si zici ca esti vindecat, mi s-a spus. Eu sper ca am depasit faza initiala, desi am fixator de ceva vreme.

Mie mi-a spus doctorul că mi-am rupt oasele foarte bine, el voia să spună că e varianta cea mai simplă de fractură cu tibia ruptă prin torsiune pentru că e uşor de aşezat în poziţia identică iar suprafaţa de contact e mare.

Am purtat tija un an, am scos-o foarte uşor în urmă cu o lună iar acum alerg binişor, eu zic că e bine pentru un moş de 57 de ani.

L-am întrebat de ce nu mi-a pus plăcuţe şi mi-a spus că refacerea e mai rapidă în cazul tijei iar riscul de infecţie e mai mic.

La mine e cum nu se poate mai prost. Dar poate se terina bine!

Salut .in 2009 am avut dubla fractura de tibie,fractura de peroneu,fractura de femur(toate deschise deplasate etc) dubla fractura mana stanga ,trei coaste si inca ceva minor la o vertebra.

Dupa vre-o sapte luni mi-am luat alt motor. La un an si un pic am urcat pe vf negoiu. Capul sus si mult optimism.ajuta mai mult decat orice.

:) Esti eroul meu! Sper sa-mi iasa. Capul face totul, asa e!

Salut.Ca si ortoped, pot recomanda pe Dr.Codorean http://dr.codorean.ro

Este un tip exceptional si un profesionist desavarsit.

Am trecut si eu prin asa ceva (la o scara mica - ligamente incrucisate) dar imi amintesc cu repulsie de cele 3 saptamani de reamintire mers si cele 6 luni de recuperare.

Am fost operat la Spitalul Militar (mult inainte de scandalul actual) si totul a fost ok dpdv al infectiilor (Codo este sef sectie ortopedie/traumatologie si mie imi parea chiar un pic obsedat de problema curateniei pe sectie).

Multa sanatate!

V

Mersi. Luni am programare acolo. Insa stiu ca e superspecializat pe genunchi, dar si ca e la curent cu lucruri noi.

din pacate am fost in situatia ta...nu intotdeuna medicii iau cele mai bune decizii.eu am schimbat 3 si tot un (cuvant urat) a facut fiecare....am regretat enorm ca nu ama vut niste parinti mai mana forte in acele momente sa aibe cu cine discuta,sau sa ma tirmita la eforie la celelbrii doctori de acolo de oase,din pacate spitlul de acolo fiind intr-o satre rpecara atunci dar aomenii fiind cu mult peste spitalul judetea....daca ai lasi sa-si faca ei treaba fara sa-i verifici ti-o iei de hanabr nu ai si nu mai poti intoarce timpul innapoi....am avut fractura tibie dreapta rupta la jumatate cu inca 4 mari fragmente ,fiindca idiotul de sef de clinica de la constanta nu le-a stabilizat si mi-a ascuns acest lucru ( am mai tot fost prin spitale si toti doctorii parca se ascund cu dosarele de pacienti de parca ar fi secret de stat).....faptul ca alea n-au fost stabilizate a dus la miscarea lor haotica si asezarea lor in pozitii complet aiurea ramanand un gol imens in partea centrala a osului..cand idiotii au realiazat asta la 3 luni eu targandu-i de maneca vazand radiografiile, le-au cerut alor mei 500 euro sa faca implant de substituent de os...care evident a fost un esec total,si-au batut joc au sparcuit putina "creta" pe acolo mai mult in lateral...dupa 2 ani am ajuns la colentina la bucuresti,iar tija oriignala era subdimensionata si surubul din glezna se strambase...oasele la mijloc pareau sudate dar nu erau,aveam deja galme pe os din cauza excesului de substituent de os plasat aiurea si fragmentelor care se asezasera in primele luni anapoda.....aveam inceput de artroza ince cele doua capete si doctorita de la colentina mi-a zis din start,scurtare picior 2cm ca sa curete mizeria si sa le uneasca...mi-a pus o tija mai solida fara suruburi sus,deci libera,ca sa se faca usor usor compresie...nu mi-a trecut prin gand ca inginera de ea va refolosi unul din suruburile scoase de la fosta tija si se va infige in aceeasi gaura cu tija noua,mai mare...dupa inca 15 luni merg sa scot tija...surpriza,surubul fu asa de adanc ingropat(ca deh,desteptii nu s-au agndit ca tija mai mare=canal mai mare si se ingroapa capul surubului)....rezultattul fu ca n-au reusit sa-mi mai scoata surubul.....draci si nervi...peste inca 1 an ajung din intampalre cu alt amic cu tija rupta la tg mures,doctorul lui ma vede,ai expic ce si cum,imif ace pe lloc radiografie,imi da sanse de 95% de scoatere tija....peste 6 luni ne-am programat amandoi la scos tija,doctorul imi cere iar radiografie de control,de curizioatet i-o dau pe aceeasi ca-i vad reactia....stupefactie,se suceste la 180 grade fata de acum 6 luni,ca e complicat,ca nu se poate,ca riscuri,ca e nush cum....mi-am dat plame..

si am ramas cu tija de 6 ani in picior..si asa o sa si mor cu ea...

intre timp am reusit sa-mi rup si glezna stanga si am placa si vreo 8 suruburi in ea, de data asta doctorul aici la constanta a facut treaba ok,dar din nou tare deficitar la capitolul stat de vorba si explciat ce si cum....daca n-am alergat dupa el mmmmmult de buna ziua te doare nu cred ca scoteam....aaa, cu deschis pe furis dosarul meu si facut poze cu telefonul ca as am evidenta la ce-i acolo ,evolutie si raografii..

in concluzie,gaseste un doctor/om cuc are poti discuta ce e acolo si ce se poate face,care e dispus sa-ti auda si tie o idee nu numai sa fie o comunicare ca de la shef la scalv mut....

cu picorul scurtat sa sctii ca nu se simte mare diferenta,hai primul an,dupa nici nu-mi mia dau seama...din apcate eu nu mai pot alerga prea bine caci am nervul sciatic belit la dreptul si ma impedic in varfuri,nu-mi mai pot ridica integral varfurile....

iti doresc sanatate si succes si sper sa ai de un doctor competent nu de carpaci sau suciti cum am dat eu , sunandu-i in timpul operatiei (eram treaz) ca erau chemati la cabinetul privat si se grabeau sa termine

Edited by mad_max_86

Omule, m-ai ingrozit! Sper sa fac alegerea corecta! Zici ca materialele de osteosinteza nu au facut ce trebuie?

Da-mi un pm cu un numar de telefon, daca poti vorbi cu mine.

Edited by Cinefilul

Voiam sa iti povestesc si eu de cum m-am imprastiat intr-o seara de decembrie, vizita de la spital, adus pe brate acasa in timp ce copilul avea doar o luna de zile... apoi un an de zile in care imi puneam aceleasi intrebari, daca sa renunt sau, daca merita. Pana cand mi-am dat seama ca ajunsesem de saream de pe scaun cand trecea cate o motocicleta pe bulevard... apoi m-am dus sa vad motorul (un an de zile nu m-a interesat cum arata, am incercat sa o vand asa lovita), seara am dat comenzile pe ebay, cateva telefoane si in mai putin de o luna eram iar pe doua roti. Iar dupa primul drum iarasi in sa, cand m-am dat casca jos, amicul cu care eram mi-a zis ca n-a vazut niciodata o fata mai fericita de atat...

Iar ca sa vezi ce inseamna pasiune si vointa si dragostea de a merge pe doua roti, cred ca acesta e unul dintre filmuletele care spune tot.

:) Il stiu. Eu trebuie sa merg, inainte sa ma mai gndesc sa ma urc pe ea.

Pare ca intoarce pe dubla continua, nu?

Eu mi-am reparat genunchiul/LIA la Szeged.

Incredibil de curat. Și o spune un om obsedat de curatenie și care o are în sânge de o viata, din cauza meseriei.

Daca ai un fix serios cu igiena, go for it. Imi poți da un PM cu nr tău de telefon și te sun eu și îți explic cum sa faci.

Pe de alta parte, în Timișoara știu oameni operați la ligamente la care s-au folosit tehnologii mai noi. Minus a fost igiena și calitatea interacțiunii.

Mi-e greu sa cred ca în București nu ai medici buni. Am o cunoștiință, endurist, operat de Lia la ceva ortoped, motociclist și el, posesor de clinica privata. As putea sa ma interesez de numele doctorului, dacă chiar crezi ca te ajuta.

Edited by DeVazut_TM