Sari la conținut

Accident Cluj pe Mehedinti cu Vidraru


caesar
 Share

Postări Recomandate

Care vorbeste pe aici cine pe cine a lovit in spate? Cred ca te uiti de pe nokia 1100 la video, lovitura a fost in laterala, mai exact in roata spate stanga dar din lateral inaptule! Vai de steaua ta zbori de aici! Se vede clar vinovatul prost este scuteristul daca nu reuseste sa-si dovedeasca nevinovatia. Bozgori f****


» Post actualizat in 27 Aug 2016 12:12

Vad ca esti tot din Cluj ca si soferul conservei, esti prietenul lui si cumva e bagat la cacealma acum? :)))


» Post actualizat in 27 Aug 2016 12:14

Valabil si pentru son of god de Romania

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 69
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

Poporul asta ajuns cel mai josnic si infect din Europa.

As vrea sa vad si eu primul roman capabil sa spuna: am gresit, imi pare rau, suport consecintele.

Nu o sa vezi asa ceva.

Iar pentru treaba cu semnalizarea pusa dupa impact ce draqu sa mai spui.

 

De unde culpa comuna?? Cretinul a efectuat manevra de intoarcere fara sa se asigure si fara sa semnalizeze. Daca nu era vreun semn care sa interzica depasirea motociclistul depasea regulamentar.

 

Pentru nefericitul motociclist: mers la spital, luat avocat si tras pe roata nemernicul. Sa plateasca pina o crapa petntru treaba cu semnalizatul.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Mie imi place cum ridica soferul din umeri-Domle,dar cu ce am gresit eu ??? Cum zicea cineva de dat cu casca in gura-nu numai una,pana crap casca as da in el...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Depasirea in intersectii nedirijate este interzisa, conform regulamentelor in vigoare, deci colegul nostru are si el partea lui de vina .Trebuia sa stea in spatele turismului pana trecea de intersectie.....dar pierdea filmarea ... Shit.

E intersectie dirijata.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

 

Deci daca vine unul si te loveste din spate, tu esti vinovat clar...Doar pentru ca erai in masina si ala era pe doua roti...Bine dracu' ca mai invat si eu niste legislatie pe forum...Sa fie al dracu' ala care o mai frana de azi incolo, sa-i pocneasca ochii si sa faca herpes, mai ales daca are un motociclist in spate! Am zis!

Tu vezi unde a lovit ala mașina sau ne uitam la clipuri diferite? Și te rog sa nu mai aberezi, nu vei reuși decât să elimini orice îndoială asupra ta... Editat de yoyo_man
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

 

Mie imi place cum ridica soferul din umeri-Domle,dar cu ce am gresit eu ??? Cum zicea cineva de dat cu casca in gura-nu numai una,pana crap casca as da in el...

asta pe lângă faptul ca mai întâi s-a uitat la cazan sa vada daca e busit tare si apoi la motociclist.
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Desi clipul arata exact cum s-a intamplat, in ce conditii (a se citi linie intrerupta = depasire corecta si legala), si se vede clar cum jegosul ala incearca sa scape basma curata, voi tineti cu ursul. Mare grija sa aveti..ca nu stiti niciodata cum ajungeti in locul lui...atunci sa va vad vitejilor.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Da bă, la Pitești l-am luat, vai de capu' meu. ....profesionistule.

 

Habar n ai despre ce vorbesc aici da' dacă tu ești fiul poporului din Oltenia mumă, poți sa îți invarti fizicul p'aci cum ti se scoală.

 

Du te frate ca ti bat tachetii...

Bai frate ... esti definitia prostiei. Nu are rost sa-mi bat capul cu tine.

» Post actualizat in 27 Aug 2016 17:53

 

 

Da bă, la Pitești l-am luat, vai de capu' meu. ....profesionistule.

 

Habar n ai despre ce vorbesc aici da' dacă tu ești fiul poporului din Oltenia mumă, poți sa îți invarti fizicul p'aci cum ti se scoală.

 

Du te frate ca ti bat tachetii...

Ia d`aci ba....profesionistule: 1: ai lovit din spate, esti de vina. Ca esti cu avionu` sau cu scuterul, esti de vina ca n ai pastrat distanta si ca n ai condus preventiv. Ma intelegi, in olteneasca ta dã balta? Intelegi tu, asa, pe unu` cu permis luat la Pitesti? Ai vazut Cluju` vreodata ma, ca sa stii despre ce intersectii discutam noi, aici? Tu vezi o filmare si iti bati cataligu` de noi, in tampenia ta nocturna.
Aia e o intersectie cu limitare la maxim trij` la ora, ca sa inteleaga craioveanu` din tine si la 5 metri mai in fata (in dreapta filmarii) se trece la O BANDA unde au prioritate vehiculele din sens opus (e asa ceva pe la ma-ta p`acolo prin Craiova?). Scuteristu` e de vina, ca ai tu eroisme sau nu in program. Unde ai luat permisu` ma? La vaci?
Scuteristu` oricum n avea ce cauta IN DEPASIRE. 30-40 la ora acolo, E MULT. (daca bine tin minte e si ceva semn de zona rezidentiala cu limitare la 20 la ora, undeva in zona, corectati ma daca gresesc)
Sa revin la craioveanu` eroic: de evenimentul unde am patit o eu, politia romana din cauza faptului ca i plin de soferi ca tine in Cluj, care vin si se incadreaza ca niste limbricoizi, incurcand circulatia, prefera sa o lase moale cu anumite aspecte din codul rutier. Ca ma judec eu, e alta treaba, decizia asta a fost. Apropo, stii de unde era cretinoidu` de s-a urcat peste mine? Din Craiova ma, erou cu craci ce esti. Vroia sa faca stanga din fata teatrului si sa mearga la medicala 3, pe langa catedrala. Ca doar la voi in Craiova, ii plin de soferi care fac asta, cum naiba nu l am lasat sa faca asta si n Cluj? Stii despre ce vorbesc, ba, erou cu crãci?
Stii pe dracu`...

Sincer nu am cuvinte ... daca ma cobor la nivelul tau ma bati cu experienta ... ai ani grei de prostie in spate....

Editat de calimero2003
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Bai frate ... esti definitia prostiei. Nu are rost sa-mi bat capul cu tine.

» Post actualizat in 27 Aug 2016 17:53

Sincer nu am cuvinte ... daca ma cobor la nivelul tau ma bati cu experienta ... ai ani grei de prostie in spate....

 

Mare dreptate ai, dupa ce am citit postul , chiar nu are rost sa iti bati capul cu omul. Este vina scuterului ca a vrut sa depaseasca. Cum sa iti permiti cu o saracie de scuter sa depasesti o masina .... Acum are dreptate colegul de mai sus culpa comuna, chiar putem spune ca a fost vina scuteristului.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

are dreptate colegul de mai sus culpa comuna, chiar putem spune ca a fost vina scuteristului.

Nu e culpa comuna: scuteristul nu era in depasire, n-a pastrat distanta suficienta si a intrat in roata spate a conservei, probabil nu era atent. Conservarul n-a semnalizat.

E vina scuteristului.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Bai baieti, acolo e o intersectie dirijata in care e permisa depasirea, se vede linia discontinua. Scuteru vine pe contrasens si se poate spune ca depasea. Vita di masina face stanga fara sa se asigure si fara sa semnalizeze. Mai departe stabileste politia a cui e vina, dar singura vina a scuteristului e lipsa de experienta, in intersectii nu depasesti indiferent daca ai dreptu sau nu, animale care-si aduc brusc aminte sa vireze sunt multe si peste tot... parerea mea

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Nu e culpa comuna: scuteristul nu era in depasire, n-a pastrat distanta suficienta si a intrat in roata spate a conservei, probabil nu era atent. Conservarul n-a semnalizat.

E vina scuteristului.

Ba cinde naibi va dat voua carnet frate? Voi nu ati invatat ca "la schimbarea directiei de mers pierzi prioritatea"? Una e sa te loveasca din spate in timp ce esti oprit sau mergi fara sa schimbi directia de mers si alta este sa te loveasca in lateral cand schimbi directia de mers .... Este 100% vina celui cu masina. Nu conteaza nimic in rest. Esti obligat sa semnalizezi intentia de a schimba directia de mers, sa te ASIGURI DACA ASTA SE POATE EFECTUA FARA A PUNE IN PERICOL TRAFICUL RUTIER si abia apoi poti efectua manevra. Si daca pleci de la semafor pe VERDE si virezi stanga si vine unu pe linia de tranvai si da in tine pentru ca el vrea sa mearga inainte tot tu esti de vina ca nu te-ai asigurat.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Ba cinde naibi va dat voua carnet frate? Voi nu ati invatat ca "la schimbarea directiei de mers pierzi prioritatea"? Una e sa te loveasca din spate in timp ce esti oprit sau mergi fara sa schimbi directia de mers si alta este sa te loveasca in lateral cand schimbi directia de mers .... Este 100% vina celui cu masina. Nu conteaza nimic in rest. Esti obligat sa semnalizezi intentia de a schimba directia de mers, sa te ASIGURI DACA ASTA SE POATE EFECTUA FARA A PUNE IN PERICOL TRAFICUL RUTIER si abia apoi poti efectua manevra. Si daca pleci de la semafor pe VERDE si virezi stanga si vine unu pe linia de tranvai si da in tine pentru ca el vrea sa mearga inainte tot tu esti de vina ca nu te-ai asigurat.

Forumul asta a inceput sa fie plini de oameni care nu au habar ce inseamna legislatia. Si din cauza asta se si merge pe strada cum se merge. Am inceput sa citesc topc-urile si sa ma enervez, cum zicea un coleg mai sus, o sa ma mut pe tehnic si service. Aici se baga toti "riderii" care abia au luat permisul, sa spuna ca ala cu scuterul a fost de vina. Poate va pune si voua unul masina asa, sunt curios cine e de vina....

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Cam off-topic, dar e legat de necunoașterea regulilor: alaltăieri, într-un sens giratoriu la ieșirea din Tm un retardat cu mașina a vrut să iasă din sens direct de pe banda a doua.

In prostia lui consideră, încă, că ar fi avut prioritate. Din păcate, pe banda întâi trecea un autotren, care voia să iasă din sens abia la următoarea ieșire.

Evident, cel mic a ajuns sub cel mare...

 

S-au oprit toți din trafic, că nu mai încăpeau de autotrenul cățărat pe monovolum.

 

Interesant că marea majoritate insista că soferul autotrenului a greșit, că trebuia să acorde prioritate autoturismului. Omul, iritat că pierde timpul în loc să-și vadă de cursa lui, i-a luat la rost pe privitori și-i amenința că-i bate-n cap cu regulamentul, până învață cum se circulă...

Cred că e una din regulile pe care foaaarte puțini o știu...circuația în sensul giratoriu.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Ba cinde naibi va dat voua carnet frate?

spaga la Pitesti. Vad ca stii bine legislatia, vezi sa nu intri intr-un tir care nu-ti da prioritate.

Vezi ca scuteristul l-a lovit pe conservar in roata spate cand era perpendicular pe strada cam la 1,5 secunde... oare ce-o insemna asta, ca te vad mai cu experienta?

Editat de Proxi
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Nu e culpa comuna: scuteristul nu era in depasire, n-a pastrat distanta suficienta si a intrat in roata spate a conservei, probabil nu era atent. Conservarul n-a semnalizat.

E vina scuteristului.

din punct de vedere legal daca lovesti partea laterala a unui vehicul nu se considera ca ai lovit venind din spate pe aceeasi banda de mers deci varianta cu distanta regulamentara nu este valabila. O spun pentru ca am un prieten care a intrat drept in fundul unuia de i-a iesit brusc de pe o strada laterala cu cedeaza trecerea si a fost considerat ca prietenu nu a tinut distanta regulamentara. Daca lovea pe lateral atunci era neacrodare de prioritate.

In Romania politia judeca dupa pozitia vehiculelor la momentul impactului.

Daca motociclistul avea interdictia de a depasi atunci este culpa comuna, daca avea dreptul sa depaseasca intrucat a lovit lateral masina (nu conteaza in ce punct) se va considera ca aceasta a intors fara sa se asigure si va fi vina conservarului.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Cam off-topic, dar e legat de necunoașterea regulilor: alaltăieri, într-un sens giratoriu la ieșirea din Tm un retardat cu mașina a vrut să iasă din sens direct de pe banda a doua.

In prostia lui consideră, încă, că ar fi avut prioritate. Din păcate, pe banda întâi trecea un autotren, care voia să iasă din sens abia la următoarea ieșire.

Evident, cel mic a ajuns sub cel mare...

 

S-au oprit toți din trafic, că nu mai încăpeau de autotrenul cățărat pe monovolum.

 

Interesant că marea majoritate insista că soferul autotrenului a greșit, că trebuia să acorde prioritate autoturismului. Omul, iritat că pierde timpul în loc să-și vadă de cursa lui, i-a luat la rost pe privitori și-i amenința că-i bate-n cap cu regulamentul, până învață cum se circulă...

Cred că e una din regulile pe care foaaarte puțini o știu...circuația în sensul giratoriu.

 

Asta e cea mai cretina chestie din legislatie. Nu ai dat toate detaliile asadar imi permit sa imi imaginez eu cum s-a intamplat: Cei 2 au intrat deodata in giratoriu, masina pe banda 2 cu intentia de a merge inainte iar autotrenul pe banda 1 cu intentia de a merge la stanga. Conform legislatiei, cel de pe banda 2 trebuie sa acorde prioritate celui de pe banda 1 la iesirea din sensul giratoriu, doar ca cretinul (daca varianta mea imaginara e corecta) cu autotrenul nu s-a incadrat corespunzator. Adica nu faci stanga de pe banda din dreapta.

 

Intr-adevar, in caz de impact se vor aplica 2 amenzi. Conducatorului auto pentru producerea accidentului: neacordare de prioritare la schimbarea benzii in sensul giratoriu; iar conducatorului autotrenului o simpla amenda pentru incadrare necorespunzatoare.

 

In alta ordine de idei, poti sa te invarti in sens pe banda 1 si sa il tii captiv pe cel de pe banda 2.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

... doar ca cretinul cu autotrenul nu s-a incadrat corespunzator. Adica nu faci stanga de pe banda din dreapta.

 

Din cauza lungimii autotrenului cateodata e nevoit sa stea pe banda 1 sa nu acroseze insula.

 

 

Evident, dar e mai usor sa-l clasifici direct drept *(cuvant urat)*...

Mai mult, cateodata iesirile din sens sunt apropiate una de alta, încât preselctarea benzilor să nu poată fi făcută cu maximă operativitate... De aceea există regula, care trebuie respectată.

Editat de eFu'
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

doar ca cretinul (daca varianta mea imaginara e corecta) cu autotrenul nu s-a incadrat corespunzator. Adica nu faci stanga de pe banda din dreapta.

Ne place sa etichetam lucrurile despre care nu stim multe. Daca nenea cu tirul era pe banda a 2-a (ca banuiesc ca vorbim de giratorii de la noi, din astea inguste), din cauza soferilor din spate, 99% daca facea giratoriul de pe banda aia, agata pe cate unul de pe prima banda. Doi la mana, daca tinea banda 2 (presupunand ca era loc), nu se mai incadra pe 1 decat prin bunavointa vreunuia ce venea din spate si ii lasa spatiu suficient. Si stim ca nu multi inteleg, dupa cum confirmi. E un pic nevoie de bun simt si in trafic, chiar daca unii nu merita. Dar ce si cui sa ceri cand o m.uista ma claxona de zor si ma depaseste nervoasa cand lasam sa plece autobuzul din statia cu alveola. A castigat 2 metri, dupa care a stat linistita in coloana.

Editat de Banzay
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Da, aveti dreptate in cazul cu autotrenul, nu m-am mai gandit la dimensiuni. Problema mea era in cazul in care sunt implicate 2 autovehicule de dimensiuni mici, atunci legea e cam aiurea.

 

Mea culpa.

Giratoriul e un drum. Faci la dreapta de pe banda 2?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...